Martina Mlinarević - Sopta

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 23:01

Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 22:54
Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 22:51
Pa i ti si dozivio transformaciju samo sto si presao sa jednog foruma na drugi, tj treci. :D.
Vec sam rekao, ono sto sam ja citao , nista skandalozno nisam nasao ni u ranijem pisanju, ni u danasanjem. Naprotiv. Moze se svidjati ili ne svidjati, staviti na foe, ali ne moze biti razlog za primitivno izivljavanje radi bolesti, prijetnje, onemogucavanje rada, ...I nije ona jedina koja je izlozena tome, samo sto mi je ona zapala za oko. Dobar si dok ides niz dlaku a cim pocnes da mislis svojom glavom i to nije dio danasnjeg mainstreama budes izlozen svakoj vrsti progona, u zavisnosti od onoga koliko si postao prijetnja odredjenim krugovima.
Sve sto njoj danas rade, ona je radila drugima jucer.
Tako da, nemam grama empatije.
Ne trebas mi govoriti da grijesim, znam da nije u redu.
Niko od tebe bnb ne trazi empatiju. Punoljetan si, vakcinisan, imas licnu, pasos pa je u redu da i misljenje imas. :D.
Govorimo o necem drugom. Za ovu temu ona je samo povod , a motiv je sasvim drugi.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Fuddo » 05 Nov 2019, 23:04

Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:01
Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 22:54

Sve sto njoj danas rade, ona je radila drugima jucer.
Tako da, nemam grama empatije.
Ne trebas mi govoriti da grijesim, znam da nije u redu.
Niko od tebe bnb ne trazi empatiju. Punoljetan si, vakcinisan, imas licnu, pasos pa je u redu da i misljenje imas. :D.
Govorimo o necem drugom. Za ovu temu ona je samo povod , a motiv je sasvim drugi.

Procitaj komentare na yahoo news, vidjeces kako ta nasa “zlibina” i nije bas toliko sjebana.
Ovo je globalni problem.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 23:07

Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:04
Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:01

Niko od tebe bnb ne trazi empatiju. Punoljetan si, vakcinisan, imas licnu, pasos pa je u redu da i misljenje imas. :D.
Govorimo o necem drugom. Za ovu temu ona je samo povod , a motiv je sasvim drugi.

Procitaj komentare na yahoo news, vidjeces kako ta nasa “zlibina” i nije bas toliko sjebana.
Ovo je globalni problem.
Ljubica@ ukrala Saciru@ nick :D.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 23:07

Nije stvar iskljucivo nje, to je opet pokušaj relativizacije, kao i brigin.

Stvar je i one doktorice u Prijedoru sto su je razapeli kada je digla glas za prijedorsku pobijenu djecu i još milion drugih primjera.
. . . . . . . . .

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Fuddo » 05 Nov 2019, 23:09

Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:07
Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:04


Procitaj komentare na yahoo news, vidjeces kako ta nasa “zlibina” i nije bas toliko sjebana.
Ovo je globalni problem.
Ljubica@ ukrala Saciru@ nick :D.
Ma ne, pusti nju, vi ste se okomili na tu nasu sredinu na osnovu tih njenih laprdanja, a onda u sve ubacili tradiocinoalnu leftisticku, a sto nije ko u Italiji?
Pa nije, i nek nije.
Jebo im Musolini mater, a i Berluskoni ahahahaga
Nek ne prime platu dva mjeseca, vidjeces sta je zlibina.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 23:12

Pa dobro, ako je dobro kako je, onda da ne pričamo ništa.

Na drugoj temi će upravo briga pričati da nista nije dobro.
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 23:15

Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:09
Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:07
Ljubica@ ukrala Saciru@ nick :D.
Ma ne, pusti nju, vi ste se okomili na tu nasu sredinu na osnovu tih njenih laprdanja, a onda u sve ubacili tradiocinoalnu leftisticku, a sto nije ko u Italiji?
Pa nije, i nek nije.
Jebo im Musolini mater, a i Berluskoni ahahahaga
Nek ne prime platu dva mjeseca, vidjeces sta je zlibina.
Jasan je meni tvoj patriotski naboj, pa ne das na nas :D. , ali ovdje smo nasi ili se moramo izmedju sebe lagati. Nije lijepo kada se pogledamo u ogledalo. Nalazimo isprike za sve i svasta ali da li objektivno i iskreno mozemo reci sami sebi neke stvari?
Soc@ je skontao o cemo govorimo.
Last edited by Mirelam on 05 Nov 2019, 23:16, edited 1 time in total.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Fuddo » 05 Nov 2019, 23:15

Pa nije dobro, al nije ni toliko crno.
Tu jos uvijek ima more pozitivnih ljudi, tu ljudi i danas u svoj nevolji koja ih je snasla pomazu jedni druge, tu se od usta odvaja da se necije dijete posalje na ljecenje...znaci ima dobrog.
Jebo ga vise ti crnjaci, da smo normalni pobudalili bi koliko nas bombarduju negativnim.
Sto nije napisala nesto za djeciji uzrast, nesto lijepo, vise bi svi imali koristi, a i ona bi bila bolje.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 23:20

Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:15 Pa nije dobro, al nije ni toliko crno.
Tu jos uvijek ima more pozitivnih ljudi, tu ljudi i danas u svoj nevolji koja ih je snasla pomazu jedni druge, tu se od usta odvaja da se necije dijete posalje na ljecenje...znaci ima dobrog.
Jebo ga vise ti crnjaci, da smo normalni pobudalili bi koliko nas bombarduju negativnim.
Sto nije napisala nesto za djeciji uzrast, nesto lijepo, vise bi svi imali koristi, a i ona bi bila bolje.
Pa nemoj biti vazda konjina , j.... te matora. Huzur je knjiga posvecena zeni, porodici, borbi, ljudima, prevenciji raka...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Fuddo » 05 Nov 2019, 23:22

Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:20
Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:15 Pa nije dobro, al nije ni toliko crno.
Tu jos uvijek ima more pozitivnih ljudi, tu ljudi i danas u svoj nevolji koja ih je snasla pomazu jedni druge, tu se od usta odvaja da se necije dijete posalje na ljecenje...znaci ima dobrog.
Jebo ga vise ti crnjaci, da smo normalni pobudalili bi koliko nas bombarduju negativnim.
Sto nije napisala nesto za djeciji uzrast, nesto lijepo, vise bi svi imali koristi, a i ona bi bila bolje.
Pa nemoj biti vazda konjina , j.... te matora. Huzur je knjiga posvecena zeni, porodici, borbi, ljudima, prevenciji raka...
Meni je za oko zapalo “zlibina”, odmah sam sve ostalo preskocio. I neka sam.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 23:24

Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:22
Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:20

Pa nemoj biti vazda konjina , j.... te matora. Huzur je knjiga posvecena zeni, porodici, borbi, ljudima, prevenciji raka...
Meni je za oko zapalo “zlibina”, odmah sam sve ostalo preskocio. I neka sam.
Pa preskoci onda i ovo i vidimo se u kafani, ha ja. :D.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Fuddo » 05 Nov 2019, 23:26

Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 23:24
Fuddo wrote: 05 Nov 2019, 23:22

Meni je za oko zapalo “zlibina”, odmah sam sve ostalo preskocio. I neka sam.
Pa preskoci onda i ovo i vidimo se u kafani, ha ja. :D.
Ma i to sto kazes, ne znam koji mi je klinac.
:D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 23:30

Pa ne znam, i to je jedna od odlika modernog tribalizma.

Kad se uoci problem kod kuce, onda se ide u nekontrolirani whataboutism. Samo da se svoje pleme ne mjenja nikad.

Kad spomenes odnos prema ženama na Balkanu, onda se udari na imperijalizam Velike Britanije, ili sta ti ja znam.

Tako i Trump razgovara. Samo sto se o Trumpu akademski radovi pisu.

Osnovni razlog za ovo je nastojanje da se ništa nikad ne mjenja, jer drugačije možda ne znamo opstati.

A djeca će naslijediti isto. Jebes matore. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 23:31

Socrates wrote: 05 Nov 2019, 23:07 Nije stvar iskljucivo nje, to je opet pokušaj relativizacije, kao i brigin.

Stvar je i one doktorice u Prijedoru sto su je razapeli kada je digla glas za prijedorsku pobijenu djecu i još milion drugih primjera.
ne,nije pookusaj relativizacije, ali bi ttrebali imati temu da kompariro sisteme u kojim zivimo i iz kojih imamo iskustva , pozittivna i negativna

to je upravo moj pokusaj na temi :ok da vidimo zasto je to tako , analiziramo :ok

ti i Oman ste izgleda postedjeni toga, Kanadjani i Svedjani nemaju svoje zlibine :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 23:38

Socrates wrote: 05 Nov 2019, 23:30 Pa ne znam, i to je jedna od odlika modernog tribalizma.

Kad se uoci problem kod kuce, onda se ide u nekontrolirani whataboutism. Samo da se svoje pleme ne mjenja nikad.

Kad spomenes odnos prema ženama na Balkanu, onda se udari na imperijalizam Velike Britanije, ili sta ti ja znam.

Tako i Trump razgovara. Samo sto se o Trumpu akademski radovi pisu.

Osnovni razlog za ovo je nastojanje da se ništa nikad ne mjenja, jer drugačije možda ne znamo opstati.

A djeca će naslijediti isto. Jebes matore. :cudi
na Bakanu posotje teznje ka promjenama, Libela magazin i portal u HR upravo pisem o problema zena eto u HR ali i kod susjeda

imas masu jos magaina i blogova koji pisu o pravima zenama na Balkanu

u BiH ne funkcionira nijedna dio segmenta drustva , drzava je u teskoj komi

zasto se en tezi ka promjena, pa odgovor je jasan, narod odlazi , jer ima laksu opciju , drzava odustala od vlastitog naroda, a narod odustao od vlasitete drzave

niko nije lud da se bori za takvu drzavu , a ni ti ni ostali iz dijapore se ne borite za nju , eh eto zasto je tako :pivo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Rockefeller » 05 Nov 2019, 23:39

Ja ili ne kontam poentu teme ili je opet riječ o tome kako je drugdje sve bolje i kako su svi drugi bolji od nas. Nikad se nisam slagao sa time i nikad se neću složiti sa time.

To što opisuje ta riječ... za to postoji i drugi izraz - provincijalac. Možda i lokalac. U smislu provincijalac nasuprot kozmopolita, lokalac nasuprot kozmopolita.

Ljudi imaju iskrivljenu sliku o zapadnom društvu jer oni/mi kada dodjemo u kontakt sa njima samom činjenicom da smo dva različita naroda forsiramo teme koje ne mogu dati pravu sliku o stanju tog naroda. Puno nas više obilježavaju društvena klasa i socijalni položaj nego nacionalno porijeklo jer izbor tema, dnevna rutina i opća svakidašnjica proizilaze iz klasnog položaja.

Isto tako u njihovim očima mi nemamo osobine koje bi u njima budile osjećaje koje bi mogli pokazati prema svojim sunarodnjacima (možda zavist, ljubomoru, pakost) upravo jer se osjećaju kao da su u boljem socijalnom položaju nego mi.

Tek kad bi imali mogućnost posmatrati život stranaca iz daljine, sa neba, vidjeli bi dosta sličosti k'o i u nas u Bosni.
___

Što se tiče nas Bosanaca tj. bosanskih muslimana mi imamo jednu superiornost proisteklu iz islama koju mi ne koristimo jer smo ili previše zanemarili islam ili smo previše arabizirali islam pa smo u svojim shvatanjima toliko kruti da drugačiji bježe od nas a zove se ahlak.

Mi možemo napraviti prednost u odnosu na bilo koga koristeći se samo instrumentima ahlaka tj. islamom definiranog lijepog ponašanja (ali opet napominjem ne arabiziranim ahlakom nego islamskim lijepim ponašanjem; po učenju bosanskog mekteba). Vaspitanje bosanskog mekteba je superiorno zapadnom vaspitanju.

A taj ahlak prvo i prije svega podrazumijeva ogromno empatije i osnovni paket poštovanja za sve i svakoga nasuprot onoga što pjeva DJ Krmak "sa Švabama vodim rat, ponosim se kao prase" ili onog našeg "ma imaju oni para."
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 23:51

Venera wrote: 05 Nov 2019, 23:31
Socrates wrote: 05 Nov 2019, 23:07 Nije stvar iskljucivo nje, to je opet pokušaj relativizacije, kao i brigin.

Stvar je i one doktorice u Prijedoru sto su je razapeli kada je digla glas za prijedorsku pobijenu djecu i još milion drugih primjera.
ne,nije pookusaj relativizacije, ali bi ttrebali imati temu da kompariro sisteme u kojim zivimo i iz kojih imamo iskustva , pozittivna i negativna

to je upravo moj pokusaj na temi :ok da vidimo zasto je to tako , analiziramo :ok

ti i Oman ste izgleda postedjeni toga, Kanadjani i Svedjani nemaju svoje zlibine :rumenko
U političkoj nauci postoji metod komparacije društava i država, i ne može to kako nam padne napamet.

Možeš da vršis komparaciju dvije države koje imaju dosta sličnih stvari a završile su drugacije u modernom dobu, ili dvije države koje nemaju ništa zajedničko a otprilike imaju slično uređenje u moderno doba.

I onda da nađeš razloge zašto se to desilo.

Švedska i BIH niti imaju ista zajedničko kroz istoriju niti imaju ista zajedničko danas. Njih ne možes da poredis.

Kao da poredis Island i Saudijsku Arabiju. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 23:52

Žlibina ne shvaća zapadni svijet što na prozorima nemaju ničega. I što je sve otvoreno. Jer nitko nema potrebu gledati u živote drugih

ocigledno nije nikad zivjela van Hercegovine :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 23:54

Socrates wrote: 05 Nov 2019, 23:51
Venera wrote: 05 Nov 2019, 23:31

ne,nije pookusaj relativizacije, ali bi ttrebali imati temu da kompariro sisteme u kojim zivimo i iz kojih imamo iskustva , pozittivna i negativna

to je upravo moj pokusaj na temi :ok da vidimo zasto je to tako , analiziramo :ok

ti i Oman ste izgleda postedjeni toga, Kanadjani i Svedjani nemaju svoje zlibine :rumenko
U političkoj nauci postoji metod komparacije društava i država, i ne može to kako nam padne napamet.

Možeš da vršis komparaciju dvije države koje imaju dosta sličnih stvari a završile su drugacije u modernom dobu, ili dvije države koje nemaju ništa zajedničko a otprilike imaju slično uređenje u moderno doba.

I onda da nađeš razloge zašto se to desilo.

Švedska i BIH niti imaju ista zajedničko kroz istoriju niti imaju ista zajedničko danas. Njih ne možes da poredis.

Kao da poredis Island i Saudijsku Arabiju. :cudi

aludirala sam na komparacije zlbina iz obje drzave :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 06 Nov 2019, 00:37

Socrates wrote: 05 Nov 2019, 23:12 Pa dobro, ako je dobro kako je, onda da ne pričamo ništa.

Na drugoj temi će upravo briga pričati da nista nije dobro.
nikad nisam rekla da je dobro u BiiH , na ovoj ili nekoj drugoj temi :hm

meni je zasmetalo komentirasianje forumasa o balkanskom mentalittu , a isti nije "prepoznat" na Zapadu ( ovdje ne pisem o pilitickim konflktima, vec o mentalittu jednog naroda sa balkana) :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests