Branko Ćopić

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by harlekin » 23 Jun 2014, 19:16

Maja wrote:Procitala sam samo Nikoletinu, bastu i jeza.
Uvijek sam imala zelju da procitam Orlovi rano lete al eto nisam.
:klara :klara
deset puta da citas neku knjigu od branka svih deset puta ces uzivat
toliki postotak uzitka ni u seksu nema zenka glavo a ti nisi citala
sad bi te motkom po gujci :sado

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by laganini » 23 Jun 2014, 19:21

..e sa dmi palo na pamet ..orlovi rano lete to je bila knjiga mog dijetinjstva baš je deset puta pročita..nisam falio valjda ćopić to napisa..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by dacina_curica » 23 Jun 2014, 19:22

Jeste. :)

Ja Branka i dan danas rado citam, hejbet nekih stvari napamet znam. :) Jednostavno je onaj od pisaca koji gode u svakom zivotnom dobu. :)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by laganini » 23 Jun 2014, 19:25

dođe mi da sad pročitam tu knjigu...a sumnjam da je više ima na hrvatskim policama..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Melek » 23 Jun 2014, 19:28

[ytube][/ytube]
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by dacina_curica » 23 Jun 2014, 19:29

laganini wrote:dođe mi da sad pročitam tu knjigu...a sumnjam da je više ima na hrvatskim policama..
Hoces u pdf formatu? Imam je na kompu. :)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by laganini » 23 Jun 2014, 19:36

zezaš..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Katja » 23 Jun 2014, 21:50

laganini wrote:..a sumnjam da je više ima na hrvatskim policama..
Ima je, samo prvo moraš ući u knjižnicu.
To ti je ona zgrada preko puta birtije.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by KOMESAR » 03 Oct 2015, 22:33

MARGITA DJEVOJKA

Sjećaš li se trešnje? Davno prije rata
ti si mi pod njom ruke milovao.
Drvo je staro slomila granata,
al' tvoj mi je šapat u kosi ostao...
Ja sam ga nosila uz huk aviona,
uz jezu na požar zaljuljanih zvona ...

Sad te opet vidim, opora, bez riječi,
i ruka ti je kao tuđa, — tvrda,
znam: još ti u sluhu kanonada ječi,
i još mukle zvijeri slutiš iza brda.
Još ti svaka kretnja, oprezna i laka,
nosi mutnu jezu minulih bitaka.

Ne, ne strahuj, mili, na te se ne ljutim,
ti si mi i danas i poznat i mio,
znam kud si prošao i zašto si, slutim,
nekadašnji topli šapat izgubio.
Žubor tvojih riječi guši nijema tuga:
Gdje li su ti pala trista i tri druga?

Daj mi ruku, dušo, gledaj pjesmu-polje,
zašaptano žito svaku ranu liječi,
pođi za mnom ćutke, biće odmah bolje,
tražićemo stare izgubljene riječi.
Slušaj talas klasja, kad niz vjetar pline,
u njemu žubori mladost domovine.

Potok tvrdog zrnja u kom život drijema
vrelim srcem zgrijan, s mog je pljušt'o dlana,
pšenicu-djevojku gledaj širom Srijema,
u njoj trepti moja duša raspjevana.
Ne tuguj mi, mili, cvjeta zemlja za te,
mlado šiblje buja poslije granate.

Digni ruku, dragi, munjom-kosom kreni,
nek se s mojom slije tvoja pjesma britka,
nek se čitav Srijem u lijetu zapjeni,
za radosni praznik planula je bitka.
Uza te će ići, sa svakim uzmahom,
trista i tri druga besmrtnim korakom.

Pozlatiće jutro tvrde ratne bore,
oživjeće trešnje u rumenoj pjeni,
mladosti će naše pod suncem da gore,
srećniji neg' prije, ti ćeš doći meni.
I tvoje će usne, kao začarane,
žuboriti riječi dosad neslušane
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Terasa svjesti » 03 Oct 2015, 22:35

Katja wrote:
laganini wrote:..a sumnjam da je više ima na hrvatskim policama..
Ima je, samo prvo moraš ući u knjižnicu.
To ti je ona zgrada preko puta birtije.

:ok E ovo je bila legenda :D
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Ideja » 23 Nov 2015, 01:13

Pjesma đaka prvaka

Zbogom, bako, mili rode,
u školu me jutros vode,
Tamo će me vazdan tući,
živ ti neću doći kući.
Zbogom jagnje sviloruno,
čoban ti je poginuo.

Zbogom, kravo, mliječna spravo,
odnio je šalu đavo,
pozdravi mi drago tele,
poginuću danas, vele,
poslednje ti šaljem zbogom,
osveti me tvrdim rogom.

Zbogom, konju ritajući,
nastradaću čitajući,
unaprijed mi duša zebe,
više jahat neću tebe,
daj pomozi stradalniku,
bježaćemo čak u Liku.

:hihi
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Mohr » 23 Nov 2015, 18:12

:o

Image

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by laganini » 23 Nov 2015, 18:45

Terasa svjesti wrote:
Katja wrote:
laganini wrote:..a sumnjam da je više ima na hrvatskim policama..
Ima je, samo prvo moraš ući u knjižnicu.
To ti je ona zgrada preko puta birtije.

:ok E ovo je bila legenda :D
...legenda :cool
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Ideja » 23 Nov 2015, 21:44

Mohr wrote::o

Image
vec sam ovo vidjela, koja bruka :grana
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Branko Ćopić

Post by Maja » 23 Nov 2015, 23:30

Maja wrote:Procitala sam samo Nikoletinu, bastu i jeza.
Uvijek sam imala zelju da procitam Orlovi rano lete al eto nisam.
Sad jesam. I Magareće godine.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Branko Ćopić

Post by Maja » 08 Dec 2015, 10:55

Istina o smrti Branka Ćopića - zašto se ubio?!

Izvor: Novosti.rs

Kako su izgledala poslednja dva sata u životu Branka Ćopića, jednog od najznačajnijih pisaca ex-yu književnosti koji se ubio 26. marta 1984. godine, mogla je da vidi publika Festivala autorskog filma u dokumentarcu "Mala moja iz Bosanske Krupe".

Ovo, po prvim kritikama remek-djelo reditelja i scenariste Puriše Đorđevića premijerno je prikazano u srijedu, 2. decembra. Polusatna priča zasniva se na dirljivom svjedočenju Momčila Srećkovića, iz sela Zabrežja kod Obrenovca, koga su Ćopić i njegova žena Bogdanka kao dječaka školovali u Beogradu. Dokumentarac se završava filmskom poemom "Grob u žitu", koju je po Ćopićevim stihovima Đorđević snimio 1951, i koja do sada nikada nije prikazana.

Zahvaljujući Srećkoviću, kome je Ćopić u to vrijeme pomogao da završi novinarsku školu i počne da radi kao novinar (uz Ingrid Lotarijus bio je jedan od osnivača Studija B), "Novosti" su došle do proširene verzije njegovog svjedočenja.

- Branka sam upoznao 14. jula 1964. kada sam primao nagradu "Poletarca" za najbolju pjesmu, a on je bio član žirija. Ni danas ne znam zbog čega sam mu se dopao, tek, Branko i njegova žena Bogdanka došli su u selo i predložili mojim roditeljima da pređem kod njih da me školuju - kaže Srećković. - Proveo sam u njihovoj kući skoro pet godina, prihvatili su me kao rođenog sina i naučili su me svemu vrijednom u životu. Bio sam plašljiv, smušen, nosio sam kredu u džepu i obilježavao svaki ćošak kad izlazim iz stana, jer nisam poznavao Beograd, i nisam znao da se vratim kući. Branko mi je dosta pričao o sebi, pa i to kako je 1935. prvi put došao u Beograd, kako ga na stanici nije sačekao Miloš Bajić, budući slikar, i pošto nikog drugog nije poznavao, prenoćio je ispod savskog mosta... U tim pričama sjećao se svega - govorio mi je o svom djetinjstvu, porodici, prvim ljubavima, kako je počeo da piše, svemu važnom što mu se dešavalo u životu. Nije me oslovljavao imenom, nego sa "jarane moj"...

Tog ponedeljka, 26. marta 1984, kada je definitivno odlučio da okonča život, Ćopić se javio upravo Momčilu.

- Branko me je oko dva po podne pozvao telefonom da hitno dođem, jer ima nešto važno da mi priča. Odmah sam krenuo za Beograd, a kad sam stigao, on već nije bio kod kuće. Cica mi je rekla da je u depresiji i da sjedi u parku. Našao sam ga na klupi, nije okretao glavu, samo mi je rekao: "Tužan sam ti, jarane moj. Dobio sam novi poziv za policijsko saslušanje, hoće da mi ogule kožu. Ali neće oni više da mi zagorčavaju život. Jarane moj, zatvaram svoj 'dućan', a tebi ostavljam ključeve da ih baciš u Savu." Onda je predložio da prošetamo. Koračali smo od Terazija ka hotelu "Moskva", pa je htio da sjedimo u bašti i popijemo po "koktu". Branko je mnogo i brzo pričao, od toga da su mu najdraži "Doživljaji mačka Toše" i da je proza njegov domen, rudnik, do toga da nikada ni na koji način ne treba da se bavim politikom. Na njegovo insistiranje krenuli smo ka Zelenom vencu, iako je već bilo sedam uveče. Nije prestajao da priča - govorio je da su njegove bajke ukradene, nedosanjane, da su na naivne slike ljudi koje je imao pali studen i magla, a da su sve priče koje je napisao u spomen narodu koji ume da pljucka smrti u brk...

Po Srećkovićevom svedočenju, tako su stigli i do savskog mosta - Branko je želio da mu pokaže kamenu klupu na kojoj je proveo prvu noć u Beogradu, i kako je bio nagnut, naočari su mu pale dole...

- Otrčao sam stepenicama da ih nađem, a kad sam se vratio gore, Branka više nije bilo. Okretao sam se u mraku okolo, kad sam ga konačno primijetio, on je već prešao polovinu mosta ka Novom Beogradu. Počeo sam da trčim i da ga dozivam, ali od zvona sa Saborne crkve koja su u tom trenutku zvonila nije mogao da me čuje. Ono što je za mene ostalo najstrašnije je to što sam stigao desetak koraka iza Branka kada sam vidioo kako se naginje ka metalnoj ogradi i nestaje. Bio sam u šoku, odjurio sam dole skoro bez svijesti, Branko je ležao u lokvi krvi, a oči su mu bile širom otvorene...

Stigla je policija i Hitna pomoć, i kako ističe, tada je uslijedio novi šok - ispitivali su ga zašto nije spriječio Ćopićevo samoubistvo, ili da li ga je on možda gurnuo sa mosta... Ispitivanje je prestalo tek kada je Bogdanka došla u stanicu policije sa oproštajnim pismom koje je Branko ostavio, a koje je pronašla tek te noći...

- Ogromnu nepravdu je Branko doživio i veliko zlo. Skoro svi su ga ostavili i izdali - brojne kolege - pisci, mnogi drugovi - saborci, prijatelji. Njegova smrt prošla je sasvim tiho, a film Puriše Đorđevića donekle ispravlja tu nepravdu i rasvjetljava istinu o tome zašto se Branko ubio.

BIJES TITA I ĐILASA

Srećković ističe da "partijski drugovi" nisu proganjali, pratili i saslušavali Ćopića samo zbog "Jeretičke priče" objavljene u "Književnim novinama", iako je Tito tada lično pozvao na "obračunavanje" sa njim, nego i zbog humoreske "Ko s đavolom priče piše".

- Početkom maja 1979. u Brankovom stanu upoznao sam Ljubišu Manojlovića, bivšeg uradnika "Ježa", koji je 1950. objavio humoresku, a ona je bila ilustrovana karikaturom Zuke Džumhura. Manojlović je svjedočio koliko se strašnih stvari dešavalo zato što se Tito razgnjevio. A naročito Đido, Milovan Đilas, koji je u to vrijeme bio zadužen za agitaciju i propagandu u Jugoslaviji. On je bio toliko bijesan da je bio spreman i da ih strijelja, kako je rekao Manojlović, samo da ih je našao u trenutku kad je pročitao humoresku.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by Mohr » 28 Oct 2016, 17:19


User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by KOMESAR » 29 Dec 2016, 17:17

U Knjizi Svetozara Ćulibrka pod nazivom „Zapisi sa Grmeča“ spominje se učešće Branka Ćopića u pokolju u Velikom Duboviku. Naime, Ćulibrk govori kako je i sam Branko Ćopić tom prilikom zamalo izgubio glavu. Prema njegovom kazivanju Ćopić je u jednoj muslimanskoj kući našao (čitaj: ukrao) francusku kapu i istu stavio na glavu. Jedan ustanik koji se tu našao s leđa je zamalo ubio Branka Ćopića pomislivši da se radi o muslimanu.

Napad na V.Dubovik spomenut je i u monografiji „Bosanskokrupska opština u narodnooslobodilačkom ratu i revoluciji“ . I tu je također navedeno da je Branko Ćopić učestvovao u pokolju u Velikom Duboviku 27. jula 1941. godine.

Organizatori ovoga masakra bili su (vođa) Trivo Drljača, Branko Drljača, Dušan Jelača, Branko Ćopić, Ratko i Stojan Novaković iz Hašana, Đuro Šošić, Sladković Miloš, Đuka Majkić i drugi. To mogu posvjedočiti Džaferović Arif živi u Pučeniku, Grošić Alija, kome je ubijen otac Bilal i Bobić Najil iz Velikog Dubovika, kome je ubijen otac i brat. Progon Dubovičana nastavljen je i kasnije, tako su u Bosanskoj Krupi pobijeni Bobić Sulejman, Bobić Emin, Harbaš Mujo i drugi. I u ovom pokolju ulogu su uzeli krvnici Branko Drljača i Branko Ćopić, Miloš Sladković i Đuka Majkić. Hajdukovanje Branka Ćopića još davno je opisao Svetozar Ćulibrk u knjizi „Zapisi sa Grmeča“, tako da ovo nije priča radi priče, već historijski dokumentovan događaj.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by dr laganini » 29 Dec 2016, 17:20

..žrtva režima..

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Branko Ćopić

Post by KOMESAR » 29 Dec 2016, 17:30

Đuro Šašić, Miloš Sladković, Đuka Mojkić. I Branko Ćopić. Svi su postali poslijeratni funkcioneri. O svima njima ispotiha se pričalo svih tih godina, o njihovom učestvovanju u masakru. “Svi su se oni kasnije pojavili nakon rata, a ko je vodio napad… Bilo je puno ljudi, ko zna ko je vodio napad tog jutra, ko je dao naredbu”, priča Alija. O Ćopiću je čuo, na stotine puta. On ga nije poznavao i ne sjeća se. Ali ga je u selu, među ustanicima, vidjela i prepoznala Alijina rahmetli supruga Hasija. I o tome je često pričala. Njezino je svjedočenje zabilježeno, priča o Branku Ćopiću nalazi se u Muzeju holokausta u Sjedinjenim Državama.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests