Šta trenutno čitate?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Iskra » 02 Jan 2020, 11:25

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 10:04

e, o ovome sam nešto razmišljala .... nisam baš načisto... :hm
haj, dado, ne bilo ti mrsko, napiši još koju rečenicu na ovu temu....
Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.


Nije samo neiskreno i lijeno nego je i ružno. Prijetvorno. Omalovažava i osobu koja to radi A i suprotnu stranu.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Venera » 02 Jan 2020, 11:26

storm wrote: 02 Jan 2020, 11:24
Venera wrote: 02 Jan 2020, 11:18

stormaga, ipak je oboje, svako se svjesno i nesvjesno mijenja, to je konastatn proces, ali je tocno, da se osobe otkrivaju razlicitm tempom u raznim situacijama :jutarnja sebi uvijek kazemo da dovoljno dobro poznajemo sebe, ali to bas nije tako :ok
Mijenjaju se površne stvari, i to je normalno, mijenjaju se neke percepcije uvjetovane iskustvima, okolinom ... Bit čovjeka se ne mijenja nikada...
Značajne su i površne stvari, te sitnice koje čine ugodnu svakodnevicu, u vidi prilagodbe... I nisu uopće promjene loše, ako idu u istom smjeru, ako pričamo o dvije osobe... Ali otkriti bit osobe, zavoljeti je... E to je nešto.
zavoljeti bit osobe i otkriti je poklon od Boga , imam takva isksutva sa nekoliko zivotnih prijatelja :ok

eh, ako osoba kao takva je i ljubav naseg zivota, to je sreca :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by storm » 02 Jan 2020, 11:26

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:22
storm wrote: 02 Jan 2020, 11:07

Ljudi se ne mijenjaju... Ljudi se otkrivaju.
Naravno da se mijenjaju, svi se mijenjamo.Ja nisam ista kao prije 10 godina ni kao prije 5, jer u tom periodu sam iz situacija ucila, iz odnosa, od ljudi, od okolnosti.Svi smo.Zar ne?
Napisao sam gore, ja bih odijelio mijenjanje navika, stvari na koje utječe okolina, iskustva, godine... Od onoga što nosimo duboko u sebi...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by storm » 02 Jan 2020, 11:27

Venera wrote: 02 Jan 2020, 11:26
storm wrote: 02 Jan 2020, 11:24

Mijenjaju se površne stvari, i to je normalno, mijenjaju se neke percepcije uvjetovane iskustvima, okolinom ... Bit čovjeka se ne mijenja nikada...
Značajne su i površne stvari, te sitnice koje čine ugodnu svakodnevicu, u vidi prilagodbe... I nisu uopće promjene loše, ako idu u istom smjeru, ako pričamo o dvije osobe... Ali otkriti bit osobe, zavoljeti je... E to je nešto.
zavoljeti bit osobe i otkriti je poklon od Boga , imam takva isksutva sa nekoliko zivotnih prijatelja :ok

eh, ako osoba kao takva je i ljubav naseg zivota, to je sreca :srce :srce
E to je to što sam htio reći :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chloe » 02 Jan 2020, 11:29

Iskra wrote: 02 Jan 2020, 11:15
Chloe wrote: 02 Jan 2020, 10:13 A zašto to sve ne može biti jedna lijepa uspomena bez gorčine. :)
Izdići se iznad onog ružnog i negativnog, prisjećati se samo lijepih emocija koje su dovele do tih ljubavlju ispisanih riječi.. :hm
Može biti popraćeno dubokim uzdahom, sjetom ali mislim da se s tom osobom završilo, da je stavljena tačka kad nestane gorčina, ostane samo lijepa uspomena.

Jao što pametujem :sram :hihi


Pa.ne može. Bar ne odmah. Mada....možda I nikada. Ako si se nekom dao, srcem, dušom, svakim atomom , beskrajno, potpuno,...kako onda ne biti "ogorcen" ili makar tugovati (ogorčenost je ružna i riječ i emocija), što taj neko....nije znao ili htio ili bar nije razmislio sta to ima u tebi. I da je primiti ljubav, doista dobitak, ogroman.

Ja sam mišljenja da je ljubav iskušenje. Allah ti je dovede na put, pokaze ti i ukaže na nju. Šta ćeš s njome učiniti, hoćeš li je prepoznati, prigrliti, njegovati ili ćeš zastraniti u svom namu i pasti na iskušenje, do nas je.
Ako nekog voliş onda prihvataș i izbor koji je/ga čini sretnim. :cudi sa sjetnim osmijehom se sjetiš lijepih trenutaka i ideš dalje. Bar mi kroz prizmu vjere bi trebali lakše prevazići to sve, prihvatiti kao sudbinu. :D
Neki perid mora proći, ali se obavezno treba izdići iznad svega, sve ostalo je čisti egoizam, koji truje i spriječava nas da budemo sretni. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 02 Jan 2020, 11:31

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:22
storm wrote: 02 Jan 2020, 11:07

Ljudi se ne mijenjaju... Ljudi se otkrivaju.
Naravno da se mijenjaju, svi se mijenjamo.Ja nisam ista kao prije 10 godina ni kao prije 5, jer u tom periodu sam iz situacija ucila, iz odnosa, od ljudi, od okolnosti.Svi smo.Zar ne?
Sve osobe kroz život mijenjaju neke svoje navike, stavove, mišljenja, ali to ne znači da su se promijenile kao osobe. Pogotovo ako se to odnosi na sazrijevanje. Netko tko je iz tinejdžerske dobi došao u tridesete nije se promjenio, samo je odrastao, sazrio.
Primjer: ako si prije deset godina bila ljubomorna a danas nisi, to ne znači da si promijenila karakter, već si samo promijenila jednu osobinu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Trafalgar Law » 02 Jan 2020, 11:43

Najveća saoobmana je tvrdnja kako mi poznajemo svoje identično "ja", a šta je sa unutarnji glasovima i čiji su oni produkt, naših misli, sumnji, podvojenosti!?

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80650
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7227 times
Been thanked: 11706 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by spacebound » 02 Jan 2020, 11:44

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 11:31
spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:22
Naravno da se mijenjaju, svi se mijenjamo.Ja nisam ista kao prije 10 godina ni kao prije 5, jer u tom periodu sam iz situacija ucila, iz odnosa, od ljudi, od okolnosti.Svi smo.Zar ne?
Sve osobe kroz život mijenjaju neke svoje navike, stavove, mišljenja, ali to ne znači da su se promijenile kao osobe. Pogotovo ako se to odnosi na sazrijevanje. Netko tko je iz tinejdžerske dobi došao u tridesete nije se promjenio, samo je odrastao, sazrio.
Primjer: ako si prije deset godina bila ljubomorna a danas nisi, to ne znači da si promijenila karakter, već si samo promijenila jednu osobinu.
Ako vremenom promijenis dosta osobina, to onda utice i na cjelokupan karakter.Neki ljudi rade na sebi, u zelji da postanu bolji i to uspiju.Npr. ja sam u velikoj mjeri uspjela svoju impulsivnost staviti pod kontrolu.Moze se covjek promijeniti, da li okolnostima da li vlastitom zeljom i trudom, ali moze.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80650
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7227 times
Been thanked: 11706 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by spacebound » 02 Jan 2020, 11:46

SmokingMan wrote: 02 Jan 2020, 11:43 Najveća saoobmana je tvrdnja kako mi poznajemo svoje identično "ja", a šta je sa unutarnji glasovima i čiji su oni produkt, naših misli, sumnji, podvojenosti!?
Tacno.Cesto mi sami ne znamo sta sve nosimo u sebi i u nekoj situaciji budemo iznenadjeni onime sto ucinimo.Pa kako da nas drugi u potpunosti poznaju, i kako da vjerujemo da nekog znamo do srzi :ok
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Iskra » 02 Jan 2020, 11:52

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:46
SmokingMan wrote: 02 Jan 2020, 11:43 Najveća saoobmana je tvrdnja kako mi poznajemo svoje identično "ja", a šta je sa unutarnji glasovima i čiji su oni produkt, naših misli, sumnji, podvojenosti!?
Tacno.Cesto mi sami ne znamo sta sve nosimo u sebi i u nekoj situaciji budemo iznenadjeni onime sto ucinimo.Pa kako da nas drugi u potpunosti poznaju, i kako da vjerujemo da nekog znamo do srzi :ok


Ali je tako divan osjećaj, kad ti neko pokaze Tebe. A nisi ni znao da to imas i nosiš u sebi. Malo je i zastrašujuće. Ali blagodat samospoznaje i zahvalnosti prema tom biću koje je otvorilo tebe, beskrajna je.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80650
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7227 times
Been thanked: 11706 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by spacebound » 02 Jan 2020, 11:55

Iskra wrote: 02 Jan 2020, 11:52
spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:46

Tacno.Cesto mi sami ne znamo sta sve nosimo u sebi i u nekoj situaciji budemo iznenadjeni onime sto ucinimo.Pa kako da nas drugi u potpunosti poznaju, i kako da vjerujemo da nekog znamo do srzi :ok


Ali je tako divan osjećaj, kad ti neko pokaze Tebe. A nisi ni znao da to imas i nosiš u sebi. Malo je i zastrašujuće. Ali blagodat samospoznaje i zahvalnosti prema tom biću koje je otvorilo tebe, beskrajna je.
Ovo ti moram vjerovati na rijec :hm
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Iskra » 02 Jan 2020, 11:57

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:55
Iskra wrote: 02 Jan 2020, 11:52



Ali je tako divan osjećaj, kad ti neko pokaze Tebe. A nisi ni znao da to imas i nosiš u sebi. Malo je i zastrašujuće. Ali blagodat samospoznaje i zahvalnosti prema tom biću koje je otvorilo tebe, beskrajna je.
Ovo ti moram vjerovati na rijec :hm
Možeš a i ne moraš. :pusa
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by storm » 02 Jan 2020, 11:57

SmokingMan wrote: 02 Jan 2020, 11:43 Najveća saoobmana je tvrdnja kako mi poznajemo svoje identično "ja", a šta je sa unutarnji glasovima i čiji su oni produkt, naših misli, sumnji, podvojenosti!?
"lijek" tome je samoostvarenje... Kad više ne robujes društvenim normama, kad si objasniš te unutarnje glasove i znaš ih kanalizirati, i djeluješ sa njima... Neki to mogu sa 20, neki sa 40, neki nikad...
Najlakse je protrcati kroz život, naučiti se ponašati, uživati prividnu sreću, nikad ne upoznavši dobro sebe i utvarati si da čak i druge poznaješ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 02 Jan 2020, 11:58

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:44
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 11:31
Sve osobe kroz život mijenjaju neke svoje navike, stavove, mišljenja, ali to ne znači da su se promijenile kao osobe. Pogotovo ako se to odnosi na sazrijevanje. Netko tko je iz tinejdžerske dobi došao u tridesete nije se promjenio, samo je odrastao, sazrio.
Primjer: ako si prije deset godina bila ljubomorna a danas nisi, to ne znači da si promijenila karakter, već si samo promijenila jednu osobinu.
Ako vremenom promijenis dosta osobina, to onda utice i na cjelokupan karakter.Neki ljudi rade na sebi, u zelji da postanu bolji i to uspiju.Npr. ja sam u velikoj mjeri uspjela svoju impulsivnost staviti pod kontrolu.Moze se covjek promijeniti, da li okolnostima da li vlastitom zeljom i trudom, ali moze.
S ovim bih se, djelom i mogao složiti. Mada sam ciljao na one temeljne ljudske karakteristike a ovo su već slojevi i nijanse.
Zanimljiva tema ali već smo debelo otišli iz konteksta.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 13:03

storm wrote: 02 Jan 2020, 11:07

Ljudi se ne mijenjaju... Ljudi se otkrivaju.
ako misliš na otkrivanje u smislu uviđanja nečega novog, povezivanja i u skladu stim i reakcija onda se slažem, to je mijenjanje...
a ako misliš u smislu da je neko nešto sve vrijeme glumio pa se kao otkrije, ne slažem se, osim ako se odnosi na :lud :D ....jer, većina nas je sklona idealiziciji partnera, veze, ovoga i onoga, pa kada se zanesenost smiri, kao nešto neko otkrio....nije...samo je bila obostrana zanesenost , a krivi su hormoni i to :hihi

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Hannibal » 02 Jan 2020, 13:06

Iskra wrote: 02 Jan 2020, 11:25
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57

Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.


Nije samo neiskreno i lijeno nego je i ružno. Prijetvorno. Omalovažava i osobu koja to radi A i suprotnu stranu.
al ta osoba to ne zna 😂
🐽

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 13:10

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 10:04

e, o ovome sam nešto razmišljala .... nisam baš načisto... :hm
haj, dado, ne bilo ti mrsko, napiši još koju rečenicu na ovu temu....
Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.
pa dobro, vjerovatno kad je maksuz napisano za nekoga, onda moguće da bude nekako awkward

ali, ako voliš neke stihove, npr. evo ove od metalike....Trust I seek and I find in you....tražimo povjerenje i to, i kada mislimo da smo našli, posvetimo toj osobi stih, međutim, završi se veza, dođe druga, mislimo da je konačno ona ta pa se i njoj posveti, jer...to je ono za čim mi tragamo, drago nam kada u nekome prepoznamo, pa makar i više puta, to je život, osobe dolaze i odlaze..
meni je okej, pogotovo kad neke stihove, pjesme,... pravo voliš :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81401
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10297 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2020, 13:16

ne citam nista, osim pomalo ovu temu, izelim reci jedno - ne vjerujem da se ljudi mijenjanju, samo nismo dozivjeli neke siutacije kada smo mogli pokazati svoje izvono ja, bez uticaja okoline, ocekivanja drugoh, i ostaloga... Svi smo mi takvi kakvi jesmo, samo ni smao ne znamo kakvi smo, i kako cemo reagovati u datim situacijama :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 02 Jan 2020, 13:28

lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 13:10
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57

Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.
pa dobro, vjerovatno kad je maksuz napisano za nekoga, onda moguće da bude nekako awkward

ali, ako voliš neke stihove, npr. evo ove od metalike....Trust I seek and I find in you....tražimo povjerenje i to, i kada mislimo da smo našli, posvetimo toj osobi stih, međutim, završi se veza, dođe druga, mislimo da je konačno ona ta pa se i njoj posveti, jer...to je ono za čim mi tragamo, drago nam kada u nekome prepoznamo, pa makar i više puta, to je život, osobe dolaze i odlaze..
meni je okej, pogotovo kad neke stihove, pjesme,... pravo voliš :D
Dobro različite su pobude zašto nekome posvetimo neki stih ili pjesmu.
To se razlikuje i od osobe i od situacije.
Netko spontano napiše, netko traži po guglu, drugi kao što si spomenula, ima neku svoju omiljenu pjesmu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 13:39

Iskra wrote: 02 Jan 2020, 11:25
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57

Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.


Nije samo neiskreno i lijeno nego je i ružno. Prijetvorno. Omalovažava i osobu koja to radi A i suprotnu stranu.

bat vaj? evo konkretno u situaciji koju sam opisala, postoji omiljeni stih, poema, pjesma, nešto....posvetim osobi za koju trenutno mislim da joj pristaje....veza se završi, a to je i dalje moj omiljeni stih, pjesma, vatevr.......dođe druga osoba koju zavolim, u njoj prepoznam to i posvetim. u čemu je problem?

stihovi su moji uvijek,a dijelim ih s onim za koga pomislim da treba. kao što dijelim i mnoge druge stvari koje oslikavaju mene... :cudi

nigdje veze da je ružno, da omalovažava i to.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests