Martina Mlinarević - Sopta

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by lejlamo » 06 Nov 2019, 06:23

A koje je značenje riječi žlibina iz naslova? Je li to glib (blato), glibina?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by storm » 06 Nov 2019, 06:31

lejlamo wrote: 06 Nov 2019, 06:23 A koje je značenje riječi žlibina iz naslova? Je li to glib (blato), glibina?
Ja razmišljam skovala je... Zla glibina :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 07:03

Žlijeb.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 06 Nov 2019, 08:26

Meni je asocijacija zlijeb i glib(ina) iz kojih se tesko izlazi. Mentalno zaglavis, pa ni tamo ni vamo. Stanje svijesti i duha.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by lejlamo » 06 Nov 2019, 08:58

Sjećam se da mi je tata kao maloj govorio ..ne idi u glibinu isprljat ćeš se, misleći na blato...
G->ž ...žlibina...kaljuža...blato, tako sam povezala, ali mi nije jasno zašto se jedna osnovna škola zove "Žlibina"..
A možda je i taj žlijeb ->žlib (ikavica) ->žlibina...
U ovom kontekstu oba pojma imaju smisla..
Upadneš u procjep, žlijeb ili u blato, haman isto.

podforum je književnost, pa rekoh prvo da znam šta znači određeni izraz..bogatimo rječnik.. :ooo
Last edited by lejlamo on 06 Nov 2019, 09:04, edited 1 time in total.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Lanci » 06 Nov 2019, 09:01

lejlamo wrote: 06 Nov 2019, 08:58 Sjećam se da mi je tata kao maloj govorio ..ne idi u glibinu isprljat ćeš se, misleći na blato...
G->ž ...žlibina...kaljuža...blato, tako sam povezala, ali mi nije jasno zašto se jedna osnovna škola zove "Žlibina"..
Zato pitam.
Da sam ovo procitala nebi ni znala da nije,glibina (blato) :sok
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 06 Nov 2019, 09:09

Mislim da je Zlibina i naziv nekog sela.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 06 Nov 2019, 09:42

"Onaj tko tuđu djecu ubija nema djecu... onaj tko tuđe majke ucviljuje nema majku...i umrijet će u pustoši svoga srca..."
Ovaj dio legendarnog govora velikog hrvatskog pjesnika i govornika Vlade Gotovca, kojeg je održao početkom rata ispred kasarne 5 vojne oblasti JNA i tako poručio šta misli o generalima te iste vojske možda bi bila najbolja poruka onima koji su u stanju izreći takve grozote kao što su izricali kritičari ove književnice.
Kako netko može izjaviti nešto tipa: dao bog da ti i dijete dobije karcinom.
I zato umjesto bili kakvog komentara na slične izjave samo ovaj uvodni citat velikog pjesnika i čovjeka.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 10:59

Imao ja jednog radnog kolegu, stariji čovjek iz okoline Mudendorfa (Jajce na bosanskom, prev.a.) a dobar majstor, svašta sam od njega naučio. Kad bi se naljutio na nekoga (nekad i na nešto) imao bi običaj reći “J3b0 svoju rižu niz koju ga je splavilo”. Meni to bilo čudno i jedne prilike ga pitam što psuje rižu, mislim, ipak je hrana i kako se neko/nešto može splaviti niz rižu.
Tad se on onako srčano nasmija i objasni da riža koju on spominje, u njegovim krajevima je zamjenica za žlijeb, valjda stara riječ a splaviti znači spuštati ili vući.
Onda sam skontao da je to zamjenica za psovku “j***o p****u svoje matere”.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 06 Nov 2019, 11:18

Ommadawn wrote: 06 Nov 2019, 10:59 Mudendorf (Jajce na bosanskom, prev.a.)
ali, Jajce imaju i zene :hm

dorf je selo a ne grad :jutarnja

Jajce grad , aka, Eierstadt je spolno neutralan :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 11:22

Kad bi se The Tudors emitovali makar 8 sati konstantno po danu...
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 06 Nov 2019, 11:28

Ommadawn wrote: 06 Nov 2019, 11:22 Kad bi se The Tudors emitovali makar 8 sati konstantno po danu...
ma samo me impreisonira ta verbalna PenisCentrikOlogija, a kojom muskarci odlicno jezicno barataju :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 06 Nov 2019, 11:35

A vidi Omma. Kao ne slaže se s Venerom, a zna i koju seriju prati.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 11:36

dadojović wrote: 06 Nov 2019, 11:35 A vidi Omma. Kao ne slaže se s Venerom, a zna i koju seriju prati.
Mislim da nema teme na kojoj pomenuta nije to spomenula.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 06 Nov 2019, 11:39

Ommadawn wrote: 06 Nov 2019, 11:36
dadojović wrote: 06 Nov 2019, 11:35 A vidi Omma. Kao ne slaže se s Venerom, a zna i koju seriju prati.
Mislim da nema teme na kojoj pomenuta nije to spomenula.
Pravdaj se ti koliko hoćeš ali u mom kraju se to zove udvaranje
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Heidi » 06 Nov 2019, 13:27

Nisam bas sigurna o cemu tacno pisete, necu ni da pametujem, a opet, napisala bih nesto.

Svaka zemlja ima svoju zlibinu. Kao i Bosanci, najveci kriticari svog plemena, naroda i mentalita, posmatraju i Nijemaci svoje pleme na svoj ugradjeni nacin. Davno sam se operisala od tvrdnji poput, da su neki drugi bolji, vrjedniji, pametniji, hladniji, topliji. Sve mi to izgleda besmisleno. Zivot, (porodica, drustvo, mediji, prijatelji, poznanici, poslodavci) sto nad njima vlada i njima upravlja, svakodnevno, sa svakom sitnicom, to i odredjuje njihov licni zlib. Ljudi su uspavani, lijeni, nemaju vremena, ravnodusni,iscrpljeni, prezasiceni. U zadnjih 25 godina se toliko toga promijenilo, razlike su drasticne posebno na sociokulturalnom nivou. Suosjecam, budala li sam, ko zna. Muka mi je kad samo upiru prstom.

Nema tu puno filozofije, (za mene, naravno) osim sto osjecam, da se individualno moramo cupati iz uvale, da bi se zatim negdje sreli i mogli da razgovaramo o nekom kolektivnom napretku i valjamo viceve o zlibini. Ili od straha o istoj sapucemo, kao da je sve nerealno i moze se vratiti. Ali dusa ce znati, da je jednom bila na vrhu i osjetila slobodu, i bice nas podsjetnik na izlazak iz uvale, a tek sjecanje na proces koji nas je oblikovao.

Izadjimo prvo sami i pruzamo ruku drugima.

Strasno je to stanje, zlibina! To je fakat!

Treba biti i aktivan, doprinijeti drustvu, pokrenuti se protiv zlibine, ne samo o njoj pisati. Volontere svuda traze.

Zvucim kao da sam se Utopija u sebi, ali moji mali eksperimenti su ponekad upalili.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 06 Nov 2019, 14:03

Heidi, zanimljiva i uglavnom točna opservacija.
Spomenula si djelovanje kroz udruge kako bi se i doprinijelo boljem i tolerantnijem društvu. To je zasigurno jedan od boljih i korisnijih načina da to učinimo. Ali nažalost. stanovništvo ovih prostora previše je začahureno u granice vlastite stranke, nacije, naroda, religije. Još uvijek nije stečena i usvojena navika da se država, narod i nacija mora i smije propitivati ili kritizirati. Neki se boje izražavati svoje kritike da ne bi bili stigmatizirani, kako oni tako i članovi njihovih obitelji, drugi su kao što si i sama rekla lijeni, inertni, nekima je dobro pa ih tuđa muka ne dotiče i ne izaziva senzibilitet i empatiju. Ni činjenica da nam mladost masovno odseljava u Njemačku i Irsku nije dovoljna za otrježnjenje i prizivanje k svijesti za promjenama u nekim lošim segmentima društva.
Još uvijek nije stvorena ta kritična masa koja bi mogla pokrenuti promjene, ali se usrdno nadam da ćemo i to jednom dočekati.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Heidi » 06 Nov 2019, 14:07

Znam, svjesna sam toga i razumijem.

Fali tog zara da se nesto pokrene. Neko kome vrijeme nije skupo.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 14:14

Problem je što ne možemo sebi priznati neke greške niti damo sebi konstruktivnu kritiku.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Heidi » 06 Nov 2019, 14:27

Treba sjesti i ozbiljno popricati sa sobom.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests