Nura Bazdulj-Hubijar

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Nura Bazdulj-Hubijar

Post by Mala_Mu » 21 Oct 2018, 17:13

Image
Književnica Nura Bazdulj-Hubijar ove godine objavila je čak tri knjige, nakon čega je dobila književnu nagradu koju je čekala cijeloga života. Međutim, uspjesima se ne veseli pretjerano jer je prije deset mjeseci ostala bez supruga s kojim je 41 godinu bila u braku.

Ova književnica osvojila je gotovo sve relevantne književne nagrade, Nagradu Društva pisaca BiH, Nagradu izdavača i knjižara BiH, dva puta Soroševu nagradu za roman godine i mnoge druge, a posljednja u nizu je nagrada "Mali princ" za doprinos dječijoj književnosti Bosne i Hercegovine.

"Pisati za djecu izazovnije je i teže nego pisati za odrasle. Iz dva razloga. Djeca su inteligentnija, ona tako lako i brzo shvate folirate li ih. S druge strane, imate moralnu obavezu educirati male ljude, dati im neke smjernice koje će im pomoći trasirati vlastiti životni put. Morate napisati zanimljivu priču koja će ih privući da čitaju i u nju vješto, nenametljivo ubaciti sve ono što je nužno da znaju kako bi stasali u zdrave, velike ljude", kazala je Bazdulj-Hubijar na početku razgovorai dodala kako bi svaki pisac u djeci trebao razviti ljubav za sve što živi.

Napominje da joj je veoma bitno da u svojim djelima djeci govori o vrijednosti i važnosti porodice, o prijateljstvu, poštovanju, razumijevanju, pristojnosti, povjerenju, poštenju i dobroti jer su to temeljni kameni čovječnosti. Zbog toga joj je knjiga Antoina de Saint-Exupérya "Mali princ" jedna od najdražih knjiga.

"Prema toj knjizi imam gotovo pseudoreligijski odnos. Na mali broj stranica je zapravo stala sva mudrost ovoga života, sve ove gore pobrojane kategorije", rekla nam je Bazdulj-Hubijar.

Vijest da je dobila nagradu koju je gotovo cijelog života čekala prvo je podijelila sa kćerkom Šejlom, iako bi voljela da je ovu vijest mogla podijeliti sa svojim mužem, jer bi joj se on silno radovao. Njemu, svojoj najvećoj ljubavi, posvetila je roman "Ima te".

"U jednom romanu sam napisala da samo nesretan čovjek može biti pisac. Ja zbilja s najviše lakoće pišem kad se bukvalno i doslovno slamam, kidam na fragmente koje poslije treba spajati, a pisanje dođe baš kao ljepilo kojim ćemo ih lijepiti. 'Ima te' je, kao i 'Ljubav je sihirbaz, babo' pisan krvlju, ne perom. Oba ta romana su nastala neposredno nakon preteških gubitaka od kojih nikad neću ozdraviti", kaže naša sagovornica.

Pisanjem nastoji sačuvati razum

Knjigu "Ljubav je sihirbaz, babo" napisala je prije 25 godina, na dan kada joj je poginula majka. Bilo je to 4. januara 1993. godine, a samo 12 sati nakon toga napisala je jedan od svojih najljepših romana. "Ima te" je počela pisati šest dana nakon smrti svog supruga.

"Počela sam pisati u kasnim noćnim satima 22. decembra 2017. godine, sedam dana nakon što su mog Saliha odnijeli u bolnicu. Sutradan je otišao zauvijek. Oba ova romana pisala sam bez čak neke male, vremenske distance i samo iz jednog razloga - da pokušam sačuvati razum. Otišao je prije deset mjeseci, a ja Cakija još čekam i još mu se nadam", kazala je i dodala kako je pregolema tuga izgubiti prvu, posljednju i jedinu ljubav.

Image


Roman je pisala direktno u prozorčić Facebook profila, ne misleći ni na šta, pogotovo ne na to da će uskoro biti knjiga, najljepši spomenik njemu i njihovoj ljubavi, kojoj, kako kaže, ni smrt ne može ništa.

"Žao mi je što nisam pročitala ni stranicu knjige. Počela sam i gotovo se ugušila. Više ni ne počinjem. Tu ranu vrijeme nikad neće izliječiti. I neka neće. To je meni najljepša bol. Jedino mi ona govori da sam još uvijek živa", navela je bh. književnica.

S tugom u glasu prisjetila se dana kada je njenom Salihu dijagnosticiran tumor na mozgu. Tada je počela borba za život, ali i najteži trenuci u njenom životu.

"Prvo je bilo 17,5 mjeseci borbe, lavovske, s neravnopravnim, neuporedivo jačim protivnikom, najmalignijim od svih malignih tumora mozga - globlastomom. Pa predaja. Pa nepunih deset mjeseci tuge goleme. Teško je. Bolno je", rekla je Nura Bazdulj-Hubijar s tugom u glasu.

Ovoj književnici koja je po vokaciji liječnica, specijalistica medicinske mikrobiologije, porodica je uvijek bila na prvom mjestu. Nakon smrti supruga svu svoju ljubav preusmjerila je na tri unuke Lanu, Hanu i Ninu koje su cijeli njen svijet.

"S Lanom i Ninom pričam o svemu, čitam im, recitujem im najčešće Branka Ćopića, mazimo se, volimo. Hana je još malena, uskoro će joj prvi rođendan. Moja djeca i moje unučice su sada sav moj život, ono radosti što mi je preostalo. I ono na šta sam ponosna. Dakle, ponosna sam na njih i sebe što sam ostala to što sam bila oduvijek, neopozivo svoja. Ono što sam uradila je manje važno, pošteno govoreći, dosta sam uradila. Ni meni nije jasno kako, jer sam ja bila i ostala čovjek bez ambicija", kazala je.

Dva romana za mjesec dana

Limitiranim izdanjem knjige "Ljubav je sihirbaz, babo" Nura je proslavila 30 godina autorske karijere i 25 godina od pisanja ove njene najčitanije i najprodavanije knjige, a prošlog mjeseca objavila je još dva romana: "Divlja ruža" i "Duga je to priča".

"Duga je to priča" govori o udatoj ženi koja je zbog ljubavi bila spremna napustiti sve, oglušiti se na komentare okoline i kritiku porodice. Ovaj kratki roman je baš kao i sve njene knjige inspiracija iz stvarnog života koji je, kako kaže, jači od bilo kakve imaginacije.

"Priča je zanimljiva, lijepa, ali meni je bilo nekako bitnije pisati o odnosu čaršije, ljudi za koje vjerujemo da su nam prijatelji, pa i porodice, u situaciji kad se čovjek nađe u životnom tjesnacu, u priči koju okolina osuđuje, ne prihvata. I baš ta situacija dođe kao sito koje prosije sve koje poznajemo, pokaže nam ko su nam doista prijatelji. Lagodno je stajati sa strane i gledati nečiji pad, baciti se na njega kamenjem i blatom, a to u pravilu čine samo oni gori od njega. Veličina se ogleda u tome da upravo tada ostanemo uz onoga koga poštujemo, volimo", rekla je naša sagovornica.

Od književnosti se ne može živjeti

Književnost u BiH je baš kao i kultura i umjetnost, u zapećku, a autori, kako kaže, od pisane riječi ne mogu živjeti nikako, a kamoli dostojanstveno.

"Moja sreća je što mi je egzistenciju osiguravao ljekarski posao koji sam radila časno i savjesno", navela je ona.

Pomalo razočarano otkrila nam je i kako ju je njen Travnik zaboravio te da ima osjećaj kako mu je važna malo manje od lanjskog snijega.

"I Salih i ja smo zadužili ovaj grad. A naša kćerka, sposobna i časna u svakom smislu, čeka na birou, sakuplja odbijenice s brojnih konkursa na kojima je bila u vrhu. Svi to znaju, a svi se prave da ne znaju", istaknula je Nura koja je na kraju željela nešto poručiti našim čitateljima.

"Ako vaša djeca kad čuju riječ 'poštenje' pomisle na vas, život vam je imao pravi smisao", rekla je na kraju razgovora uspješna bh. književnica.

klix.ba

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Nice try » 21 Oct 2018, 17:18

Drago mi je zbog novih romana, a na njenu tvrdnju dodala bih, samo zreo čovjek, koji je mnogo toga preturio preko sebe, uključujući i radost i tugu, sreću i nesreću, može biti kvalitetan pisac.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Socrates » 21 Oct 2018, 17:52

Ima slucajeva I kad mladi ljudi, bez nekih posebno ekstremnih iskustava, za koje se ne moze reci da su preturili svasta preko glave, napisu velike stvari.

Evo, ovaj sto je napisao Malog Princa, kojeg ona spominje, je imao, po svemu sudeci, lagodan zivot. Covjek je bio aristokrata.

Druga stvar je nesreca, ljudi mogu biti nesretni I sa 16 godina, i bez ikakvih narocito posebnih iskustava i bez obzira na status u drustvu.

Ne svidja mi se sto je spomenula svoje zasluge i zasluge svog muza za Travnik (ako su cak i zasluzni) u vezi sa kcerkinim zaposlenjem. :ccc Kakve veze to dvoje uopste ima? :hm

Drugim rijecima, mozda je dobra, cak I vrhunska, spisateljica, al' ne moze "Balkan" iz nje. :ccc
Last edited by Socrates on 21 Oct 2018, 20:55, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Chloe » 21 Oct 2018, 19:03

Nuru pročitam rado. Njeno pisanje ima dušu, toplotu...

Ovako, mogu shvatiti i njeno ogorčenje jer znam kako to kod nas hoda ali se slažem se da nije trebala spominjati kćerku.
Sklona je tim medijskim istupima koje opet neko odobrava a neko osudjuje.
S njom se ne bih privatno družila.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Mutevelija » 21 Oct 2018, 19:15

JA ne znam da li se ona drogira :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by greeneyes » 21 Oct 2018, 19:19

Ma rodis se s tim. Ja iz pismenih vazda imao poklonjene trojke ili samo potpisem svoje ime i prezime i dobijem, u ovom slucaju, zasluzenog keca
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by storm » 21 Oct 2018, 19:24

Socrates wrote: 21 Oct 2018, 17:52 Ima slucajeva I kad mladi ljudi, bez nekih posebno ekstremnih iskustava, za koje se ne moze reci da su preturili svasta preko glave, napisu velike stvari.

Evo, ovaj sto je napisao Malog Princa, kojeg ona spominje, je imao, po svemu sudeci, lagodan zivot. Covjek je bio aristokrata.

Druga stvar je nesreca, ljudi mogu biti nesretni I sa 16 godina, i bez ikakvih narocito posebnih iskustava i bez obzira na status u drustvu.

Ne svidja mi se sto je spomenula svoje zasluge i zasluge svog muza za Travnik (ako su cak i zasluzni) u vezu sa kcerkinim zaposlenjem. :ccc Kakve veze to dvoje uopste ima? :hm

Drugim rijecima, mozda je dobra, cak I vrhunska, spisateljica, al' ne moze "Balkan" iz nje. :ccc
:ok
I ja sam se pitao, što je sa plejadom pisaca, pjesnika, koji su stvarali pa i umrli dosta prije nego su mogli "preturiti" sve i svašta....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21117 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Rum » 21 Oct 2018, 19:29

Mutevelija wrote: 21 Oct 2018, 19:15 JA ne znam da li se ona drogira :kafa
milfaca
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by sajlent » 22 Oct 2018, 00:35

jedina cinjenica koju bi ovdje vrijedilo istaci jest ta da je nasa knjizevnost, kakva god ona pri tom bila, uvijek i u svakom datom trenuku bila bolja nego mi sami..

ono sto istiche, velike ljude prije svega, a onda i potom i pisce.. jest jedna opreznost prema sticanju.

u ovom sitnosicharskom vremenu mozda se ne treba ischudjavat nad ovim i ovakvim zahtjevima..

al' jedan andrich, koji je travniku poklonio jednog nobela.. ne uziva bitno veci publicitet. prosto, to su takvi ljudi..

medjutim.. on nikad, barem ne javno, nije izlazio u javnost sa slichnim zahtjevima..

knjizevnosti treba vratit onoliko koliko si od nje uzeo iliti ono sto dobijesh treba da vratish onom iz cega si potekao, a ne i nikako obratno..

draga moja nuro.. :hihi
Last edited by sajlent on 22 Oct 2018, 01:57, edited 1 time in total.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Maja » 22 Oct 2018, 01:43

Nije mi nikad bila interesantna sa svojim laganim ljubavnim i poucnim romancicima. Ili mozda nisam potrefila na neki ozbiljniji. Evo sad pokusavam da se sjetim bilo cega iz knjige Ljubav je s.b. al ne mogu. A procitala sam je.
Ne mogu se kvalitetne knjige stancati ko mahnite. Cuj dvije za mjesec. Cuj jedna za 12 sati.
Ali eto, ako je to usrecuje nek pise i dalje. Sigurno ni te nagrade koje je dobila nisu date tek onako.

PS malo mi cudno da neko ko pise puno za djecu kaze da samo nesretan covjek moze pisati :hm

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Mutevelija » 22 Oct 2018, 07:01

greeneyes wrote: 21 Oct 2018, 19:19 Ma rodis se s tim. Ja iz pismenih vazda imao poklonjene trojke ili samo potpisem svoje ime i prezime i dobijem, u ovom slucaju, zasluzenog keca
Ja imao 5 ili 4 nekad :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Nice try » 22 Oct 2018, 08:31

Socrates wrote: 21 Oct 2018, 17:52 Ima slucajeva I kad mladi ljudi, bez nekih posebno ekstremnih iskustava, za koje se ne moze reci da su preturili svasta preko glave, napisu velike stvari.

Evo, ovaj sto je napisao Malog Princa, kojeg ona spominje, je imao, po svemu sudeci, lagodan zivot. Covjek je bio aristokrata.

Druga stvar je nesreca, ljudi mogu biti nesretni I sa 16 godina, i bez ikakvih narocito posebnih iskustava i bez obzira na status u drustvu.

Ne svidja mi se sto je spomenula svoje zasluge i zasluge svog muza za Travnik (ako su cak i zasluzni) u vezi sa kcerkinim zaposlenjem. :ccc Kakve veze to dvoje uopste ima? :hm

Drugim rijecima, mozda je dobra, cak I vrhunska, spisateljica, al' ne moze "Balkan" iz nje. :ccc
Ima, kako ne.
Pitam se šta to piše iz njih, reklo bi se kao da su ispunjeni nekom starom dušom. Razmišljam, da ipak moramo nešto vidjeti, doživjeti, proći sito i rešeto, pa složene osjećaje nastale iz tog iskustva prenijeti na papir...ali, i ne mora se. Ima dosta primjera, kako veliš, koji su pisali pjesme, priče, romane bez imalo ili s vrlo malo životnog iskustva.
Naročito pjesnici.
Za zasluge je vjerovatno mislila zbog svog poziva, ali nije zaslužnija od bilo kojeg drugog ljekara.Tako da na ovo njeno mogu samo potvrditi tvoju posljednju rečenicu u postu :ok
Što se tiče njenih romana, čitljivi su, light verzija, za ugodno provesti popodne.
Mislim da sam ih sve pročitala.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by ina » 22 Oct 2018, 08:59

Nemam pojma ko je. Drogerasica , milfara, svetica ili nesto izmedju.... (svejedno mi je) ali radi navedenog...

Lagodno je stajati sa strane i gledati nečiji pad, baciti se na njega kamenjem i blatom, a to u pravilu čine samo oni gori od njega.

prve moguce prilike kupujem poneku knjigu.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Julia-Klara » 22 Oct 2018, 10:05

Nisam je nikad citala, u uglavnom izbjegavam nase pisce jer se svaka prica svodi na rat.
Imam osjecaj da i s njom tako.

Ruku na srce, sada moze i objavljivati romane svako, jednako kao sto nastaju i pjevaci - platis pa se klatis.
Ne znam da li je i sa doticnom gospodjom tako, ali zelim vjerovati da nije nagrade dobijala "tek tako", da joj knjige imaju neku vrijednost.

Ali, znajuci sebe, i svoje pisanje (prvi svoj "roman" napisah kad sam imala 15-16 godina), za pisanje nije protrebno iskustvo nego MASTA.
:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Zagorka » 22 Oct 2018, 18:31

Sigurno je uzasno izgubiti jedinu ljubav, partnera, druga, ljubavnika, u ovako uzasnoj borbi za zivot.

Njeno pisanje vjerovatno i jest to njeno "vrištanje" da ne poludi od boli.

Jedino sam sihirbaz citala, ono i jest lektira za osnovnu skolu. Nije mi ozbiljno stivo i nije me impresionirala.

Samo izljev emocija.

No nije toliko loše. One nijanse sive nisam uopce ni prvu knjigu cijelu procitala.

Nura je za njih Tolstoj. Pa je ono bio hit. Al ona natrpala rokačine.

Tako da....i puno plića štiva su negdje hit. Zavisi gdje zivite.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar: Samo nesretan čovjek može biti pisac

Post by Heidi » 22 Oct 2018, 18:44

Citala sam Ljubav je sihirbaz babo i Rosa canina

Zena je ocajna i razocarana. Ne zelim dublje komentarisati.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar

Post by Mala_Mu » 31 Jan 2019, 20:25

KAKO JE NASTAO ROMAN „Ljubav je sihirbaz, babo“

Majstori svjetske književnosti oduvjek su u zimi, snijegu, januaru, nalazili arhetipske simbole smrti. Andrićeva «Prokleta avlija» i kraj Yojsovih «Mrtvih» možda su ponajbolji primjeri. Snijeg koji Gabriel gleda s prozora dablinskog hotela( i plače jer nikad nikog nije volio toliko da bi za njega bio spreman umrijeti) i snijeg koji je padao po fra Petrovom grobu, uvijek iznova izazivaju ledene trnce, trnce prepoznavanja istinske umjetnosti. Nisam ni slutila da će se nešto što mnogi smatraju tek književnom konvencijom i u mome životu pokazati istinitim i bolnim.
Pamtim kao da je jučer bilo. A voljela bih da sjećanje blijedi, valjda bi manje boljelo...
Bio je 4. januar 93. Osam sati navečer. Muž je sa djecom otišao kod sestre. Uzela sam sinovu do pola ispisanu teku i kemisku olovku, sjela kod upaljene svijeće i započela pisati. Da se pokušam isključiti iz užasa okupirajući se nečim što mi može držati pažnju. Pisala sam stranice i stranice o djevojci koja se u ledenoj ratnoj zimskoj noći, pored šporeta na drva, maže losionom za samotamnjenje kako bi zavela momka u koga se zaljubila. Zamislila sam bila da zapravo cijeli roman bude groteska, parodija na rat. Kad su se moji vratili, pročitala sam im, a oni se, zajedno sa mnom smijali do suza.
Kad sam sutradan došla s posla, sin mi reče kako je telefonom zvao neki čovjek i tražio mene ili tatu, njemu ništa nije htio reći. Ne znam kako, ne znam zašto, ne znam otkud se u meni javio strahovit, neopisiv osjećaj gubitka, ne imaginarnog, nego tačno i precizno – gubitka majke. Izrekla sam tu strašnu rečenicu: Majka mi je poginula.

Duboko u sebi, u svakoj ćeliji tijela, u srcu, u duši, znala sam da je to istina. Djeca i muž su kazali da pričam gluposti. Telefonske veze prema Sarajevu su bile prekinute, u Sarajevu je bilo puno mojih dragih, otkud mi uopće takve budalaštine na pamet padaju. Sasvim mirno sam kazala da znam što govorim, da je zvao Neđo iz komande brigade, a oni su kazali da nisam normalna. Ostatak dana i cijelu predugu večer, do neko doba noći sam čekala novi poziv. Tek oko osam ujutro zazvonio je telefon. Još sam ležala, muž je pošao da se javi. Doviknula sam: Nemoj, ja ću. To je Neđo, javlja da mi je majka poginula. Zgrabila sam slušalicu i u istom času, prije nego se iko sa druge strane javio, kriknula, zidovi su ječali: Šta mi je s majkom, Neđo?
Zbilja je bio Neđo i sasvim se zijanio. Kao, ne pričaj gluposti, zvao sam da ti čestitam Novu godinu, a ja sam ponavljala već postavljeno pitanje, da bi mi, nakon minutu-dvije kazao: majka ti je poginula, jučer je sahranjena.

Moji i sada ponekad spomenu kako nikad u nečijem glasu nisu čuli toliko očaja kao u mom dok sam pitala: Šta mi je s majkom, Neđo?!
Tek što je izašla iz kuće, pala je granata. Samo jedan maleni geler i gotovo.
Sahranjena je uz džamiju na Vrbanjuši, pod čempresom.

Kad sam se, ne znam nakon koliko vremena, vratila onom započetom romanu, vidjela sam da u razgovoru sa sestrom u Sarajevu glavna junakinja kaže: Sretna sam što su starci mrtvi...
Zapravo, tada je moja majka zbilja bila mrtva. Ja sam počela pisati u osam uvečer, ona je poginula u osam ujutro istoga dana.
Nastavila sam pisati. Tako je nastao roman «Ljubav je sihirbaz, babo» samo to više nija bila parodija, već duboka, najdublja bol. Da ga nisam napisala, mislim da ne bih preživjela, a ako bih, ne bih sačuvala ni zrnce normalnosti.

PADAO JE GUST SNIJEG


«Spusti slušalicu i ode do prozora. Padao je gust snijeg, krupne pahulje su praminjale oko uličnih lampi od mat stakla.
Noćas jedan čempres na svojim granama zadržava snježne pahulje. Ne da im da sakriju sasvim svježu humku.
Snijeg noćas pada po igračkama sačuvanim na tavanu, starim školskim knjigama. Snijeg noćas pada po ugaonoj sećiji bež boje u dnevnoj sobi. U njenom uglu je uvijek sjedio babo. Kvasi babove knjige, stolnu lampu oblika Aja Sofije čije prozore noćas nema ko upaliti. Snijeg noćas pravi naslage po ormanima na kojima su zimi mirisale rumene jabuke iz bašče.
Ne, nisu jučer ubili majku, srušili kuću. Ubili su, babo, moje djetinjstvo, mladost, snove, sav moj život.»

Nikad poslije nisam otišla kući u kojoj sam provela djetinjstvo i mladost, kući za koju me veže sijaset prekrasnih uspomena. Ali, ako na jedan tas stavim sve to lijepo, a na drugi onu bol zbog majčine smrti, taj drugi tas uvijek pretegne. Kad autom prolazim pored nje, savijem glavu u krilo. Znam da je krov popravljen, da snijeg više ne pada po igračkama na tavanu. Lampa je kod mene, povremeno je upalim, osvijetlim prozore. Nekoliko komada majčine odjeće čuvam u mom ormanu. Ušuškani su u nekoliko omota. Da sačuvaju bar trunku dragog mirisa, mirisa koji ne zaboravljamo dok živimo.
I danas ponavljam, ne, ja zbilja ne volim zimu, ni Novu godinu. Zato je u romanu nepisano i ovo:
«Idi svojoj majci, mala. Evo ti savjet: Ako te neko, jednom kad odrasteš i napustiš svoj dom, četiri dana nakon Nove godine u rano jutro zovne da ti čestita praznik, nemoj ga slušati, samo prekini vezu i isključi telefon.»

Eto, istresoh dio duše k'o prosjak svoje petoparce. U grlu osta kost, pod kapcima suze...

Ne, ja definitivno ne volim januar ni Novu godinu!

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar

Post by Chloe » 31 Jan 2019, 20:51

Već sam uz ovaj tekst pustila suze, mislila sam kad drugi put budem čitala da ću biti jača, ali nisam.
Taj predosjećaj o smrti majke koji je ona imala na sličan način sam i ja imala za tečića koji mi je bio kao brat, znala sam, osjetila sam njegovu smrt ... Kuću sam napravila gdje je on maštao da će napraviti, a u mezar mu sa balkona gledam. Moj "Ljiljan" ... :srce
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar

Post by Mala_Mu » 19 Feb 2019, 23:31

Načisto obožavam Andrića ali čisto otkačim kad neko kao genijalnu citira njegovu misao iz Ex ponta. Znaš onu općepoznatu – „Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo vratiti, niti može vječno patiti dok se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.“ Zar je genije poput njega mogao napisati ovakvu tvrdnju? Mislim da se i njemu samom u nekim zrelijim godinama činila netačnom. Mnoga su moja proljeća prošla, Ajna, ali mi nijedno nije vratilo ništa što sam definitivno izgubila, ni moju majku, ni moju nevinost, ni moju prvu i jedinu ljubav, ni tatu... Ništa.
Tačno je da se zemlja obnavlja proljećem, ali apsolutno nije tačno da se duša liječi zaboravom. Ja ne mogu povući baš nikakvu paralelu između prirode i duše. Priroda je snaga, priroda je moć, priroda je čudo nad čudima, poplave, požari, suše, sve moguće nepogode naiđu i opustoše je, a ona iznova bukne, prolista, probehara. Duša je tanana, prozračna, krhka, tako lako ranjiva, a tako nedostupna, ne može se regenerirati. Duša nije livada na kojoj će poslije košenja izrasti novo cvijeće jednako lijepo i mirisno kao ono koje su pokosili i odnijeli da stoku nahrane. U duši će ostati strnjika i ono pokošeno, uvelo, osušeno cvijeće koje nije imao ko skupiti. Sve što smo doživjeli i proživjeli ostaje trajno zapisano na matrici naše duše, mozga, ko zna gdje, nama se može učiniti da smo zaboravili, ali samo učiniti. Dovoljan je samo impuls da se sve vrati jednako živo, jednako krvavo, jednako bolno.

Nura Bazdulj Hubijar

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Nura Bazdulj-Hubijar

Post by Chloe » 20 Feb 2019, 10:00

Duša je tanana, prozračna, krhka, tako lako ranjiva, a tako nedostupna, ne može se regenerirati. Duša nije livada na kojoj će poslije košenja izrasti novo cvijeće jednako lijepo i mirisno kao ono koje su pokosili i odnijeli da stoku nahrane. U duši će ostati strnjika i ono pokošeno, uvelo, osušeno cvijeće koje nije imao ko skupiti. Sve što smo doživjeli i proživjeli ostaje trajno zapisano na matrici naše duše, mozga, ko zna gdje, nama se može učiniti da smo zaboravili, ali samo učiniti. Dovoljan je samo impuls da se sve vrati jednako živo, jednako krvavo, jednako bolno.
:klanja
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests