Knjiga ili film?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by Vjetar » 21 Jan 2016, 23:17

Knjigu sam čitao davno, a film sam gledao 10-ak puta. Knjiga mi je bila super, ali film je u svakom pogledu sjajan. Ne mogu vjerovati da ti se nije svidio. Hajde da daš prednost knjizi, ali izjaviti da je Kjubrikovo Isijavanje razočarenje, svrstava tebe u moje razočarenje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119234
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5518 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Knjiga ili film?

Post by Maja » 21 Jan 2016, 23:42

A sto, film treba valjati zato sto je Stenlijev?
Da je neciji drugi kladim se da bi mu ocjena bila 6,4 a ne 8,4. I sami King nije zadovoljan filmom jer je obicni horor a on je akcenat stavio na problematicne porodicne odnose.
Nigdje traga objasnjenju zasto je Dzek bio toliko slab da ga hotel "uzme" a glupavoj Vendi nista nisu mogli.
Ako se knjige sjecas, a ocito ne, Dzekov otac je bio nasilnik i alkoholicar i to se sve odrazilo na njega. Imao je problem s bijesom. U jednom momentu, prije nego sto ce napasti Vendi govori sam sebi kako je ona kucka kao njegova majka i kako je otac majku tukao s razligom. Odjednom je prihvatio kao ispravno sve ono cega se dotad zgrozavao kad je u pitanju njegov otac. Postao je kao on. S takvom labilnom licnoscu kojoj je otac odredio citav zivot, hotel je mogao lako da upravlja.
Nema ni onog super dijela kad mu Vendi kaze da odu iz hotela pa se on lomi, napustiti posao i vratiti se starom zivotu zbog Denija ili ostati tj staviti sebe u prvi plan.
Odlucio je da je Deni vazniji, medjutim kad je otisao da provjeri sanke, demoni su ga scepali i odlucio je da ce ipak u svoju korist.
To je bio prelomni trenutak. Tad je postao drugaciji. A u filmu je opsjednut od pocetka. S Vendi i Denijem nije imao apsolutno nikakav odnos. I dok je Deni u filmu bio u sobi 237 on se svadjao s Vendi a u knjizi je s njom vodio ljubav.
Onaj lavirint umjesto zivotinja od zbunja koje ozivljavaju, takodjer veliko razocarenje.
Nema ni situacija kad Vendi prilazi Dzeku i potajno ga njusi da vidi je li pio a on se pravi da ne kuzi dok ga njeno nepovjerenje izludjuje.
Crnac je u knjizi imao vecu ulogu. U filmu dosao i odmah ga Dzek ubio...wtf.
Borbe izmedju V i Dz koju sam stavila na temu Sta citate trenutno takodjer nije bilo kao ni dijela kad Deni prodre u Dzeka govoreci ti nisi moj tata, Dzek se u jednom dijelu otrijezni i pocne udarati samog sebe (primjer kako je veza izmedju njih dvojice jaka na sto je Vendi bila ljubomorna).
Mogu tako do sutra nabrajati.
I cijeli film sam imala osjecaj kao da sam ga pocela gledati od pola pa i tu drugu polu su izmasakrirali.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119234
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5518 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Knjiga ili film?

Post by Maja » 21 Jan 2016, 23:45

Pisem preko moba pa sam grijesila.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by Socrates » 07 Feb 2016, 18:14

Niko nije zabranio da film odstupi, a ponekad ode I u potpuno drugacijem pravcu iz prakticnih i/ili autorskih razloga. Zato film I knjigu uvijek treba uzimati kao dva potpuno odvojena rada.

Reziseri moraju da izlistaju da je film inspirisan knjigom, ali to ne znaci da je cilj filma uvijek da u detalje prenese knjigu na ekran.

Kubrick, kojeg je neko spomenuo, je bio poznat po tome da literarnom djelu da drugacije tumacenje.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by Chloe » 08 Feb 2016, 13:16

Knjiga.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by dadojović » 03 Sep 2019, 19:28

U većini slučajeva knjiga. Jako je malo dobrih ekranizacija, jer je u filmu teško dočarati detaljno i slojevito radnju kao u knjizi. A naročito mi smeta kad u filmskom scenariju radnja odstupa od one iz knjige ili u film ne ubace neki vrlo bitan dio iz knjige. Od dobrih ekranizacija prvo mi pada na pamet Utočište od Kinga.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7037 times
Been thanked: 11343 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by spacebound » 27 Aug 2022, 07:51

Znala sam da postoji ova tema. Jos sam pod jakim utiskom Gospodara Prstenova. Tek sam sad procitala knjige, naravno da ne mogu da ne poredim s filmovima i naravno da su dok sam citala svi likovi koje je u knjigu uvodio imali lik kao u filmovima. Film mi je bio odlican sve do sad, sad si ne mogu pomoci vec gledam kroz prizmu procitanog i toliko gluposti i nedosljednosti na ekranu ne mogu da oprostim. Na stranu svi Oscari, zasluzeni, jer ono je spektakularno, ali prica, prica mi strasno smeta. Masakriranje mnogih likova kojima daje potpuno drugacije osobine od onih koje im je dao Tolkien.
Sve sam citala i imala ibret za ibretom. Kako moze biti da Frodo koji sa Semom ima predivno, cisto prijateljstvo otjera njega jer povjeruje Golumu? To mi je uvijek u filmu smetalo, i prije citanja knjige. Sta ono napravise od Faramira :grana On se nikad ne bi dvojio oko prstena, zasto su u filmu Galadrijela i Elrond talo nedefinisani, cesto vrlo antipaticni i upitno je da li su bas pozitivni likovi? Drvobradi u filmu poglup i nikakav, u knjizi susta suprotnost. Denetora su satanizovali, a covjek uopste nije bio los. Ork kamen ne spominju, koji je kumovao njegovom ludilu kad je od svega odustao i htio da spali sina. Bezveze su u film ubacivali stvari kojih uopste nema, a izbacili neke dobre dijelove iz knjige. Vilenjaka nigdje nije bilo u bitci u klisuri, a kamo li da Haldir pogine :cudi
Kao sto ni u Gondor s Aragornom nije stigla vojska mrtvih.
Takodjer mi je kraj, koji je u knjizi lijepo i detaljno opisan, u filmu potpuno preskocen. Glupost :cudi

U filmovima je fokus na bitke i akciju dok je knjiga skroz drugacija, i to mi se daleko vise svidja, kao i sam Aragorn. Njegov portret u filmu je degradirajuci za njegovu ljudskost, stamenost i hrabrost. Ne kazem da ga nisu i hrabrim i postenim opisali, ali ni blizu tako slojevito kao u knjizi, mada pretpostavljam da u ovome nisam fer, jer film, ni jedan, nema kapacitet da opise likove ni izbliza tako dobro kao knjiga.

Uglavnom, ja poslije citanja knjiga i netom po tome gledanja filmova radi uporedbe, vise nemam zelju film ikad pogledati.

I dobro, de, fanovi filma, znam da u adaptaciji scenarista ima slobodu da pravi izmjene i ne mora se slijepo drzati, ni izbliza, knjige, ali meni je ovo svetogrdje, hajde neke dogadjaje tolerisem, ali skrnavljenje likova ne mogu.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42191
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12346 times
Status: Online

Re: Knjiga ili film?

Post by Masamune » 27 Aug 2022, 08:02

A Tom Bombadil? :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7037 times
Been thanked: 11343 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by spacebound » 27 Aug 2022, 08:57

Chan wrote: 27 Aug 2022, 08:02 A Tom Bombadil? :oo
Gore je sto u filmu Saruman radi za Sauronov gros, dok je u knjizi sasvim jasno da igra dvostruku igru i da prsten zeli samo za sebe.
Pa Legolas i Gimli, u knjizi je divno opisano njihovo prijateljstvo :inasab
A Tom je skroz cool lik :srce Ni spomenuli ga nisu.
Koju knjigu sljedecu da citam?
Kazu da Hobit nije bas nesto.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24729
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6885 times
Been thanked: 6519 times
Status: Online

Re: Knjiga ili film?

Post by Koraci_u_noci » 27 Aug 2022, 09:00

Ti mene stvarno hoces da natjeras da procitam knjigu. Dobro, dobro, ev pribiljezeno
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7037 times
Been thanked: 11343 times
Status: Offline

Re: Knjiga ili film?

Post by spacebound » 27 Aug 2022, 09:10

Koraci_u_noci wrote: 27 Aug 2022, 09:00 Ti mene stvarno hoces da natjeras da procitam knjigu. Dobro, dobro, ev pribiljezeno
😁

Moras. Nije to samo knjiga, to je cijeli svijet, sa svojim narodima, njihovim zemljama, lozama, historijom, pismima, jezicima. Fascinantno sve skupa. Kakva masta, kakav intelekt :klanja

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests