Poučne priče i mudrosti

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 04 Sep 2017, 21:30

STRANAC

Nekoliko godina nakon što sam došla na svijet, moj tata je upoznao stranca koji je tek došao u naš gradić. Od samog početka tata je bio opčinjen pridošlicom i brzo ga pozvao da živi s našom porodicom. Stranca smo brzo prihvatili i od tada je živio sa nama.

Dok sam odrastala, niti jednom se nisam zapitala o njegovoj ulozi u našoj obitelji. U mom dječjem umu on je imao posebno mjesto. Roditelji su me odgajali komplementarno: majka me učila da razlikujem dobro od zla, a otac me učio da budem poslušna. Ali stranac, on je bio pripovjedač. On bi nas držao opčinjene satima svojim avanturama, misterijama i komedijama.

Kad sam željela saznati nešto o politici, povijesti ili nauci, on je uvijek znao sve odgovore o prošlosti, razumio je sadašnjost i činilo se da je čak u stanju predvidjeti budućnost! Moju obitelj je odveo na prvu veliki nogometnu utakmicu. Nasmijavao me i rastuživao. Stranac nikad nije prestajao pričati, ali tati to izgleda nije smetalo.

Ponekad, mama bi tiho ustajala i odlazila u kuhinju gdje je bilo tiho i mirno, dok smo mi jedni druge stišavali da čujemo što nam ima reći. Danas se pitam je li se ikada molila da stranac ode iz našeg doma.

Tata je upravljao našim domom s određenim moralnim normama, ali stranac nikad nije osjećao obavezu da ih prati.

Naš dugogodišnji posjetilac, s druge strane, glatko bi se provlačio s psovkama koje su parale moje uši i tatu tjerale da pobjesni, a mamu da pocrveni. Tata nije dozvoljavao konzumiranje alkohola, ali nas je stranac poticao da ga redovno pijemo. On je učinio cigarete da izgledaju privlačno, cigare džentlmenski, a muštikle profinjeno.

Slobodno je govorio o seksu, čak i previše. Njegovi komentari su ponekad bili provokativni, ponekad sugestivni, a ponekad jednostavno besramni.

Danas znam da su moja shvaćanja o ljubavnim vezama u velikoj mjeri formirale strančeve priče. Iz dana u dan stranac je proturječio vrijednostima mojih roditelja, ali su ga ipak rijetko ušutkivali. I NIKAD ga nisu zamolili da napusti našu kuću!

Više od 40 godina je prošlo otkad se stranac uselio u život naše obitelji. Jako se brzo uklopio pa danas ni izbliza ne izgleda tako očaravajući kao što je bio s početka. Međutim, čak i ako danas uđete u kuću mojih roditelja i dalje ćete ga pronaći kako sjedi u svom kutu, iščekujući nekoga tko će ga saslušati, da priča s njim dok mu pokazuje svoje slike.

Kako se zvao stranac?
Mi smo ga jednostavno zvali–TV. U međuvremenu je dobio i suprugu. Zovemo je kompjuter.
Njihovo prvo dijete zovemo mobilni telefon.
A njihovo drugo dijete – Facebook.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 04 Sep 2017, 22:04

Odgoj bez greške

Dr. Arun Gandhi, unuk Mahatma Gandhija i osnivač M.K.Gandhi instituta za nenasilje, u svom predavanju 9. lipnja na sveučilištu u Puerto Ricu, podijelio je slijedeću priču kao primjer ‘nenasilja kod roditeljstva’:

„Imao sam 16 godina i živio sam sa roditeljima na institutu kojeg je osnovao moj otac u Južnoj Africi oko 18 milja izvan Durbana, u središtu šećerne plantaže. Živjeli smo duboko u unutražnjosti zemlje i nismo imali susjeda, tako da smo se dvije sestre i ja uvijek radovali odlascima u grad i posjetama prijateljima ili odlascima u kina.

Jednoga dana me je moj otac upitao da ga odvezem u grad gdje se održavala jednodnevna konferencija na što sam sa radošću poskočio. Budući da sam ionako odlazio u grad gdje bih bio cijeli dan majka mi je dala listu namirnica koju je trebalo nabaviti, a otac me zamolio da se pobrinem za neke tekuće poslove kao na primjer odvesti auto na redovni servis. Kada sam odvezao oca tog jutra rekao mi je, ‘Nađimo se ovdje u 17 sati, i ići ćemo kući zajedno.’

Nakon što sam na brzinu poobavljao sve zadatke otišao sam direktno u nabliže kino. Toliko sam bio zaokupljen dvostrukom filmskom programu u kojemu je glavnu ulogu igrao John Wayne da sam zaboravio na vrijeme. Bilo je već 17:30 kada sam se sjetio. Dok sam otišao u servis i preuzeo auto te odjurio do mjesta gdje smo se otac i ja trebali naći bilo je već 18:00 sati.

Zabrinuto me je priupitao, ‘Gdje si do sada?’ Bilo me je sram reći da sam gledao vestern film Johna Wayna te sam odgovorio, ‘Auto nije bilo gotovo, zato sam trebao čekati.’ Nisam znao da je on već zvao servis. Kada me je uhvatio u laži rekao mi je, ‘Nešto nije bilo ispravno u mojem odgoju prema tebi što ti nije dalo dovoljno samopouzdanja da mi kažeš istinu. Kako bih vidio o čemu se radi, tj. gdje sam pogriješio, umjesto autom propješačiti ću 18 milja (29 km) do kuće te putem razmišljati o tome.’

Tako se je on odjenuo i obukao cipele te počeo šetati u smijeru kuće. Već se bilo smrklo, ceste su bile neosvjetljene a put uglavnom nepopločan. Nisam ga mogao napustiti te sam tako pet sati i trideset minuta vozio iza njega promatrajući oca kako prolazi ovu agoniju zbog glupe laži koju sam izrekao. Tada sam čvrsto odlučio da nikada više neću lagati.

Često se sjetim te zgode i pitam se u čudu da me kojim slučajem kaznio na način kako mi kažnjavamo svoju djecu bili uopće bio naučio svoju lekciju. Ne vjerujem da bih. Bio bih kažnjen i malo bih patio te bih ponovo napravio istu stvar. Ali ova jedna lekcija o nenasilju bila je toliko snažna da je ostala svježa u mom sjećanju kao da se dogodila jučer. To je snaga nenasilja.“

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by ina » 04 Sep 2017, 22:14

Vec na samom pocetky i procitanim: odgoj bez greske... promrljah: Jah.... ko ih ne pravi. Malo je falilo da odustanem od citanja ostatka. Ipak nisam.... i drago mi je. :)
Svijest ima sidrište.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 05 Sep 2017, 17:03

Jeste li vi Bog, gospođo?

Jedne hladne večeri, za vrijeme nekih praznika, dječak od šest ili sedam godina stajao je pred izlogom neke trgovine. Nije imao cipele, a odjeća mu je bila sva poderana. Jedna mlada žena, koja je tuda prolazila, zapazila je čežnju u njegovim svjetloplavim očima. Uzela je dijete za ruku i uvela ga u trgovinu. Tamo mu je kupila nove cipele i toplu odjeću.

Izašli su ponovo na ulicu i žena reče dječaku: “Sada možeš da se vratiš kući i neka ti je sretan praznik.”

Dječak je pogledao u nju i upitao: “Da li ste vi Bog, gospođo?”

Ona mu se osmjehnula i odgovorila: “Ne, sinko, ja sam samo jedno od njegove djece.”

Dječak na to reče: “Znao sam da ste u nekakvom srodstvu.”

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 06 Sep 2017, 06:09

Počast ženi

Majka i otac gledali su TV, kad majka reče: Kasno je, umorna sam, idem u krevet. Krenula je u kuhinju da napravi djeci sendviče za doručak i da iz zamrzivača izvadi pile za sutrašnji ručak.

Usput je iz smočnice donijela šećer kojim je napunila ispražnjenu posudu, provjerila zalihe zobenih pahuljica, pripremila za jutro čajnik. Izvukla je iz stroja oprano rublje i rasprostrla ga, nakon što je u stroj ubacila gomilu kuhinjskih krpa da se operu preko noći, a iza njega izvukla strip koji je tko zna kako tamo dospio.

Izglačala je suprugu košulju, a onda usput pričvrstila i gumb na rukavu – da ne otpadne.
Podigla je s poda zaboravljenu igračku, telefonski imenik vratila u ladicu ormara u predsoblju, a novine odložila u kutiju za stari papir. Zalila je sobne biljke, a mokri ručnik s poda kupaonice prebacila preko toplog radijatora. Zijevnula je, protegnula se i krenula prema spavaćoj sobi. Zastala je za trenutak da napiše poruku za učiteljicu u školi. Dok je iz novčanika vadila novac za dječju marendu, našla je poštansku marku koju je odmah zalijepila na rođendansku čestitku prijateljici i spremila ju u torbu kako bi ju ujutro ubacila u poštanski sandučić.

Potom se istuširala, oprala zube, iščetkala kosu i kremom namazala lice.
– Mislio sam da ideš u krevet! – doviknuo joj je otac dok je prolazila pored dnevne sobe noseći svježom vodom napunjenu posudu za psa. Mačku je pustila van, a onda još obišla djecu. Pokrila je sina koji je već spavao, podigla knjigu iz povijesti što mu je ispala iz ruku i ugasila noćnu svjetiljku. Majicu, koju je čini se, namjeravao nositi i sutra, odnijela je u košaru za prljavo rublje. Kćerka je još pisala referat iz sociologije, pa su samo kratko prokomentirale roditeljski sastanak na temu maturalne ekskurzije.
U spavaćoj je sobi najprije navila sat, izvadila iz ormara odjeću za sutra te pripremila drugu torbu. S tri je nove stavke dopunila popis stvari što ih treba obaviti sutra.

Nekako je u to vrijeme otac ugasio TV i objavio, sam sebi: Idem spavati. I otišao je.

Izvor nepoznat

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 16 Sep 2017, 20:56

TREĆI LJUDSKI RAT


Ne znam kog je datuma tačno počeo. Samo naslućujem razloge. Još manje znam do kada će trajati. Bojim se dugo. Da traje još i jedan minut, bilo bi mnogo, previše, jer je brutalan, podmukao i lukav. Ni prvi se nije završio, samo je postao strašniji – te je nazvan drugi. Ni drugi se nije završavao, samo je postao okrutniji, pa je nazvan treći.



Prvi je počeo odavno, sa koristoljubljem i srebroljubljem. Drugi je počeo sa kapitalizmom, kada su ljudi počeli da vrede samo onoliko koliko imaju novca. Treći, ovaj aktuelni, počeo je kad smo postali jedino sebi bitni. I sebi dovoljni. Taj rat vodi nova iGeneracija. Ja Generacija. Selfi Generacija. Generacija koja napamet ponavlja nabubanu mantru „Ako ne voliš sebe, neće te voleti ni drugi“, čiju suštinu ni ne razume. Oni ne vole sebe, oni vole ono što misle da su, i onu iskonstruisanu sliku koju misle da drugi imaju o njima, a to je daleko od voljenja suštinskog sebe. Oni su pešadija u tom ratu.

Treći ljudski rat je započeo kada smo mi počeli više da pričamo nego da brinemo o drugima, kada smo počeli da volimo samo sebe, a da se od drugih čuvamo. Traje od kada je krenuo da nas motiviše jedino novac, a ne ukazano poverenje. Kada smo počeli da mislimo da se ljubav može kupiti, počeli smo da živimo imitaciju ljubavi. Kada smo pomislili da se sigurnost može kupiti, život nam je postao nesigurniji. A onog trenutka kada smo pomislili da se zdravlje može kupiti, postali smo bolesniji.

Zahuktao se najviše otkad se u nama usadila misao da su svi isti, da su svi mobilisani da ratuju protiv nas, a za sopstvenu dobit. Najopasniji je postao kad smo počeli da mislimo da sve znamo i da sve možemo sami. Kada smo počeli da dižemo zidove, a spuštamo kriterijume. Došli smo do tačke sveopšteg apsurda kada smo počeli da se čuvamo stranaca, a bojimo se svoje vrste, kada smo počeli da strepimo od istih, a strahujemo od drugačijih. Zato u takvom svetu nema spokoja. Kao što u ovom našem više nema.

U svetskim ratovima pucaju bombe, u ljudskim – srca. U svetskim ratovima gube se životi, u ovim ljudskim – nada. U svetskim ratovima prave se savezi i zauzimaju teritorije, a u ovim ljudskim povlači se u sebe i zauzima odbrambeni stav. U tom ljudskom ratnom stanju sve je rutina, dani su isti, liče jedan na drugi, ratuje se protiv svih jer se misli da su svi ljudi loši – i svi su nam krivi.

Ljudi koji nisu takvi i koji se ne vode pravilima ratovanja odavno su postali izuzetak. Postali su Pokret Otpora u tom sveopštem beznađu i ratu koji vitla napolju. Prepoznaćete ih tako što vas gledaju u oči kad razgovaraju, što imaju širok osmeh i jak stisak ruke. Prepoznaćete ih po razgovetnosti, neustrašivosti i pravdoljublju.

Ti, i takvi, iako ponekad plaču, ničeg se ne boje. Smrti najmanje. Znaju da su za života uvek davali sve od sebe, da su voleli do koske, da su dosad voleli i praštali dovoljno za nekoliko reinkarnacija i da su ljubili više rečima nego usnama, milovali više pogledima nego dlanovima i prkosili više srećom nego dignutim pesnicama.

Takvi su najopasniji po ovaj sistem jer njima ne treba nijedan dan života više da bi išta postigli, nijedan sekund života više da bi jurili ka novcu i uspehu, jer su sve već našli i imali, pa izgubili i ponovo stvorili ni iz čega. Jer svu ljubav koju su imali nisu čuvali za sebe, nego su je davali ovoj ranjenoj planeti da se njome leči. Takvi mogu da umru i odmah – jer već znaju da su besmrtni.

A ima li većeg poraza za Rat od ljudske besmrtnosti?

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by KOMESAR » 23 Oct 2017, 19:40

Jedan poznati govornik je počeo svoj seminar tako što je podigao novčanicu od 50 eura u vis. U prostoriji je bilo ukupno 200 ljudi.
Pitao je: "Tko želi ovu novčanicu?" Sve ruke su se podigle.
Nastavio je: "Ovih 50 eura dat ću nekome od vas, ali najprije ću još nešto napraviti." Zgužvao je novčanicu.
Potom je upitao: "Da li je još uvijek želite?" Sve ruke su bile i dalje u zraku.
Zatim je nastavio:
"A kad ovo napravim?" Bacio je novčanicu na pod i cipelama je utrljao u prljavi pod.
Podigao je novčanicu, bila je zgužvana i skroz prljava.
"Dobro, tko je još uvijek želi?" Još uvijek su sve ruke bile podignute.
Onda je rekao: "Dragi prijatelji, upravo smo naučili jednu vrlo vrijednu lekciju.
Što god da sam uradio s ovom novčanicom, vi ste je htjeli i dalje, jer ni u jednom trenutku nije izgubila na vrijednosti.
U svakom trenutku je vrijedila 50 eura!
Često nam se dogodi u životu da nas neko odgurne od sebe, da padnemo nisko, da se osjećamo kao izgužvani i bačeni u blato. To su činjenice iz svakodnevnog života. Ponekad se osjećamo kao da ne vrijedimo ništa."
Bez obzira što vam se dogodilo u životu ili će se tek dogoditi, Vi nikada nećete izgubiti na vrijednosti.
Bili prljavi ili čisti, izgužvani ili ispeglani, Vi ste i dalje neprocjenjivi za sve one koji VAS vole...
... više od ičega na svijetu.
Naši životi se ne vrednuju prema onome što radimo ili koga poznajemo, već prema ONOME ŠTO JESMO.
Vi ste nešto posebno...
... ne zaboravite to!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Socrates » 23 Oct 2017, 19:45

Kako mudra prica :inasab
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by srculence7 » 13 Mar 2018, 02:09

:valja

Neki čiča priča mladiću u vezi ženidbe:
-"Nemoj da ženiš devojku - da je nekom valjala već bi se udala.
Nemoj da ženiš udovicu - sahranila je jednog sahraniće i tebe.
Nemoj da ženiš raspuštenicu - ostavila je jednog ostaviće i tebe."
-"Pa dobro bre, koju da ženim?", upiita ga mladić nestrpljivo.
-"UKRADI ČOVEKU ŽENU - KAD VALJA NJEMU VALJAĆE I TEBI!"
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Chloe » 01 Aug 2018, 22:57

Priča o neuvredljivom čoveku

Ovo je priča o jednom duhovnom učitelju, za koga se verovalo da je potpuno neuvredljiv.

Neki bezobrazni zapadnjak je čuo za tog gurua i odlučio da ga izazove. Po dolasku u njegov hram, počeo je da ga vređa i ponižava na sve moguće načine...

Međutim, tokom celog događaja, guru je ostao u potpunosti pribran, nijedan mišić mu se nije pomerio. Zapadnjak nije mogao da veruje. Posle pola sata, više nije mogao ni da psuje, izgubio je svu energiju i na kraju je odlučio da pita učitelja:

„Razumem ja te vaše duhovne stvari i kao, nije vas briga šta drugi ljudi misle, ali, ja sam te ponizio i uvredio, treba da naučiš da moraš da se boriš za sebe."

Po prvi put, guru je progovorio: „Sinko, mogu li da postavim samo 2 pitanja?“
„Naravno“, reče čovek.

Tada učitelj reče: „Ako ti meni doneseš poklon, a ja ga ne prihvatim, kome taj poklon i dalje pripada?"

Čovek reče: „Pa, ako ne prihvatiš poklon, onda i dalje pripada meni."

Potom guru nastavi: „A sada, sine moj, ako ti za mene imaš samo uvredu, a ja je ne prihvatam, kome ona i dalje pripada?"
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by KOMESAR » 02 Aug 2018, 07:31

Sjede nana i dedo pod rascvalom trešnjom i piju kahvu. Kaže dedo:
-Sjećaš li se, sijeda moja, kad smo se istom uzeli, 'vako smo sjedili pod izbeharalom trešnjom i kahvenisali. Bože dragi, koja je to ljepota bila.
Nana veli:
-Nije ono bila trešnja neg' višnja.
-Ma kakva višnja, Bog te ne ubio. Baš k'o da je sad gledam, bila trešnja.
-Valahi je bila višnja.
I tako, riječ po riječ, posvađaju se oni na mrtvo ime. Nana sva bijesna ode u kuću. Sjela na sećiju pa se zamislila.
-Allahu dragi, ja jesam i ja mahnita. Čitav me život pazio, dobar čo'ek, dobar otac, dobar domaćin, boljeg nisam mogla ni poželjet', a ja se svezala višnja pa višnja. Haj nek mu bude trešnja.
Dedo zapalio pa se misli: A jesam stari magarac, šta sam se dovezo trešnje. Da sam 'vaku ženu po butum dunjaluku tražio, teško da bi je našo'. Ko da je važno ispod kojeg smo drveta sjedili. Sad ću joj reć' da je u pravu, da je bila višnja.
Izlazi nana, nosi voćku i smješka se. Kaže:
-Znaš, nešto sam razmišljala i sjetila se. Ono je stvarno bila trešnja.
-I ja sam mislio. Vala je bila višnja.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Čupava » 11 Aug 2018, 23:25

Vukao me za pletenicu, podmetao mi nogu, nikad me nije izabrao za par u igri "stare košulje", prolio je tintu po mojoj zadaći, ukrao mi je bojice, gurnuo me u blato, razderao fotografiju moga najmilijeg filmskog glumca, sakrio mi jednu rukavicu, stavio mi puža u cipelu, rugao se mojim pjesmama, nazivao me glupačom i štrebericom, mrzio je moga psa, istrgnuo je stranicu iz moje najdraže knjige, nije se htio upisati u moj spomenar, plesao je s mojom najboljom prijateljicom, poljubio se...ah, tko zna, s kojom....
Sada smo odrasli i već jako, jako stari.
- Kako sam te volio - kaže mi on. :)
.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by toxic » 15 Aug 2018, 06:02

Život svakog čovjeka je put ka samom sebi, pokušaj jednog puta, nagovještavanje jedne staze. Nijedan čovjek nije nikad bio potpuno on sam, ali svaki teži da to postane poneko potmulo, poneko jasnije, svako kako umije. Svako nosi sa sobom sve do konca ostatke svoga rođenja, sluz i ljušturu jednog prasvijeta. Poneko ne postane nikad čovjek, već ostaje žaba, ostaje gušter, ostaje mrav. Poneko je gore čovjek, a dolje riba. Ali svako je hitac prirode uperen ka čovjeku. Svima nama je zajedničko porijeklo, majke naše, svi mi potičemo iz istog ždrijela ali svako, kao pokušaj i hitac iz dubina, teži svojoj vlastitoj svrsi. Mi možemo razumjeti jedan drugog, ali svako od nas može da protumači samo sebe samog.

Herman Hese
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Čupava » 15 Aug 2018, 13:21

Zna li luđak da je lud? Ili su ludi drugi, oni koji ga uvjeravaju da je nerazuman kako bi spasili vlastiti život sazdan od utvara?

Kada ja umrem, sve moje postat će tvoje... osim snova.

Katkad vjerujemo da su ljudi lutrijske srećke: da su tu kako bi ostvarili naše apsurdne snove.

„Onoga dana kada ga je prvi put vidjela. Imala je trinaest godina i nije znala ni tko je ni kako se zove.“
„Kako je onda znala da će se udati za njega?“
„Jer ga je već vidjela. U snovima.“

Imala je devetnaest godina i život na usnicama.

Jedan pogled na nju bio mi je dovoljan da zaključim kako je moja tjeskoba tek povjetarac u usporedbi s olujom koja bjesni u njoj.

Carlos Ruiz Zafón - Sjena vjetra :love
.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Hurija » 08 Sep 2018, 16:19

Ostalo je cutanje.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 12 Sep 2018, 18:50

DOŠLA SU DRUGA VREMENA (Duško Radović)

Došla su druga vremena. Dece je sve manje, a pasa sve više.

Danas znamo ono što nikad nismo znali: psi su uglavnom rasni, a deca su naša, domaća i divlja. Od pasa ne treba ništa i nikoga stvarati, oni se rađaju i umiru kao psi. A od dece treba stvarati ljude, što je skoro nemoguće. Nikad vam žena ne može roditi tako kvalitetno dete, kakvog psa možete kupiti. Od deteta nikad nećete stvoriti psa, a pas vam može postati više nego dete. Sa psom morate u šetnju, što samo može koristiti vašem zdravlju. Prema detetu nemate takvih obaveza. Nailazi neko pasje vreme, u najboljem smislu te reči.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 14 Sep 2018, 17:18

MODERAN ČOVEK (Erih From)

Moderan čovek se sve više ponaša kao automat. On pati od poremećaja istinosti i spontanosti; sebe niti poznaje niti razume, a jedina osoba koju zna je ona za koju se izdaje pred drugima. Kod modernog čoveka je besmisleno brbljanje zamenilo stvarno opštenje, veštački osmeh zamenio istinski smeh i osećaj tupog očajanja došao na mesto istinskog bola...

Moderan čovek je preoblikovao sebe do nivoa robe; on doživljava svoju životnu energiju kao investiciju koja mu mora doneti najviši profit. On je otuđen od sebe, svoga bližnjega i prirode. Njegov je glavni cilj korisna razmena njegovih veština, znanja, njegovog "paketa ličnosti" s drugima koji su jednako spremni za poštenu i korisnu razmenu. Život nema cilja osim da se kreće, nikakvog principa osim principa korisne razmene, nikakvog zadovoljstva osim trošenja.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by Chloe » 24 Nov 2018, 14:18

"Osjećam da neko u meni zna čemu sve to vodi. Zna da će mi i ovo biti oduzeto, da ovaj pehar mora da se isprazni i da se ponovo do vrha napuni, do mučnine; da ova najskrivenija žudnja mora da se utoli i da umre, da ću iz ovog davno priželjkivanog raja uskoro morati da odem, svjestan da je i on bio samo obična krčma iz koje ću pobjeći, trom i bez sjećanja."


Ch.B. - Neko u meni zna
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by sajlent » 27 Nov 2018, 00:02


navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help shit)

Post by navika » 27 Dec 2018, 16:22

KAKO JE VRIJEDAN MRAV DOBIO OTKAZ?

Jednom davno, živio je sretan i vrijedan Mrav, koji je svakog dana dolazio prvi na posao. Bio je vrijedan. Veseo. Jednom riječju, bio je sretan dok je radio. Pjevušio je vesele pjesmice, a rezultati njegovog rada su bili odlični.

Slušajući pjesmu Mrava, gospodin Stršljen, direktor firme, zaključio da se mrav previše zabavlja a premalo radi, jer nema pravo usmjerenje i šefa koji bi ga kontrolirao.

Zato je zaposlio Bubamaru koja je imala veliko iskustvo sa upravljanjem. Prva briga Bubamare bila je da organizira evidenciju dolazaka i odlazaka mrava na posao (odnosno sa posla). U tu svrhu, uspostavila je sistem prijemnih i odlaznih dokumenata. Sa vremenom, broj dokumenata se povećavao i zbog povećanog volumena posla oko papira morali su zaposliti nekog ko bi pripremao papire i izvještaje.

Zaposlili su Pauka koji je odmah uspostavio sistem arhiviranja i postao je odgovoran i za preuzimanje telefonskih poziva. A mrav? Mrav je i dalje radio kao i prije. Izvještaji koje je dostavljala Bubamara su bili izvanredni. Direktor Stršljen je bio oduševljen izvještajima koje je dobio od Bubamare i uskoro je počeo zahtijevati: usporedne studije sa grafikonima, analize trendova razvoja, itd.

Da bi se zadovoljio direktorov zahtjev, bilo je nužno da se zaposli Hrčak koji bi bio direktna pomoć direktoru. Njemu su odmah kupili novo računalo sa printerom. Sretni i vrijedni mrav je i dalje radio kao i prije. Jedino se požalio da bi mu bilo lakše ako bi imao neko računalo. Nisu mu odobrili. Ovo je bilo prvi put da se Mrav na nešto požalio i direktor Stršljen je odmah shvatio da je potrebno najhitrije reagirati.

Kreirao je novo radno mjesto šefa službe koji bi nadzirao sretnog i vrijednog mrava. Na novo radno mjesto je zaposlio Cvrčka. On je odmah po svom dolasku zamijenio cjelokupni namještaj u svom uredu i na zahtjev dobio ergonomski oblikovanu stolicu i novo računalo sa ravnim, LCD ekranom. Broj računala je narastao i moralo se kupiti i instalirati i mrežni server. Novi šef službe je shvatio da hitno treba pomoćnika (koji je usput bio njegov pomoćnik u prethodnoj firmi). I tako je zaposlio Stjenicu. U isto vrijeme Mrav je postajao sve manje sretan i sve manje produktivan. Opet je tražio računalo. Opet mu nisu odobrili.

Situacija sa Mravom, zabrinula je Cvrčka i on je zaključio da mora naručiti studiju o zadovoljstvu zaposlenih u firmi. Upoznao je sa tim direktora Stršljena koji je shvatio Cvrčkovo objašnjenje i odobrio angažiranje agencije za te potrebe. Skupa studija je napravljena i Cvrčak je počeo primjenjivati predložene motivacijske metode. Svuda je objesio motivacijske plakate. Vodio je Bubamaru, Pauka, Hrčka i Stjenicu na motivacijske treninge u poznata ljetovališta itd… Mrav je i dalje, ali nevoljko, radio. Čitao je motivacijske poruke na plakatima i nikako nije mogao naći nadređene kad su mu trebali. Jednostavno, ili nisu bili tu ili nisu imali vremena za njega. I tako je vrijeme teklo. Direktor Stršljen je i dalje dobivao redovno svoje perfektne izvještaje ali su oni počeli pokazivati da firma nije više tako rentabilna kao prije. To ga je duboko zabrinulo i morao je reagirati. Unajmio je najelitnijeg konsultanta, gospođu Sovu.

Sovin zadatak je bio izvršiti potpunu analizu organizacije i poslovanja firme i predložiti rješenja da bi firma poslovala rentabilno. Nakon tri mjeseca, Gospođa Sova je direktoru predala sljedeći izvještaj: “U firmi je previše zaposlenih!”. Direktor Stršljen je oduševljeno prihvatio stručnu analizu i odmah otpustio: MRAVA.

POUKA 1:

Nikada nemoj biti sretan i vrijedan mrav.
Mnogo se više isplati da si nesposoban i da ne radiš ništa.
Nesposobnima ne trebaju nadzornici.
Ako si usprkos svemu produktivan, nikad ne pokazuj da si veseo kada radiš, jer za to nema opravdanja.
Ako, ipak, na svaki način želiš da si mrav, osnuj svoju firmu i tako nećeš morati raditi za Stršljena, Bubamaru, Pauka, Hrčka, Cvrčka, Stjenicu i Sovu. Ali tada nećeš moći raditi ni kao Mrav. Jer da bi održao firmu moraš se družiti sa stršljenovima, bubamarama, paucima, hrčcima, cvrčcima, stjenicama i sovama.
POUKA 2:

Nažalost, cijela priča je utemeljena na sveučilišnim znanstvenim istraživanjima koja kažu da većina ljudi teži ka parazitskom životu.
Ovo je pismo djelatnica “Generalturista” poslala upravi u obrazlozenju svoje ostavke

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests