Franc Kafka

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Podrinjac » 08 Jun 2016, 22:48

Heidi wrote:Citati, odlomci, knjige su samo odskocna daska za slobodniji ulazak u nesto sto te privlaci, a toga se mozda malkice bojis. To je sve.
Procitati, kopirati tudji citat je svakako pametnije nego lupetati i kvariti svaku temu svojim frustracijama.
Izgleda da su se naučnici očigledno zajebali oko istraživanja.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Heidi » 08 Jun 2016, 22:49

Dosadan si.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Maja » 08 Jun 2016, 23:31

Vala baš. Ako ga treba banovati samo javi.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Hannibal » 08 Jun 2016, 23:33

ako ga banujes banuj i mene ocm
🐽

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Heidi » 08 Jun 2016, 23:36

Ma jok, kakvo banovanje.
sada neka rucka novopecene spoznaje, a sutra cemo nastaviti terapiju. :oo
Bit ce ovo dug put. :o
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Mohr » 13 Aug 2016, 12:01

Proces

Zgodna je skrivena ironija sudbine rukopisa Franza Kafke. Dio materijala koje je 1924. oporukom ostavio Maxu Brodu uz eksplicitnu uputu prijatelju da ih uništi, naime, Brod je opet oporukom ostavio svojoj tajnici Esther Hoffe uz podjednako eksplicitnu uputu da ih preda ‘Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu, gradskoj knjižnici u Tel Avivu ili nekoj drugoj organizaciji u Izraelu ili inozemstvu’. Brod nije ispunio Kafkinu želju, nije ni Hoffe njegovu: dokumente je zadržala, manji dio prodala – poput rukopisa ‘Procesa’ za koji je od jednog njemačkog muzeja dobila oko milijun eura Image – a ostale predala dvjema kćerima. Sačuvani od propasti iznevjerivanjem jedne posljednje želje, manuskripti su tako skoro pola stoljeća ostali skriveni od javnosti iznevjerivanjem druge. Ali pravosuđe nema smisla za humor ni za ironiju: izraelski Vrhovni sud odbacio je prošlog tjedna sve žalbe jedine danas žive nasljednice Esther Hoffe, njezine kćeri Eve, naloživši joj da na kraju devetogodišnjeg pravnog spora nekoliko kutija s materijalima napokon preda Nacionalnoj biblioteci Izraela koja je obećala uskoro ih digitalizirati i objaviti na internetu. Ako je fina simetrija priče o dva izigrana testamenta grubom sudskom odlukom pokvarena, preostaje nam barem uzbudljivo iščekivanje objave rukopisa: među tajnim bilješkama, crtežima i pismima navodno je i nekoliko ranije neobjavljenih književnih tekstova.


Boris Postnikov, Novosti

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Franc Kafka

Post by Rum » 02 Jul 2018, 18:47

Franc Kafka je jednom sreo devojčicu u parku gde je svakoga dana šetao. Plakala je jer je izgubila svoju lutku i bila je neutešna. Kafka ju je tešio rečima:

''Tvoja lutka nije izgubljena. Samo je otišla, ja sam je video i pričao sa njom i rekla je da će se vratiti.''

Dogovorili su se da se nađu na istom mestu sledećeg dana. S obzirom da nije našao lutku, sastavio je pismo u lutkino ime i pročitao ga devojčici.

''Molim te, ne tuguj za mnom. Otišla sam na put oko sveta. Pisaću ti o svojim avanturama.''

Bio je to početak dugog druženja devojčice i Franca Kafke, pri čemu joj je pri svakom novom susretu čitao novi izveštaj o lutkinim proputovanjima. Bili su to živo izmaštani i opisani doživljaji koji su utešili devojčicu.

Vreme je teklo, a susreti se, kako to obično biva, proređivali. Pri poslednjem sastanku, Kafka je poklonio devojčici lutku. Bila je to potpuno drugačija lutka od one koju je devojčica izgubila.

Lutka je sa sobom imala i pismo u kome je pisalo; ''Putovanja su me promenila.''.

Godine su prošle, a devojčica je postala žena. Tek tada pronašla je pismo skriveno u lutki. Ukratko, poruka je bila sledeća:

''Neminovno je da ćeš sve što voliš u životu u jednom trenutku izgubiti, ali na kraju, ljubav će se vratiti u nekom novom obliku.''.



Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by dadojović » 27 Sep 2020, 11:57

"Počni s onim što je ispravno a ne prihvatljivo."
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by dadojović » 01 Nov 2020, 12:57

"U posljednjim je desetljećima izrazito opadanje interesa za umjetnike u gladovanju."
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51225
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20889 times
Been thanked: 20625 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Shadow » 29 Dec 2020, 10:59

"Put od pojave do stvarnosti često je veoma težak i dugačak, a mnogi ljudi su veoma loši putnici. Moramo da im oprostimo kada se teturaju i udaraju nas, kao da udaraju u zid".

Image
Mirno more

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by vrhbosnica » 29 Dec 2020, 11:03

Otkud sad kafka..ni kafu jos popila nisam
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51225
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20889 times
Been thanked: 20625 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Shadow » 20 Jan 2021, 19:27

"Moram biti mnogo sam. Što god sam uspio učiniti, samo je rezultat osame. Strah da se vežem, da se pretočim. Onda više nikada nisam sam".



Image
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51225
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20889 times
Been thanked: 20625 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Shadow » 18 Jul 2022, 22:50

Kafkino pismo Mileni J.

(Četvrtak)

Eto, Milena, ležim na ležaljci, pre podne, go, pola na suncu, pola u senci, posle skoro neprospavane noći; kako bih mogao da spavam kad sam, previše lakosan, obletao bez prestanka oko Vas, kad sam zaista upravo onako kao što Vi danas pišete bio prestravljen onim što mi je palo u krilo, prestravljen u onom istom smislu kao što se priča za proroke da su (već, ili još, to je isto) kao slabačka deca čuli kako ih zove glas i prestravili se i nisu hteli, odupirali su se nogama o zemlju i mozak im je razdirao strah, a već su i ranije bili čuli glasove i nisu znali otkud je taj užasan ton dospeo upravo u taj glas - je li to bila slabost njihovog uha ili snaga tog glasa - niti su znali, zato što su bili deca, da je glas već pobedio i ugnezdio se pomoću tog unapred poslatog, slutnjom ispunjenog straha koji su osećali zbog tog glasa, a čime još nije bilo ništa iskazano o njihovom proročkom određenju, jer taj glas čuju mnogi, ali da li su ga dostojni, to je i objektivno još veoma neizvesno, a sigurnosti radi bolje je da se to odlučno poriče - dakle, tako sam tu ležao kad su stigla Vaša dva pisma.

Jedna osobenost nam je, čini mi se, Milena, zajednička: tako smo bojažljivi i plašljivi, skoro svako pismo je drugačije, skoro svako puno strepnje zbog prethodnog i, još više, radi odgovora. Vi niste takvi po prirodi, to se lako može uočiti, a ja, možda čak ni ja nisam, ali to mi je skoro postala druga priroda i gubi se, samo u očajanju, ili u ljutnji i, da ne zaboravim, i u strahu.

Ponekad imam utisak da imamo sobu sa naspramnim vratima i svako od nas drži kvaku svojih vrata i dovoljno je da jedno trepne, pa da se drugo nađe iza svojih vrata i sad treba onaj prvi još samo jednu reč da kaže, pa će drugi već sasvim zatvoriti vrata za sobom, ne možeš ga više čak ni videti. Nesumnjivo će onaj drugi od nas vrata opet otvoriti, jer je to jedna soba, koju možda ne možemo da napustimo. Samo da nismo i jedno i drugo isti, da je jedno od nas mirno, da tobož ne obraća pažnju na ono drugo, da polako dovodi sobu u red, kao da je ta soba kao bilo koja druga. A umesto da je tako, svako se od nas kraj svojih vrata ponaša potpuno jednako, ponekad smo čak oboje iza vrata, a lepa soba stoji prazna. Mučki nesporazumi rađaju se iz toga. Vi se žalite, Milena, na neka pisma, čovek ih okreće i prevrće i ništa, a ipak su to, ako se ne varam, upravo ona pisma u kojima sam Vam bio tako blizak, tako stišan u krvi, stišavao Vašu, tako duboko u šumi, tako smiren u miru, da čovek poželi da kaže samo toliko da se kroz krošnje vidi nebo, samo to, i ništa drugo, i da posle jednog sata kaže opet to isto, i tu svakako nema „Ni jedna jedina reč koja ne bi bila dobro promišljena“. I to ne traje dugo, najviše jedan trenutak, uskoro se opet javljaju trube besane noći. Promislite i to, Milena, kakav dolazim k Vama, kakvo tridesetoosmogodišnje putovanje leži za mnom (a pošto sam Jevrejin, dvostruko je duže) i kad sam na jednom tobož slučajnom zaokretu ugledao Vas, koju nikad nisam očekivao da ću videti, a još manje sad, tako kasno, onda, Milena, ne mogu da vičem, niti u meni išta viče, niti govorim hiljadu ludosti, one nisu u meni (ne mislim na druge ludosti kojih ima kod mene u izobilju), a saznajem da klečim možda tek po tome što sasvim blizu pred očima vidim Vaše noge i milujem ih.

I nemojte tražiti iskrenost od mene, Milena. Niko je od mene ne može više tražiti nego što je ja sam tražim, a ipak mi izmakne, da, možda mi izmakne u potpunosti. Ali me u tom lovu ne ohrabruje ohrabrivanje, nego naprotiv, onda ne mogu ni koraka dalje, odjednom sve postaje laž i progonjeni dave lovca. Ja sam na tako opasnom putu, Milena. Vi stojite čvrsto kraj jednog drveta, mlada, lepa, Vaše oči svojim zracima obaraju patnje sveta. Igramo se "škatule", ja se u senci šunjam od jednog drveta do drugog, sad sam nasred puta, Vi mi dovikujete, opominjete me na opasnosti, hoćete da mi ulijete hrabrost, zapanjujete se zbog mog nesigurnog koraka, podsećate me (mene podsećate!) na ozbiljnost igre - ja ne mogu, padam, već ležim. Ja ne mogu istovremeno osluškivati strašne glasove unutrašnjeg bića i Vas, ali mogu slušati šta oni govore i to Vama poveravati, Vama kao nikome na svetu.
Vaš F.
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51225
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20889 times
Been thanked: 20625 times
Status: Offline

Re: Franc Kafka

Post by Shadow » 18 Nov 2022, 23:37

Ako imate makar jednog čoveka pred kojim možete da budete slabi, jadni, nesrećni a da vam on ne čini zlo - bogati ste.
81c54bbe0f3314b5673edc7a6d6733d1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests