Chelsea F.C.

Kutak za sportski trenutak
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 20 Dec 2014, 14:26

Image

Chelsea F.C.

Chelsea F.C. je engleski nogometni klub iz zapadnog Londona, zvan i The Blues ("Plavi") ili prije toga Pensioners ("Penzioneri"). Klub je osnovan 1905. godine, igra u Premier ligi i većinu svoje povijesti proveo je pri vrhu engleskog nogometa. Chelsea je osvojio četiri naslova prvaka Engleske, sedam FA kupova, četiri Liga-kupa, dva puta trofej Kupa pobjednika kupova te jednu Ligu prvaka.

Prvi veliki uspjeh klub je doživio 1955. godine kada su postali pobjednici Engleske lige. Zadnje desetljeće je najuspješnije u povijesti kluba kada je tri puta osvojena Premier liga, 2005., 2006. i 2010. godine, a klub se domogao i finala Lige prvaka dva puta, 2008. godine, kada su izgubili protiv Manchester Uniteda u Moskvi nakon izvođenja jedanaesteraca i 2012., kada su slavili u Münchenu protiv Bayerna, također nakon izvođenja jedanaesteraca.

Chelseajev dom je Stamford Bridge, kapaciteta 41.837 ljudi, smješten u Fulhamu u zapadnom Londonu, gdje igraju od osnivanja kluba. Godine 2003. bogati je ruski poduzetnik Roman Abramovič kupio klub.

Tradicionalna oprema Chelseaja sastoji se od plave majice i hlačica te bijelih čarapa. Grb kluba se mijenjao nekoliko puta u svrhu moderniziranja pa je tako trenutačni grb modificirana verzija grba iz 1950-ih.

Image

Povijest

Chelsea je osnovan 10. marta 1905. godine u pubu po imenu The Rising Sun. U svojim počecima klub nije doživljavao veliki uspjeh, najbliže tome su bili 1915. godine kada su došli do finala FA kupa i izgubili od Sheffield Uniteda. Bivši napadač engleske reprezentacije Ted Drake postaje trener 1952. godine te započinje modernizaciju kluba. Mijenja se grb Pensionersa, poboljšava se omladinski pogon i režim treninga te se nadograđuje stadion. Sve to je dovelo do prvog velikog uspjeha, kada je klub iz
zapadnog Londona postao po prvi put prvakom Engleske lige u sezoni 1954./55.

Image

Šezdesetih godina mladi i talentirani Chelsea pod vodstvom Tommyja Dochertyja osvaja nekoliko natjecanja pa tako i Engleski Liga kup u sezoni 1964./65., a 1970. godine osvaja i prvi FA kup pobijedivši u finalu Leeds United rezultatom 2:1. Sljedeće godine Chelsea ostvaruje prve uspjehe u Europi osvojivši Kup pobjednika kupova u Ateni, svladavši pritom Real Madrid.

Od Abramoviča

Ruski milijarder Roman Abramovič 2003. kupuje Chelsea, uvodeći je u novu eru. Dobrim ulaganjem u klub podigao ga je na znatno viši nivo. Vjerojatno najvažniji korak bilo je dovođenje José Mourinha. Već iste sezone (2004./5.) rezultati se pokazuju - Chelsea osvaja ligu. Otad je do danas osvojila još 2 puta ligu i 4 puta FA Cup, 2 puta Engleski Liga kup, te 2 puta Community Shield. Abramovič je solidan engleski klub postavio u sami svjetski vrh. 2008. klub je nastupio čak u finalu najelitnijeg europskog natjecanja - Ligi prvaka. Tu je u finalu poražen lutrijom jedanesteraca od Manchester Uniteda.

Osim što je iduće godine osigurala opetovano polufinale Lige prvaka, sve do zadnje minute i bila je u tom finalu. A onda, Iniesta zabija i odvodi Barcelonu u finale. Taj polufinalni ogled poprilično je kontroverzan obzirom na suđenje te večeri, a to je bio možda i najveći uzročnik pogrdnog Barceloninog nadimka Uefalona, konotirajući navodnu Uefinu naklonost prema Barceloni. No kako će reći navijači

Chelsea, pravda je došla 2012. godine u finalnom meču s Bayern Münchenom kad je Chelsea napokon uzela titulu Lige prvaka. Ponovo je nastupila lutrija jedanesteraca, a odlučujući jedanesterac zabio je klupska ikona - Didier Drogba. On je zajedno s John Terryjem i Frankom Lampardom obilježio Abramovičevo razdoblje u igračkom aspektu. Iduće godine, zbog nešto slabijeg ligaškog nastupa prošle sezone, klub je nastupio u nešto nižem natjecanju - Europska liga. No osvojio je. Uz sve te uspjehe od dolaska Abramoviča, Chelsea je sve to vrijeme bio u samom vrhu engleske lige, te u europskim natjecanjima, svake godine. Sredinom 2013., Mourinho, koji je 2008. otišao u Inter (potom i u Real Madrid), se vraća u Chelsea, potpisavši ugovor koji ga veže do 2017. godine.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 20 Dec 2014, 14:27

Procurili novi dresovi Chelseaja: U narednu sezonu sa novim sponzorom


Dva dizajna dresova Chelseaja za narednu sezonu pojavila su se u javnosti.

Image

Novi sponzor Plavaca bit će poznata aviokompanija Turkish Airlines, koja će zamijeniti Samsung poslije uspješne saradnje duge devet godina.

Image

Saradnja Chelseaja i svjetski poznate aviokompanije iznosit će oko 25 miliona funti godišnje, odnosno 7 miliona funti više nego što Samsung trenutno izdvaja.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by greeneyes » 20 Dec 2014, 14:33

Dobro se neko sjetio otvoriti temu za Čelzi i njegove navijače. :oo
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 20 Dec 2014, 17:47

Ako ih ima uopste.. :hihi

Vječna statistika


Strijelci

1 Frank Lampard 209
2 Bobby Tambling 202
3 Kerry Dixon 193
4 Didier Drogba 162
5 Roy Bentley 150
6 Peter Osgood 150
7 Jimmy Greaves 132
8 George Mills 125
9 George Hilsdon 108
10 Barry Bridges 93

Nastupi

1 Ron Harris 795
2 Peter Bonetti 729
3 Frank Lampard 648
4 John Terry 624
5 John Hollins 592
6 Petr Čech 478
7 Dennis Wise 445
8 Steve Clarke 421
9 Kerry Dixon 420
10 Eddie McCreadie 410

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by fruit » 20 Dec 2014, 18:00

greeneyes wrote:Dobro se neko sjetio otvoriti temu za Čelzi i njegove navijače. :oo
A ima nas...masala. .
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 02 Jan 2015, 16:56

Loša forma Plavaca skupo koštala kladionicu

Chelsea bi skupo mogao koštati englesku kladionicu Paddy Power.  Naime, ova kladionica je kraje 11. mjeseca počela svojim klijentima koji su se kladili da će Chelsea ove sezone biti šampion počela isplačivati dobitke.  Iako je tada bilo odigrano tek 12 kola, Plavci cu bili u vrhu sa 38 bodova, sedam bodova više od tada drugoplasiranog Southamptona.

Ipak, nakon 20. kola situacija je sasvim drugačija. Chelsea i Manchester City su totalno poravnati na vrhu tabele Premiershipa, sa identičnom gol razlikom. "Samo izbjegavamo neizbježno", saopštili su nakon odluke o isplati svojih klijenata iz pomenute kladionice, a vjerovatno su sada tek shvatili da su poranili sa isplatama od ukupno 400.000 funti jer utrka za prvaka Engleske tek je postala interesantna.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by storm » 02 Jan 2015, 18:07

Mislim koja ludost nakon trećine prvenstvo isplaćivati oklade :grana
Nije to hrvatska liga :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Lebowski » 02 Jan 2015, 18:12

Može li se u Hrvatskoj kladiti na prvaka.. ima li to u ponudi?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by storm » 02 Jan 2015, 18:56

Lebowski wrote:Može li se u Hrvatskoj kladiti na prvaka.. ima li to u ponudi?
Neznam, ako i je kojim slučajem koef iznosi 1,01:oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Chelsea F.C.

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2015, 17:07

Nisam gledao prvo poluvrijeme. Samo na brzinu, vidjeh kako je pao gol.
Ako je ono bio korner, kako mi se čini, to je bio veoma neobično izveden korner.
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 18 May 2015, 23:30

Englezi uvjereni: Navijači Chelsea su bijesni, Cech 99% prelazi u rivalski klub

Image

Petar Cech, golman Chelseaja na kraju sezone vjerovatno će napustiti Stamford Bridge, a novi klub Čeha iznenadit će sve.

Puno se špekulisalo oko prelaska ovog sjajnog golmana u Arsenala, ali navijači Plavaca tu priču uzimali su zdravo za gotovo, vjerujući da će golman koji je svoje ime izgradio u plavom dresu, ostati u njihovom klubu ili otići u neku drugu državu.

Međutim, da špekulcije nisu bile bezazlene, tvrdi popularni list "Metro" koji govori da su šanse za prelazak Cecha u Arsenal 99% i da su veoma male šanse da se ovaj transfer neće dogoditi.

Arsene Wenger još prije 10 godina želio je dovesti ovog golmana, ali mu to nije pošlo za rukom, a koliko je pametno i pored dva kvalitetna golmana koja ima dovoditi i trećeg ostaje da se vidi.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by KOMESAR » 19 Jul 2015, 12:26

Mourinho o odlasku Čeha:

''Čeh je fantastičan momak koji je bio u klubu deset godina, a prošle godine je bio drugi golman i nije se bunio tokom cijele sezone. Dao sam mu riječ da može ići i otišao je u Arsenal. Bio sam protiv toga, ali on je želio ostati u Londonu jer su mu djeca krenula ovdje u školu i ja sam mu ispunio tu želju iako sam mu govorio da ide u Pariz ili Madrid, ali je on to odbio'', kazao je Mourinho i dodao:

''Nakon Čehovog odlaska rekao sam da je golmanska pozicija veoma osjetljiva i da se s njom ne treba zezati, te su me iz kluba pitali kojeg golmana želim. Ja sam rekao, želim Begovića i dobio sam ga. Čeh je sretan, Asmir je sretan, ja sam sretan, imamo sve što nam treba, jako sam sretan što imam dva od četiri najbolja golmana u Premiershipu''
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Chelsea F.C.

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2015, 23:28

KOMESAR wrote:Mourinho o odlasku Čeha:

''Nakon Čehovog odlaska rekao sam da je golmanska pozicija veoma osjetljiva i da se s njom ne treba zezati, te su me iz kluba pitali kojeg golmana želim. Ja sam rekao, želim Begovića i dobio sam ga. Čeh je sretan, Asmir je sretan, ja sam sretan, imamo sve što nam treba, jako sam sretan što imam dva od četiri najbolja golmana u Premiershipu''
Pa bgm, danas ih je spasio.


Begović spasio šampiona Engleske!

U posljednjoj današnjoj utakmici 1.kola Premiershipa, Chelsea je samo remizirao protiv Swanseaja odigravši 2:2.

Bod Plavcima slobodno se može reći da je donio Asmir Begović, koji je iznenada dobio priliku u ovom meču. No krenimo redom.

Chelsea očekivano dolazi u vodstvo u 23.minuti preko Oscara, ali gosti su ubrzo stigli do poravnanja. Ayew je u 29.minuti matirao Courtoisa. Samo minut kasnije Willian ubacuje, lopta se odbija od Fernandeza i završava u mreži.

U 59.minuti Courtois je pocrvenio nakon što je srušio Gomisa. Uz sve to sudija je pokazao na penal, iako ostaje dilema da li je bio, u igru je ušao Begović, kojeg je matirao Gomis.

U nastavku dominacija gostiju, ali Plavci su na golu imali fantastičnog Begovića koji je u nekoliko navrata spašavao šampiona Engleske. Bh. čuvar mreže je večeras definitvno pokazao zašto je doveden na Stamford Bridge.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 29 Sep 2015, 15:36

E imam osjecaj da ce ga nakon utakmice i suze preplaviti :D.

Mourinha preplavile emocije na press konferenciji


Image

U okviru 2. kola grupe G aktuelni engleski prvak Cheslea će sutra gostovati kod Porta.

Jedan od najzanimljivijih susreta 2. kola Lige prvaka odigrat će Porto i Chelsea. Biće to povratak menadžera Plavaca, Josea Mourinha, na mjesto stare slave. S Portom je Mourinho osvojio sve što se može osvojiti, a uoči press konferencije portugalski stručnjak je posjetio muzej Porta. "Prije dolaska ovamo posjetio sam muzej kluba. Izgleda impresivno, a s obzirom da sam imao priliku biti dio ovog kluba, posebno sam emotivan. Ovdje sam radio dvije i pol godine i osvojili smo sve što se može osvojiti, a ovaj klub mi je otvorio vrata moje međunarodne karijere", između ostalog je istako Mourinho na press konferenciji. Podsjetimo, Chelsea je u prvom kolu savladao Maccabi (4:0), dok je Porto remizirao na gostovanju kod kijevskog Dinama (2:2).

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Mala_Mu » 14 Oct 2015, 12:40

"Tigar" napušta Chelsea!?

Image

Povreda koja je zadesila Falcaoa je zaista utjecala na razvoj njegove karijere.

Povredu je dobio u jednoj kup utakmici dok je još igrao za Monaco, od kluba iz 3. Francuske lige, i od tada za Falcaa ne cvjetaju ruže.

Prošlu sezonu je proveo na posudbi u Manchester Unitedu, ali tu nije dobijao minutažu i nije mogao da se dokaže, pa je bio primoran da napusti Manchester i pređe u Chelsea, ponovo na posudbu, nadajući se da će se uspjeti dokazati i zaigrati kako on to najbolje zna.

Izgleda da popularni "Tigar" kako ga još zovu nije uspio ni da se nametne Mourinhu, jer je ove sezone u osam kola odigrao samo 200 minuta za Chelsea, i sve su prilike da će napustiti i taj klub.

Kao sljedeća njegova destinacija pominje se bogati klub iz Turske, Fenerbahce, koji je navodno več kontaktirao Falcaa i njegovog menadžera Mendesa.

Turci mogu da plate dio ogromne "Tigrove" plate, Monaco bi želio da ga proda, ali je sada već jasno da oni nikada neće vratiti ogromnih 50 miliona eura koje su uložili u Kolumbijca.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by Hannibal » 14 Oct 2015, 12:46

Falcao ne bi sad imao mjesta ni u sarajevu pored leona
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by storm » 02 Dec 2015, 09:19

Image

Londonski klub povećava kapacitet stadiona Chelsea sve slavniji, Stamford Bridge sve ljepši i veći

Piše: E. Čaušević

Fudbalski klub Chelsea saopštio je danas da će uskoro početi sa renoviranjem Stamford Bridgea. Iz kluba su danas otkrili da su poslali aplikaciju za novi stadion na Stamford Bridgeu, odnosno žele povećati kapacitet sadašnjeg stadiona na 60.000 sjedećih mjesta.

Image

"Nadamo se da će nam uskoro dati dozvolu da proširimo kapacitet stadiona koji sad iznosi 41.600 mjesta.
Planiramo i izgraditi nekoliko stambenih objekata u blizini stadiona kako bi stvorili naš mali kvart", saopštili su iz londonskog kluba.
Osim povećanja kapaciteta na stadionu, iz kluba planiraju da izgrade fan shop i muzej, kao i restoran i bar za navijače i turiste koji posjete Stamford Bridge.
Ovaj proces planiranja trebao bi trajati još nekoliko mjeseci, a sa izgradnjom bi se trebalo početi na kraju tekuće sezone.

Image

"Očekujemo da nam odobre zahtjev za gradnju, ali svjesni smo da nas očekuje još mnogo planiranja i posla prije samih radova. Nadamo se da ćemo u sljedeću seznu ući sa renoviranim stadionom", saopšteno je iz Chelseaja.
Historija Stamford Bridgea traje više od 100 godina. Stadion je imao nekoliko faza renoviranja, ali su uvijek pokušali da sačuvaju duh stadiona, te atmosfere koja vlada na ovom području Londona.
Chelseajev stadion datira još iz 1877. godine, a klub je počeo igrati na njemu 1905. godine. Prvo renoviranje imali su 1919. godine kada su drastično promijenili izgled stadiona, te je kapacitet povećan skoro duplo.

Image

Nakon više od 50 godina Chelsea se odlučio na novo renoviranje, a novi dizajn stadiona oduševio je navijače londonskog kluba. 1972. godine klub je dobio izgled stadiona koji ga i danas krasi, naravno, uz dodatne promjene tokom godina.

Image

Međutim, Arsenal je sa novim stadionom zadao novu domaću zadaću za sve londonske klubove. Bogati Abramovič nije mogao izdržati na kritike navijača i pitanja zašto je njihov stadion manji od onog koji ima njihov rival.
Ipak, ukoliko Chelsea dobije dozvolu da počne renoviranje stadiona to bi moglo trajati skoro tri godine. Chelsea je već predao zahtjev da u tom periodu svoje domaće utakmice igra na Wembleyju.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by greeneyes » 02 Dec 2015, 09:40

Emirates je za mnoge nedostižno remek djelo, perfekcija od stadiona. :oo

No dobro, davno se pisalo o tome kako je Čelziju potreban veći stadion, i jeste, samo je pitanje da l' će 60. 000 biti mjera ili će ostati poprilično slobodnih mjesta. Istina, Stamford Bridge je uvijek gotov' 100% popunjen, al' ovdje se radi o povećanju kapaciteta od gotovo 50%, a opet da se pravi veći stadion zarad nekih desetak hiljada mjesta ne ide... :hm
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by storm » 02 Dec 2015, 09:45

Moja prva ljubav što se PL tiče.... sad me više nerviraju ali pogledam :)

Pa realno im je (bio) jadan stadion s obzirom na sve što se vrti oko kluba .....lova , trofeji, igrači :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Chelsea F.C.

Post by greeneyes » 02 Dec 2015, 09:52

Arsenal? Ako jE, i meni je takodjer najdraži klub u PL i pratio sam prije 99.99% njihovih utakmica, prvenstveno zato što igraju fuce u pravom smislu te riječi, ali su me povrede, luzerski mentalitet, pehovi gotovo u potpunosti okrenuli od njih. :)

A jeste, em maljuhan, em ružan onako, a kako i ne bi bio kad je star ko Grčka. Tako da je definitivno potrebno renoviranje i malo uljepšavanje, ne samo puko povećavanje kapaciteta. :oo
Samo sabura

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests