Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Vaše fotografije, fotografije s neta....
Post Reply
User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Post by Jonas » 23 Feb 2012, 14:22

White Balance (WB) je „podesena“ na fotoaparatu tako da dodjemo do optimalna rezultata. Na fotoaparatu je taj sistem automatski podesen za pravilnu (odnosno za optimalnu) ekspoziciju (automatic white balance, AWB). Dakle, AWB (Auto White Balance) ili samo WB sistem sam/automatski podesava ravnotezu (WB) tijekom fotografiranja. Rezultati su uglavnom dobri.

Problemi se javljaju tamo gdje nemamo optimalno svjetlo kao npr. u tamnim (zatvorenim) prostorijama, izmiksano svjetlo na ulici ili nekoj prostoriji, pocesto i kad fotkanja na snijegu. U ovom slucaju ne mozemo se osloniti na automatiku AWB (Auto White Balance), nego moramo sami izmjeriti WB. Tada napustamo automatsko samomjerenje AWB (Auto White Balance) i prelazimo na manualno podešavanje WB.

Za mjerenje mozemo upotrijebiti i bijeli papir ili expodisc (filter). Ja koristim expodisc, a u foto studiju nista ne snimam bez expodisc-a. Manualno aktiviram/podesim WB tako sto napustim AWB (Auto White Balance) i odaberem postavku PRE (kod Nikon). Pritiskom na WB „taster“ i usmjerenim fotoaparatom na izvor svjetlosti dolazim do rezultata – bijelo treba biti bijelo, a plavo treba biti plavo itd.

Kod fotkanja snijega cesto AWB vuce na hladnu/plavicastu boju. To mozemo izbjeci ukoliko manualno podesimo WB. Tada je snijeg pravilno bijel.

Evo jedan primjer iz moje prakse. Ovu fotografiju snimio sam manualnim podesavanjem WB – fotka je direktno sa fotoaparata, dakle nema obrade.

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 24 Feb 2012, 19:04

Maja wrote:Šta je na slici ovo 1/4 a šta ispod njega od -2 do +2
¼ je brzina zatvarača. Ima uloga da odredi vrijeme ekspozicije.
Maja wrote:... ispod njega od -2 do +2
To je Exposure Value EV – korekcija vrijednosti ekspozicije. Ukoliko zelimo posvijetliti fotku, tada izaberemo plus + EV korekciju. A minus – EV je za potamniti fotku.

Jedan primjer, crvenokljuni labud

Image

Koliko god izgledalo jednostavno, crvenokljune labude nije niposto lako uslikati. Bijeli labud ima bijela pera koja na svjetlu, posebno na suncu odbijaju odsjaj. Uz to, pera labuda su masna i mokra, odatle i odbljesak, odsjev, odsjaj, refleksija, odbijanje svjetla. U ovoj situaciji fotoaparat „pravilno“ izmjeri ekspoziciju, ali neki dijelovi labuda vise nisu bijeli nego skureni. Da bi izbjegli presvjetle, skurene dijelove labuda, moramo koristiti opciju korekcije vrijednosti ekspozicije (+/- EV).

Korekcija vrijednosti ekspozicije ovisi o osvjetljenju. Za ovaj crvenokljuni labud upotrijebio sam korekciju ekspozicije -0,7 EV. Dakle, potamnio sam fotografiju. I ujedno sam kompenzirao gresku. Na kraju sam snimio fotku labuda bez skurene povrsine nasuprot odbljesku, refleksiji i odbijanja svjetla. A da nisam koristio opciju korekcije vrijednosti ekspozicije +/- EV) pri snimanju labuda, tada bi imao skurenu fotku. Fotku koju mogu staviti u kategoriju loše fotke (kvalitet fotografije).

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Post by Jonas » 09 Mar 2012, 11:43

Kako utjece kompenzacija ekspozicije (+/- EV) na fotografiju, najbolje pokazuje ovaj moj primjer. Podesavanje korekcija vrijednosti ekspozicije (+/- EV) omogućuje nam da ispravimo ekspoziciju koju je izmjerio svjetlomjer fotoaparata.

Moj svjetlomjer fotoaparat izmjerio je ekspoziciju kao na ovoj fotografiji (+ 0/- 0 EV):

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (- 1.3 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (- 0.7 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (+ 0.7 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (+ 1.3 EV)

Image

Koristeci opciju korekcije vrijednosti ekspozicije (+/- EV) razlika je ocita na fotografijama. Sad jedino valja odabrati najbolju fotku.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Post by Jonas » 09 Mar 2012, 11:52

Po meni, najbolja je zadnja fotografija, dakle fotografija sa podesenom korekcijom vrijednosti ekspozicije (+ 1.3 EV).

Image

Fotografija koju je svjetlomjer fotoaparat izmjerio, bez korekcije vrijednosti ekspozicije, nije losa, ali je (fotka sa korekcijom vrijednosti ekspozicije) za mrvu bolja.

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Post by Jonas » 09 Mar 2012, 12:10

Evo jos jedan primjer korekcije vrijednosti ekspozicije snimljen pod drugacijim svjetlosnim uvjetima.

Opet, moj svjetlomjer fotoaparat izmjerio je ekspoziciju kao na ovoj fotografiji (+ 0/- 0 EV):

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (- 1.3 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (- 0.7 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (+ 0.7 EV)

Image

Sve isto, jedino je korekcija vrijednosti ekspozicije podesena na (+ 1.3 EV)

Image

Isto kao na prvom primjeru, koristeci opciju korekcije vrijednosti ekspozicije (+/- EV) razlika je ocita na fotografijama. Sad jedino valja odabrati najbolju fotku.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Šta je i čemu služi White Balance (WB)

Post by Jonas » 09 Mar 2012, 12:19

Ovdje mozemo vidjeti da fotoaparat ima probleme (sam) izmjeriti ekspoziciju kako treba (spada). Jedan dio fotografije ima svjetlu povrsinu (snijeg), drugi dio fotografije ima tamnu povrsinu (suma). Ukoliko fotoaparat ispravno izmjeri ekspoziciju svjetle povrsine (snijeg), tada je suma pretamna. Isto tako, ukoliko fotoaparat izmjeri ispravno ekspoziciju sume, tada je snijeg skuren (previse osvjetljen), dakle, bez detalja. Tu valja naci optimalna kompromis.

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests