Moje, bježi odavde

Za forumaše koji vole da pišu, crtaju, fotografišu, izrađuju. Naših ruku djelo!
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 12 Sep 2019, 01:58

E hoću nešto da vam pokažem.
Ovo su Tre Cime di Lavaredo iliti po naški tri vrha Lavareda u Sexten Dolomitima.
U sredini je Cima Grande iliti veliki vrh koji je visok 2999 mn/m.
Na slici desno od njega izviruje Cima Piccola iliti mali vrh 2857 mn/m,
a lijevo je Cima Ovest iliti zapadni vrh 2973 m/nm

Fotka je noćna, duga ekspozicija od 30 minuta, vidi se po zvijezdama da je noć, a po njima se vidi i da je slikana južna strana vrhova jer gledamo prema sjeveru, tj. vidimo kako se tokom tih 30 minuta sve zvijezde vrte oko sjevernjače koja je negdje iznad vrha u sredini, tj. Cima Grande ali izvan okvira fotografije.

Svjetlost potiče od skoro pa punog mjeseca koji je iza leđa.

Inače su uobičajenije fotke njihovih sjevernih lica, ali kasno se nakanio da pođem, htio sam samo u izviđanje, al' kako poprilično platih prolazak autom u to područje (30€ :puca) onda sam se zadržao da šta i uslikam.

Najblještavije mjesto na fotki ispod Cima Ovest tj. vrha lijevo, je Rifugio Auronzo, planinarski dom i on se nalazi na 2333 mn/m. A i brdo na kojem ja stojim s kamerom je tako negdje skoro kao dom, na oko 2350 m/nm kako reče GPS s telefona.
Navodim sve te cifre da se stekne pojam o veličini tih gromada koje se uzdižu od doma oko 600 metara u visinu, a da bih na sljedećoj uploadanoj slici pokazao ono što sam naumio jer već neko vrijeme ne uploadujem ove svoje fotke u punoj rezoluciji pa je teško skontati i ako se otvore u punoj veličini.

Image

Ova svjetla što se vide u stijeni, to su dvojica koji se spuštaju sa Cima Ovest (vidi se na sličici lijevo sekcija koja je nazoomana) i sva ta svjetla su u stvari njihovo napredovanje tokom 30 minuta koliko je ekspozicija trajala.

Kada sam završio, pokupio sam stvari, otišao u podnožje tog sipara do auta, vidi se na nazoomanoj fotki gdje su auti, i moje je bilo na toj najvišoj platformi. Raspremio se, popakovao stvari, promijenio obuću, ispušio cigaru dok su ta dvojica dospjeli od te tačke gdje sam prekinuo snimanje da se spuste do vrha sipara, tj. dna jako tamnog dijela na slici ispod njih.

people of tre cime di lavaredo.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 12 Sep 2019, 14:50

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 12 Sep 2019, 18:20

Bla,svaka čast :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 13 Sep 2019, 01:30

rađanje mjeseca

Image

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 13 Sep 2019, 14:31

kamene skulpture

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Sep 2019, 00:00

čamci na Pragser Wildsee (iliti Lago di Braies)
u pozadini planina Seekofel 2810m/nm (Dolomiti)

noćni snimak, 12 minutna ekspozicija

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Sep 2019, 00:17

Pragser Wildsee - refleksija u suton #2

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Sep 2019, 00:27

Pragser Wildsee - refleksija u suton #1

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Sep 2019, 01:03

I evo ga konačno čitavog sa padine Seekofela

ono u pozadini pretpostavljam da je već Austrija, vjerovatno neki vrhovi u Alpama zapadno od Grossglocknera ali nemam sada tehničke mogućnosti da to potvrdim, a i nije vala ni bitno :hm

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 14 Sep 2019, 09:57

Prelijepo i prelijepe foto :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Femea » 14 Sep 2019, 19:37

Bla wrote: 14 Sep 2019, 00:27 Pragser Wildsee - refleksija u suton #1

Image
Vrh kao da je pozlaćen :ok
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 15 Sep 2019, 00:40

nije kao nego je pozlaćen :auf


Jao kakvu sam scenu doživio večeras.
Nakanio se da opet odem do Tre Cime di Lavaredo i da otklaparam s druge, sjeverne, strane, da vidim hoću li uspjeti uloviti te vrhove kada na njih padne svjetlo zalazećeg sunca. I sve je bilo manje više dobro do jedno sat pred zalazak, počeše da se navlače oblaci na mali vrh. Pa onda između svih njih, itd. A i tamo gdje je bilo sunce, poče da ga zaklanja oblak. Kao i na sve okolne vrhove dođe po jedan dežurni oblak, al' je sve ostalo prilično vedro. Ja čekam i sve se nadam da će se razići ta magluština sa malog vrha, da ih sve tri dobijem u kadru, jer s vremena na vrijeme grane sunce kroz onaj oblak što ga je prekrio.

A ono što sam do sada naučio je da ko čeka zlatni sat negdje u planini, taj će se sigurno po mraku vraćati do auta. Al' haj, nije mi prvi put.

Kad sam sam sebe ubijedio da nema šanse da se stanje poboljša, jer je sada oblak ubavio sva tri vrha, a i svuda okolo su počeli da se oblaci šire i spajaju odlučim da je vrijeme da se krene. Sunce je zašlo, al' se još dovoljno vidi za hodanja, ne treba lampa, mada iz minute u minutu postaje sve mračnije.

I nakon jedno 45 minuta hoda izbijem na ovaj brežuljak.

Image

Tu granu malo neba koje je taj brežuljak zaklanjao, a bilo je tu još neke raje koja fotka ovu scenu, jer se ovaj oblak lijevo dole preliva kao vodopad preko brda naniže. I ja rasklopim stativ i okinem to. Ali nisam bio zadovoljan pozicijom pa odem malo dalje od njih, desno. I dok sam se ja tako namiještao, ovi se pokupiše i odoše.

E sad, ako vidite krajnje desno narandžasti prozorčić na koji ja do tada i nisam obraćao pažnju jer je to toliko sićušno, ono kada se ispuži ruka do kraja i postavi prst ili dva, to prekrije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 15 Sep 2019, 00:44

I onda se sklopiše oblaci preko ovog procjepa, i sve postade mračno kao u rogu. I jedino onaj mali prozorčić desno ostade čist. Uh kako je to izgledalo, isto kao da je to rupa kroz koju se vidi neki drugi svijet. I ono žućkasto-narandžasto postaje sve crvenije i crvenije, a daleeeeko u daljini se naziru obrisi nekih planina iz druge dimenzije. Stavim telefoto objektiv, i ovako nekako to bi:

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Jonas » 15 Sep 2019, 23:19

Fantasticno. Koji pogled s brezuljka :srce

Nebo, magla kao u filmu Gospodar prstenova.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 16 Sep 2019, 00:33

s tim da je brežuljak na 2400 metara nadmorske ;)


dvije kamene glave

koliko je ljudi prošlo pored te stijene, koja je nešto veća od čovjeka
samo taj dan ako nisu hiljade, stotine jesu sigurno

i onda sam se zapitao da li je iko ikada primijetio te glave :hm

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 20 Sep 2019, 21:05

Samo što sam se maknuo desetak metara od gore pomenutih g-lav-a, naletim na ova


"dva kamena zuba i Torre dei Scarperi"

tu sam se poigrao se nekoliko varijanti fokusa, da je vrh u fokusu a zubi blago izvan fokusa, pa ova gdje su zubi u fokusu a vrh blago izvan fokusa
te isto to samo sa varijantom jako izvan fokusa i ponovo sve to sa drugačijom perspektivom gdje je vrh skoro pa u ravni sa zubima

i sada kada ih konačno gledam na velikom monitoru, ova je pobijedila :hm


Edit: sad kad pogledah hronološki, prvo su bili zubi pa glave desetak metara kasnije :lupa

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 20 Sep 2019, 21:47

Tre Cime di Lavaredo i crveno lišće

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Chloe » 20 Sep 2019, 22:07

Kako prodje put?
Gdje si u Krajini zapeo? :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 20 Sep 2019, 22:43

Bihać, Plitvice, Bihać, Banjaluka, sinoć kuća


Prethodna fotka je HDR. Uvijek radim bracketing tako da i kad je loše svjetlo mogu nešto izvući iz toga, ali...

Ovo je lokacija koju sam bio odabrao da čekam dobro svjetlo. Sve desno odavde, počinje ovo crnogorično žbunje, a i teren se spušta pa drvca u middlegroundu počnu iz sipara da zadiru svojim vršcima po vrhovima planine, a pored svega toga Cima Piccola (lijevi vrh sa tri tornja) počne da bježi sve više iza Cima Grande (u sredini). Sve lijevo odavde, odakle sam i došao, brdašca zaklanjaju donje dijelove gdje je sipar, pa izgleda kao ova iz prethodnog posta. U tom slučaju bih se morao približavati, a onda bježe dijelovi iz kadra najšireg mi objektiva od 24mm. Ako se udaljavam, teren se opet spušta, pa nastaje opet problem sa gubljenjem donjih dijelova.

Već se tu nazire nedaća na srednjem tornju Cima Piccola.
lokacija 1.jpg
A onda je krenulo...
lokacija 2.jpg
pa kako je svjetlost postajala bolja...
lokacija 3.jpg
...tako je i vražji oblak postajao sve veći i duži, kada sam i odustao od čitave igranke
lokacija 4.jpg
A to je momenat, negdje u hodu, kada je bilo pravo vrijeme za okinuti, i potvrda da bih džaba čekao. Možda neke druge godine...
lokacija x.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Bla on 20 Sep 2019, 22:56, edited 1 time in total.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Vjetar » 20 Sep 2019, 22:51

Bla wrote: 12 Sep 2019, 01:58
Najblještavije mjesto na fotki ispod Cima Ovest tj. vrha lijevo, je Rifugio Auronzo, planinarski dom i on se nalazi na 2333 mn/m. A i brdo na kojem ja stojim s kamerom je tako negdje skoro kao dom, na oko 2350 m/nm kako reče GPS s telefona.
Navodim sve te cifre da se stekne pojam o veličini tih gromada koje se uzdižu od doma oko 600 metara u visinu, a da bih na sljedećoj uploadanoj slici pokazao ono što sam naumio jer već neko vrijeme ne uploadujem ove svoje fotke u punoj rezoluciji pa je teško skontati i ako se otvore u punoj veličini.

Image
Taj put sa svjetlima auta pomaže da se stekne predstava o veličini stijena. Stvarno moćno izgleda :ok

Post Reply

Return to “Kutak za kreativne”

Who is online

Users browsing this forum: Dori and 16 guests