Šta trenutno čitate?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 15:59

Venera wrote: 02 Jan 2020, 15:56
Julia-Klara wrote: 02 Jan 2020, 13:16 ne citam nista, osim pomalo ovu temu, izelim reci jedno - ne vjerujem da se ljudi mijenjanju, samo nismo dozivjeli neke siutacije kada smo mogli pokazati svoje izvono ja, bez uticaja okoline, ocekivanja drugoh, i ostaloga... Svi smo mi takvi kakvi jesmo, samo ni smao ne znamo kakvi smo, i kako cemo reagovati u datim situacijama :ovaj
tvoj komentr je odlicna, koa i komentari ostalih na temi, mislim da trebamo prihavtiti sve opcije, nema jednog i jedinog tocnog odgovora :ok
pa jeste, nešto kontam, sve to ide zajedno i donekle je individualno....nema otkrivanja bez promjene, ako ništa promjene percepcije zbog bilo čega....

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nice try » 02 Jan 2020, 16:04

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 10:57

Smatram da je nekako neiskreno, ili barem lijeno, iste stihove ili pjesmu koje smo već posvetili jednoj osobi/ljubavi nakon prekida veze posvećivati novoj ljubavi.
Posebno je neiskreno ako smo sami napisali te stihove.
Znaš ono...imaš novu ljubav...pa ako si odlučio poslati joj neki stih, daj se berem potrudi pa joj ne šalji stihove koje se nekome drugom slao.
Pa tako i dođe.
Ako iste stihove, pjesme ili citate koristiš za više osoba, ta ljubav je svakako neiskrena, površna i bezvrijedna.
Prava, iskrena ljubav probudiće u zaljubljenom uvijek nov žar, nove riječi, nijedna do tad napisana riječ neće biti odgovarajuća za tu, novu ljubav.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Venera » 02 Jan 2020, 16:11

lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 15:59
Venera wrote: 02 Jan 2020, 15:56

tvoj komentr je odlicna, koa i komentari ostalih na temi, mislim da trebamo prihavtiti sve opcije, nema jednog i jedinog tocnog odgovora :ok
pa jeste, nešto kontam, sve to ide zajedno i donekle je individualno....nema otkrivanja bez promjene, ako ništa promjene percepcije zbog bilo čega....
da, a ljudi poneakd imaju svijestan izbor da prihvat promejne ili ne zele prihvatiti promjene , netko je vise ili manje spreman ili ziatnrigirna za promjene ; ali, u zvotu imasmo situacije u koje nas mjenjaju , ili, koa sot kaze, promjenimo percepciju :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 02 Jan 2020, 16:52

lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 15:13
storm wrote: 02 Jan 2020, 15:08


Moglo se vidjeti u ratu dobro....ljudi za koje se mislilo da ne bi mrava nagazili....izašla je monstruozna bit iz
ovo je isto zanimljiva tema. mislim da nije jednostavno izašlo iz nekog, ima tu više faktora zašto dođe do brutalnosti, zašto neki ljudi podlegnu stvarima kojima inače, u normalnim okolnostima, nisu podložni.
bilo bi super imati posebnu temu, da ne idem više u off.
Slavenka Drakulić je napisala hvaljenu knjigu "Oni ne bi mrava zgazili", baš o ovom ratnom kontekstu i ljudskim mijenjama.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 17:02

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 16:52
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 15:13

ovo je isto zanimljiva tema. mislim da nije jednostavno izašlo iz nekog, ima tu više faktora zašto dođe do brutalnosti, zašto neki ljudi podlegnu stvarima kojima inače, u normalnim okolnostima, nisu podložni.
bilo bi super imati posebnu temu, da ne idem više u off.
Slavenka Drakulić je napisala hvaljenu knjigu "Oni ne bi mrava zgazili", baš o ovom ratnom kontekstu i ljudskim mijenjama.
e, da, znam za tu knjigu, nisam pročitala....a, baš zbog ovoga i odgovorih stormu,.....

Problem je, po mome mišljenju, upravo u tome što većina zločinaca uopće nisu patološki slučajevi i to zastrašuje. Jer ako je vaš susjed u određenim okolnostima u stanju pretvoriti se u krvoločnu zvijer, kako možemo biti sigurni da se to i nama ne bi dogodilo? Naime, baveći se ratnim zločincima čovjek shvati da ništa ne garantira da ćemo se ponašati na određeni način. Ja sad ne govorim samo o ovom prošlom ratu, fenomen je univerzalan.



i...

Tko želi sebe dovesti u vezu sa zločincima? Svatko će od nas pomisliti: ja to nikada ne bih mogao napraviti. Kladim se da su i zločinci tako razmišljali prije nego što su postali zločinci? Spoznaja da su zločinci obični ljudi jest porazno, ali je istodobno korisno imati svijest o tome koliko su ljudska bića krhkoga morala i volje, te koliko smo podložni situacijama, tuđoj volji, strahu?

to je ono o čemu sam i pisala u komentarima na ovoj temi.....okolina, u mnogome, uslovljava naše djelovanje....

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 02 Jan 2020, 17:07

lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 17:02
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 16:52

Slavenka Drakulić je napisala hvaljenu knjigu "Oni ne bi mrava zgazili", baš o ovom ratnom kontekstu i ljudskim mijenjama.
e, da, znam za tu knjigu, nisam pročitala....a, baš zbog ovoga i odgovorih stormu,.....

Problem je, po mome mišljenju, upravo u tome što većina zločinaca uopće nisu patološki slučajevi i to zastrašuje. Jer ako je vaš susjed u određenim okolnostima u stanju pretvoriti se u krvoločnu zvijer, kako možemo biti sigurni da se to i nama ne bi dogodilo? Naime, baveći se ratnim zločincima čovjek shvati da ništa ne garantira da ćemo se ponašati na određeni način. Ja sad ne govorim samo o ovom prošlom ratu, fenomen je univerzalan.

To je ta dilema, da li su naši postupci uvjetovani podražajima okoline, ( koju čine osobe i događaji ) ili je u nama pa samo izađe na površinu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 02 Jan 2020, 17:11

dadojović wrote: 02 Jan 2020, 17:07
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 17:02

e, da, znam za tu knjigu, nisam pročitala....a, baš zbog ovoga i odgovorih stormu,.....

Problem je, po mome mišljenju, upravo u tome što većina zločinaca uopće nisu patološki slučajevi i to zastrašuje. Jer ako je vaš susjed u određenim okolnostima u stanju pretvoriti se u krvoločnu zvijer, kako možemo biti sigurni da se to i nama ne bi dogodilo? Naime, baveći se ratnim zločincima čovjek shvati da ništa ne garantira da ćemo se ponašati na određeni način. Ja sad ne govorim samo o ovom prošlom ratu, fenomen je univerzalan.

To je ta dilema, da li su naši postupci uvjetovani podražajima okoline, ( koju čine osobe i događaji ) ili je u nama pa samo izađe na površinu.
da, a i ono koliko su ljudi spremni žrtvovati zbog nekog čina koji bi trebali uraditi, a nemoralan je...
neko bi zbog spašavanja žive glave, svoje ili člana porodice pristao na najgori čin, a neko ni tada ne bi pokleknuo....u oba slučaja unutar osoba nije postojala želja za nekim zločinomili prirodna sklonost, ali je jedan ipak uradio, spašavajući nekog drugog....teška je i komplikovana tema....trebalo bi je posmatrati iz svih uglova.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Trafalgar Law » 02 Jan 2020, 17:14

Već sam počeo Tekst od Dimitrija Gluhovskog, prvo poglavlje obećava. Vidio sam da je nedavno izašao i film po istoimenoj knjizi, pogledam ga nakon čitanja...

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Trafalgar Law » 02 Jan 2020, 17:38

spacebound wrote: 02 Jan 2020, 11:46
SmokingMan wrote: 02 Jan 2020, 11:43 Najveća saoobmana je tvrdnja kako mi poznajemo svoje identično "ja", a šta je sa unutarnji glasovima i čiji su oni produkt, naših misli, sumnji, podvojenosti!?
Tacno.Cesto mi sami ne znamo sta sve nosimo u sebi i u nekoj situaciji budemo iznenadjeni onime sto ucinimo.Pa kako da nas drugi u potpunosti poznaju, i kako da vjerujemo da nekog znamo do srzi :ok
Svako do nas je zaseban kosmos, i vjerovatno od objektivne stvarnosti mi prepoznajemo samo ono što nam naše ograničeno shvatanje u određenoj mjeri dozvoljava da otkrijemo, sve preko toga je naš pokušaj da svojim promišljanjima dokučimo da li mi zaista vidimo stvari onakvim kakve jesu. Mada statitički gledano, ljudi su jako skloni pogreškama, ali ne i priznavanju istih. Izgovori svakako postoje da bi smo se sakrili iza svojih nedostataka karaktera. Neki dan mi je naum palo to da li u modernom društvu istina ima neku svoju težinu i vrijednost, ili ona samo sa sobom nosi neko moralno olakšanje, ali i veliku mizeriju u vidu nelagode koju osoba trpi kao posljedicu. Mišljenja sam da je pogrešno formulisana misao da "istina oslobađa", sa druge strane opet zavisi o kakvoj se težini istine koju društvo treba da "proguta." radi, mada je istina i etika u društvenim tokovima izgubila svaku vrijednost naspram nekih drugih ustanovljenih drutšvenih normi.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Username » 06 Jan 2020, 08:06

srculence7 wrote: 02 Jan 2020, 00:36 H. Kohut - Budućnost psihoanalize :oo
Jesi li naucila sta?

Sta mislis o napisanom na zadnjim stranicama?

Bacili su me u dilemu da prvi put propisem otkad sam na forumu

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Username » 06 Jan 2020, 08:35

Dobri ste bili, aktivirali ste mi manipulatorski um
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 17:02
dadojović wrote: 02 Jan 2020, 16:52

Slavenka Drakulić je napisala hvaljenu knjigu "Oni ne bi mrava zgazili", baš o ovom ratnom kontekstu i ljudskim mijenjama.
e, da, znam za tu knjigu, nisam pročitala....a, baš zbog ovoga i odgovorih stormu,.....

Problem je, po mome mišljenju, upravo u tome što većina zločinaca uopće nisu patološki slučajevi i to zastrašuje. Jer ako je vaš susjed u određenim okolnostima u stanju pretvoriti se u krvoločnu zvijer, kako možemo biti sigurni da se to i nama ne bi dogodilo? Naime, baveći se ratnim zločincima čovjek shvati da ništa ne garantira da ćemo se ponašati na određeni način. Ja sad ne govorim samo o ovom prošlom ratu, fenomen je univerzalan.


To znaci da um upravlja s nama, a nasa svijest spava ili robuje nacelima uma

Um se bazira na ogranicenjima a svijest na slobodi i beskonacnosti

Umisljamo da smo samosvjesni, u sustini smo skup informacija nastao porodicnim odgojem, obrazovanjem kod uciteljice Lejle itd kasnije okoline, drustva, drustvenih normi

Cijeli svoj zivot provedemo u zabludi da branimo sebe, a branimo um i stalno izdajemo samog sebe

Nismo mi ni tijelo ni um (sadrzaj je usvojen, nametnut), kad to skontamo mozda bude nesto od nas

Ako to skontamo, a obicno ne, mozemo spoznati pravog sebe, mozda je na to storm mislio u otkrivanju?

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Username » 06 Jan 2020, 08:37

Kako su mi slova ovako lijepo ispala?

Pomislicu da imam lijep rukopis

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Iskra » 06 Jan 2020, 08:40

Username wrote: 06 Jan 2020, 08:35 Dobri ste bili, aktivirali ste mi manipulatorski um
lejlamo wrote: 02 Jan 2020, 17:02

e, da, znam za tu knjigu, nisam pročitala....a, baš zbog ovoga i odgovorih stormu,.....

Problem je, po mome mišljenju, upravo u tome što većina zločinaca uopće nisu patološki slučajevi i to zastrašuje. Jer ako je vaš susjed u određenim okolnostima u stanju pretvoriti se u krvoločnu zvijer, kako možemo biti sigurni da se to i nama ne bi dogodilo? Naime, baveći se ratnim zločincima čovjek shvati da ništa ne garantira da ćemo se ponašati na određeni način. Ja sad ne govorim samo o ovom prošlom ratu, fenomen je univerzalan.


To znaci da um upravlja s nama, a nasa svijest spava ili robuje nacelima uma

Um se bazira na ogranicenjima a svijest na slobodi i beskonacnosti

Umisljamo da smo samosvjesni, u sustini smo skup informacija nastao porodicnim odgojem, obrazovanjem kod uciteljice Lejle itd kasnije okoline, drustva, drustvenih normi

Cijeli svoj zivot provedemo u zabludi da branimo sebe, a branimo um i stalno izdajemo samog sebe

Nismo mi ni tijelo ni um (sadrzaj je usvojen, nametnut), kad to skontamo mozda bude nesto od nas

Ako to skontamo, a obicno ne, mozemo spoznati pravog sebe, mozda je na to storm mislio u otkrivanju?



Ako nismo tijelo niti um...Šta smo....materija, energija?
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Iskra » 06 Jan 2020, 08:41

Username wrote: 06 Jan 2020, 08:37 Kako su mi slova ovako lijepo ispala?

Pomislicu da imam lijep rukopis


A ja cu pomisliti da si protivnik učenja dr Dispence :hihi
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Username » 06 Jan 2020, 08:46

I ti si popravila rukopis

Duh ili svijest, a dobili smo tijelo i um na koristenje

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo » 06 Jan 2020, 10:00

Username wrote: 06 Jan 2020, 08:37 Kako su mi slova ovako lijepo ispala?

Pomislicu da imam lijep rukopis
Kaligrafski 😍

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by dadojović » 07 Jan 2020, 13:25

IMG_20200107_132142.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by srculence7 » 08 Jan 2020, 23:21

Username wrote: 06 Jan 2020, 08:06
srculence7 wrote: 02 Jan 2020, 00:36 H. Kohut - Budućnost psihoanalize :oo
Jesi li naucila sta?

Sta mislis o napisanom na zadnjim stranicama?

Bacili su me u dilemu da prvi put propisem otkad sam na forumu
Vidim da si se bacio na analize, ali nismo mi kontenjer u koji se sve utrpa, ne usvaja se sve baš uvek tako kako nam se servira, slažeš se?
Vrlo je bitan naš doživljaj, emocionalnost, odnosi koje gradimo sa drugima, neka osnova potekne iz porodice, ranog detinjstva, iskustva koja tokom života stičemo, koja su samo naša, možemo ih podeliti sa drugima ali neće ih svi percipirati kao što smo mi, ako razumeš šta želim reći. Ja verujem u to da je svaki čovek za sebe, neponovljiv, jedinstven u svom postojanju i delanju, bez obzira kojoj skupini pripada. Svi imamo nešto zajedničko, neka univerzalna saznanja ali i nešto što nas razlikuje od drugih.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3703 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by srculence7 » 08 Jan 2020, 23:47

Možemo se mi baviti dinamikom ličnosti ali nije to tema ovde, nego čitaš li nešto? :DD
I šta ti bi?
Otkud preobražaj odjednom? :ooo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta trenutno čitate?

Post by Username » 09 Jan 2020, 08:11

Ne usvajamo sve, ali zivimo zablude i predrasude svog ogranicenog uma i ega, ne slazes se?

Ljudski um ne razumije zivot, niti ga je kad razumio, on dozivljava zivot kao problem koji treba rijesiti

Obrazovanje uma se prvo uci pa polaze test, u zivotu prvo polazes pa ucis na greskama

Ovo moze u misao dana gdje puno besmislenih i netacnih citata
srculence7 wrote: 08 Jan 2020, 23:47 Možemo se mi baviti dinamikom ličnosti ali nije to tema ovde, nego čitaš li nešto? :DD
I šta ti bi?
Otkud preobražaj odjednom? :ooo
Prvi put za 3god nesto napisem i nije tema

Iznenadjena si ili je iznenadjen tvoj um :smajlkojisekezi

Mozda sam napustio filozofiju uma?

Mogu detaljno obrazloziti iznad napisano ako zelis nesto nauciti :opetsmajlkojisekezi

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests