Moje, bježi odavde

Za forumaše koji vole da pišu, crtaju, fotografišu, izrađuju. Naših ruku djelo!
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 10 Feb 2019, 18:30

Velež 3 x (1x5 panorama)
prije, za vrijeme i nakon zalaska sunca

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 10 Feb 2019, 19:42

bujrum chloe


zidna bradavica

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Chloe » 10 Feb 2019, 19:46

Hvala, javim ti se aBd. Uh, imam i pitanje, tamo ću.. :D

Koja je ovo biljka?
Ne sjećam se da sam je ikad vidjela. :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 10 Feb 2019, 22:08

mahovina
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Chloe » 10 Feb 2019, 22:12

Bla wrote: 10 Feb 2019, 22:08mahovina
Ha? :D. :D.

Aferim.. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Sheval » 10 Feb 2019, 22:37

Bla wrote: 10 Feb 2019, 18:30 Velež 3 x (1x5 panorama)
prije, za vrijeme i nakon zalaska sunca

Image
Je li ovo slikano 'u polju'?
Ono polje prije samog uspona na Velez?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 10 Feb 2019, 23:01

s Bune :rumenko
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Feb 2019, 22:22

sarajevska ulica

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Feb 2019, 22:23

preko ograde

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 17 Feb 2019, 20:17

ovo je najmanja od jučer prikupljenih materijala za panorame
jer treba sati da se sklopi
i sad mi se ne da one velike ni počinjati :ubihse
ili da pričekam još koju godinu da računari uznapreduju :hm
originalno je nekih 225 megapiksela pa cropano na 6 x 17 omjer (oko 190mpx)
te konačno pri eksportu resize na tek nekih 35megapiksela uz gubitak mase detalja, da bi je uopšte ovaj provider prihvatio za upload


žuto i plavo - panorama Zelengore
(a nije sama Zelengora, ima tu "pola" BiH i CG)

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 17 Feb 2019, 21:52

Snapshotom do bolje fotografije

Hoću slikovito da podijelim jedno svoje iskustvo.
Kad bauljam negdje sa kamarom opreme na leđima, vađenje aparata iz ranca, koji je opet u zasebnoj torbici unutar njega, a koja je opet nekako knap s otvorom i jedva se vadi, pa montiranje stativa i sve ostale pripremne radnje iziskuje puno vremena. Zato okačen o remenu ruksaka obično držim mali Ricoh snapshot aparat da mi je uvijek pri ruci, a može identično poslužiti i bilo kakav mobitel.

Tako sam na primjer jučer proveo 10 sati na nogama a samo sam na dvije lokacije stao i izvadio "tešku artiljeriju". Sve ostalo sam usput slikao malim aparatom iz ruke.

Pošto isti nema viewfinder, sama kompozicija slike se radi preko displaya na poleđini, baš kao i sa mobitelom. Isti može simulirati razne vrste fotki slično kao i mobiteli pa ga držim u 99% slučajeva u crnobijelom modu, tako da mi preview prikazuje uvijek crnobijelu fotku i tako pomaže da se veoma lako i vrlo brzo identifikuju elementi fotografije.

Kada sam dobio na poklon prvi stativ, pokušao sam da dođem do nekih informacija o tome o čemu treba voditi računa prilikom pozicioniranja istog i rečenica koja mi se najdublje urezala u sjećanje i sveprisutna je kada pokušavam nešto namjenski (a ne usput) da uslikam jeste:
"Gdje god da inicijalno postaviš stativ prvo mjesto je 100% pogrešno i pokušaj da nađeš neko drugo."
Svašta nešto drugo nerijetko zaboravim ali na tu rečenicu uvijek pomislim. A ista se da primijeniti i na fotkanje bez stativa. Jednostavno pokušaj nešto drugo nakon inicijalne impresije.

I u tom slučaju mali aparat ili mobitel su fantastični alati jer ne moraš čitavu skalameriju vucarati od tačke do tačke, namiještati, pa premiještati, nego uzmeš samo tu spravicu i prohodaš okolo gledajući u ekran. Nije čak ni nužno da okidaš slike.

Al' da se bacim na konkretne primjere, gdje se vidi da i na velikom prostoru par koraka lijevo ili desno, naprijed ili nazad, čini ogromnu razliku.

Ugledam simpatičan vrh i par stijena koje vire i pomislim kako ne bi bila loša fotka. Klik!
I onda dođe u glavu ona rečenica da je to sigurno pogrešno mjesto.
Image

Razgledam malo okolo i vidim vjetrom izvajani snijeg. Klik!
Image

Pokušam ostale objekte da ukomponujem s te tačke. Klik! Ali ne radi baš najbolje.
Image

Pomjerim se malo da ljepše uđu u kadar. Klik! Opet nije to to.
Image

I onda se dodatno pomjerim, približim i zalegnem po snijegu i uočim da ta snježna skulptura i vrh nevjerovatno liče. I to je to. Klik!
Image

Poslije toga bih vjerovatno raskopao ruksak, povadio sve što je potrebno i odradio fotku s onom skalamerijom. Međutim ovaj put sam radio tek pripremu za "stari" analogni aparat, tzv. idiot. :oo Pa sam finalnu sliku uradio njim i tek ostaje da se vidi da li je ista uspjela kad razvijem film.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:10

Nedavno slučajno prolazim pored fotografske radnje i nešto mi naumpade.
Svratim i pitam imaju li crnobijelih filmova. Teta reče da imaju, ali da ih oni ne razvijaju jer se mora ručno.
Haj reko' daj mi dva komada, nekako ću se snaći.

Dođem kući i naručim preko ebay-a posudu za razvijanje.

Narednih dana iskoristim vrijeme da saznam gdje se mogu nabaviti hemikalije u BiH.
Ukratko, kao i bilo šta drugo što nije hljeb i mlijeko: nigdje :lupa

Dođe posuda, hemikalija nigdje na vidiku, i onda se sjetim da sam nekada čitao o alternativnim metodama za razvijanje filma. Najpoznatija se zove caffenol i isti se radi u instant kafi. Malo prosurfam, nađem recepte i u prošli petak se bacim poslije posla u traženje sastojaka.

Za ovaj eksperiment nam je potrebno:

- Posuda za razvijanje filma
- Mala digitalna vaga koja može vagati stote dijelove grama, 16KM, preko OLX-a
- Čisti vitamin C u prahu ne nađem ni u jednoj apoteci, ali nađem u DM-u, 100 grama, oko 4KM
- Soda za pranje
- Najjeftinija instant kafa, nipošto one aromatizirane, gold ili neke skuplje varijante, nađem ovo dvoje u Merkatoru sve skupa 10-ak KM
- Obična sol - bilo kući, dakle džaba :oo
- Menzura za mjerenje količine tečnosti - imao kući, dakle džaba
- Termometar alkoholni koji se može ubaciti u tečnost - imao kući, dakle džaba
20190217_230937 - Copy.jpg
Prije toga je naravno potreban najobičniji fotoaparat i rolna crnobijelog filma
20190217_231601 - Copy.jpg
Proces je sljedeći. Nakon što se ispuca film. U mrklom mraku - ja sam ugasio svjetlo i zavukao se pod jorgan sa posudom za razvijanje, makazama, otvaračem za flaše i filmom.
Otvaračem za flaše otvorio film. Makazama odsjekao početak. Uz podosta peripetije uspio pipkajući pod jorganom da nabacim film na spiralu i namotam ga na istu. Odsjekao makazama kraj filma sa kalema. Nabacio obje spirale na valjak i ubacio sve to u posudu te je zatvorio lijevkom koji ujedno sprječava svjetlosti da prodre u unutrašnjost. Napokon se, sav mokar, otkrio ispod onog jorgana i presvukao majicu.

Koristio sam sljedeći recept za razvijač:
54 grama sode po litru
16 grama vitamina C po litru
40 grama instant kafe po litru

Pošto mi za razvijanje jednog filma ne treba litar razvijača nego 290 mililitara, odlučio sam da napravim trećinu litra pa sam sve te vrijednosti podijelio sa 3. Upravo sad skontah da nisam koristio 333 mililitra vode nego 300. :hm

Uglavnom, ja sam izvagao 18 grama sode, 5,3 grama vitamina C i 13,3 grama instant kafe.

Za svaki slučaj nisam koristio vodu direktno iz slavine nego sam je propustio kroz bokal sa filterom (pošto takvu filtriranu i pijem)
Nasuo sam tople vode, pa onda dodavao hladne dok nije postigla temperaturu od 20 stepeni celzijusa.

Razvijač:

Prvo sam u tih 300ml vode nasuo sodu i miješao dok se nije istopila.
Zatim sam dodao vitamin C i miješao dok se i to nije istopilo.
Na kraju sam dodao kafu i miješao dok se i ona nije istopila. To sam ostavio da odstoji 4-5 minuta dok sam u drugoj posudi pripremao fiksir od soli.

Fiksir:

Koristio sam recept koji kaže da na litar vode ide 300 grama soli pa sam izvagao 150 grama soli i usuo ih u pola litra vode (jer mi ne treba litar fiksira) i to miješao dok se u potpunosti ne istopi so u vodi.

Prvo sam u posudu za razvijanje nasuo običnu vodu koja je imala temperaturu 20 stepeni i ostavio 4-5 minuta da film i posuda poprime tu temperaturu.

Onda sam istresao vodu i nasuo pripremljeni razvijač

Za postupak razvijanja sam skinuo neku aplikaciju, zaboravio sam kako se zove, koja glumi štopericu ali upozorava signalom kada istekne svaki minut.
To je bitno zato što se prve minute konstantno posuda miješa na specifičan način, a zatim svake sljedeće minute po 10 sekundi. Nakon svakog završenog miješanja se odloži iz ruku, i njome prilikom spuštanja kucne par puta da se eventualni mjehurići nakupljeni na filmu oslobode.
Čitav taj postupak traje 15 minuta.

Nakon toga sam sve naglo istresao i umjesto stoppera koristio običnu vodu. Naštimao sam na slavini da je voda oko 20 stepeni (moguće da ovo nije potrebno ali nisam htio da rizikujem) i jedno 6 puta nasuo u vodu, mućkao na isti način kao da je razvijač unutra, pa istresao i sipao čistu vodu ponovo. To sam ponavljao oko jedne minute.

Nakon toga sam nasuo fiksir od soli, nekoliko puta promiješao na način kao da je razvijač unutra i ostavio približno 2 dana da stoji. Jer ta gusta otopina soli treba da razjede ostatke srebra s filma.

Večeras sam konačno istresao to, oprao 10-ak puta vodom uz mućkanje film u posudi, pa ga izvadio iz posude, skinuo sa spirale, ponovo malo oprao u vodi i ostavio da se osuši vertikalno obješen s jedne strane zakačen jednom štipaljkom, a s druge strane drugom da služi kao teg dok se suši.

Rezultati u sljedećem postu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:21

Pošto nemam skener za filmove, za digitalizaciju sam koristio digitalni fotoaparat i makro objektiv.
Od komada kartona sam sklepao (isjekao prozorčić veličine negativa u kartonu) držač za film i iza postavio neki izvor svjetlosti a između svjetla i filma (pošto je izvor bio nekakav led reflektor sa podosta led dioda) razapeo komad papirne kuhinjske salvete.

Ovaj aparat ima mogućnost da digitalizuje negative, ali ih onda radi isključivo u jpeg formatu pa ih nisam dodatno obrađivao nego su takvi kakvi su.
Nekad davno sam koristio i obično fotkanje kolor negativa pa sam ih sam dorađivao iz RAW-a, ali sada sam žurio samo da vidim rezultate.

Pošto kompletna ta skalamerija nije baš najpreciznije postavljena, nije nemoguće da film nije uvijek bio savršeno ravno postavljen u odnosu na objektiv ali za prvi put sam prezadovoljan dobijenim rezultatima.


sa cb negativa razvijenog u caffenolu 1

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:22

sa cb negativa razvijenog u caffenolu 2

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:25

sa cb negativa razvijenog u caffenolu 3

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:26

sa cb negativa razvijenog u caffenolu 5

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 18 Feb 2019, 00:31

fotke su nasumice ispucane po kući uz blic na ovom point and shoot aparatu, a za eksperiment mi njihov sadržaj i nije toliko bitan, a moguće da prilikom skeniranja nisu baš bili uvijek negativi u savršenom fokusu, jer ovaj aparat pouzdano znam radi oštre fotke. Uglavnom, caffenol je stvar koja funkcioniše, jedino me još brine da li je kuhinjska so pouzdan fiksir ali to ću znati tek nakon dužeg vremena kada ponovo pogledam ove negative. :hm

sa cb negativa razvijenog u caffenolu 7

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by toxic » 18 Feb 2019, 14:59

Napokon se, sav mokar, otkrio ispod onog jorgana i presvukao majicu.
Citam pocetak recenice, i vec razmisljam kako si uspeo, ja bi verovatno sve prosula :D.

Svaka cast za ovo :respekt
meni nikad nije palo na pamet da sama razvijem film. Probam nekad po ovom tvom receptu:)
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5650 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Vanilla » 18 Feb 2019, 15:03

Bla :aplauzz svaka ti čast!
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by storm » 18 Feb 2019, 15:40

Ovo je entuzijazam :klanja :love
Svaka čast :ok
Inače... Čekam popis kemikalija da sredim :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kutak za kreativne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests