Premijer liga BiH 2023/24

Kutak za sportski trenutak
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120164
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6893 times
Been thanked: 7772 times
Status: Offline

Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2016, 09:25

Image
Prvo kolo ovog skraćenog proljetnog dijela Premijer lige BiH donijelo je manje-više očekivane rezultate ali i, nakon preduge zimske pauze u kojoj u većini klubova svašta dešavalo, potvrdu činjenice da je u bh. fudbal (konačno!) ušao novac.

Sloboda i dalje drži vrh nakon "nule" u Banja Luci, što ponajprije može zahvaliti agilnom predsjedniku Azmiru Husiću koji je uložio mnogo, ali i "sa strane" angažovanom treneru Musemiću, te mnogim pridošlim igračima predvođenim Zajkom Zebom.

Drugi je Zrinjski koji je protiv Sarajeva spašavao bod u meču u kojoj je klub sa Koševa pokazao potpuno drugačiju igru sa potpuno drugačijim igračima i zaslužilo sva tri boda.

Željo je pobijedio Široki u meču u kojem je evidentno bilo da je 13 novih igrača u polusezonu ogorman, možda i prevalik zalogaj za uigravanja pa je i tako velika zimska pauza za "željovce" zapravo bila kratka. Radnik, predvođen predsjednikom Mladenom Krstajićem, bivšim bundesligašim igračem ima, očito, "duboku kesu" i evropske ambicije jer imaju dosta jači tim od onoga koji je i u jesenjem dijelu prvenstva bio pravi hit.

Dakle, svi oni su, nadamo se, shvatili da se u klubove, igrače i trenere, mora ulagati. To bi značilo obezbjediti im najbolje moguće uslove za rad i treninge, ali i angažovanje ili jednostavno kupovina stručnjaka koji znaju i igrača koji mogu, ako u vlastitoj "avliji" nema boljih. Jer, tako se radi svuda u svijetu.

Fudbal je odavno postao vrhunski biznis u kojem nema mjesta za improvizaciju.

U Evropi, ali u drugdje, ulažu se milioni u igrače, trenere, stadione i zato svi sa oduševljenjem pratimo Ligu prvaka, Primeru ili "pravu" Premijer ligu Engleske, Bundesligu. Priča o "svojoj djeci" je lijepa i romantična, i najbolje bi bilo kada bi svaki klub iz svog pogona afirmisao igrače koji bi kasnije bili nosioci igre, ali je to predug proces da bi se na njemu gradila budućnost kluba, a onda konkurisalo u evropskim takmičenjma. A kod nas se takvi, već sa 18, 19, 20 godina pakuju u inostrane klubove za novcem koji je u odnosu na transfere o kojima slušamo mizeran, iz prostog razloga jer tog novca kod nas nema. Ili ga do sada bar nije bilo.

Uostalom, dovoljno je pogledati tabelu i pozicije Veleža i Borca, nakadašnjih jugoslovenskih prvoligaša i osvajača Kupa. Ljubavi, vjerujemo, u Banja Luci i Mostaru ima, ali iz "prazne ne puca", pa će ovi "klubovi sa svijetlim tradicijama", ispasti u prve lige Federacije i RS-a.

A kad će se opet vratiti među najbolje, veliko je pitanje. A cilj je, valjda, biti kompetitivan, plasirati se u Evropu, dovesti na svoje stadiona najbolje svjetske igrače, prodati TV prava i desetine hiljada ulaznica i napuniti tribine...a bez novca to neće ići. Još samo kad bi imali stadione koji imaju sve dozvole za međunarodne utakmice...

(avaz)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by storm » 01 Mar 2016, 09:42

Vremena su kad je gospodarstvo= sport i tako to funkcionira svugdje..
Konkretno nogomet mora biti "proizvod" koji zanima nekoga i ima kupce, pa su ulagači odmah tu.
Mislim da je smanjenje lige bio dobar potez, treba je još smanjiti....na 10 klubova, ali kvalitetnih...
Ipak mi se čini, da je sudbina svih klubova exyu preživljavanje uz prodaju talenata...
Nema tu prodaje ulaznica, rekvizita, tv prava koji bi popunjavali značajan dio budžeta klubova....samo strani ulagač ( iz vlastitog interesa) kao Tan u FCS ili ludi transferi poput dinamovih izdignu klub iznad prosjeka.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120164
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6893 times
Been thanked: 7772 times
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2016, 10:06

Smanjenje lige je glavna stvar. Nije mi jasno hoće li igrati 4 kruga, jer ne znam šta postižu, ako bi se igrala samo 2 kruga. Protiv sam onog sranja za prvaka i za opstanak. Nama trebaju 4 kruga, a to znači što više utakmica u nogama, da bi bili konkurentniji, jači, uigraniji i sl. Znači, igrala bi se 44 kola i to nije malo. Ipak se jedno kolo može produžiti u jesenjem dijelu, jednno kolo poraniti u proljetnom dijelu i može se vala komotno produžiti za još 3 kola, do kraja juna. To je već 5 kola. Preostaje namiriti razliku od 9 kola, pa nek malo igraju srijedom, kao i lige petice između ostalih :cudi
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by storm » 01 Mar 2016, 10:14

Liga 10 bi bila idealna....znači 9 tekmi po krugu, puta 4 je 36 i to je sasvim dovoljan fond tekmi, ako računam i kup, te poneku europsku, blizu smo 50tak ...
Uh ono sa trećim krugom kako je HNL pokušavala, pa u ligu za opstanak, i liga za prvaka je teška glupost..zato se i odustalo i ne treba ponavljati greške drugih.
Mada bi i kod lige 12 to prošlo....svejedno se ne umaraju igrajući europske tekme nešto :D.
50tak utakmica je optimum po sezoni.....
Više igre znači i više prilike mladima, jer kartoni i ozljede su neizbježni....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120164
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6893 times
Been thanked: 7772 times
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2016, 10:18

Evo engleske treće lige, ljudi igraju po 46 kola :cudi

Image
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by Hannibal » 01 Mar 2016, 10:25

Evo ovaj stormov prijedlog je super. Bila bi jaca i zanimljivija liga i vise utakmica. A ne ovako nam zimska pauza traje tri mjeseca, zaboravim da se uopste igrala liga ocm. Sta je duze ili zimska pauza bht lige
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by storm » 01 Mar 2016, 10:28

Jest....ali ovdje gledam, barem je pola njih bilo premijerligaša na duže ili kraće razdoblje....to ti je infrastruktura a nije za baciti, da u engleskoj praktično cijele godine možeš igrati....niti ima strašnih minusa i snjegova, niti vrelih ljeta...mislim ima i toga ali je iznimka...
I najbitnije.....imaju dosta posjete...
To sam pisao- imaju proizvod koji zanima publiku.
Premier liga je dosta svojim cijenama ulaznica dotukla engleskog navijača, pa se proširilo ono -support your local team...
te su krcate 2-5 liga

Mada kod klubova institucija koje vidim ovdje to nije slučaj- to je jednostavno to ...Shefield utd, millwall, coventry, wigan
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Novac, konačno, osvaja bh. fudbal

Post by storm » 01 Mar 2016, 10:42

Evo navijačka tribina "trećeligaša" sheffield united :grana

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15120
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Tokmak » 06 Mar 2016, 19:59

:baklja :baklja

definitivno najbolja utakmica u povijesti Premier lige BiH je odigrana danas u hercegovačkom derbiju između Širokog i Zrinjskog...

završilo je pobjedom Zrinjskog od 3:4... :baklja
idemo dalje...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15120
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Tokmak » 06 Mar 2016, 23:28

:jupi

18+

Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by storm » 07 Mar 2016, 19:31

Image
Rakitić pokazao kolika je ljudina: Ivan kupuje semafor BiH prvoligašu
Ivan Rakitić se ponudio kako će BiH prvoligašu Radniku iz Bijeljine kupiti novi i moderni semafor.

Piše: S.Č.

Foto: Facebook Radnik

HRVATSKI reprezentativac i veznjak Barcelone Ivan Rakitić pokazao je da nije samo veliki nogometaš već da je još veći čovjek. Naime, Rakitić se ponudio kako će BiH prvoligašu Radniku iz Bijeljine kupiti novi i moderni semafor.

Klinci iz omladinske škole Radnika do sada su ručno mijenjali rezultat, no sad će utakmice svog omiljenog kluba moći pratiti u miru.

Naime, Rakitić je veliki prijatelj s predsjednikom Radnika Mladenom Krstajićem, s kojim je skupa igrao u Schalkeu.



''Gradski stadion u Bijeljini će uskoro dobiti novi semafor, koji ispunjava sve europske standarde. Sponzor je ni manje ni više nego prvotimac Barcelone i hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić. Hvala ti, Ivane !", objavio je klub na svojoj Facebook stranici.



Radnik je jedno od ugodnih iznenađenja Premijer lige te je nakon 20 kola na četvrtom mjestu s istim brojem bodova kao Sarajevo koje drži plasman u Europsku ligu.

''Na ovo bi se trebali ugledati BiH političari. Potez doista hvale vrijedan. Kapa do poda za Rakitića'', samo je jedan od mnoštva komentara na Facebook profilu Radnika.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120164
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6893 times
Been thanked: 7772 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Krokodil Behko » 07 Mar 2016, 22:34

Rođen i odrastao u Švici. da je tu rođen i on bi vjerovatno bio zatrovan.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Hannibal » 07 Mar 2016, 22:37

Cudilo bi me da je zrinjski posteno pobijedio
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by storm » 07 Mar 2016, 23:14

Krokodil Behko wrote:Rođen i odrastao u Švici. da je tu rođen i on bi vjerovatno bio zatrovan.
Čuj i u dijaspori je ili-ili ....eno ga Joe :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15120
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Tokmak » 07 Mar 2016, 23:48

Hannibal Lecter wrote:Cudilo bi me da je zrinjski posteno pobijedio
žalite se skupa sa NK Širokim sudu u Strasbourgu :mah
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by dobre.vibracije » 08 Mar 2016, 00:57

Hannibal Lecter wrote:Cudilo bi me da je zrinjski posteno pobijedio
:o
a ne, dat 4 gola sirokom na pecari je sigurno nepostena pobjeda. ovakav pobjednicki mentalitet nema nijedna momcad u ligi, milijun posto.
jos nesto, sarajevo je drugi gol u mostaru dalo iz zaledja sto se jasno vidi na snimkama koje nije tesko pronac i na internetu, pa se svejedno ne zali previse jer je x bio najrealniji.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119257
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5529 times
Been thanked: 11777 times
Contact:
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by Maja » 13 Mar 2016, 01:19

Image

Poruka Radnika iz Bijeljine

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by greeneyes » 13 Mar 2016, 01:28

Raketa isp'o ljudina. Nema šta. :ok
Samo sabura

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by niska grana » 15 Mar 2016, 14:39

Ne da mi se puno svrljati, a srecom uvijek postoji neko ko ce bolje sazeti moje misli.... :oo

[ytube][/ytube]

Kakogod, danas ce biti zanimljivo. S nama u PL nikad nije dosadno :ok
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2015/16

Post by drugrankovic » 15 Mar 2016, 15:08

greeneyes wrote:Raketa isp'o ljudina. Nema šta. :ok

svaka cast raketo!


krstajicev (vodi sad radnik) saigrac iz shalkea... jarani su jarani...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests