Papir ili tehnika?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Papir ili tehnika?

Post by Julia-Klara » 24 Mar 2013, 21:25

U dilemi sam...
Posto spadam u pasionirane citace knjiga,dodirivanje ispisanih stranica,mirisanje listova,i sakupljanje onih obiljezivaca stranica (dokle sam stigla), javlja se pitanje-nastaviti kupovati knjige ili jednostavno kupiti eBook reader.

Nisam to do sada uradila jer jednostavno , kao sto rekoh, volim knjigu imati u rukama. eBook reader mi je nekako hladan, nema dusu, i imam osjecaj da ce se i dusa knjige kao car citanja izgubiti...

Vasa iskustva...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Luna. » 24 Mar 2013, 21:25

papir
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 21:32

hebo elektronske čitače bona,mojne to uzimati....sporije se e-knjige čiatju nego tiskane,i sama si rekla-nema to dušu,nije to to,nema mirisa,nema one čari jednostavno......osim toga knjiga je jedno naslijeđe,kućna biblioteka je nešto neprocjenjivo.... :srce
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 21:35

Opredijeli se ti za tehniku. Ona ne skuplja prašinu a i manje mjesta zauzme :D
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 21:46

Krokodil Behko wrote:Opredijeli se ti za tehniku. Ona ne skuplja prašinu a i manje mjesta zauzme :D
:sok ti?razočara me skrozzz :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 22:52

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Opredijeli se ti za tehniku. Ona ne skuplja prašinu a i manje mjesta zauzme :D
:sok ti?razočara me skrozzz :kafa
Da ja. Jednostavnije je a realno gledano dobro se vidi. Bolje nego na papiru.
Ne brinem oko prostora i nema brisanja. A i besplatno je :oo
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 22:56

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Opredijeli se ti za tehniku. Ona ne skuplja prašinu a i manje mjesta zauzme :D
:sok ti?razočara me skrozzz :kafa
Da ja. Jednostavnije je a realno gledano dobro se vidi. Bolje nego na papiru.
Ne brinem oko prostora i nema brisanja. A i besplatno je :oo
ma bjaazi ba,ne bih dala onog njuskanja po biblioteci,onog obilaska standova na sajmovima,onog kad otvaras a ne znas sta te ceka,pomirise,listas,malo o autoru(ako je noviji)procitas....pa krenes...dekica,jastucak,soljica caja,kaFucina,sta god....ljepota :srce

vjerovaću da se šališ :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Katja » 24 Mar 2013, 23:01

Zagorka wrote:
ma bjaazi ba,ne bih dala onog njuskanja po biblioteci
E to.
Inače nemam ništa protiv tehnologije ali knjiga ostaje knjiga, sa koricama i listovima papira.

Što se tiče tehnologije, nabavila sam si onu malu led-lampadinu šta se namontira na vrh knjige. :DD

Image

Sad mogu čitati ispod popluna. :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 23:03

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Opredijeli se ti za tehniku. Ona ne skuplja prašinu a i manje mjesta zauzme :D
:sok ti?razočara me skrozzz :kafa
Da ja. Jednostavnije je a realno gledano dobro se vidi. Bolje nego na papiru.
Ne brinem oko prostora i nema brisanja. A i besplatno je :oo
ma bjaazi ba,ne bih dala onog njuskanja po biblioteci,onog obilaska standova na sajmovima,onog kad otvaras a ne znas sta te ceka,pomirise,listas,malo o autoru(ako je noviji)procitas....pa krenes...dekica,jastucak,soljica caja,kaFucina,sta god....ljepota :srce

vjerovaću da se šališ :oo
Dobro. Dobro. Sve je to Ok ali ispuštaš iz vida činjenicu da vrijeme utrošeno po sajmovima možeš iskoristiti za forumašenje, kuhanje, pranje, peglanje i tome slično. Pored toga, lakše je pronaći datoteku sa knjigom nego tumarati po sobi. A laptop ionako možeš ponijeti u krevet. Usput se može polgedati i prigodan klip. Sve su prednosti na strani tehnike djevojko draga. Sve. Samo se opusti i uživaj. :p
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 23:04

Katja wrote:
Zagorka wrote:
ma bjaazi ba,ne bih dala onog njuskanja po biblioteci
E to.
Inače nemam ništa protiv tehnologije ali knjiga ostaje knjiga, sa koricama i listovima papira.

Što se tiče tehnologije, nabavila sam si onu malu led-lampadinu šta se namontira na vrh knjige. :DD

Image

Sad mogu čitati ispod popluna. :D.
Šta je poplun?
Šta kaže očni za tu lampu? :)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 23:08

Ja ne zelim peglati,zelim ici na sajmove knjiga...a ja radim sta zelim,vecinu svog vremena.....peglam kad moram,i kad nemam sta drugo....ne zelim laptop drzati na krilu,ni tablet,ni ista.....zelim knjigu...dobru,staru.....primjer:moj otac ima neku "pjesmaricu" ima joj (slagacu sad,ne znam tacno)ali kako sebe pamtim,znam za to,debela je da ubijes covjeka,listovi pozutjeli......ima li to cijenu? :srce
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by paparaci » 24 Mar 2013, 23:08

Julia-Klara wrote:U dilemi sam...
Posto spadam u pasionirane citace knjiga,dodirivanje ispisanih stranica,mirisanje listova,i sakupljanje onih obiljezivaca stranica (dokle sam stigla), javlja se pitanje-nastaviti kupovati knjige ili jednostavno kupiti eBook reader.

Nisam to do sada uradila jer jednostavno , kao sto rekoh, volim knjigu imati u rukama. eBook reader mi je nekako hladan, nema dusu, i imam osjecaj da ce se i dusa knjige kao car citanja izgubiti...

Vasa iskustva...
zasto ne isprobas? imas mogucnost u svim vecim knjizarama ili prodavnicama tehnicke robe. tako ces se najlakse odluciti.

mislim da je to stvar navike. nista vise. osjecaj na pocetku ce sigurno biti drugaciji i neobican, ali mislim da bi se vremenom navikla.

prednosti jesu te koje je vec Behko spomenuo. pa ti sad vidi....
Zagorka wrote:hebo elektronske čitače bona,mojne to uzimati....sporije se e-knjige čiatju nego tiskane,
sto sporije?

pa zar nije lakse i efikasnije prevrnuti stranicu dodirom ili mahom preko ekrana, nego (obicno) prvo ovlaziti prste kako bi prelistala :oo :p


p.s.: a jeste navalili. dva puta potvrdjujem post i nikako da ga primi :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 23:09

ovaj bi hepek i ja mogla,da ne vice ovaj moj kad se prene iz sna:"de zeno majka mu stara,ugasi tu lampu vise" :grana :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Papir ili tehnika?

Post by Julia-Klara » 24 Mar 2013, 23:09

poplun ti je jorgan :)

a ova lampica je super stvar,samo ja imam svoj kraj kreveta, ni jaka ni slaba-tamaM
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 23:11

paparaci: :djed
______________
Papirnate knjige brže se čitaju od elektronskih
OBJAVLJENO: UTORAK, 06.07.2010.

Galerija vezanih fotografijaPreporuči i podijeliPošalji na print
E-čitači jesu posljednji krik mode u tehnološkom svijetu, no ljudi koji čitaju papirnate knjige i dalje uspijevaju brže čitati od onih koji su prihvatili elektronske knjige. Nedavno istraživanje dr. Jakoba Nielsena iz tvrtke Nielsen Norman Group pokazalo je, naime, da ljudi 10,7 posto sporije čitaju na iPadu ili Kindleu, koristeći aplikaciju iBooks, u usporedbi s dobrim, starim papirom. Usprkos sporosti, 24 korisnika koja su sudjelovala u istraživanju svejedno su radije čitala elektronske knjige. Čitanje s PC-a uopće nije bilo u konkurenciji; takav oblik informiranja najmanje je drag svim sudionicima.

Sudionici istraživanja čitali su različite kratke priče Ernesta Hemingwaya na različitim medijima, a istraživači su paralelno bilježili brzinu čitanja i razumijevanje priče. U prosjeku, sudionicima je trebalo 17 minuta i 20 sekundi da pročitaju priču.

No, papirnata knjiga, otkrio je Nielsen, bila je nesumnjivi pobjednik. U usporedbi s papirom, oni koji su čitali na iPadu, čitali su 6,2 posto sporije, a oni koji su koristili Kindle 2 čak 10,7 posto sporije. Istraživači su također zamolili korisnike da ocijene koliko im se sviđa pojedini mediji za čitanje, ocjenom od 1 do 7. iPad, Kindle i papirnate knjige su bili gotovo izjednačeni; dobili su prosječne ocjene – 5,8, potom 5,7 i 5,6. Monitor osobnog računala dobio je najgoru ocjenu – 3,6 bodova. Osobno računalo korisnicima se najmanje sviđalo jer ih je najviše podsjećalo na atmosferu na poslu.

Čini se da tehnologija ipak još nije uspjela replicirati iskustvo koje čovjek ima čitajući papirnatu knjigu. Usprkos tome, e-knjige su lani zaradile 313 milijuna dolara, a prihod tog tržišta porastao je za 176,6 posto u odnosu na godinu prije, premašujući prodaju audio-knjiga. U ovoj godini, prodaja e-knjiga zasad raste 217,3 posto u odnosu na 2009., procijenila je Udruga američkih nakladnika.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 23:16

Zagorka wrote:Ja ne zelim peglati,zelim ici na sajmove knjiga...a ja radim sta zelim,vecinu svog vremena.....peglam kad moram,i kad nemam sta drugo....ne zelim laptop drzati na krilu,ni tablet,ni ista.....zelim knjigu...dobru,staru.....primjer:moj otac ima neku "pjesmaricu" ima joj (slagacu sad,ne znam tacno)ali kako sebe pamtim,znam za to,debela je da ubijes covjeka,listovi pozutjeli......ima li to cijenu? :srce
Pa saddd.. Ako je dosta stara cijena je poprilična :DD
Šalu na stranu. Dodatna prednost elektronike je ta što se ne možeš sentimentalno vezati za to. Bit ćeš rasterećenija i to je to. Šta će ti toliko stvari oko tebe?

Julia-Klara wrote:poplun ti je jorgan :)

a ova lampica je super stvar,samo ja imam svoj kraj kreveta, ni jaka ni slaba-tamaM
Ja kad sam osjetio da me desno oko žiga, upravo je to bilo u trenutku kad sam čitao novine "na suncu". Dakle pri jačoj svjetlosti. Ta lampica nije isto što i sunce ali fazon je u odbijanju svjetlosti od svijetle podloge pa je ona još jača nego kad direktno gledaš u lampicu.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 23:19

a sta ce ti zivot ako se neces sentimentalno vezati ni za sta,popisaj ga da izvines :cudi
i nemam toliko stvari,uredno su slozene na policu pod konac...kad prodjem nekad preletim lagano rukom preko njih.....ne znam...kako zelite...ja ne bih.....pa na moru pod drvetom u hladu....ejjjj divote...... :srce
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Papir ili tehnika?

Post by Julia-Klara » 24 Mar 2013, 23:20

eh,jest :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Blackhawk » 24 Mar 2013, 23:28

Ja imam hrpu elektronskih knjiga, oko 5gb na racunaru..
Procitao sam par njih i to kratke one price od Agathe Christie, i jos jednu bosansku i to je to
jednostavno nemam volje da citam na compu, sto kazu nemam tog osjecaja da okrecem stranicu..

A da imam toliko pravih knjiga, do sad bi vjerovatno vecinu procitao..
Papir je papir..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by paparaci » 24 Mar 2013, 23:36

pa dobro Zagi, ovo istrazivanje uopste ne zacudjuje. ljudi su jednostavno navikli na knjigu. drugo do sad nije ni postojalo. siguran sam da ce se to vremenom promijeniti.

svako onako kako zeli i voli.

ali prednosti elektronskog citaca jesu te sto na njega mozes navaljati citav niz knjiga koje su ti vazda i u svakoj prilici dostupne. ne zauzima prostora nimalo. kad zelis naci odredjeni pasus u nekoj knjizi to pomocu ugradjenog pretrazivaca mozes daleko brze i efikasnije naci nego rucnom pretragom kod obicne knjige.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests