Pravopis nije uvijek vazan!?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by IM_ex » 06 Sep 2012, 02:56

Sta je, blento, boli te prozivka, kao i interpunkcija, je li hahaha
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by blento59 » 06 Sep 2012, 03:00

ma nista mene ne boli
samo sam htio da kazem da je pravopis nekada bitan(ne ovdje) i moj banalni primjer je htio da kaze da to moze da bude veoma bitno(jadnika kostalo zivota"
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by paparaci » 20 Mar 2013, 23:08

slazem se. nije uvijek vazan. ali bi covjek trebao teziti tome da ga sto bolje savlada. bitno je znati kad i gdje ga je potrebno upotrebiti (ili je ispravno upotrijebit :place - kad smo vec kod pravopisa :oo :rumenko ). mislim da je ovdje puno vaznije izraziti se tako da te ostali lako razumiju. meni jedino nekad smeta sto neki uopste ne upotrebljavaju interpunkciju, pa je (jako) tesko skontati o cemu uopste pisu. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by srculence7 » 16 Mar 2019, 17:43

Da li vas nerviraju gramatičke greške?

Za nekog je to možda sitničarenje, ali gramatičke i greške u kucanju iritiraju mnoge ljude. I oni će osuđivati, makar samo malo, one ljude koji prave ovakve greške u mejlovima ili na svojim profilima na društvenim mrežama.

Ako pripadate toj grupi, budite bez brige, niste sami. Prema nedavnoj studiji, došlo se do zaključaka da to može biti povezano sa introverzijom.

Studija nedavno sprovedena od strane lingvista sa Univerziteta u Mičigenu otkrila je da će introverti češće biti iziritirani gramatičkim i greškama u kucanju u odnosu na ekstraverte. Zanimljivo je i otkriće da oni ne žele da žive sa ljudima koji prave ovakve greške.


Gramatička / pravopisna studija

Lingvisti Džulije Boland i Robin Kvin pokazivali su ljudima neke imejlove. Ovi mejlovi su navodno bili odgovori na oglas kojim se traži cimer. Neki od mejlova su bili savršeno napisani, dok su drugi imali gramatičke i greške u kucanju.

Učesnici u istraživanju su ocenjivali u kojoj meri „osobeˮ iza mejlova deluju prijateljski raspoložene, kao osobe od poverenja ili kao neko ko ima razumevanja za druge. Na osnovu ovoga sastavljao se ukupan skor „dobrog cimerovanjaˮ.

Učestvovalo je ukupno 80 ispitanika. Svi ispitanici su Amerikanci, ali iz različitih društvenih okruženja i različite dobi.

Istraživači su sakupili i podatke o samim ispitanicima. Ispitanici su popunjavali test ličnosti Big five kojima se procenjuju Otvorenost, Savesnost, Ekstraverzija, Prijatnost i Neuroticizam.

I šta pokazuju rezultati? Introverti će u odnosu na ekstraverte pre oceniti pojedince kao loše cimere ako oni često prave gramatičke i pravopisne greške.


Ljudi sa višim skorovima na Prijatnosti nisu marili za gramatičke greške. Savesnim pojedincima smetale su pravopisne greške. Ono što čudi je da skorovi na Neuroticizmu nisu predviđali osetljivost na gramatičke ili greške u kucanju.

Studija je otkrila i da je druga grupa ljudi, pojedinci sa niskim skorovima na Prijatnosti, takođe bila iziritirana greškama. Podsećanja radi, pojedinci sa visokim skorovima na ovoj osobini su saradljivi, puni razumevanja i simpatije za druge. S druge strane, oni sa niskim skorovima na istoj osobini pokazuju suprotne karakteristike – nedostaje im empatije i sopstvene interese stavljaju ispred tuđih.

Zato ima smisla da ljudi sa niskom Prijatnošću – bili oni introverti ili ekstraverti – osuđuju ljude zbog grešaka koje prave u pisanju.

Zašto greške nerviraju introverte?
Biti introvertan ne znači da je Prijatnost niska. Pa zašto onda greške nerviraju introverte?

Podatak dobijen u vezi sa Introverzijom iznenadio je istraživače. Kvinova je lingvista, a ne stručnjak za oblast psihologije ličnosti, pa nije sigurna zašto su introverti osetljiviji na ispitivane greške. Njena pretpostavka je da su introverti osetljiviji na varijabilitet. Odstupanja od norme, što su zapravo gramatičke i pravopisne greške, zahtevaju dodatnu obradu, što povećava pobuđenost.

Introverti već funkcionišu u hiper-pobuđenom stanju. Osetljivi su na pojačanu stimulaciju i preplavljivanje, a i skloni su društvenom burnout-u i pojavi društvene anksioznosti. Obrada grešaka u razgovoru ili kucanju može pojačati njihovu pobuđenost i staviti introverte u stanje diskomfora.

„Možda nešto u vezi sa ekstravertima njih čini manje osetljivim na greškeˮ, navodi Kvinova. Moguće je i sledeće objašnjenje – ekstraverti uživaju u varijabilitetu i kontaktu sa ljudima, to ih puni energijom; neosetljivost na greške može biti manifestacija svih tih osobina.

Da li se introverti slažu sa ovim?

Autorka jedne knjige o introvertima rešila je da rezultat ove studije proveri sa introvertima tako što ih je putem Facebook grupe (koja broji 80.000 članova) pitala da li ih gramatičke i pravopisne greške nerviraju. Dosta njih je dalo pozitivan odgovor. Pojedini su navodili i da su pravi gramatički tirani i da su u stanju da ovakve greške spaze bez imalo napora.

Jedan član grupe je podelio svoj doživljaj čitanja tekstova sa gramatičkim i greškama u kucanju. On ima osećaj da mu to ometa čitanje na isti način na koji bi šetanje bilo ometeno saplitanjem.

Ova radoznala autorka je dobila konačan „dokazˮ da je istraživanje došlo do tačnih rezultata kada su članovi grupe jedni drugima ispravljali greške u pisanju u komentarima ispod posta.

Da li su introverti cepidlake u pogledu gramatike? Izgleda da – da.

Izvor: Psychology Today
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by ina » 17 Mar 2019, 15:28

I sama pravim greske... Ipak svidja mi se procitati dobro sklopljene misli sa bar minimalnim, gramatickim pravilima.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Nice try » 18 Mar 2019, 09:03

ina wrote: 17 Mar 2019, 15:28 I sama pravim greske... Ipak svidja mi se procitati dobro sklopljene misli sa bar minimalnim, gramatickim pravilima.
Slično mislim.
Te greške koje pravim(o) su nekako naša osobnost,stil u neku ruku i neka ih.Zanimljivije je tako čitati i uživati nego suhoparna pravilnost.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Merlin246 » 18 Mar 2019, 09:19

Kad hocu i kad mi treba pisem gramaticki tocno sve, znam dobro gramatiku 😎 Al vise volim opustenu konverzaciju, kada ne moram paziti na svako ije/je, tocku, zarez i sl.
Al bome kad procitam stvarno neku ogromnu gresku nekako mi opadne u ocima ta osoba 😂ako napise recimo "biJo" , "vidiJo"... :grana nemamo sta vise pricati hahah

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80504
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7169 times
Been thanked: 11621 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by spacebound » 18 Mar 2019, 09:21

Prije me je to uzasno nerviralo.E, a onda sam nasla jednog koji je posvadjan sa pravopisom.Bilo je da biram izmedju nerviranja i sljepila.Oslijepila sam i sad mi je lakse :oo
Exchan ❌️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7103 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2019, 09:29

Nerviraju me takve greske. Ne kazem da sam najpismenija (jer nisam), ne ljutim se kada mi se ukaze na greske koje pravim.
Ovdje sam i sama pokusavala "propovjedati" makar osnovnoskolsko poznavanje gramatike i pravopisa, ali ne ide. Ljudi se ili ljute ili napadaju, pa sam odustala.
Zasto da se ja nerviram radi tudje nepismenosti. Ima forumasa koji su fakat nepismeni, i ne radi se tu samo "internetskim" greskama na koje se vade ("to ja tako na internetu, inace sam pismeniji"). Vidi se i zna se sta je "internetsko pisanje", a sta pismenost, i ne zavaravajte se.

Ovdje su naglasiti opet da me Socratesova pismenost odisevljava, s obizom da je jako mlad otisao sa ovih prostora, ali mu je pismenost cista 10ka.
Ne kao neki koji su par godina u inozemstvu, i vec ne znaju maternji.

:noga :brani
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Merlin246 » 18 Mar 2019, 09:54

Jest Klaro u pravu si. Socrates je stvarno najpismeniji i zna se fino izrazavati, a opce nije ovdje. Zamisli onda kako mu dobro engleski tek lezi :cool

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Merlin246 » 18 Mar 2019, 10:07

U svojoj kuci pricaj kako hoces.. Slobodno govori "more li", "bilo", "mliko" i sl. Al kad si u javnosti, na poslu, fakultetu, bar se potrudi pricati hrvatski/bosanski standardni jezik. Jer da je netko na ne znam kakvoj poziciji, da je ravnatelj bolnice recimo, ako se izrazava kao da je iz najvece selendre izasao, ja njega gledam drugim ocima, za mene je nitko i nista :cudi

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by sajlent » 18 Mar 2019, 10:10

reformacija jezika koju je uradio vuk karadzic nije nista drugo nego ozvanichenje jezika kojim je prost svijet vec uveliko govorio.. tako da gramatika nije nishta drugo nego skup socio-lingvistichkim konsenzusom utvrdjenih pravilnosti.

evolucija jezika i njegova samozivotnost je tema za sebe..

internet je najzgodnije mjesto i prostor za lijecenje svakojakih kompleksa i vjerovatno ce to ostati jos dugo..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Bla » 18 Mar 2019, 14:20

tako često poželim da budem diktator :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7103 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2019, 14:22

a hajde, sta fali...ni prvi, ni posljednji :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7103 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2019, 14:23

sajlent wrote: 18 Mar 2019, 10:10 reformacija jezika koju je uradio vuk karadzic nije nista drugo nego ozvanichenje jezika kojim je prost svijet vec uveliko govorio.. tako da gramatika nije nishta drugo nego skup socio-lingvistichkim konsenzusom utvrdjenih pravilnosti.

evolucija jezika i njegova samozivotnost je tema za sebe..

internet je najzgodnije mjesto i prostor za lijecenje svakojakih kompleksa i vjerovatno ce to ostati jos dugo..
ne bas 100% tacno...da cujes kako Cesi pricaju, i kakva gramaticka pravila imaju, bila bi Vuku zahvalna do groba radi reforme - ja jesam, vala
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Bla » 18 Mar 2019, 14:23

pa meni bi bilo prvi put :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7103 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2019, 14:26

pa de, probaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Bla » 18 Mar 2019, 14:35

pa ne umijem da počnem :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55972
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Duminjo » 18 Mar 2019, 14:38

Nesmeta

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by sajlent » 20 Mar 2019, 00:43

Julia-Klara wrote: 18 Mar 2019, 14:23
sajlent wrote: 18 Mar 2019, 10:10 reformacija jezika koju je uradio vuk karadzic nije nista drugo nego ozvanichenje jezika kojim je prost svijet vec uveliko govorio.. tako da gramatika nije nishta drugo nego skup socio-lingvistichkim konsenzusom utvrdjenih pravilnosti.

evolucija jezika i njegova samozivotnost je tema za sebe..

internet je najzgodnije mjesto i prostor za lijecenje svakojakih kompleksa i vjerovatno ce to ostati jos dugo..
ne bas 100% tacno...da cujes kako Cesi pricaju, i kakva gramaticka pravila imaju, bila bi Vuku zahvalna do groba radi reforme - ja jesam, vala
iskrenost je jedina moguca istinitost.. samim tim i zakonitost.

medjutim, ja nisam objektivan.. bar ne toliko i ni blizu koliko cujem da ljudi jesu.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests