Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 08 Jan 2018, 07:53

Rekao sam Hasanu da su ljudi kao što je on prava blagodat, poklon koji nam sam Bog šalje, i zaista mislim tako.

On nekim nepoznatim čulom osjeti kome je pomoć potrebna i pruža je kao lijek. Čarobnjak, jer je čovjek.

I nikad ne napušta onoga kome je pomogao, vjerniji nego brat. Najljepše je što njegovu ljubav ne treba ni zaslužiti. Da je trebalo da je zaslužim, ne bih je ni imao, ili bih je davno izgubio.

On je čuva sâm, on je poklanja, ne tražeći drugi razlog osim potrebe koju sam osjeća, ni druge naknade osim svog zadovoljstva, i tuđe sreće. Prihvatio sam nauk koji mi je dao, da čovjek dobija kad daje.

A nisam više ni rovit, njegova ljubav me izvidala, osposobila me da i sam budem oslonac drugome

Meša Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 12 Jan 2018, 20:34

"Sjetio sam se priče, nana mi je pričala, davno, o karanđolozu, crnom demonu, koji o Božiću sačekuje ljude na mračnim raskršćima, i popne im se na leđa, smrdljiv i težak. Čovjek ga nosi i posrće pod težinom, zagušen smradom, obamro od straha, a karanđoloz ga pita: jesam li težak? Čovjek stenje i kaže ono što misli: težak si. Karanđoloz postane još teži. Ujutru nađu čovjeka mrtva. Ali ko odgovori: nisi težak, spašće se, jer karanđoloza odmah nestane i čovjek je slobodan. Zbog te riječi hrabrosti, zbog riječi prkosa. Docnije sam mislio da je to priča o životu: ako se tužimo kako nam je teško, klonućemo; ako kažemo životu: izdržaću, nećeš me slomiti, muka postaje lakša."

(Tvrđava)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mohr » 13 Jan 2018, 02:55

Dobar je bio Meša, taj za(pro)kleti ateista, a...? :obrve


'ta ćeš, božje davanje... :p

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 14 Jan 2018, 14:51

KOMESAR wrote: 08 Jan 2018, 07:53 Rekao sam Hasanu da su ljudi kao što je on prava blagodat, poklon koji nam sam Bog šalje, i zaista mislim tako.

On nekim nepoznatim čulom osjeti kome je pomoć potrebna i pruža je kao lijek. Čarobnjak, jer je čovjek.

I nikad ne napušta onoga kome je pomogao, vjerniji nego brat. Najljepše je što njegovu ljubav ne treba ni zaslužiti. Da je trebalo da je zaslužim, ne bih je ni imao, ili bih je davno izgubio.

On je čuva sâm, on je poklanja, ne tražeći drugi razlog osim potrebe koju sam osjeća, ni druge naknade osim svog zadovoljstva, i tuđe sreće. Prihvatio sam nauk koji mi je dao, da čovjek dobija kad daje.

A nisam više ni rovit, njegova ljubav me izvidala, osposobila me da i sam budem oslonac drugome

Meša Selimović

:srce
Steta sto nije napisao iskljucivo knjigu o Hasanu...kao sto je namjeravao...cini mi se...
Svijest ima sidrište.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by srculence7 » 29 Jan 2018, 03:02

"Volim da porazgovaram, od razgovora sve postane svetlije i svežije, kao da se prozori na kući otvore. Nisam naročito pametan, niti mislim da je to važno. Važnije je da je čovek pravedan i da se ne truje ružnim mislima. Mučno bi bilo živeti obeshrabren, treba videti i onu stranu koja nije protiv čoveka."


“Ne gunđam i ne žalim se (ne znam zašto bih), a ljudi se čude i kao da im je krivo što sam ja miran i veseo. A ja se njima čudim što gube vrijeme na nerazumnosti, bolje bi im bilo da žive.
Ali im to ne kažem, ljudi ne vole kad im se govori istina. I žalim ih što se opterećuju nevoljama bez kojih bi mogli da budu. Dosta nam je nevolja bez kojih se ne može.”

(Ostrvo)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 29 Jan 2018, 17:39

srculence7 wrote: 29 Jan 2018, 03:02 "Volim da porazgovaram, od razgovora sve postane svetlije i svežije, kao da se prozori na kući otvore. Nisam naročito pametan, niti mislim da je to važno. Važnije je da je čovek pravedan i da se ne truje ružnim mislima. Mučno bi bilo živeti obeshrabren, treba videti i onu stranu koja nije protiv čoveka."


“Ne gunđam i ne žalim se (ne znam zašto bih), a ljudi se čude i kao da im je krivo što sam ja miran i veseo. A ja se njima čudim što gube vrijeme na nerazumnosti, bolje bi im bilo da žive.
Ali im to ne kažem, ljudi ne vole kad im se govori istina. I žalim ih što se opterećuju nevoljama bez kojih bi mogli da budu. Dosta nam je nevolja bez kojih se ne može.”

(Ostrvo)
:srce
Nadam se da ce biti sledeca koju cu procitati.
Svijest ima sidrište.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by gaga » 29 Jan 2018, 17:44

Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Pasaga » 29 Jan 2018, 17:51

gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
Presutio je taman toliko,koliko je i rekao.
U onaj vakat znamo,nije postojala sloboda govora,koja nam danas
uljepsava svaki dan.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 29 Jan 2018, 20:44

"Da sam drukčiji, da život nosim kao tegobu, da sam ogorčen, počeo bih da se gubim, da pijem, da mrzim, postao bih nezadovoljnik koji se okreće protiv cijelog svijeta. A ne mogu to. Uprkos svemu, živim kao i drugi ljudi, koji su bez moga biljega, veseo i tužan zbog običnih stvari, veseo zbog dobrih ljudi koji su pomalo zli, tužan zbog zlih ljudi koji su rijetko dobri."

(Tvrđava)

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 29 Jan 2018, 22:34

gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
A sa koliko se puno, ti mozes pohvaliti, da si procitao? :D
Svijest ima sidrište.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by gaga » 29 Jan 2018, 22:41

ina wrote: 29 Jan 2018, 22:34
gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
A sa koliko se puno, ti mozes pohvaliti, da si procitao? :D
Toliko puno,macak moj. :D
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 29 Jan 2018, 22:45

gaga wrote: 29 Jan 2018, 22:41
ina wrote: 29 Jan 2018, 22:34
gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
A sa koliko se puno, ti mozes pohvaliti, da si procitao? :D
Toliko puno,macak moj. :D
Ne okolisi, nego fino nabroj sta si sve procitao.
:heidi
Svijest ima sidrište.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by gaga » 29 Jan 2018, 22:47

Drugom prilikom,valja ici spavat,rani se. :pusa
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 29 Jan 2018, 22:53

Bezveze izgovor. :rol
Hajd' hajd' :mah
Svijest ima sidrište.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by gaga » 29 Jan 2018, 22:55

Ma ja,valja ustati oko 06.00,nije to bas bez veze. ;)
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 29 Jan 2018, 23:03

U cijelo vrijeme tog "opravdanja" mogao si navesti nekoliko naslova.
Nebitno. Sad me vise i ne zanima. :rug
Svijest ima sidrište.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by gaga » 30 Jan 2018, 15:40

ina wrote: 29 Jan 2018, 23:03 U cijelo vrijeme tog "opravdanja" mogao si navesti nekoliko naslova.
Nebitno. Sad me vise i ne zanima. :rug
Nisam stenograf. :plavi
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Nice try » 30 Jan 2018, 16:23

Pasaga wrote: 29 Jan 2018, 17:51
gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
Presutio je taman toliko,koliko je i rekao.
U onaj vakat znamo,nije postojala sloboda govora,koja nam danas
uljepsava svaki dan.
Kad se razmisli sta će se napisati onda je svaka zlatna, a u ovo moderno vrijeme svako može napisati sta god mu kroz glavu prolazi i hajde ti sad proberi biser među svim tim riječima.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Nice try » 30 Jan 2018, 16:27

gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
Dok ne pročitaju ne mogu ni znati sta propustaju tako da im je to sasvim nevažno. Lakše je pokupiti negdje poneki citat i hvaliti pisca na sva usta jer to daje dojam načitanosti
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by srculence7 » 31 Jan 2018, 00:35

Nice try wrote: 30 Jan 2018, 16:27
gaga wrote: 29 Jan 2018, 17:44 Onaj koji nije procitao djela naseg,bosanskog pisca,Mese Selimovica,je zaista propustio puno.
Dok ne pročitaju ne mogu ni znati sta propustaju tako da im je to sasvim nevažno. Lakše je pokupiti negdje poneki citat i hvaliti pisca na sva usta jer to daje dojam načitanosti
Eto nešto ne vodim evidenciju o broju pročitanih knjiga dosad, niti smatram da mi je ta statistika nešto bitna. Na kraju čovek ipak treba da izgradi neki svoj lični stav a ne slepo da se vodi onim što nam daju upakovano u neki "gotov proizvod".
Ali ovakve opaske me nimalo ne iznenađuju...pre otprilike godinu dana, jedan forumaš je slično prozivao vezano za to gde čuvamo sve te silne citate, pa sam mu slikala jednu od svojih mnogobrojnih sveščica u kojima se nalaze pesme i razne misli iz knjiga koje mi se dopadnu, a godinama se nakupi čitava kolekcija :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests