Pravopis nije uvijek vazan!?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Maja » 16 Feb 2011, 09:43

koga ti to kritikuješ :D
možda je hrvat taj što je napisao dopisivamo :D
i kaže se tita mi :p

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2011, 11:54

Nije hrvat..posto je zensko,moze biti samo Hrvatica a nije koliko ja znam.. Ko kaze da sam ja cjepidlaka.. to jet cjepislovo ? Bitno je da se zna... tite mi :D
online

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Sanjarko » 16 Feb 2011, 15:58

Sigurno da je pravopis jako bitan al ne mozes zbog gramatickih gresaka za nekoga reci da je los ili sta znam...
Evo ja priznajem da bi pala iz pravopisa :plavi
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Ideja » 18 Feb 2011, 18:08

Ne mogu reći da mi pravopis nije bitan ali ne volim ni pretjerivanje. Ne ide mi razgraničavanje na srpski, hrvatski i bosanski. Koristim nesvjesno sve tri varijante i često ne znam koja varijanta pripada bosanskom jeziku. Srednju školu sam pohađala za vrijeme rata a tada bosanski jos nije bio definisan kako treba i radili smo po starim udžbenicima.

Rado pričam onako kako mi priča nena, did i ostali i ne treba se stiditi ni dijalekta ni izraza koji nisu ispravni po pravopisu. Ali ipak, treba se znati šta je standardni jezik i kakav je pravopis i neke opšte stvari bi u srednjoj školi trebale biti savladane. Ja se naježim kada npr pročitam bijo...radijo.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Ideja » 27 Feb 2011, 18:49

Jedan čuveni znalac arapske lingvistike ukrcao se u čamac. Ovaj gramatičar koji se mnogo divio sam sebi i svom znanju,okrenu se prema veslaču i reče mu:
-Jesi li ikada čitao neku gramatiku?
-Nisam- odgovori veslac
-Pola zivota si protraćio-rece mu lingvista
Veslač se naljutio i povrijedile su ga ove riječi ali ništa nije odgovorio. Iznenada je vjetar bacio čamac u vrtlog. Veslač povika znalcu arapske gramatike:
-Znas li plivati?
-Ne.
-Ako je tako onda si čitav život protraćio jer će čamac ovdje potonuti. Ovdje je potrebno da znas plivati a ne gramatika. Ako znaš plivati bez straha se baci u more.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Krokodil Behko » 27 Feb 2011, 19:00

Ideja wrote:Jedan čuveni znalac arapske lingvistike ukrcao se u čamac. Ovaj gramatičar koji se mnogo divio sam sebi i svom znanju,okrenu se prema veslaču i reče mu:
-Jesi li ikada čitao neku gramatiku?
-Nisam- odgovori veslac
-Pola zivota si protraćio-rece mu lingvista
Veslač se naljutio i povrijedile su ga ove riječi ali ništa nije odgovorio. Iznenada je vjetar bacio čamac u vrtlog. Veslač povika znalcu arapske gramatike:
-Znas li plivati?
-Ne.
-Ako je tako onda si čitav život protraćio jer će čamac ovdje potonuti. Ovdje je potrebno da znas plivati a ne gramatika. Ako znaš plivati bez straha se baci u more.

Mudra pouka.. Nema tu sta..

A sto se pravopisa tice,bitan je.. Nemam puno dilema oko toga koja je bosanska varijanta.. Zna se uglavnom.. Ko se rodi u mahali,ne moze biti da ne zna.. Tek kad su neke finse u pitanju,nekad napisem ovako ili onako.. Ali sama gramatika je bitna..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2011, 23:36

Dakle,htjedoh reci,gramatika je bitna..ali bas na forumima..dok se na brzinu tipka,obratiti paznju
na svaki zarez,svako veliko slovo.. Ne mora bas toliko da se detaljizira. Ali recenice bi trebale,liciti na nesto..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Maja » 04 Jul 2011, 10:08

koliko primjećujem kad se stavi smajli na kraj rečenice ne ide tačka.
ko je izmislio to pravilo :zubi

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Bahra » 04 Jul 2011, 10:25

Maja wrote:koliko primjećujem kad se stavi smajli na kraj rečenice ne ide tačka.
ko je izmislio to pravilo :zubi
Lazo Goluza :respekt
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by bmw » 04 Jul 2011, 12:46

Kad vidim da neko ima puno gresaka u pisanju, pomislim odmah da je bio los u skoli.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by String » 04 Jul 2011, 14:56

jasam bijo odlican ucenik uskoli stalno sam dobijo petice i nikad nisam imo problema sa pisanjem i gratomatotikom i stalno sam trazijo da idem u ve ce da pisam i uvjek sam se izrazavo pravilno nisam nikad sovo ni galamijo na svoje drugove urazredu i uciteljica mi je stalno davala dobre ocjene jer uvjek sam ja dignem ruku i prsta dva da odgovarajem kad me nesto pita ona da kazem iz bijologije jer sam volijo ucit one bube iz prirode i drustva jedino nisam znao matematike da racunam pa sam stalno skido i nekad carape da brojim na prste od nogu kad bude neki velikacki broj da se sabere pa neznam kako daga saberem samo na prste od ruku mojijeh pa sam dobijo jedinicu a mama ondar ode u skolu pa moli uciteljicu da mi da dvojku kad smo ucili korjenje iz matematike ja sve mjeso sa bijologijom mislijo da se iz ote knjige mora gledat to korjenje pa mi reko drug da nije oto ta knjiga nego ona sto su na njoj oni brojovi njaki i sve mi se ondar pomjesa i ja odem ondar iza skole i tamo sam sve pusijo cigare da me ko ne vidi jer se oto nije smjelo radit u skoli da pusis cigare
Image

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by bmw » 04 Jul 2011, 15:27

String wrote:jasam bijo odlican ucenik uskoli stalno sam dobijo petice i nikad nisam imo problema sa pisanjem i gratomatotikom i stalno sam trazijo da idem u ve ce da pisam i uvjek sam se izrazavo pravilno nisam nikad sovo ni galamijo na svoje drugove urazredu i uciteljica mi je stalno davala dobre ocjene jer uvjek sam ja dignem ruku i prsta dva da odgovarajem kad me nesto pita ona da kazem iz bijologije jer sam volijo ucit one bube iz prirode i drustva jedino nisam znao matematike da racunam pa sam stalno skido i nekad carape da brojim na prste od nogu kad bude neki velikacki broj da se sabere pa neznam kako daga saberem samo na prste od ruku mojijeh pa sam dobijo jedinicu a mama ondar ode u skolu pa moli uciteljicu da mi da dvojku kad smo ucili korjenje iz matematike ja sve mjeso sa bijologijom mislijo da se iz ote knjige mora gledat to korjenje pa mi reko drug da nije oto ta knjiga nego ona sto su na njoj oni brojovi njaki i sve mi se ondar pomjesa i ja odem ondar iza skole i tamo sam sve pusijo cigare da me ko ne vidi jer se oto nije smjelo radit u skoli da pusis cigare
:apl :ok

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by myka » 04 Jul 2011, 19:09

Nebitno skroz,mnogo je nasih ljudi na 'strani' tako da je poznato da oni radeci za Lijepu nasu i za dobrobit svih nas,prva 3 mjeseca prvo sto urade zaborave 'nas' i zaboga ko ce se brinut o pravopisu pored toliko posla.Onda nebitan je nas jezik,nepotreban u svijetu,pa zasto brinuti


Jedino sto mi smeta jest to J u kamiona,bio,,,itd

Uostalom i mi vec imamo hrpu nepismene djece,prvo sto nauce jest da vuk zivi na drvetu(suvisno je sve drugo spominjati)...ali vjeronauk je obavezan i nepisano pravilo ;)
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by sann » 04 Oct 2011, 13:18

deejay edo wrote:Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa, pemra irtažsiavnjima zansntevknia sa Cmbargeida, njie vžano kjoim su roedsljdoem npiasnaa slvoa u rčijei, jdieno je btino da se pvro i zdanje sovlo nlaaze na sovm msjteu.

Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa što ljduksi mzoak ne čtia savko slvoo pnaooosb, vea rčijei prmraota kao clejniu. Oavj preomećaj je šljiavo nzavan tipoglikemija.

Uspjeli ste pročitati, zar ne?

Eto vidite da pravopis ne mora uvijek biti važan! :cvike
da kada imas vremena kao ja sada.... :pusi


meni je jako vazan,cak sta vise,po pisanju citam ljude,ne moram ih nikad sresti,a mogu reci kakav karakter imaju,dokle su spremni ici,jer jedna jedina rijec napisana,kako netreba.......puno kaze :)
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2011, 16:15

...jah

Mozda je covjek mislio,na pisanje pravih stvari. To nije isto kao i obicni pravopis.
kakva korist,od pravopisa,ako neko pise pogresne stvari :kafa
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by sann » 04 Oct 2011, 16:30

Krokodil Behko wrote:...jah

Mozda je covjek mislio,na pisanje pravih stvari. To nije isto kao i obicni pravopis.
kakva korist,od pravopisa,ako neko pise pogresne stvari :kafa

pa.zar ti kada pises ovdje ne pises prave stvari..... :)
pomislicu da si lik iz Alise i zemlje cuda... :hihi :pusi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2011, 16:35

Nasa zemlja,jeste zemlja cuda.. Sta je tu cudno?
Neces pogrijesiti,bar ne puno u pravopisu,ako to i napises :D.
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by sann » 04 Oct 2011, 16:45

Krokodil Behko wrote:Nasa zemlja,jeste zemlja cuda.. Sta je tu cudno?
Neces pogrijesiti,bar ne puno u pravopisu,ako to i napises :D.
:ble ..... :pusi

Znaci u stvarnosti si...........zec :DD ,kojeg Alisa trazi svo vrijeme.... :valja


.....i ja tebe :pusa
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Heidi » 04 Oct 2011, 16:58

˙˙˙˙ǝɔnʌz ǝɾןoq ıuǝɯ oʞɐʞ oʞɐuo ɯǝuǝɹʞoǝɹd ıɔǝɾıɹ ǝʞǝu oʇsǝɔ˙˙˙ǝuɥɐɹd ıɯ oʞɐʞ ɯǝsıd :cool
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 3933 times
Status: Online

Re: Pravopis nije uvijek vazan!?

Post by Mister No » 04 Oct 2011, 17:05

Heidi wrote:˙˙˙˙ǝɔnʌz ǝɾןoq ıuǝɯ oʞɐʞ oʞɐuo ɯǝuǝɹʞoǝɹd ıɔǝɾıɹ ǝʞǝu oʇsǝɔ˙˙˙ǝuɥɐɹd ıɯ oʞɐʞ ɯǝsıd :cool
:plavi
The Dark Side Of The Forum...

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests