Papir ili tehnika?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Nela » 25 Mar 2013, 08:36

Ja uzivam hodajuci po sajmovima, hvala Bogu ima ih cesto. Uvijek ostavim po nekoliko sati hodajuci, gledajuci, a onda jedva do auta otaljigam knjige :D.
Uzivam da ih gledam na polici, da se zavalim na krevet, i citam. Mmmm onaj lijepi miris koji samo knjiga ima. A dok sam jos studirala najdraze mi je bilo kad uzmem knjigu iz biblioteke, jer su sve dosta stare, one imaju najljepsi miris.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Papir ili tehnika?

Post by Ideja » 27 Mar 2013, 00:01

Draži mi je papir mada sam jedno vrijeme bila zainteresirana da kupim eBook reader najviiše zbog putovanja i želje da na jednom mjestu auvijek priruci imam puno knjiga. Nekako imam osjećaj i kad bih ga kupila da bi se se svelo na puko skupljanje knjiga a da bih ga u stvari i rijetko koristila. Jednostavno je drugačiji osjećaj kad držiš knjigu u rukama, listaš, zaspeš uz nju...pa se probudiš i nađeš je na podu i ništa joj :oo jesu li čitači toliko izdržljivi?
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 13:56

Image

Učenici u Finskoj od naredne godine više neće učiti pisana, već će samo koristiti štampana slova. Ključna cilj ove reforme jeste da se u svijetu digitalnih tehnologija i interneta usvoje vještine koje će omogućiti bolje formalno i lakše neformalno obrazovanje.

Finski obrazovni sistem mnogi smatraju jednim od najboljih u svijetu, ali ovu reformu mnogi doživljavaju kao potencijalno opasan eksperiment.

S druge strane, zagovornici vjeruju da se trendovima koje nameće razvoj tehnologije ne treba tvrdoglavo protiviti.

Stručnjaci navode da je razvoj tehnologija u savremenom društvu toliko ubrzan da današnja djeca više ne znaju kako će izgledati struka koju uče kada izađu iz klupa, odnosno da li će taj posao raditi ljudi, kompjuteri ili roboti.

(Vijesti.ba/Srna)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Zagorka » 19 Jan 2015, 14:05

Šteta je ovo.Pa ne možeš preko noći odbaciti nesto sto je tolikim generacijama služilo.Neki ministar reko i kapak.Od sutra dolaze djeca manje pismena.Naiđe na stare rukopise i bleji u njih.Da se za glavu zapne,ne zna šta piše.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Lebowski » 19 Jan 2015, 14:08

Nepotrebno. U nekim zemljama uče i lijepo pisanje, kaligrafiju.. pa i ti Kinezi šta moraju učiti pa im ne fali ništa, ne smeta. Valjda nećemo kopirati od ovoga ništa mada me ne bi čudilo da u našim školama zabrane učenje pisanja, bilo kakvog.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Zagorka » 19 Jan 2015, 14:10

Valjda se boje da im neće stati sve u glavu,i ovo i ono,pa nešto da odvade :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by vila » 19 Jan 2015, 14:12

Užas!
tehnoloski napredak nam donosi intelektualno nazadovanje!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 14:21

Lebowski wrote:Nepotrebno. U nekim zemljama uče i lijepo pisanje, kaligrafiju.. pa i ti Kinezi šta moraju učiti pa im ne fali ništa, ne smeta. Valjda nećemo kopirati od ovoga ništa mada me ne bi čudilo da u našim školama zabrane učenje pisanja, bilo kakvog.
Ionamko pišemo isključivo pomoću uređaja, pa mogu i to zabraniti.
Mislim da je pitanje mjeseca, kad će lansirati neke hepeke umjesto olovki.
online

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by radeta62 » 19 Jan 2015, 14:48

vila wrote:Užas!
tehnoloski napredak nam donosi intelektualno nazadovanje!
Mozes zamisliti kako je nama srbima koji imamo najbolje pismo (cirilicu) na svetu, :sok

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by vila » 19 Jan 2015, 14:53

radeta62 wrote:
vila wrote:Užas!
tehnoloski napredak nam donosi intelektualno nazadovanje!
Mozes zamisliti kako je nama srbima koji imamo najbolje pismo (cirilicu) na svetu, :sok
Ne mogu
:D.
Cirilica je lipo pismo,,,nazalost neki ga smatraju nepotrebnim pa ga danas djeca ne uce vise,,
meni je i nepoznavanje cirilice,bar za nas na ovom podrucju,nepismenost i nazadovanje!

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by radeta62 » 19 Jan 2015, 15:07

vila wrote:
radeta62 wrote:
vila wrote:Užas!
tehnoloski napredak nam donosi intelektualno nazadovanje!
Mozes zamisliti kako je nama srbima koji imamo najbolje pismo (cirilicu) na svetu, :sok
Ne mogu
:D.
Cirilica je lipo pismo,,,nazalost neki ga smatraju nepotrebnim pa ga danas djeca ne uce vise,,
meni je i nepoznavanje cirilice,bar za nas na ovom podrucju,nepismenost i nazadovanje!
Znam :hihi e vidis ja znam i latinicu da pisem a sto se tice poznavanja stranih jezika poliglota sam.Znam srpsko-hrvatski,hrvatski,bosnjacki,crnogorski i srpski... :D.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Calla » 19 Jan 2015, 16:02

pa odes malo u Makedoniju da mucas muc,zucas zuc,,,
i kada se umoris zamolis fino da ti prevedu na pisanom srpskohrvatskom ,jer se to nekada ucilo u ovim rascjepljenim republikama !!
Danas se i ne zeli vise nitko sa onim drugim sporazumjevati ,,Pa onda mi je i nebitno koje pismo citam natipkano ili napisano ako je gramaticki tacno i ako se sa napisanim slovima sporazumimo!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by radeta62 » 19 Jan 2015, 16:12

Calla wrote:pa odes malo u Makedoniju da mucas muc,zucas zuc,,,
i kada se umoris zamolis fino da ti prevedu na pisanom srpskohrvatskom ,jer se to nekada ucilo u ovim rascjepljenim republikama !!
Danas se i ne zeli vise nitko sa onim drugim sporazumjevati ,,Pa onda mi je i nebitno koje pismo citam natipkano ili napisano ako je gramaticki tacno i ako se sa napisanim slovima sporazumimo!
Danas svi stranci do juce smo zajedno u krevetu svi spavali,sta ti je zivot. :grana

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Calla » 19 Jan 2015, 17:07

ja se sjecam kada su moja djeca posla u prvi razred osnovne
ucila su prvo rjeci pa sastavljali su recenice ,pa tek nakon tri mjeseca poceli pisati slova,,
,AAA ja kao mama iz jugoslovenske pedagogije padala u nesvjest i sve se cudila i uvjek njemce pravila ludacima
(ej reko nece ova djeca ovako nikada savladati Abecedu :lud :D. :D. )


A danas iskusno samo potvrdujem koliko sam bila naivna u poimanju da postoji samo jedna metoda prilazenju ucenja ili pisanja slova
logicno slikovito snimanje recenica pomocu citanja je isto nacin prepiske slova na papir ,
,tako da ce tipkovnica odraditi svoje preslikavanjem u mozgu naucit ce djecica brzo da sva slova zapamte a kasnije naravno da ce i prepisivati slovo po slovo cim nestane struje :oo
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by JCR » 19 Jan 2015, 20:47

radeta62 wrote:
vila wrote:
radeta62 wrote:
vila wrote:Užas!
tehnoloski napredak nam donosi intelektualno nazadovanje!
Mozes zamisliti kako je nama srbima koji imamo najbolje pismo (cirilicu) na svetu, :sok
Ne mogu
:D.
Cirilica je lipo pismo,,,nazalost neki ga smatraju nepotrebnim pa ga danas djeca ne uce vise,,
meni je i nepoznavanje cirilice,bar za nas na ovom podrucju,nepismenost i nazadovanje!
Znam :hihi e vidis ja znam i latinicu da pisem a sto se tice poznavanja stranih jezika poliglota sam.Znam srpsko-hrvatski,hrvatski,bosnjacki,crnogorski i srpski... :D.
Ne cuh nikad za ovaj jezik. Jel ima neko da mi priblizi slucaj :hm

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by laganini » 19 Jan 2015, 20:58

Zagorka wrote:Šteta je ovo.Pa ne možeš preko noći odbaciti nesto sto je tolikim generacijama služilo.Neki ministar reko i kapak.Od sutra dolaze djeca manje pismena.Naiđe na stare rukopise i bleji u njih.Da se za glavu zapne,ne zna šta piše.
..jako je bitno za mehaničara da zna cosinuse i sinuse...kome bude trebalo naučit će ...pametna odluka jebemti miša ja sam skoro i zaboravio mala slova totalno neupotrebljiva :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Maja » 19 Jan 2015, 21:10

Stručnjaci navode da je razvoj tehnologija u savremenom društvu toliko ubrzan da današnja djeca više ne znaju kako će izgledati struka koju uče kada izađu iz klupa, odnosno da li će taj posao raditi ljudi, kompjuteri ili roboti.
Taman sam mislila napisati kako će ljudi za 50 godina uz svu ovu komjuterizaciju postati roboti. Nema pisanja rukom, imaćemo čipove pod kožom i kakve sve gluposti ne čuh u zadnje vrijeme.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by storm » 19 Jan 2015, 21:41

Maja wrote:
Stručnjaci navode da je razvoj tehnologija u savremenom društvu toliko ubrzan da današnja djeca više ne znaju kako će izgledati struka koju uče kada izađu iz klupa, odnosno da li će taj posao raditi ljudi, kompjuteri ili roboti.
Taman sam mislila napisati kako će ljudi za 50 godina uz svu ovu komjuterizaciju postati roboti. Nema pisanja rukom, imaćemo čipove pod kožom i kakve sve gluposti ne čuh u zadnje vrijeme.
Nas neće ... možda našu djecu....ali njihovu djecu će garant zajebat s tim :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by laganini » 19 Jan 2015, 21:45

..koje sam ja kurate sreće mora učit i mala slova i ćirilicu :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova

Post by Pasaga » 19 Jan 2015, 21:45

storm wrote:
Maja wrote:
Stručnjaci navode da je razvoj tehnologija u savremenom društvu toliko ubrzan da današnja djeca više ne znaju kako će izgledati struka koju uče kada izađu iz klupa, odnosno da li će taj posao raditi ljudi, kompjuteri ili roboti.
Taman sam mislila napisati kako će ljudi za 50 godina uz svu ovu komjuterizaciju postati roboti. Nema pisanja rukom, imaćemo čipove pod kožom i kakve sve gluposti ne čuh u zadnje vrijeme.
Nas neće ... možda našu djecu....ali njihovu djecu će garant zajebat s tim :kafa
Citao sam o ovome.
Uveliko se razmislja o tome.
Naime,odmah po rodjenju,ugradjivat ce se cip,negdje iza uha,tako
da ljudima nece trebat uopste dokumenti.
Kod provjere indetiteta,samo ga skanaju,netrba ti ni pasos...i te zajebancije.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests