Kakav imate rukopis?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Mutevelija » 06 Nov 2018, 01:32

Ti kad si mene zabranila ja se skroz odrekao :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Socrates » 06 Nov 2018, 01:54

I tako je još jedan Administrator postao značajan faktor kod pismenosti Bosanaca, Hercegovaca i Distriktasa.
. . . . . . . . .

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Mala_Mu » 24 Nov 2018, 00:49

:ooo
Istraživanja kažu da nadareni ljudi često imaju ružan rukopis, iz razloga što njihov mozak radi brže od njihovih ruku.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Nice try » 24 Nov 2018, 09:54

Mala_Mu wrote: 24 Nov 2018, 00:49 :ooo
Istraživanja kažu da nadareni ljudi često imaju ružan rukopis, iz razloga što njihov mozak radi brže od njihovih ruku.
Neki dan sam pričala s curicama o ovome :D.
Najmlađa je prije imala lijep rukopis, tokom prvog i drugog razreda, a sad katastrofa. kao da neko drugi piše.Iz zadnje pismene je dobila četiri plus iz razloga što je pisala ružne kvačice, ai rukopis je bio onako :hihi
Kad je pitam šta je s rukopisom, zašto ne piše urednije, kaže ne mogu da stignem da lijepo napišem.... :valja
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Online

Re: Kakav imate rukopis?

Post by spacebound » 24 Nov 2018, 10:01

Mala_Mu wrote: 24 Nov 2018, 00:49 :ooo
Istraživanja kažu da nadareni ljudi često imaju ružan rukopis, iz razloga što njihov mozak radi brže od njihovih ruku.
Samo se vi tjesite :ooo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by greeneyes » 24 Nov 2018, 10:11

Znao sam ja da je to do moje inteligencije :kafa
Samo sabura

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by lejlamo » 24 Nov 2018, 10:13

spacebound wrote: 24 Nov 2018, 10:01
Mala_Mu wrote: 24 Nov 2018, 00:49 :ooo
Istraživanja kažu da nadareni ljudi često imaju ružan rukopis, iz razloga što njihov mozak radi brže od njihovih ruku.
Samo se vi tjesite :ooo
:D.
koja ba istraživanja :123

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Merlin246 » 24 Nov 2018, 13:30

Mozda ima veze sa zivcima ali s inteligencijom ne vjerujem bas.
Ja kad sam zivcana i neraspolozena pisem uzasno a kad sam smirena i dobro raspolozena pisem bas lijepo 😌

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Chloe » 24 Nov 2018, 14:03

Grafologija: Olovku pokreće mozak, a ne ruka


Grafologija, veština „čitanja“ emocionalnog, psihičkog, mentalnog i fizičkog stanja ličnosti. Intelektualci obično ružno pišu jer lepo i duboko misle, a najkrupnije potpise otiskuju političari i glumci


Od toga šta pribeležimo na hartiji, o nama hiljadu puta više govori način na koji to učinimo. Iz slova nanizanih u rečenice može se zaključiti da li je neko radoholičar ili lenjivac, blag ili agresivan, bezidejan ili maštovit, da li neprestano žali za prošlošću ili je okrenut sutrašnjici, da li je vođa ili sledbenik, povučen ili društven, uzmiče li pred preprekama ili nastoji da ih prevlada, da li je iskren ili sklon pretvaranju, optimista ili pesimista, tiha osoba ili galamdžija, kakvo su mu fizičko zdravlje, seksualnost... A analizira se baš sve – koliko i kako je popunjen papir, jesu li ispisane rečenice prave ili iskošene, da li su čitljive ili je teško dešifrovati njihov sadržaj, zatim veličina i oblik slova, da li je pritisak olovke na hartiju snažan ili slabašan, kakav je potpis... Kako možemo nekoga da „pročitamo“ na osnovu karakteristika pisma, Zorica Matejić Đuričić, profesor razvojne psihologije na Defektološkom fakultetu i priznati grafolog, opisala je u svojoj knjizi „Otisak duše“. Za „Život plus“ otkriva delić toga, ističući da slova mogu da budu kao i ljudi, beskrajno različita, zbog čega ne postoje dva ista rukopisa.

Kako bismo po rukopisu prepoznali, recimo, jednog genijalca?

- Grafološki test je možda najbolji emocionalni barometar, uspešno prepoznaje kako se prikazujemo drugim ljudima, govori i o motivaciono-voljnim karakteristikama, ali je verovatno najslabiji test sposobnosti. Znači, genijalca biste teško prepoznali preko rukopisa.

Šta govori to kako i koliko neko piše na papiru?

- Raspored teksta na papiru otkriva koliko je osoba opsednuta sobom, zaokupljena poslom, a koliko usmerena na druge ljude, njen odnos prema prošlosti i budućnosti. Leva strana papira je nešto što pripada prošlosti, desna predstavlja budućnost, gornja strana je socijalna sfera, a donja je lična. Osoba koja ne ostavlja ni najmanju belinu na papiru pripada grupi radoholičara, puna je planova i velikih ambicija, sklona je da svoje mišljenje proglasi za jedino merilo svih stvari. Okolina takve ljude opaža kao teške i netolerantne. Osobe koje pri pisanju ostavljaju velike sve četiri beline, socijalno se povučene, sklone zatvaranju u vlastiti svet mašte. One koje su čvrsto prilepljene uz levi kraj papira okrenute su prošlosti koju doživljavaju sa osećanjem prijatne, romantične sete. Nasuprot njima, osobe koje pomeraju tekst u desni kraj papira, strmoglavo teže budućnosti. To je dobro, ali u nekim slučajevima ljudi previše okrenuti budućnosti čine to da bi se distancirali od bolnih iskustava iz prošlosti. Kada neko pri pisanju uvek ostavlja veliku gornju belinu, ocenjuje se kao ličnost sa nedovoljno jakim samopouzdanjem, koja povija glavu, savija ramena, obara pogled i spušta se niže od mesta koje joj pripada. A oni koji pri pisanju formiraju malu gornju belinu „pucaju“ od samopouzdanja i spremni su da „progutaju“ autoritet drugog, jer veruju u svoje vrednosti.

Šta poručuje teško čitljiv rukopis?

- Krasnopis u grafologiji ne dobija dodatne poene, jer su za lepotu pisanja zaslužniji mozak i duša, nego ruka. Ružan rukopis posebnih grafoloških crta može da skriva najlepše delove ličnosti, i obrnuto. Čitljivost rukopisa poručuje kako komuniciramo sa sredinom. Što je čitljiviji, to osoba otvorenije komunicira, ali prečitak rukopis, sa odlikama školskog pisma, upućuje na pretvaranje i foliranje. Štampano pismo je impersonalno, govori o ličnosti koja ne želi da razgoliti svoje Ja pred drugima. Iz kancelarije jednog poznatog advokata dobila sam podatak da su veoma često priznanice o pozajmici pisane krupno štampanim slovima.

Kako tumačite nečitljiv rukopis?

- Sreće se kod osoba kojima nije mnogo stalo do odnosa sa javnošću, jer su duboko uvučene u sopstveni misaoni proces. Treba razlikovati potpuno nečitljiv rukopis od „samo“ nečitljivog. Ispisano, povezano i zato manje čitljivo pišu visokointeligentne osobe. Intelektualci, obično, ružno pišu jer lepo i duboko misle. Manja čitljivost rukopisa češće se pronalazi kod naučnika nego kod umetnika, posebno glumaca.

Šta potpis može da otkrije o ličnosti?

- Jedan od najznačajnijih delova analize ličnosti kroz rukopis je poređenje osnovnog teksta sa potpisom. Dok u pisanom tekstu čovek sadržajem i formom otkriva svoje privatno ili unutrašnje Ja, potpisom imena pokazuje način na koji otiskuje svoje javno Ja, na koji želi da ga drugi vide. Zbog toga se toliko ulaže u „cifranje“. Zdrav balans između privatnog i javnog Ja uvek podrazumeva blagu neravnotežu, a ne potpunu podudarnost karakteristika pisanja i potpisivanja. Tito je imao tim stručnjaka koji je radio na stilizaciji njegovog pseudonima. Kod tog potpisa iskorišćene su sve pozitivne grafološke crte. Ono što ruši mit o potpunom idealu jeste arkadna, pokrivajuća crta koja natkrivljuje celo ime. Arkada je pokrivač, a svako pokrivanje znači skrivanje.

Grandioznosti doprinosi potcrtavanje imena, zar ne?

- To je davanje na značaju, kao da sebe postavljate na kraljevski tron. Uopšte, ljudi koji pokazuju tendenciju tog vraćanja unazad posle završnog slova, svedoči o ličnosti grandioznog ega. Istovremeno, kada postoji linija koja precrtava, to je alarm za postojanje autodestruktivnih tendencija. Ako linija već postoji, najbolje značenje ima ona ispod potpisa, samo jedna, ravna ili blago uzlazna, jer svedoči o osobi koja smelo stupa na javnu scenu. Dve ili više linija ispod potpisa mogu da budu izraz unutrašnje slabosti.

Po čemu se razlikuje osoba koje se ispod teksta potpisuje desno, od one koja to čini levo ili u centru?

- Najveći broj ljudi u zapadnoj kulturi potpisuje se sa desne strane, što otkriva osobu spremnu na socijalna prilagođavanja i prihvatanje konvencionalanog načina života. Potpis u samom centru upućuje na visok stepen egocentrizma i samoljublja, a promocija lične veličine obično je grafološki praćena i uvećanjem slova pri potpisivanju u odnosu na uobičajeno pisanje. Uzgred, najkrupnije potpise otiskuju političari i glumci, o čemu svedoči i potpis Ronalda Regana. Potpis pomeren u levo otkriva ličnost sklonu socijalnom povlačenju. Takva osoba nije socijalno manje vredna, već dobrovoljno odustaje od nagrada i hvale. Važna je i udaljenost potpisa od osnovnog teksta. Ako je mnogo udaljen, to se osoba više distancira od onoga što govori o sebi, ako približava potpis tekstu - stoji iza saopštenih misli i osećanja, a ako potpis „hefta“ uz osnovni tekst to znači da ima jaku potrebu da drugima dokaže da je otvorena i iskrena, upravo zato što i sama u to ne veruje.

Koje slovo je najkarakterističnije za analizu rukopisa?

- Slova imaju značaja za analizu, ali doslovno na kraju i reč je o nekim karakterističnim odstupanjima od školskog pisma. Postoji tzv. agresivno K. Kada se piše u gornjoj zoni, u gornjem delu slova, pojavljivanje karakterističnog naduvanog K upućuje na osobe sklone burnom reagovanju, prilično opasnom za okolinu. Vokali O i A sa „bodljama“ unutra, govore o osobama sklonim naglašeno jakim oblicima ispoljavanja agresije.

RAZUM I OSEĆANJA

- Da li slova nakrivljujemo ulevo, udesno, da li pišemo pravo ili sa promenljivim nagibom slova, govori o tome da li „mislimo“ glavom ili srcem. Iskošenost u desno upućuje na emocionalno tople osobe, optimistične, ali važno je precizno utvrditi ugao nagiba slova, jer ako „leže“ na jednoj ili drugoj strani u odnosu na vertikalnu osu, prednost pisanja u desno se gubi.

Iskošenost u levo sreće se kod osoba sklonih socijalnom povlačenju, sputanih i utihnutih osećanja. Tu nije reč o neposedovanju emocija ili malom kapacitetu za ljubav, već o načinu na koji se emocije iskazuju. Uz takve osobe često se vezuju negativizam, okrenutost ka prošlosti, sumnja, strepnja... Vertikalno pisanje ukazuje na emocionalno uzdržane i dobro kontrolisane osobe koje ne dopuštaju da njihovo srce misli umesto glave. Oko vertikalnog pisanja, takođe, najčešće se svijaju nesigurne ličnosti koje se, strahujući da će biti povređene, brane kontrolom emocija. Onaj ko stalno menja iskošenost slova, spreman je na haotične i brze promene životnog kursa. U svakodnevnom životu takvu osobu prepoznajemo kao nervoznu, razdražljivu, uznemirenu, haotičnu. Oko 35 odsto ljudi promenljivim iskošenjem piše samo zamenicu „ja“.

SLOVA I SEKSUALNOST

Na osnovu čega se „čita“ seksualnost?

- Naš odnos prema fizičkom izgledu, telesnom, nagonskom, seksualnom i materijalnom životu, vidi se iz načina na koji produžavamo izgled slova koja nemaju donje produžetke ili skraćujemo slova koja imaju prirodne produžetke. Ted Kenedi imao je dominantnu donju zonu pisanja. Ogromno završno slovo „y“ njegovog prezimena, signal je užarene seksualne zone.

Dominantna donja zona otkriva ličnost zaokupljenu svojim telom i telesnim uživanjima. U jednostavnim produžecima slova donje zone (samo gole crte) krije se nemiran duh osobe koja svoju seksualnu energiju stalno testira. Zauzimanje centralne zone pisanja upućuje na ljubav i snažan ego, pod uslovom da su dobro razvijene i gornje i donje oblasti. Ali, ako su sve linije, crte, obline i kuke zbijene u centralne redove, to otkriva egocentričnu ličnost, koja sve investira u svoju pojavu, pa najteže podnosi povrede svog izgleda. Gornja zona pisanja grafološki skriva i otkriva naš superego...

PRITISAK NA PAPIRU

- Najpoželjniji je ujednačen pritisak, srednje snage, ni prejak, ni preslab. Prejak otkriva snažnu ličnost koja se teško pokorava, ali od drugih traži pokornost. Nasuprot tome, preslab pritisak imaju blage, pasivne osobe, koje nikada ne pristaju da budu vođe. Takav, slabašan trag pera ostavila je „temperamentna“ Merilin Monro. Neujednačeno pritiskanje otkriva strepnju, nervozu, haotičnost... Ekstremne varijacije u pritiskanju pri pisanju vezuju se za ličnosti kod kojih je dijagnostifikovan poseban oblik paranoidne šizofrenije. Kod jednog od najvećih srpskih slikara Save Šujmanovića utvrdila sam upravo ovu grafološku pravilnost „slabo-jako“. Zatim, naglašen pritisak u donjim produžecima slova otkriva osobu sa snažnim potrebama za isticanjem i dominacijom, dok veoma slab pritisak u gornjim produžecima ostavljaju ljudi-sanjalice.

NEDODIRLJIVOST LEKARA

Zašto većina lekara ima nečitak rukopis?


- Čini mi se da lekari nečitko pišu jer, u stvari, ne žele da komuniciraju sa pacijentom. To potvrđuje analiza onih uzoraka koji su rađeni u ordinaciji i u svakodnevnom pismu. Bitno se razlikuje rukopis lekara kada on vodi belešku kod kuće, od onog visokonečitljivog recepta u ordinaciji. Lekari imaju potrebu da postave socijalnu branu i tako iskažu svoju poziciju nedodirljive moći. Zbog takvog stava teško im je da običnom smrtniku saopšte svoje misli i, još teže, osećanja.

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.75. ... -a-ne-ruka
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Tokmak » 24 Nov 2018, 14:18

Ko nogom... :nokti
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by srculence7 » 24 Nov 2018, 14:52

Mogu pisati na razne načine, čitko i nečitko, nakrivljeno i na desnu i na levu stranu, zavisi od brzine i raspoloženja kao i toga kome je namenjeno, da li je poželjno da pročita napisano ili ne :hihi
Viđala sam svakakve rukopise, ovo za lekare stoji, naročito za psihijatre kada nažvrljaju dg i terapiju, nakon nekog vremena ni sami sebe ne mogu da rastumače :DD
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by greeneyes » 24 Nov 2018, 14:53

I ja mogu pisati nakoso, uheravo, pravo, ali svaki rukopis bude ruzan :oo
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Mutevelija » 24 Nov 2018, 14:54

Dobar si i ja.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Čupava » 24 Nov 2018, 14:54

srculence7 wrote: 24 Nov 2018, 14:52 Mogu pisati na razne načine, čitko i nečitko, nakrivljeno i na desnu i na levu stranu, zavisi od brzine i raspoloženja kao i toga kome je namenjeno, da li je poželjno da pročita napisano ili ne :hihi
Viđala sam svakakve rukopise, ovo za lekare stoji, naročito za psihijatre kada nažvrljaju dg i terapiju, nakon nekog vremena ni sami sebe ne mogu da rastumače :DD
Kažu da namjerno pišu nečitko iz razloga sto je teze koristi nečitki rukopis na receptima... posto nam je vrlo dobro poznato sta se sve radi za određene lijekove .... :cudi
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Čupava » 24 Nov 2018, 14:55

Ja mogu sa obje ruke ... i vrlo čitko pišem ... :nokti
.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by srculence7 » 24 Nov 2018, 15:04

Čupava wrote: 24 Nov 2018, 14:55 Ja mogu sa obje ruke ... i vrlo čitko pišem ... :nokti
E leva mi nije jača strana. A u pravu si za recepte, opasna je ta farmakomafija u našem društvu :roll
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Nice try » 24 Nov 2018, 17:33

srculence7 wrote: 24 Nov 2018, 14:52 Mogu pisati na razne načine, čitko i nečitko, nakrivljeno i na desnu i na levu stranu, zavisi od brzine i raspoloženja kao i toga kome je namenjeno, da li je poželjno da pročita napisano ili ne :hihi
Viđala sam svakakve rukopise, ovo za lekare stoji, naročito za psihijatre kada nažvrljaju dg i terapiju, nakon nekog vremena ni sami sebe ne mogu da rastumače :DD
Isto, imam nekoliko vrsta potpuno različitih rukopisa. Ali, uvijek nageto na lijevu stranu. Štampana, pisana, brojevi, sve. Ne baš previše nageto, ali. Na desnu stranu nikako ne bih znala nageti slova.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Hannibal » 25 Jan 2019, 00:34

ljepsi od lejlinog
🐽

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95669
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33881 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Rum » 11 Feb 2019, 15:27

Rukopis devojcice po imenu Prakriti Malla, iz Nepala, proglacen je za najlepsi rukopis na svijetu.


Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kakav imate rukopis?

Post by Heidi » 11 Feb 2019, 15:29

Super, steta sto je rodjena u jeku digitalne revolucije
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests