Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by toxic » 04 Aug 2018, 16:34

Ljudi sa sjajem u ocima ne govore "zivot nije fer, ja zasluzujem bolje."

Ne, oni prihvate to sto su dobili i od toga naprave umetnicko delo.

Ljudi sa sjajem u ocima shvataju da je zivot umetnicko delo, i da su oni umetnicko delo. I vredno, svaki dan po malo, od toga sto im je dato, kreiraju lepotu.

Ljudi sa sjajem u ocima vide lepotu u jednostavnosti, u obicnosti i u sitnicama.

Pa se ta lepota koju vide preliva u njihova srca. A od toga oci sjaje.

O kako lepo oci sjaje kada se voli zivot, i kada se zivi, slobodno. I hrabro. Onako odistinski.

Putovanje u srediste srca
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by greeneyes » 14 Aug 2018, 20:25

"Sve sam to ja, isitnjen, sav od komadića, od odsjaja, probljesaka, sav od slučajnosti, od neraspoznatih razloga, od smisla koji je postojao pa se zaturio, i sada više ne znam šta sam u tom kršu."
Samo sabura

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by greeneyes » 24 Aug 2018, 17:27

''Nisi valjda toliko glupa da ti se ja ne sviđam?

Šta je tebi Mihajlo? Šta sam ti ja?

Šta da ti kažem, nisi mi ništa, a koliko možeš da mi budeš to ne možeš ni da sanjaš.''
Samo sabura

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 25 Aug 2018, 09:49

Kako zivjeti bez nekoliko dobrih razloga za ocajavanje? (Camus)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 26 Aug 2018, 21:26

Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa.
Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti.
Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi..."

Herman Hesse

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by ina » 02 Sep 2018, 22:23

Ograđujem se, utišavam, slušam muziku. Čudno djeluje na mene, gotovo hipnotično, s njom se ne sporim. Ništa joj ne mogu. Nemjerljiva je, sveobuhvatna, strašna po snazi, ne mogu da je odvojim, ne mogu da je doživljavam kao nešto izvan sebe, useljava mi se u krv, dišem njom.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Veca » 02 Sep 2018, 22:54

Mala_Mu wrote: 26 Aug 2018, 21:26 Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa.
Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti.
Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi..."

Herman Hesse

...natjerala si me da ustanem i pola sata rovarim po knjigama, po internetu, i opet ne nadjoh :ha ...iz koje je ovo knjige odlomak? ...znas li ti koji je on znak? :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3616 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by srculence7 » 03 Sep 2018, 03:11

Mala_Mu wrote: 26 Aug 2018, 21:26 Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa.
Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti.
Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi..."

Herman Hesse
Srećan je ko ume da voli :srce
Jedna od omiljenih :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by ina » 03 Sep 2018, 09:19

Herman Hesse je super....
:)
Svijest ima sidrište.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Veca » 03 Sep 2018, 11:41

srculence7 wrote: 03 Sep 2018, 03:11
Mala_Mu wrote: 26 Aug 2018, 21:26 Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa.
Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti.
Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi..."

Herman Hesse
Srećan je ko ume da voli :srce
Jedna od omiljenih :)

...nasla saaaaaam :jupi ...jadnica, pozutila godinama! :srce
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Veca » 03 Sep 2018, 11:45

...joj, Mala, Mala, zaboli me glava od tvog Hesse-a :ha :zubi

Image

Image

Image
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 03 Sep 2018, 17:45

Veca wrote: 02 Sep 2018, 22:54
Mala_Mu wrote: 26 Aug 2018, 21:26 Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa.
Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti.
Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi..."

Herman Hesse

...natjerala si me da ustanem i pola sata rovarim po knjigama, po internetu, i opet ne nadjoh :ha ...iz koje je ovo knjige odlomak? ...znas li ti koji je on znak? :zubi
Izvini, tek vidjeh. Mada ti svakako ne bih znala odgovoriti. :D
A znam.. Rak :ble

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 11 Sep 2018, 13:01

"I zauvijek sam ostao gladan ljubavi i pažnje: niko me u životu nije mogao iznenaditi grubošću, uvijek sam je očekivao, a svako me mogao pridobiti pa i prevariti pitomošću, nježnošću, prijateljstvom; pa i kad bih se prevario, opet sam uvijek bio spreman da naletim na isti mamac."

(Sjećanja)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Chloe » 12 Sep 2018, 13:29

Za ljubav je potrebna izvjesna bezazlenost.
Ti je imaš.
Sačuvaj je, to je dar božji.
Ako je jednom izgubiš nikada je više nećeš povratiti...
Samo zavidljivci to nazivaju glupošću.
Neka te ne boli.
To nije mana;to je dar božji...
Čista duša još nezaražena ni skepsom ni
'inteligencijom'.
Hajde, pij u čast bezazlenosti...
u čast ljubavi i vjere u budućnost,
u čast snova o sreći,
u čast bajne gluposti izgubljenog raja.

Tagore
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3616 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by srculence7 » 13 Sep 2018, 03:02

Mučno je, ali i veličanstveno živeti. I sa smislom i bez smisla. Očevidno je ipak mnogo mučnije ako u nama preovlada besmisao postojanja.
Sa godinama i sa starošću, neminovno se u čoveka useljavaju pesimizam i depresija, očajanje i doživljaj apsurda, sa ubrzanim samorazaranjem usled popuštanja, najpre duhovno-duševne, pa onda i fizičke, pre svega imunološke odbrane.
Davanje smisla ovoj, do kraja neshvatljivoj borbi između života i smrti, ne samo da produžava život i stvara uslove za uravnoteženu, pa i mudru starost i često mirnije i bezbolnije umiranje, već ispunjava čoveka ljubavlju prema životu i ljudima, proširuje njegovu ličnost i zrači istinskom željom da pruži drugim ljudima pomoć.
Život se onda završava kao zreo plod koji padne sa grane života, ne da istruli već da posluži kao seme novom životu.

Vladeta Jerotić :srce
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Femea » 23 Sep 2018, 00:31

GRANAPDŽIJA

Ima jedna radnja u mom djetinjstvu koja je bila moja velika radost, a koje uglavnom više nema u mom rodnom gradu. To je bila jedna (obično mala radnja) u kojoj se moglo kupiti sve što je bilo potrebno za jedno domaćinstvo; od hrane do kućnih potrepština. Ta radnja je bila poznata u narodu pod imenom Granap, a kažu (to sam čuo od starijih) da je to bila skraćenica od naziva GRAdsko NAbavno Preduzeće. Kasnije su od njega nastale one velike samoposluge sa korpama, a danas su to veliki trgovački centri. Prvi čovjek granapa bio je službeno nazvan poslovodja, a raja ga je zvala granapdžija. Granapdžija je bio faca koju je vrijedilo poznavati i bio je neko ”paje” tj. neko i nešto u društvu. Ostali zaposleni u granapu su bili trgovci, ali nisu bili ni blizu značaja šefa.U to doba granapdžija je bio ”institucija” jer ti je on mogao upisati neupisano djete u školu, na fakultet, a i narodni milicioneri su rado gledali granapdžije pa su ih često samo opominjali za manje saobraćajne prekršaje. Umjesto da im daju tiket sa kaznom, oni bi radije upisivali njihovo ime u svoj mali privatni notes, pa bi ih sa vremena na vrijeme posjetili koliko da ih ne zaborave. A kada bi došli dani nestašica, granapdžija bi postao glavna faca u svom kraju, i u tom momentu to se više cijenilo nego biti u komitetu. Granpadžija bi mirnim glasom obavještavao da nema nažalost ni kafe, ni ulja, ni deterdženta i sličnih proizvoda, ali da treba biti strpljiv. Odgovorni drugovi rade na tome i da kamioni čekaju na utovar u fabrikama. Navodio je i lični primjer, da čak i on i njegovi radnici trpe i da nemaju ni oni nista kod kuće. A onda kada dodje neko od ljudi sa njegovog spiska, njega šalje pozadi na mala vrata da se to ne vidi. Za ljude od značaja i uticaja u društvu uvijek je bila neka mala skrivena rezerva. Naravno da je toj isporuci veliku dozu tajnosti (i opasnosti po njega!) pridavao granapdžija koji je sebi podizao cijenu za protivuslugu koju će on jednog dana tražiti. Možda će neko reči da je podmitljivost sastavni dio svakog društva i da su samo ”čisti” oni koji nemaju ama baš nikakav uticaj u društvu. Imali smo mi u raji jednog jarana zvanog Čombe. Čombe je bio sve, samo nije bio lijep, što i njegov nadimak govori. Naime, u tom vremenu, u Sarajevu kade neko muško nije baš ”impresioniralo ličnom ljepotom” (ili ”imalo opasnu facu”) zvali su ga Čombe! Za nas Titove pionire Čombe iz Konga je bio dželat, a nas Čombe (made in SA), za nas iste, bio je ”ublehaš” koji je volio sve zivo od 7 do 77 godina da zajebava. Imao je mnogo dogadjaja u granapu, ali jedan je ostao upisan u nepostojeće ”anale” nase raje. Taj dogadjaj bila je priča sa jednim novokomponovanim Sarajlijom-”Bombašem”. Ponekad su mušterije, sumnjajući da ima robe ”ispod tezge”, pokušali da uhvate na fore trgovce. Naravno da ni trgovci nisu bili naivni, nego su i oni bili prefarbani svim bojama. Jedne godine bila je velika nestašica kafe, ulja i deterdženta. Jedan ”novokomponovani” Sarajlija odlučio da proba da proda svoj fol koji je palio u njegovom rodnom mjestu. Raspitao se, poput UDBE u detalje, okolo kako se zove poslovođa granapa, koji mu ja nadimak, ko mu je najbolji prijatelj i koji dan ne radi. Pa došao taj dan, kada nije radio poslovođa, pa prišao diskretno trgovcu za pultom, pa mu urotnički šapće; ”Posl’o me Hamo (najbolji poslovodjin prijatelj), da mi daš kafu sto je Biba ostavio za njega.” A trgovac, naš jaro Čombe, mrtav hladan odgovara: ”To je vezana prodaja ili prodaja u paketu! Ti moraš kupiti pored kafe i ulje i deterdžent. Ne znam da li ti to odgovara?” ”Novokomponovani” ne vjeruje svojim ušima ne samo da će dobiti kafu, nego mu još nude i ulje i deterdžent, ustvari sve ono što se nije moglo kupiti u radnjama. Sav sretan što mu je upalio fol, on nastavlje da folira pa kaže: ”… pa dobro sad ako je to vezana prodaja u paketu i ako se već mora, daj mi onda desetak kila od svega!”. Na to Čombe vadi neku teku ispod tezge, otvara je i počinje da piše. ”Novokomponovani” zbunjen ga gleda i pita: ”Je si li ti trgovac ili pisac? Šta to pišeš?” Trgovac odgovara: ” Vidim ti si dobra mušterija pa rekoh da te zabilježim. Pa kafu i ulje imamo, ali jos deterdžent nije stigao, a kako ti rekoh ne smijemo prodavati odvojeno. Zato nam daj tvoj telefon i ime pa ćemo te zvati prvog kada prašak dodje!” Naravno , da ”novokomponovani” nije dao svoje ime, jer je znao da će biti ”provaljen”, a i da je dao, Čombe bi ga zvao prvog šestog utorka u mjesecu. Tačno je da je bilo periodično nestašica, ali nikada nije niko otišao nekom u posjetu a da nije tamo popio kafu, a niti je svijet hodao u prljavom vešu. Naši ljudi,a pogotovo naše majke pravile su čuda. Toga što se nije moglo nigdje kupiti, bilo je ipak dovoljno u kučnim kredencima i špajzovima (ostavama). Na policama granapa sam vidio prvu moju instant supu (juhu) poznatu pod imenom ARGO juha. To je bila revolucija. Ona se skuha za pet minuta i predvidjena je za četiri osobe. Naše majke su pravile domaće čorbe, pune zdravlja i njihove ljubavi, ali su nove supe bile nove i nama su se činile vrlo privlačnim. Naše majke nisu nikada voljele industrijska jela. One, ti pametni i brižni likovi naših djetinjstava to su znale i nama govorile, ono što ćemo mi danas poslije pedesetak godina saznati. One su još tada znale, da je to hibridno jelo puno raznih aditiva i da nije ni blizu zdravo kao majčina čorba. Ja se sjećam iz toga perioda vrlo ukusne supe Podravaka, sa legendarnim pijetlom i reklamnog slogana ; ”Kada se sa srcem kuha, kuha se podravka juha!” Pored juhe ARGO u granapu su se mogla kupiti jaja sa markom AGRO-KOKA, koja su bila poznata po onoj čuvenoj reklami koja se vrtila svaku noć prije dnevnika u 19h30. Ko se još sjeća onog čuvenog ”stiha”: Svaki dan jedno jaje, Organizmu snagu daje Jaje, jaje i jaje Pa onda se govorilo kako prijesno jaje ujutro daje zdravlje i popravlja glas. Mi djeca nismo nikada voljeli ”prijesno jaje”, ali smo zato voljeli razne čimbure, kajgane, omlete, jaje na oko i slične magične proizvode ruku naših majki. Za uskršnje praznike bio je festival boja i jaja, te velike radosti djece praćene ”tucanjem” jaja. U nekom davnom vremenu, u granapu se mogao kupiti i kiseli kupus ( na glavice) direktno iz bureta u granapu (kako bi se to danas reklo biološki), jestivo ulje iz bureta koje se točilo u litrima po mjeri (ili zahtjevu) u mušterijin kanister ili u flašu (e). Miris u mnogim ”granapima” je govorio da se tu prodaje na kilu travnički sir iz drvenih kaca. Neki granapi su prodavali hljeb i na frtalje, koji su se mogli namazati mileramom (ili kajmakom) u samom granapu, a ne rijetki su bili granapi gdje su ljudi znali kupiti i popiti flašu pive ispred granapa, sjedeši na gajbama i družeći se uz pričanje novosti i viceva. Ljudi tog vremena, naši roditelji i stariji rodjaci, bili su nagodni ljudi kojima nije ništa smetalo, pa niko nije zvao policiju da prijavi kako ljudi ”piju” na javnom mjestu, a daleko od toga da su bili loš primjer za mlade. Hljeb koji se kupovao, morao se pojesti za jedan dan, jer bi sutra već bio bajat! Danas su ”hemijska” vremena, pa hljeb koji kupim može da stoji desetak dana i da je još ”taze”. Danas, ”čovjek” misli da je zezn’o prirodu, a ne zna da je uglavnom sam sebe zezn’o ”odnoso svoje zdravlje”. Za ručno pranje veša kupovao se u granapu ”Plavi radion”. To je bila ona legendarna manja plava kutija, koja je bila napunjen praškom za pranje.U to doba ”radnička klasa i poštena inteligencija” prali su većinom ves ručno, cesto uz upotrebe jedne ”daske za pranje veša”.To je bila jedna valovita metalna ploča sa rebrima, smještena u jedan drveni ram. Trebalo je snažno pritisnuti mokar veš, i brzim pokretima trljati isti gore-dole da bi se istjerala iz njega i največa prljavština. Za tu peraču dasku ”gore-dole” ostala mi je u sjećanju jedna divna anegdota iz djetinjstva, koja priča jednu simpatičnu priču o duhovnoj borbi o socijalnim razlikama u drustvu. Tih ranih šezdesetih godina, pojavile su se prve peraše mašine proizvodnje Gorenje iz mjesta Velenje u Sloveniji. To se u narodu zvalo mašine Gorenje-Velenje. U našoj raji smo imali jednog ”guzonjinog sina” koji se uvijek volio hvaliti, pričajuci često o stvarima o kojim nema pojma. Jednom prilikom počeo da se hvali kako njegova mati ima najnoviju mašinu Gorenje Velenje i kako oni, u njihovoj kuci, imaju sve najnovije.Na ovo se oglasio, naš jaran Čombe, koji je rekao da njegova mati ima mašinu za pranje veša model Gorenje-Dolenje.
Guzonjin sin, nije čuo za tu marku, ali mu je bilo krivo što neko u raji ima noviju marku mašine za pranje veša, pa je otišao sav frustriran, ne pitajući ništa. Kada je on otišao, mi pitali Čombeta koja je to marka Gorenje-Dolenje, jer i mi prvi put čujemo za nju. Čombe, onako mangupski, nam objašnjava: ” Mašina marke Gorenje Dolenje je obična daska za ručno pranje po sistemu trljanja Gore-Dole, a ja sam je tako nazvao po načinu rada, a ujedno, malo i da napakostim guzonjinom sinu!” Današnji super-hiper-mega marketi nude hiljadu puta veću ponudu kućnih potrepština, a tamo uglavnom idem zato što moram, dok sam u granap išao jer mi je to bila radost. Druga stvar je u higijeni i to jedan fenomen. Današnji marketi imaju sve vrste močnih zamrzivača, frižidera, dezinfekcionih preparata ali se opet sa vremena na vrijeme se dešavaju listeriozne infekcije. Stari granapi, istinu za volju, nisu bili baš idealno čisti, ali nije bilo listerioze i sličnih bakterija. Stari dobri granapi su bili puno humaniji nego današnji marketi i radili su samo za sebe? Danas ljudi uglavnom plaćaju kupovinu kreditinim karticama, sa ”dušmanskim kamatama” do 19,5 %. Na taj način marketi rade malo za sebe, a malo više za banke. To vrijeme granapa je bilo mnogo humanije, pa su pouzdane mušterije plaćale na olovku. Granapdžija je imao jednu masnu teku, često iscijepanu, ispod tezge, a iza uha je uvijek drzao mastiljavu olovku zvanu tintoblajka. (U nekim krajevima poznata pod imenom plajvaz!). Pa kad bi ljudi iz te teke kupovali (obično krajem mjeseca) granapdžija bi otvori teku, skini olovku iza uha, malo pljucni na vrh iste i utefeteri (upiši) ime mušterije i koliko je para zadužio taj dan. To je bio humani beskamatni kredit do plate za raju. Upisani dužnik, kada bi primi platu, prvo bi dodji u granap da izmiri dug a poslije šta ostane za troška. Koliko je meni poznato, nije se nikada desilo u mom granapu da neko nije platio svoj dug uredno i to je bila jedna od moralnih osobina tog vremena Danas banke imaju kompjutere, elektronski dosije svakog klijenta i finansijsku policiju, ali opet svake godine milioni ljudi ne plaćaju svoje dugove. Ovo je bila priča o jednom liku iz ”slikovnice” mog djetinjstva, a koji je imao ”važnu ulogu” u tom ”istorijskom” periodu mog života!


Autor/ Mirza Hasanefendic
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 26 Sep 2018, 13:01

"U jesen sam joj predložio da se vjenčamo. Iskreno sam to želio, nisam mogao zamisliti da će biti nekako drukčije, ali sam pošteno rekao da sam rđava prilika, nemam ništa, niti ima izgleda da ću ikad imati, i ne dobija mnogo udajom za mene. Možda nije pravo što joj to nudim, ali mi ljubav daje pravo da budem nepravedan. Voljeću je, i nećemo imati ništa, je li joj to dovoljno.
Ali ona je još luđa od mene. Voljećemo se, rekla je ozbiljno, a to je mnogo, to je sve. Ništa mi drugo ne treba.
Našalio sam se da će nam u početku sigurno biti lijepo, a poslije, kad joj dosadim, snalazićemo se kako znamo, osvježavaćemo našu ljubav, kao stari Džezar, koji se tri puta rastajao i ponovo vjenčavao sa svojom ženom.
- Bez potrebe je mučio i sebe i nju – pobunila se Tijana.
- Trebalo je da nađe ženu s kojom
se neće nikada rastati. Ili da živi sam. Ni haljinu ne valja krpiti, a kamoli ljubav. Bolje je otići.
- Ti bi otišla?
- Otišla bih.
- Zato što me ne voliš?
- Zato što te volim.
Nije mi sasvim jasna ta ženska logika, ali sam znao da govori istinu."

(Tvrđava)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 29 Sep 2018, 21:23

Pekla se kod nas rakija od nekih ranih šljiva pa se poslom zašlo i u noć. Dušu dalo za mene! Prosinula pod kazanom vatra, stric Nidžo zarana se napio i zaspao, a uz ognjište, pod kolnicom, ostali samo djed i Petrak. Djed pazi na kazan, a samardžija mu samo pravi društvo, jer neće da se petlja ni u kakav posao neposredno vezan za ljude. Da konji piju rakiju, hajde de.

Ja se motam oko njih dvojice, više odmažem nego pomažem, prisluškujem njihov razgovor, pa se najzad toliko osmjelim da sjednem sasvim blizu, već gotov i da zapitkujem. Pomenuše mjesec.

- Djede, bi l' se mjesec mogao dohvatiti grabljama? - iznenada se oglasih ja.
- Heh, šta njemu pade na um! - dočeka djed nekako s visine i ne obraćajući se meni nego samardžiji. - Hoće da dokuči mjesec.

Samardžija uzdahnu i pogleda me preko čaše.
- Pa neka, ima dječak pravo.
- Šta ima pravo?
- Pa nek oproba. Kamo sreće da sam i ja nekad tako radio, možda bi mi druge 'tice danas pjevale.

- Ma šta 'tice, šta... Ti se već napio ko moj veseli Nidžo.
- Jok, pobratime - tmurno dočeka starac. - Sjećam se kao da je večeras bilo: pomoli se mjesec nad gajem, sto metara nad našom kućom, a mene noge same ponesu k njemu. Kuda? - Drekne ćaća pa za mašice, za kamdžiju, za... ne bira čime će. Zatuče me tako, utuca, izgubih dušu još od malih nogu. A da sam se jednom oteo i pošao, Rade, brate moj...

- Eno ga sad vidi. Ma nemoj mi tu kvariti unuka.

-E, Rade, Rade... Ako je za nas dvojicu kasno, nije za ovoga dječaka. Hajde ti, dušo, ustaj, traži grablje, pa da ja i ti krenemo, eto njega sad iza brda.

Bacam se u ćošak po one naše najduže grablje, a stari samardžija polako ispravlja noge, ispravlja leđa, vrat i okreće se djedu, sjedećivom i začuđenom.

- Nas dva odosmo, a ti čuvaj kazan, staro mlinarsko kljuse.

Djed je toliko zabezeknut da već ne umije ni da se pokrene ni da štogod upita. Drži u ruci praznu čašu i gleda za nama dvojicom: šale se, valjda, šta li...

Pohod na mjesec - Branko Ćopić
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Chloe » 04 Oct 2018, 07:51

Patnja je stanje izolovanosti; tvoj doživljaj i tvoj centar univerzuma; empatija i saosećanje najpre se troše i ne treba druge stavljati na probu, iznova ponavljati iste, zamorne, zamorne, tako zamorne i drugome tako dosadne detalje koje vrtiš po glavi, ista pitanja, koja te progone, a na koja ni sam ne nalaziš odgovora. Činilo mi se da će mi se kosti lobanje rastočiti, da će mi pući grudni koš u kome se valjao mutljag, dignut sa samog dna duše. Stomak mi se pretvorio u doboš veš-mašine u kome su se tumbala creva, želudac, bubrezi i džigerice. Umesto praška za pranje i ''veniša'' za izbeljivanje mrlja sipala bih po jednu mericu gorčine, besa, stida, očajanja, kajanja i poniženja. Onda bi program krenuo. Pet okreta ulevo. Stanka. Tri okreta udesno. Metodično, polako, dok neko posebno bolno sećanje ne bi poslužilo kao okidač da se uključi centrifuga, posle koje sam bivala izmoždena do te mere da sam mislila, dobro je, kraj je, ne može se više. Djavola. Program se automatski nastavlja, idemo u novi ciklus, tri okreta ulevo, pet udesno, nema predaha. Držala sam se one izlizane izreke kako ''vreme sve leči'', čekala ga, to jebeno vreme, čekala da ga dovoljno najagmim, čekala da se mašina pokvari, da se zupčanik zaglavi, da sve već jednom prestane. Ne mogu prepričati kroz šta sam, zapravo, prolazila. Mogu samo da kažem - patila sam. Bezmerno. Tačka."

Marija J. “Idi, vreme je”
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mutevelija » 06 Oct 2018, 01:04

Kad smo bili deca, igrali smo se vrlo često „žandara i lopova“. U toj igri sa njim je uvek bilomuke i neprilike.Najstariji drug je raspoređivao, jednog levo: žandar, drugog desno: lopov. Kad bi došao redna njega: žandar, on se branio da neće, a kad bi mu posle duže prepirke dopustili da budelopov, on je i to odbijao.- Dobro - govorio je nestrpljivo onaj koji je raspoređivao dečake za igru - ti se ne igraš.


- Ne, ja hoću da se igram.- Pa šta hoćeš da budeš?Oborenih očiju, on je zbunjeno slegao ramenima. Onda bi ga gurnuli u stranu. Igra biotpočela. Ali on bi se ubrzo pomešao sa ostalima, idući čas za žandarima čas za lopovima ikvareći igru jednima i drugima. Svi su ga gonili i svaki čas se moglo čuti kako neki dečak viče:- Pik, pik! Ovaj se ne igra.A on bi stajao jedno vreme i zbunjeno i tiho ali uporno govorio: „Igram, igram!“ I čim bi seigra nastavila, potrčao bi i on za njima, čas goneći lopove, čas bežeći pred žandarima.*To je bio neobičan čovek. A neobično je na njemu bilo samo ovo. Taj u svemu i po svemumali čovek, oprezan, plašljiv, sitničav i račundžija, nosio je u krvi iskru dragocene, retke i moćnematerije koja teži i neodoljivo goni visinama i smelostima svake vrste, podvizima duha i tela.Između čoveka i te iskre u njemu dolazilo je neprestano do neverovatnih nesporazuma isukoba, tragičnih i komičnih. U tom stalnom rvanju čas je pobeđivao sitni, obazrivi čovek, časiskra u njegovoj krvi, čas je on obuzdavao i skrivao nju, čas ona odvodila njega na neslućene ineželjene puteve na kojima, umirući od straha i kajanja, sam sebe nije mogao da pozna ni smeoda prizna: A kad bi se desilo, što je ponajčešće i bivao slučaj, da nijedna od te dve suprotnesnage ne preovlada - on je ostajao u mestu, ukočen, zbunjen, dvoličan i nepouzdan, smešan i jadan, čudak i šeprtlja, težak sebi i neprijatan drugima. I do smrti je ostao takav, čudan čovek,pun neuhvatljivih protivrečnosti, sposoban za neočekivane postupke.A jednog dana mali je čovek umro, otpao kao sitna ljuska koja trune i nestaje, a onaneuništiva moćna iskra iz njega krenula je živa dalje, novim putevima u nepoznatom pravcu.

Ivo Andrić - Znakovi pored puta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests