Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 01 Mar 2018, 12:36

IMG_6775.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 01 Mar 2018, 21:06

Postoji nekoliko teza o porijeklu imena Bosna:

Teza br. 1.

Mavro Orbini smatra da Bosnaci potiču od tračkog plemena Besa. On kaže sljedeće: Bosanci (prema kazivanju Karla od Vagrije u III knjizi o Helenima Slovenima) potiču od tračkih naroda Besa, koji su bili nastanjeni uz rijeku Nest koju Turci zovu Karsov, a Grci Mestro. Livije i Strabon smještaju Bese blizu planine Hemo, a njihov grad je bio Uškudama, koji je Hadrijan prozvao Adrijanopolis. Besi su bili u Trakiji i s njima je ratovao Marko Kras, a poslije njega Kornelije Lucije 739. godine od osnivanja Rima…

Mavro Orbini ističe da su Besi bili hrabri ratnici te da su su bili u stalnom sukobu sa rimskim legijama i kaže: Od ove, dakle, toliko hrabre nacije potekli su Bosanci kako tvrde Ludovik Crijević u djelu o porijeklu Turaka, kao i Sebastijan Minster koji u IV knj.svoje Kosmografije kaže: “Besi, protjerani od Bugara, s kojima su živjeli u svađi u Trakiji. dođoše u Gornju Meziju i zauzeše područje koje leži između rijeke Save, Vardara, Drima i Jadranskog mora. Međutim,tokom vremena došlo je do promjene u imenu naroda. Slove E je zamjenjeno sa O i tako od Besi posta Bosi, a odatle ime Bosna.” Prema tome varaju se oni koji vele da su Bosanci dobili ime po rijeci Bosni. Prije će biti da je ova rijeka dobila ime po pomenutom narodu (…)

Drugi historičari pominju ovu tezu, međutim istovremeno navode i razloge zbog čega je odbacuju. Marko Vego donosi zaključak da ta teorija o plemenu Besa otpada jer je utvrđeno da tračko pleme nije ostavilo nikakvih tragova u Bosni (što potvrđuju i genetska istraživanja po kojima je utvrđeno da je samo 4% genetskog materijala tračana “preneseno” na današnje Bosance).

Marko Vego kaže za ovu tezu o plemenu Besa: Stari pisci humanisti dovodili su postanak imena Bosna u vezu sa imenom tračkog plemena Besi, koje je, tobože, dalo ime rijeci Bosni i po njoj i zemlji Bosni. Tračko pleme u Bosni nije ostavilo nikakvih tragova kulturnog i civilizatorskog karaktera, pa ni ime Bosna nije moglo po njima nastati. Jedina iznimka je pronalazak tračkog konjanika iz 3. vijeka nove ere.

Isti stav kao i Marko Vego zastupaju i historičari Mustafa Imamović i Muhamed Hadžijahić.

Muhamed Hadžijahić između ostalog kaže: “Ime Bosna se prvi put javlja u obliku Bosona u 32.poglavlju spisa De administrando imperio Konstantina Porfirogeneta. U historiografiji se uglavnom smatra da je bosansko ime postojalo već u starosjedilaca prije dolaska Slavena pa su ga, dakle, Slaveni zatekli. Neki stariji autori izvodili su ime Bosna od imena Pečenega i Besa. Mavro Orbini smatra da su Besi živjeli u Trakiji skupa s Bugarima. Protjerani od bugara oni su se naselili među Savom, Unom, Drinom i Jadranskim morem.”


Teza br. 2.


Druga teza bi bila, da se ime Bosna dovodi u vezu sa ilirksim plemenom Posena.
Danas najistaknutiji zagovornik ove teze je profesor Enver Imamović koji navodi sljedeće: “Nema nikakve sumnje da je u srednjem vijeku u Bosni živio jedan jedinstven narod zvan Bošnjani. U odnosu na susjedne zemlje koje su ime dobile po doseljenim Slavenima, pa tako Hrvatska po Hrvatima ili Srbija po Srbima, s Bosnom je bilo drugačije. Njezin naziv je predslavenskog korijena. Nauka je već davno utvrdila da se Bosna u rimsko doba nazivala otprilike Bassania, kako se to može pročitati na epigrafskim spomenicima (ablativni oblik Ad Bassantem, što se odnosi na rijeku Bosnu). Utvrđeno je i to da su Rimljani taj naziv preuzeli od starosjedilačkih Ilira. Zahvaljujući grčkom historičaru Apijanu iz I stoljeća n. e., saznali smo da je u antičko doba u Bosni živjelo jedno ilirsko pleme koje se zvalo Poseni (bez sumnje iskvarena grafija od Boseni). Taj naziv su naslijedili srednjovjekovni Bošnjani, odnosnoBosanci. Ustvari, riječ je o jednom te istom narodu istog imena s kontinuitetom od preko 2.000 godina. Kako je svugdje bio slučaj da toponim odgovara etnonimu, pa tako Galia zemlja Gala, Germania zemlja Germana ili Trakia zemlja Tračana i sl., takav je bio slučaj i s Bosnom: Bassania zemlja Bassana, odnosno Bosena. U procesu slavenizacije od Bassania je nastao naziv Bosona, a potom Bosna, a od naroda Bassani (Boseni) nastali su srednjovjekovni Bošnjani. Iz tog naziva razvio se suvremeni oblik Bošnjaci, odnosno Bosanci. Proces transformacije iliro – rimskog naziva Bassania u Bosna i od Boseni ili Bassani u Bošnjani, odnosno Bošnjaci i Bosanci, može se donekle pratiti u srednjovjekovnoj izvornoj gradi. Bizantski pisac Konstantin Porfirogenet iz 10. stoljeća Bosnu naziva Bosona, a kasniji latino – talijanski dokumenti donose razne varijante tog naziva kao Bosonium, Bossena, Bosthna, Bissena i sl. Jasno da je svaki narod izvorni iliro – romanski naziv prilagođavao svom izvornom izgovoru, isto tako kako je pod slavenskim jezičkim uplivom nastao suvremeni oblik Bosna, Bošnjani, Bošnjaci i Bosanci.”


Teza br. 3.

Treća teza je da je ime Bosna izvedeno iz ilirske riječi BOS u smislu oznake „Solne zemlje“, ali i ta teza se odbacuje, jer se pokrajina Soli nije u početku nalazila u okviru jezgrene Bosne. Lajos Tallòczy i Karl Pač izvodili su postanak imena Bosna od albanske riječi bos u značenju slanice gdje se ispirala so. Drugim riječima, Bosna bi bila istovjetna Solnoj zemlji tj. današnjem tuzlanskom kraju. Sama činjenica da se tuzlanski kraj u srednjem vijeku naziva Soli – Solna zemlja ili dio široke i prostrane oblasti Usore, očito govori da to nije prvobitna Bosna niti se stalno udomačilo ime Bosna za oblast Usore. Područje Bosne se nikad nije nazivalo Solnom zemljom čime bi se izjednačila ova dva pojma.


Teza br. 4.

Četvrta teza je da ime Bosne potiče od rijeke Bosne koja je opet dobila naziv po nazivu rimske postaje na lijevoj obali Save, ali i ova teza ima nedostataka pa se s pravom odbacuje. Naime, u nauci je bilo prilično rašireno mišnjenje da se rijeka Bosna nekada zvala Bassant ili Basanius – prema rimskoj postaji Ad Bassane (Bassantis) koja se smješta na lijevu obalu Save. Drugi autori smatrali su da je ova postaja dala ime rijeci Bosut, a ne Bosni. Ali da i Bosut i Bosna imaju ime ilirskog porijekla. Veliki broj autora ime Bosna izvodi od rijehe Bathinus na kojoj su se pobunjeni Iliri predali Rimljanima na kraju ustanka koji je trajao od 6 do 9 godine nove ere.

Pored toga postoji i teza da je ime Bosna nastalo od riječi bosina kojom se označava granica. Ova riječ je sačuvana u govoru Franaka, koji su u VIII stoljeću na području bili graničari prema Bizantu. Po tome bi Bosanci bili isto što i graničari.


Po svemu sudeći ime Bosna nije postojalo u predslavensko doba jer se to ime ne susreće u izvorima. Rimski pisci su pominjali Drinu, Savu, Vrbas, Unu ali ne i Bosnu. Marko Vego je iznio teoriju koja je i najprihvatljivija. On je uvjeren da je u pradomovini stanovnika Bosne postojalo, živjelo ime Bosna i kao takvo zabilježeno u izvrima ili je ostalo u toponimima na terenu. Zato nije bilo teško jakom i mnogobrojnom plemenu Bosna da pri dolasku u centralnu Bosnu potisne staro predslavensko ime ili imena na području Gornje Bosne i ujedini srodna slavenska plemena i rodove pod jednim imenom Bosna, koje je označilo i rijeku Bosnu.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 08 Mar 2018, 12:05

- Ja ništa ne liječim, samo prolazim -reče vrijeme.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by spacebound » 09 Mar 2018, 07:21

"Izmedju onoga sto je receno, a nije se mislilo i onoga sto se mislilo, a nije se reklo izgubi se vecina ljubavi."
Kahlil Gibran

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 13 Mar 2018, 19:37

"Bio je to oproštaj.
Rekao sam smiješeći se:
Pamti me po onome što je u meni bilo dobro. Možeš li pronaći nešto što je bilo dobro u meni?"
Meša Selimović

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by spacebound » 14 Mar 2018, 07:58

Image

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by toxic » 14 Mar 2018, 16:04

Ceznem da ti kazem najdublje reci koje ti imam reci; ali se ne usudjujem, strahujuci da bi mi se mogla nasmejati.
Zato se smejem sam sebi i odajem tajnu svoju u sali.
Olako uzimam bol svoj, strahujuci da bi to mogla ti uciniti.

Ceznem da ti kazem najvernije reci koje ti imam reci; ali se ne usudjujem, strahujuci da bi mogla posumnjati u njih.
Zato ih oblacim u nesitinu, i govorim suprotno onome sto mislim.
Ostavljam bol svoj da izgleda glup, strahujuci da bi to mogla ti uciniti.

Ceznem da upotrebim najdragocenije reci sto imam za te; ali se ne usudjujem, strahujuci da mi se nece vratiti istom merom.
Zato ti dajem ruzna imena i hvalim se svojom surovoscu.
Zadajem ti bol, bojeci se da neces nikada saznati sta je bol.

Ceznem da sedim nemo pored tebe, ali se ne usudjujem, jer bi mi inace srce iskocilo na usta.
Zato brbljam i caskam olako, i zatrpavam svoje srce recima.
Grubo uzimam svoj bol, strahujuci da bi to mogla ti uciniti.

Ceznem da te ostavim zauvek, ali se ne usudjujem, strahujuci da bi mogla otkriti moj kukavicluk.
Zato ponosito dizem glavu i dolazim veseo u tvoje drustvo.
Neprekidne strele iz tvojih ociju cine da je moj bol vecito svez.

R. Tagore
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 18 Mar 2018, 19:55

Ni za jednu životnu stazu ne postoji vodič, svaka je neispitana, neponovljiva, zato je u životu avantura pravilo, a ne izuzetak, jer je putovanje kroz neispitane predjele, koje niko poslije nas ne može ponoviti, sve se staze potiru, uvijek nanovo se stvara nova konfiguracija, uvijek se ukazuje drugi pejzaž, druga klima, za svakog posebno. Zato moram da budem svoj vlastiti vodič, prvi i posljednji putnik na putu kojim samo ja mogu proći. Lako ću pregaziti opasne bujice ne gazeći ni do članaka, ili ću se udaviti u smiješnom potočiću, kao niko. Ali ne mogu da čekam, ne mogu da stojim, i sve ću vidjeti tek kad se desi. (Tisine)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Femea » 23 Mar 2018, 10:21

"Ja san izgleda stvorena da mi ljudi sve saspu u lice ili su ljudi iz tog kamena odakle san ja jednostavno takvi, bez pardona i dlake na jeziku, pa in je šta na umu to na drumu, tako da slastičar nije zadnji koji me je uvridija i ugriza za srce. Ali, kad čovik malo sazrije i uvride počinje drugačije primat, više srce nije tako blizu guzice. Meni nisu samo ogadili kosu nego i oči. Svakakva san ja poniženja otrpila. Uvik su me pitali: Mala, a šta ti stalno žmirkaš, ali ne vidiš dobro? Onda mi je jedna, tad poznata glumica rekla: Ti, dušo, nikad ne bi mogla bit glumica, imaš tako sitne oči, a za glumicu je važno da ima velike izražajne oči na kojima se vidi odraz njene duše i unutrašnjeg života, stanja i zbivanja. Pošto o glumi nisan baš nikad razmišljala, nije me bilo ni briga. Mislila san se u sebi: Samo ti govori, stara olinjala babo, jebe se mene za tebe, tvoju glumu i unutrašnje stanje i zbivanje, izvještačena kozo kravljih očiju. Znan da san malo bila zločesta, ali ni ona nije bila bolja.
Neki ljudi stvarno imaju fiks ideje pa mi je, tako jučer mater diteta koje je gurala u kolicima rekla da dite doji već treću godinu kako bi mu oči ostale plave. Svašta čovik, eto, more u nas čut. S mojom bojom očiju sad je gotovo, a na cicu ne namjeravam opet prić. Inače, kod nas u Dalmaciji ljudi znaju bit vrlo često surovi. Od čovika se prirodno očekuje savršenstvo, tako da se svakom čoviku sa hendikepom teško nosit u takvom društvu i uvik dobije neko nadime svojstveno vlastitim nedostacima tipa coto, ćoro, muto. I tako. Jednostavno ka da se od svih očekuje da vječno budu zdravi, lipi i mladi, šta je naravski nemoguće. Teško se tu oprašta i mala bubuljica. Ako van je slučajno na nosu, svak ko vas vidi pitaće: Ajme, šta ti je to? To mi je grozno, na to poludim. Ka da čovik sam ne zna šta mu je na nosu nego ga još i drugi mora na to stalno podsićat. Ka da se onaj ko ima tu bubuljicu sa njon nije borija sate i sate isprid ogledala štrukavajući je, mažući i kamuflirajući. Ali to je tu tako, i tako će ostat. Sve se, eto, na žalost opet vrti oko izgleda".

A.Čulina
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 25 Mar 2018, 19:05

Franc Kafka, „Debla“


Zapis iz ciklusa Razmišljanje


Jer mi smo kao debla u snijegu. Stoje naizgled tako jednostavno, da bismo ih i najslabijim udarcem mogli odgurnuti. Ne, ne možemo, čvrsto su vezana za zemlju. Ali gle, i to je samo privid.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Hannibal » 25 Mar 2018, 19:09

kame hame ha direktno iz ramena
bit izudaram nogama sakama
mici mi se decko pogodicu te greskom
rima rafal emkom dok upadam s fleskom
🐽

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 25 Mar 2018, 19:09

Franc Kafka "Prolaznici"

Kratka priča iz ciklusa Razmišljanje

Posvećeno Maksu Brodu

Kad noću idete ulicom i neki čovJek, vidljiv već izdaleka – jer ulica se pred vama uspinje i obasjana je mesečinom – trči prema vama, vi ga nećete zgrabiti, čak i ako je to neko oronulo dronjavo stvorenje, čak i ako ga neko juri vičući za njim i gotovo mu je za petama, vi ćete ga samo pustiti da protrči.

Jer noć je, i šta vi tu možete što se ulica pred vama uspinje obasjana mjesečinom, a uzgred, možda su ova dvojica započela tu jurnjavu iz čiste zabave, ili možda obojica jure trećeg, možda je prvi nedužan a drugi želi da ga ubije i vi biste postali saučesnik, možda oni i ne znaju jedan za drugog, već svaki trči za svoj groš žureći na spavanje, možda su to neke noćne ptice, možda je prvi čovjek naoružan .

Uostalom, zar i vi nemate pravo da budete umorni, zar niste popili malo više vina večeras? I nekako ste zahvalni što je i ovaj drugi čovjek već odavno nestao iz vašeg vidokruga.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by toxic » 30 Mar 2018, 18:24

To sto svaka ljubav u sebi nosi duboku tragicnost, nije razlog da se ne voli!
Nasa ljubav treba da bude slobodna koliko god je to moguce, da bismo u svakom trenutku mogli nekome da je poklonimo. Mi uvek precenjujemo objekt nase ljubavi i odatle proisticu mnoge patnje.
Mladicu, u svom srcu osecas patnju i slast ljubavi. Nije to samo tvoja sudbina, to je bol svih zaljubljenih.
Ljubav ne treba da moli, a ni da zahteva. Ljubav mora imati snage da u sebi samoj dodje do izvesnosti. Onda nju vise ne vuku, nego ona vuce.

Hermann Hesse
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Socrates » 30 Mar 2018, 18:25

To Hesse prica o ljudima koji vole ljubav a ne druge ljude. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 30 Mar 2018, 23:14

Patnje mladog Werthera, Goethe

13. srpnja.

Ne, ja ne obmanjujem sebe! Čitam u njenim crnim očima istinsko saučešće sa mnom i s
mojom sudbinom. Štoviše, osjećam, i u tom smijem povjerovati svom srcu, da me Lota —
ah, zar smijem, zar mogu u tim riječima izgovoriti nebo? — da me Lota ljubi!
Ljubi me! — I koliko vrijedim samom sebi, kako (tebi to smijem reći, jer ti imaš smisla za
takvo što), kako li obožavam samoga sebe otkad me ona ljubi!
Je li to drskost ili je shvaćanje istinskog odnosa! — Ne poznajem čovjeka koga bih se bojao
radi čega u Lotinom srcu. Pa ipak — kad ona govori o svom zaručniku s toliko topline,
s toliko ljubavi — meni je onda kao čovjeku koga su svrgli sa svih časti i dostojanstva,
i oduzimlju mu mač s boka.
Last edited by Heidi on 30 Mar 2018, 23:31, edited 1 time in total.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 30 Mar 2018, 23:22

16. srpnja

Ah, kako mi prolijeće po svim žilama kad se moj prst nehotice dotakne njezinoga i kad
se pod stolom dodirnu naša stopala! Povučem ih nazad kao od vatre, a neka tajna sila
vuče me opet naprijed — nesvjestica me spopada u svim ćutilima. — Oh, njena nevinost,
njena iskrena duša ne osjeća kako me muče ove povjerljive sitnice. A tek kad u razgovoru
položi svoju ruku na moju i u interesu razgovora prikuči se bliže k meni tako da nebeski
dah njenih usta može doprijeti do mojih usana — ja mislim da propadam u zemlju,
kano udaren gromom. — I, Wilhelme! Ako se ikad usudim da to nebo, to povjerenje —
— Ti me razumiješ. Ne, moje srce nije tako pokvareno! Slabo je! Dosta slabo! — A nije li
u tom propast? —
Ona mi je sveta. Svaka pohota mûkom muči u njenoj nazočnosti. Ne znam kako mi je
dok sam uza nju; tako kao da mi se duša sunovraćuje u svim živcima. — Ona ima jednu
melodiju koju svira na klaviru sa snagom anđela, i tako prostodušno i tako duhovito! To joj je omiljena pjesmica, i ja se oslobađam od svake patnje, smetnje i hira, čim udari prvu
njenu notu.
Dok me dira taj jednostavni pjev, nije mi nevjerojatna ni jedna riječ o čarobnoj snazi glazbe.
I kako ona umije zasvirati tu melodiju, često baš u času kad bih ja najradije tanetom
prosvirao sebi glavu! Smućenost i pomrčina duše moje raspršava se i ja opet slobodnije
dišem.
*
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 30 Mar 2018, 23:27

18. srpnja.

Wilhelme, što je našemu srcu svijet bez ljubavi? Što će čarobna laterna bez svjetla? Jedva
si u nju stavio malenu luč, na bijeloj ti stijeni zasjaju najšarenije slike! Pa kad bi sve bilo
samo to, samo ti prolazni fantomi, ipak to uvijek čini našu sreću, kad pred tim stojimo
kao mladi dječaci i zanosimo se čarobnim prikazama. Danas nisam mogao k Loti, zadržalo
me društvo kojemu se nisam mogao ukloniti. Što da radim? Poslao sam k njoj slugu,
da bar imam kraj sebe jednog čovjeka koji je danas došao u njenu blizinu. Kako sam ga
nestrpljivo očekivao i kako ga radosno opet ugledao! Da se nisam stidio, uhvatio bih ga
za glavu i poljubio.
O bononskom kamenu pričaju, kad ga metneš na sunce, da uvlači u sebe njegove zrake,
pa noću još neko vrijeme sja. Tako je i meni bilo s tim momkom. Osjećaj da su njene oči
počivale na njegovu licu, na obrazima, na pucetima kaputa i ovratniku surtouta, učinilo
mi je sve to nekako svetim, nekako dragim! U taj tren ne bih bio dao toga momka ni za
tisuću talira. U njegovoj nazočnosti bilo mi je tako voljko. — Ne daj Bože da se tomu smiješ.
Wilhelme, zar su to fantomi, kad je čovjeku voljko?

*Bononia je antički naziv za Bolognu u Italiji; oko toga grada doista ima kamena koji sadrži mineral
barit i ima fosforescentna svojstva; otkrio ga je i opisao alkemist Vincenzo Casciarolo 1602.
godine)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 30 Mar 2018, 23:42

22. kolovoza.

Nesreća je to, Wilhelme: radna moja snaga rasklimana je i uznemirena do mlitavosti, ne
mogu ljenčariti, a ne mogu ni išta raditi. Nemam snage da sebi išta predočim, nemam
osjećaja za prirodu, a knjige mi se upravo gade. Kad sami sebi falimo, fali nam uistinu
sve. Kunem ti se, gdjekoji put zaželim biti nadničar, samo da jutrom na uranku mogu što
očekivati od budućeg dana, da imam kakav nagon, kakvu nadu. Često zavidim Albertu
kad ga vidim preko ušiju zakopanog u akte, i umišljam sebi da bi mi bilo dobro kad bih
bio na njegovu mjestu! Već više puta sunulo mi je u glavu da pišem tebi i ministru i zamolim
mjesto kod poslanstva, koje mi ne bi bilo uskraćeno, kako me ti uvjeravaš. I sam
mislim tako. Ministar me odavna voli, dugo me je nagovarao da se dadem na bilo kakav
posao; i jedan sat osjećam se sklonim to učiniti. Kasnije, kad opet na to mislim, padne mi
na um priča o konju kojemu je dojadila sloboda, pa je dao metnuti na sebe sedlo i ormu,
pa su jahali na njemu, dok nije klonuo — i ne znam što bih. — A, dragi moj! Zar ova moja
čežnja za promjenom prilika nije neka unutrašnja neprijatna nestrpljivost, koja će me
progoniti svakuda?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 30 Mar 2018, 23:53

30. kolovoza.

Nesretniče! Nisi li lud? Ne varaš li samoga sebe? Na što ti ova mahnita, beskrajna strast?
Ne molim se više nikomu osim njoj; mojoj se mašti ne javlja nikakav lik osim njenoga, i
sve oko sebe promatram samo u poređenju s njom. A to mi baš stvara mnogi sat sretnim
— dok se opet ne moram oteti od nje! Ah, Wilhelme! Na što me često nagoni moje srce!
Kad sjedim uz nju dva, tri sata, i kad se napasem na njenom liku, na njenom vladanju, na
nebeskom izrazu njenih riječi, napune mi se pomalo sva sjetila, zamrači mi se pred očima,
jedva još čujem i nešto me spopadne za grlo poput ubojice iz potaje — srce traži da u
divljim udarcima dade oduška pritiješnjenim sjetilima, a time samo povećava njihovu
smućenost — Wilhelme, ja onda često i ne znam jesam li na svijetu. I — ako gdjekad ne
prevagne sjeta, pa mi Lota dopusti bijednu utjehu da na njenoj ruci isplačem svoju pečal
— ja moram od nje, moram van! I onda lutam daleko u polju; tada se rado uspinjem na
kakav strmi brijeg, da probijam stazu kroz besputnu šumu, kroz šipražje koje me ranjava,
kroz trnje koje me razdire! Tada mi bude nešto bolje! Nešto! A gdjekad moram negdje
uz put leći od umora i žeđe, gdjekad u dubokoj noći, kad iznad mene stoji visoki,
puni mjesec, ili sjednem u samotnoj šumi na kakvo kvrgasto drvo, da malo odmorim
svoje izranjene tabane, i onda u praskozorju zadrijemam mirom koji umara! Oj Wilhelme!
Osamljen život u kakvoj ćeliji, kostrijet i bodljikavi pâs bili bi okrepa za kojom mi
gine duša. Adieu! Ne vidim drugog svršetka mojoj nevolji izvan groba.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 06 Apr 2018, 11:36

Mesine *Tisine*

“Najviše volim njenu vedrinu.
Puno joj je grlo smijeha, ima ga napretek, visi joj s usana, presipa se, zvoni njime kao na uzbunu protiv zle volje. Ništa joj ne može ni kratak trenutak tuge, tanka sjenka što brzo prolazi, nema na čemu da se zaustavi, nije hrapava, nije ranjava, nema ožiljaka, ne misli šta joj je život dao, a šta oduzeo, ne razmišlja da li ima razloga za veselost: vesela je. To je dar, kao i svaki drugi, nije njena zasluga što ga ima, već što ga krije.
Smijeh joj ne traži razlog izvan sebe, on u njoj vri, i brizga, prirodan kao gejzir, neodoljiv, čist, ne opominje, ne upozorava, nije opterećen ruganjem, ni željom da se čuje, ni prazninom, ima svoju boju i zvuk, i širinu i neki naročiti smisao, liči pomalo na blagotvornu mudrost pretvorenu alhemijom njene nezlobive vedrine u lakoću što oslobađa.
Ali, treba zaslužiti taj smijeh, to je njen poklon onima koje voli, ne zato što ga ona ne cijeni, već što se ne skriva.
Smijemo se, koristim se tim njenim darom, a on se od tog ne iscrpljuje, postaje još puniji, nalazi odjeka.”
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests