Novosti iz književnosti

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Maja » 14 Feb 2014, 19:40


dacina_curica
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by dacina_curica » 14 Feb 2014, 19:48

Na ovu sam mislila

Meni se svidjela. :) Tog zeca nisam citala. :jonas

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Maja » 14 Feb 2014, 19:50

Izgleda da u BiH ima samo ova sa zecom. I to je srpski izdavač.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7905 times
Status: Online

Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2014, 15:53

Zavirite u roman Bosanca koji je Oprah Winfrey proglasila knjigom sedmice

Image

Kenan Trebinčević rođen je gradu Brčkom 1980. godine u obitelji bosanskih muslimana, koja je protjerana u balkanskim ratovima. Došao je u SAD 1993, pohađao koledž u Connecticutu i postao američki državljanin 2001. Radio kao terapeut u Greenwich Villageu, a živi u Astoriji u Queensu, gdje je naseljeno još 10 tisuća ljudi s područja bivše Jugoslavije. Objavljivao je u New York Times Magazineu, The Wall Street Journalu, The International Herald Tribuneu, Salon.comu...' piše u biografiji na službenoj stranici Kenana Trebinčevića, čovjeka koji je ovog tjedna doživio najbolju moguću preporuku na američkom tržištu knjiga, onu od Oprah Winfrey, koja stvara bestselere (što odlično zna i još uvijek zamjera Jonathan Franzen).

No iza tih suhoparnih riječi krije se fascinantan život, opisan u knjizi 'The Bosnia List', koja Trebinčevića vraća u idilično djetinjstvo u Brčkom, koje je uništeno početkom rata 1992, kada je autor bio na pragu tinejdžerskih godina.

Jednoga dana se u kući Kenanove obitelji pojavio njegov trener karatea, sada u uniformi, i s kalašnjikovom u ruci im poručio da imaju jedan sat da se spreme i odu, inače će umrijeti. 'The Bosnia List' je Trebinčević napisao s iskusnom novinarkom Susan Shapiro, koja je pomogla u organiziranju njegovih zapisa, a čini se da je riječ o knjizi koja bi mogla postati hit. Trebinčevića zovu da gostuje u brojnim američkim medijima i još jednom podsjeti na sve užase rata u BiH.

Za New York Times je 'The Bosnia List' knjiga koja je 'doslovce bolna za čitanje', jer kroz 'ljudske detalje prikazuje jedan od najgorih ratova u Europi u 20. stoljeću'. Unatoč tome što mu otac i brat završavaju u logoru, Kenan Trebinčević preživljava prvu godinu rata u Brčkom 'za razliku od mnoge djece ubijene u Sarajevu ili 8000 smaknutih u Srebrenici', podsjeća NYT, zaključujući da je 'The Bosnia List' fanstatična knjiga o 'preživljavanju jedne obitelji' i posveta majci autora, koja ga je naučila da ne mrzi.

Posebno je potresan dio knjige kada se odrasli Kenan, nakon dvadeset godina, vraća u Brčko s listom pitanja usmjerenih ljudima koji su se u ratu pretvorili u čudovišta, primjerice susjedi Petri koja je dolazila pljačkati Kenanovu obitelj. Otišao je i na grob svojeg učitelja karatea 'kako bi se doista uvjerio da je mrtav'.

'The Bosnia List' je autentično svjedočanstvo o divljaštvu koje se pojavilo među malim, običnim ljudima, susjedima koji su počeli zlostavljati svoje susjede pogrešne nacionalnosti, knjiga koja podsjeća na ružnije strane ljudske prirode. No činjenica je da je Kenan Trebinčević preživio i započeo novi život u SAD-u, tražeći svoj američki san.

Tako Toronto Star u pohvalnoj kritici ističe da je 'moć knjige ne samo u napetom opisu iskustava Kenanove obitelji tijekom rata, nego i kroz evoluciju njegova razmišljanja i osjećaja te odustajanja od fantazija o osveti'.

Trebinčević je u intervjuu za LA Review of Books objasnio da je knjiga nastala zahvaljujući želji njegova 72-godišnjeg oca, koji je preživio moždani udar, da posjeti još jednom Bosnu i Hercegovinu prije smrti, a s njime su onda krenula i dvojica sinova. Za oca je to bio i povratak na mjesto gdje je neko vrijeme bio u logoru, a za Kenana katarzično putovanje i oslobođenje od ratnih trauma. 'Oprostio sam sebi što imam bolji život ovdje nego da sam ostao u Bosni', kaže Kenan Trebinčević.

(Tportal)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81264
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10219 times
Been thanked: 7089 times
Status: Online

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Julia-Klara » 27 Apr 2014, 16:14

pretpostavljam da je trener karatea koji mu je dosao na vrata bio Pero :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Maja » 27 Apr 2014, 18:13

Ima li ovo prevedeno na našKI.
Mada izbjegavam ovakve knjige. Jedno vrijeme sam stalno čitala, te o stocu, te Foča, Višegrad i onda rekla neću više.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81264
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10219 times
Been thanked: 7089 times
Status: Online

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Julia-Klara » 27 Apr 2014, 18:43

ja ratne knjige niti filmove ne gledam ... previse sam emotivno involvirana u sve to da bih mogla mirno citati i ostati mirna
jos uvijek mi nije vrijeme
cak sam i svoje pisanje obustavila jer sve sto napisem vodi istim putem i istim ljudima... ne treba mi to
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by gejsha » 27 Apr 2014, 22:41

Ja sam pročitala crnu dušu...kad je bio juli..i neke dijelove knjige molila sam ih da me ubiju..mislim da bih mogla i ovu.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Peggy Sue » 28 Apr 2014, 10:16

Molila sam ih da me ubiju
Žrtvovanje vuku
I ova će aBd doći na red...

Ne treba zaboraviti...
Image

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Dzagoda » 28 Apr 2014, 11:25

Sa ovim se slazem. Treba zaboraviti licnu strahotu, zarad sopstvenog mira. Ne mogu da oprostim ako ne zaboravim. A bez oprosta ne mogu da zivim.

Ali, generalni uzas, e to je vec druga prica. Sve citam, i bome mi i djeca procitaju. Cisto da znaju ono sto meni moji roditelji nisu objasnili. I ne mislim tu na generaliziranje, da je aman sav srpsi narod ovakav, ili onakav, jok, samo na to da istorija ima mracne trenutke, i da onaj ko je ne poznaje ima tendenciju da je ponovi.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Mala_Mu » 19 Dec 2018, 21:36

Top lista deset najboljih knjiga objavljenih ove godine

Image

BBC je objavio top listu najboljih knjiga objavljenih 2018. Od podrugljive vizije životnih ironija do uzbudljive misterije umjetničkog svijeta, novinarka Jane Ciabattari izabrala je deset hitova objavljenih ove godina među kojima će svako pronaći nešto za sebe.

10. Cristina Rivera Garza, The Taiga Syndrome

The Taiga Syndrome meksičke autorice Rivera Garza je uzbudljiv spekulativni noir roman čiju radnju priča žena unajmljena kako bi pronašla nestalu ženu. Njenu pažnju privlači slučaj "ludog para iz Taige", a fascinira ju takozvani Taiga sindrom zbog kojeg "stanovnici Taige počnu patiti od strašnih napadaja panike koji ih dovode do samoubistva". Dok prati tragove misterioznog para kroz snijegom prekrivenu šumu počnu se događati čudne i neočekivane stvari. Tokom svoje potrage susreće divljeg dječaka, bijesnog vuka, seljane i drvosječe.

9. Michael David Lukas, The Last Watchman of Old Cairo

Lukas u ovom romanu isprepleće tri narativa. U jednom gotovo hiljadu godina prati generacije muslimanske porodice koje čuvaju sinagogu Ben Ezra u Kairu. Počinje s Alijem, siročetom koji postaje prvi čuvar. U drugom prati dvije britanske udovice, sestre blizanke Agnes i Margaret koje 1897. kako bi u Cambridge vratile Ezrin svitak, koji "sadrži magiju tako snažnu da se o njoj ne govori". Treći narativ prati Yusefa alRaqba, studentana Berkeleyu, sina majke Židovke i oca Muslimana koji nakon očeve smrti odlazi u Kairo. Tokom svoje potrage za magičnim svitkom skrivenim na tavanu sinagoge Yusef otkriva svoju budućnost.

8. Alyson Hagy, Scribe

Nakon što je zemlju razorio brutalni građanski rat, a ljude desetkovala epidemija, pratimo priču žene koja živi u zbačenom dijelu gorja Apalači u kući koju su sagradili robovi njenog oca. Preživljava tako što ljudima piše pisma u zamjenu za duvan, drvo za potpalu i hranu. Na njenom je imanju ulogorena grupa migranata poznatih pod nazivom Nepozvani. Krhku ravnotežu narušava dolazak čovjeka koji od nje traži da mu napiše vrlo neobično pismo i pokreće lavinu nepredvidljivih događaja.

7. Maria Hummel, Still Lives

Misterija počinje kad se Kim France, provokativna feministica i umjetnica ne pojavi na otvorenju svoje posljednje izložbe pod nazivom Still Lives na kojoj su izloženi portreti žena žrtava ubistava. Postavlja se pitanje je li njen nedolazak samo marketinški trik da privuče pažnju ili se radi o nečem puno zlokobnijem.

Kroz priču nas vodi Maggie, zaposlenica galerije, koju je bivši dečko, inače vlasnik galerije, nedavno ostavio zbog Kim Ford. Nakon nestanka umjetnice, Maggie započinje vlastitu izjavu.

6. R.O. Kwon, The Incendiaries

Roman prati troje studenata koji se upoznaju na elitnom američkom Univerzitetu: pijanistice Phoebe, Willa koji se prebacio s religijski usmjerenog fakulteta i harizmatičnog Johna Leala, čija se prošlost veže za logore u Sjevernoj Koreji. John svoje nove prijatelje nastoji uvući u ekstremistički kult na čijem se čelu on nalazi.

5. Lauren Groff, Florida

Zbirka priča autorice hit romana Fates and Furies, nudi nam dvojaku sliku Floride: onu iz bajke i onu iz noćne more. Susrećemo dvije sestrice zarobljene na pustom ostrvu, ženu koja se s dva sina krije od pantere u bivšem lovačkom kampu, majku koja čeka muža i sinove koji su se bez nje uputili u olujnu noć...

4. A.M. Homes, Days of Awe

Autorica A.M. Homes, u ovoj zbirci priča prikazuju svakodnevne životne ironije u SAD-u na humorističan i podrugljiv način.

3. Ingrid Rojas Contreras, Fruit of the Drunken Tree

Inspiraciju za ovaj roman o odrastanju u Bogoti devedesetih. Pratimo priču sedmogodišnje Chue i njene 13-godišnje dadilje Petrone. Dok Chula svjedoči atentatu na predsjedničkog kandidata Luisa Carlosa Galana koji se borio protiv narkokartela, Petrona oplakuje smrt svog 12-godišnje brata kojeg su ubili članovi kartela. Petrona je posvećena malenoj Chuli, sve dok njen dečko ne odluči oteti Chulu i njenu sestricu, a ona mora izabrati kome će pomoći.

2. Idra Novey, Those Who Knew


Radnja se događa na neimenovanom ostrvu na kojem je nedavno okončana diktatura. Samohrana majka Lena prisjeća se dana kad se kao aktivistica na fakultetu sukobila s Victorom, danas uspješnim mladim senatorom. Sumnja da je upravo on odgovoran za smrt Marije, mlade studentice koju je upoznao na jednom od političkih okupljanja.

1. Elizabeth H. Winthrop, The Mercy Seat


Priča počinje u posljednjim satima jednog oktobarskog dana 1943. 18-godišnji crnac Willie Jones točno u ponoć biće pogubljen na električnoj stolici zbog silovanja bjelkinje, zločina za koji neki vjeruju da nije počinio. Radnju pratimo iz perspektive čak devet osoba, a kako se bliži trenutak pogubljenja, iz sata u sat postaje sve napetije.

index.hr

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Potresna proza Kenana Trebinčevića

Post by Venera » 19 Dec 2018, 21:43

Krokodil Behko wrote: 27 Apr 2014, 15:53 Zavirite u roman Bosanca koji je Oprah Winfrey proglasila knjigom sedmice

Image

Kenan Trebinčević rođen je gradu Brčkom 1980. godine u obitelji bosanskih muslimana, koja je protjerana u balkanskim ratovima. Došao je u SAD 1993, pohađao koledž u Connecticutu i postao američki državljanin 2001. Radio kao terapeut u Greenwich Villageu, a živi u Astoriji u Queensu, gdje je naseljeno još 10 tisuća ljudi s područja bivše Jugoslavije. Objavljivao je u New York Times Magazineu, The Wall Street Journalu, The International Herald Tribuneu, Salon.comu...' piše u biografiji na službenoj stranici Kenana Trebinčevića, čovjeka koji je ovog tjedna doživio najbolju moguću preporuku na američkom tržištu knjiga, onu od Oprah Winfrey, koja stvara bestselere (što odlično zna i još uvijek zamjera Jonathan Franzen).

No iza tih suhoparnih riječi krije se fascinantan život, opisan u knjizi 'The Bosnia List', koja Trebinčevića vraća u idilično djetinjstvo u Brčkom, koje je uništeno početkom rata 1992, kada je autor bio na pragu tinejdžerskih godina.

Jednoga dana se u kući Kenanove obitelji pojavio njegov trener karatea, sada u uniformi, i s kalašnjikovom u ruci im poručio da imaju jedan sat da se spreme i odu, inače će umrijeti. 'The Bosnia List' je Trebinčević napisao s iskusnom novinarkom Susan Shapiro, koja je pomogla u organiziranju njegovih zapisa, a čini se da je riječ o knjizi koja bi mogla postati hit. Trebinčevića zovu da gostuje u brojnim američkim medijima i još jednom podsjeti na sve užase rata u BiH.

Za New York Times je 'The Bosnia List' knjiga koja je 'doslovce bolna za čitanje', jer kroz 'ljudske detalje prikazuje jedan od najgorih ratova u Europi u 20. stoljeću'. Unatoč tome što mu otac i brat završavaju u logoru, Kenan Trebinčević preživljava prvu godinu rata u Brčkom 'za razliku od mnoge djece ubijene u Sarajevu ili 8000 smaknutih u Srebrenici', podsjeća NYT, zaključujući da je 'The Bosnia List' fanstatična knjiga o 'preživljavanju jedne obitelji' i posveta majci autora, koja ga je naučila da ne mrzi.

Posebno je potresan dio knjige kada se odrasli Kenan, nakon dvadeset godina, vraća u Brčko s listom pitanja usmjerenih ljudima koji su se u ratu pretvorili u čudovišta, primjerice susjedi Petri koja je dolazila pljačkati Kenanovu obitelj. Otišao je i na grob svojeg učitelja karatea 'kako bi se doista uvjerio da je mrtav'.

'The Bosnia List' je autentično svjedočanstvo o divljaštvu koje se pojavilo među malim, običnim ljudima, susjedima koji su počeli zlostavljati svoje susjede pogrešne nacionalnosti, knjiga koja podsjeća na ružnije strane ljudske prirode. No činjenica je da je Kenan Trebinčević preživio i započeo novi život u SAD-u, tražeći svoj američki san.

Tako Toronto Star u pohvalnoj kritici ističe da je 'moć knjige ne samo u napetom opisu iskustava Kenanove obitelji tijekom rata, nego i kroz evoluciju njegova razmišljanja i osjećaja te odustajanja od fantazija o osveti'.

Trebinčević je u intervjuu za LA Review of Books objasnio da je knjiga nastala zahvaljujući želji njegova 72-godišnjeg oca, koji je preživio moždani udar, da posjeti još jednom Bosnu i Hercegovinu prije smrti, a s njime su onda krenula i dvojica sinova. Za oca je to bio i povratak na mjesto gdje je neko vrijeme bio u logoru, a za Kenana katarzično putovanje i oslobođenje od ratnih trauma. 'Oprostio sam sebi što imam bolji život ovdje nego da sam ostao u Bosni', kaže Kenan Trebinčević.

(Tportal)
znam licno dvije osobe , moja rodjaka i jedna kolegica , napisale knjige vezan za rat u BiH

to je instarasntnije ciatati strancima, a ne nama koji smo bili u ratu BiH

znam znatno gore price od napianih u doticnim knjigama :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7905 times
Status: Online

Re: Novosti iz književnosti

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2019, 14:53

Slovo Gorčina osvojila zbirka u kojoj se nalazi i ova pjesma :grana

Šta je ovdje poezija u pm?


GLJIVE

/Zbirka nije objavljena, ali je na internetu i ova pjesma iz nje/


Velika kiša,
Strašna poplava!
Gljive niču po šumi
Ko džamije po mome gradu.
U njima, mašallah,
Kad si gladan
Možeš da ugriješ ruke.
Plan je grada:
Jedna mahala – jedna džamija
Baš kao nekada:
Svaka mjesna zajednica – jedna zadruga.
U tim bogomoljama mnogo se naučiti da
Poput ispravnog popunjavanja
Glasačkog listića.
Glasina poput ezana odjekuje:
Tvornice tu se otvaraju!
Između namaza vrijeme radno.
Proizvodnja friških ummetaka,
Za obuću koja žulja.
Sa vidikovca se vide munare
Grad kao kaktus.
Kome treba pustinjsko proljeće
Da procvjeta.
Grad kao veliki jež
Koji na leđima nosi Geu
Zabadajući joj bodlje u oblo dupe.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by carobnjak N » 04 Aug 2019, 15:07

hocu da lezim na pustoj uvali i citam dobru knjigu, sa pogledom na lijepe none, da je pametna i ne kmeci za sitnice
amin
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Bego » 10 Oct 2019, 15:54

Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Zagorka » 10 Oct 2019, 21:16

Bego wrote: 10 Oct 2019, 15:54 Image
Ne podsjećaj.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81264
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10219 times
Been thanked: 7089 times
Status: Online

Re: Novosti iz književnosti

Post by Julia-Klara » 10 Oct 2019, 21:20

Peter Handke? :sok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Zagorka » 10 Oct 2019, 21:22

Julia-Klara wrote: 10 Oct 2019, 21:20 Peter Handke? :sok
Jah :123
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81264
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10219 times
Been thanked: 7089 times
Status: Online

Re: Novosti iz književnosti

Post by Julia-Klara » 10 Oct 2019, 21:23

:sok :sok :sok :sok :sok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 21:36

Ovi pukli.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests