Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Kutak za sportski trenutak
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2017, 20:34

Dino Pašalić: Zmajeve ne može voditi kokuz, a liga ne može naprijed bez skupih TV prava


Image

Pašalić je bosanskohercegovački nogometni menadžer koji skoro 30 godina živi i radi u Španiji. U Španiju je otišao u drugoj polovini 80-ih godina prošlog vijeka i to sasvim slučajno, preko jedne turističke agencije. U Španiji je upoznao vlasnika jedne diskoteke i lanca hotela koji je od njega zatražio da pošalje ponude turističkim agencijama u bivšoj Jugoslaviji. Uspješno obavljen posao otvorio mu je vrata Španije i posao u toj diskoteci. A tamo je vremenom upoznavao igrače Barcelone...

Poznanstva s velikim nogometnim imenima, druženje s ljudima iz takvog miljea zajedno s njegovom velikom ljubavi prema nogometu otvorili su mu put ka poslu menadžera. Do 2000. godine stigao je napraviti velike transfere poput odlaska Elvira Baljića iz Fenerbahčea u Real Madrid, kao i transfer Michaela Laudrupa iz Barcelone u Real Madrid.

Zvuči legendarno, ali je istina da je Pašalić učestvovao i u prelasku Laudrupa iz japanskog Vissel Kobea u Čelik 1997. godine, ali taj transfer trajao je kratko i poslužio je samo kao "most" da Laudrup pređe u Ajax. Transfer je bio pod raznim istragama, ali, kako je Pašalić jedne prilike rekao, nikakva neregularnost nije pronađena.

Sarađujem s predsjednicima, ne želim da me igrači stalno zovu


No, Pašalić više ne zastupa igrače, nego uglavnom sarađuje s predsjednicima klubova. Fenerbahče, Real Madrid, Fiorentina, Nantes, Montpellier samo su neki od klubova s kojima je imao ili ima saradnju, a sarađuje i s klubovima u Kini gdje ima trenere koje zastupa.

"Tokom karijere prodao sam više od 100 igrača, a što se tiče sadašnje situacije, radim s predsjednicima klubova. Oni me nazovu, traže mišljenje, ja im ponudim neka imena, a čak i ako im se ne sviđaju moji prijedlozi, oni mi kažu svoje prijedloge i ja pregovaram u njihovo ime. Ne zastupam više igrače, jer imam svoju porodicu i ne mogu dozvoliti da me igrači zovu svaki čas, ako im se pokvari veš mašina, ako im se dijete prehladilo, ako treba da provjerimo poreze, ako treba kupiti novi automobil... Ne želim da mi telefon stalno zvoni kao prije", kazao je Pašalić na početku razgovora za Klix.ba.


Iako je nogomet otišao daleko, Pašalić smatra da nikada nije bilo lakše postati veliki nogometaš, jer urođeni talent koji je nekada bio presudan, danas ne igra toliku ulogu.

"Nikad nije bilo lakše postati igrač. Prije se igralo mnogo više na tehniku, a s tim se rodiš. Danas su igrači kao roboti. Dodir-dva, brza rješenja, trka... Nogomet je postao kao šah i tu su svi igrači blizu po kvalitetu. Odskaču samo Messi i Ronaldo, a svi ostali su kvalitetom veoma blizu", govori 50-godišnji Pašalić rođen u Zenici.

Modernizacija nogometa utjecala je na to da se vrše iscrpne analize prilikom dovođenja igrača. A takvo nešto je i razumljivo, jer ogromni se iznosi ulažu u igrače. Greške se skupo plaćaju.

"Sada analize radimo kroz programe koji se plaćaju, a koji vam nude opciju da gledate utakmicu koju poželite. Međutim, ne gleda se samo učinak igrača na terenu, nego se obraća pažnja i na to odakle potječe, ko su mu roditelji, s kim se druži... Faktor sreće se mora svesti na minimum, jer se puno novca daje za igrača. Ljudi vam izvade krv i po tome izmjere koliko vas fizički mogu opteretiti. Neće niko uzeti igrača preko videosnimka", opisuje naš sagovornik.


Bez skupljih TV prava nema ni kvalitetne lige


U uslovima kakvi vladaju u Premijer ligi BiH, temeljite analize kakvima se bavi Pašalić skoro da i ne postoje. A nije teško pronaći razlog za to. Koliko para, toliko muzike...

"Prilikom dovođenja igrača pismeno se dostavljaju obrazloženja onih koji su zaduženi za dovođenje igrača. I kasnije se provjerava ko je promašio, a ko pogodio. Za to postoje i nagrade i sankcije. Ja razumijem da je kod nas sve to teže, jer loša je infrastruktura, malo novca... Kod nas skoro da i ne postoji novac od TV prava, a to su prvi izvori prihoda svakog kluba. Bez toga ne možemo očekivati velike stvari. Meksička liga s kojom sarađujem ima dvije televizije koje daju po 30 miliona eura ligi. Zbog toga oni mogu dovesti igrače poput Andre-Pierrea Gignaca i dati mu 4,5 miliona eura po sezoni", slikovito objašnjava Pašalić.

Tokom menadžerske karijere Pašalić je učestvovao u transferima velikog broja igrača. Samo u Fenerbahčeu je napravio 14 ulaznih i izlaznih transfera. Ipak, igračima nikada nije nametao koji će klub odabrati.

"Menadžer uglavnom ispunjava želje igrača. Ja nikada nisam nametnuo igraču gdje će otići. Kažem koje ponude ima, a na njemu je da izabere. Ne možete sada 'trpati' nekoga prekoreda, posebno u današnjem vremenu kada svi sve prate i sve se zna. Tu menadžer nema neku veliku ulogu i ko vam god kaže drugačije, taj laže. Menadžer može utjecati na težinu ugovora. Meni je Baljić jedne prilike rekao: 'Ti kad se obučeš, ja sam za milion skuplji'", govori Pašalić.

Postoji jedna anegdota koja kaže da je Pašalić prilikom oproštajne zabave Roberta Carlosa prije Carlosovog odlaska iz Real Madrida u Fenerbahče puštao pjesme Halida Bešlića dok je u njegovom društvu bio David Beckham.

"Kada smo pravili oproštajnu zabavu Robertu Carlosu, kada je odlazio iz Real Madrida u Fenerbahče. Tu su bili Baptista, Marcelo, Cicinho, Beckham i ja. I sada svi puštaju neke svoje pjesme, a ja sam imao CD Halida Bešlića. Pustio sam njegove pjesme i onda ga nazvao i rekao da Beckham i ekipa slušaju njegovu muziku. Halid je dobar čovjek i moj veliki prijatelj", kazao je Pašalić koji je Carlosa odveo u Fenerbahče, nakon čega mu je legendarni brazilski bek kazao da žali što nije ranije počeo sarađivati s njim.

Već dugo Pašalić ne sarađuje s igračima iz BiH, a nekada je imao saradnju s velikim brojem igrača iz naše reprezentacije.

"Svaki dan me zovu ljudi s naših prostora, ali mogli ste primijetiti da ne radim s našim igračima iako sam nekada imao pola reprezentacije BiH. Uglavnom radim sa stranim igračima. Starije generacije naših igrača su imale više poštovanja, a s ovim novijima i nisam u kontaktu", kazao nam je.

Našu reprezentaciju mogu voditi samo tri trenerska profila, imamo toliko legendi kojima je bolje da se odmaknu od reprezentacije


Slično je i s praćenjem reprezentacije BiH. Na utakmice ne ide od novembra 2009. godine i neuspješnog baraža za Svjetsko prvenstvo 2010. godine, kada smo ispali od Portugala. Razočarala ga je organizacija u reprezentaciji, kao i ponašanje igrača.


"Na utakmice naše reprezentacije ne idem od poraza od Portugala u baražu 2009. godine. Tada sam vidio neke stvari i nagovijestio čelnicima saveza šta će se desiti. Kada sam vidio da je igračima na dan utakmice davan slobodan dan i šetnja umjesto gledanja analiza te da im se daje da idu kupovati majice, prestao sam pratiti reprezentaciju uživo. To je bilo u vrijeme Ćire, tog velikog stručnjaka koji igračima na dan utakmice daje slobodan dan i slika se s novinarima i igračima. Samo je nedostajalo da se janje okrene u hotelu. Tada sam s Figom i Jardelom došao u hotel, oni me pitaju šta je ovo, a ja sam im rekao da oni mogu vidjeti s kim igraju. Na poluvremenu sam vidio čudne stvari na terenu kada nisu izvršene prave izmjene, razočarali su me igrači zbog svog ponašanja nakon poraza... Od tada ne idem na utakmice reprezentacije, a do tada sam bio na svakoj utakmici", rekao je Pašalić.

Posebno smo se osvrnuli na izbor novog selektora reprezentacije BiH. Nogometni savez BiH je imenovao Komisiju za izbor selektora koju čine Zvjezdan Misimović, Ivica Osim, Dušan Bajević i Sead Kajtaz, a koja ima dužnost da Izvršnom odboru NSBiH predloži kandidate koji bi mogli naslijediti Mehmeda Baždarevića na selektorskoj klupi. Pašaliću se ne sviđa to što je oformljena komisija.

"O tome se može feljton napisati. Prvo, reprezentaciju BiH nije teško voditi, jer svaki meč igramo kao kod kuće s obzirom na to da nas uvijek prati veliki broj navijača. Nacionalni naboj je uvijek na visokom nivou i to olakšava posao. Dalje, slikovito rečeno, mi smo vjerovatno država s najviše legendi po metru kvadratnom, a niti mi imamo koristi od njih, niti oni uspijevaju pronaći angažman u ozbiljnom klubu pa bi bilo bolje da se odmaknu od reprezentacije. Što se tiče samog izbora selektora i načina na koji se kod nas bira selektor, to nigdje na svijetu nema, te komisije nigdje ne postoje, a kod nas su stvorene samo da bi se skinula odgovornost. Onda te priče s kandidatima, one se moraju držati u tajnosti, a kod nas se o njima javno govori, kao da je tender za postavljanje prozora na nekoj zgradi. Ne znam kako su ovi ljudi iz komisije pristali biti u njoj", kategoričan je Pašalić.

Kada je riječ o izboru selektora, Pašalić smatra da postoje samo tri trenerska profila koji bi mogli dostojno obavljati ulogu selektora BiH.

"Postoje tri profila selektora koji bi nama odgovarao. Prva varijanta, da bi ga igrači poštovali mora biti neko ko je bio bolji igrač od naših reprezentativaca. Takvog nemamo. Druga varijanta, mora imati više novca od njih, a skoro da ni takvog nemamo. Treća varijanta je da je igrao s njima, da ima dobar odnos s njima i to na prijateljskoj bazi. Tu već vidim više kandidata. Svaka država ima svoj mentalitet i izbor selektora u reprezentaciji treba prilagoditi tome. Našu reprezentaciju ne može voditi kokuz, jer takav ne može stvoriti autoritet među našim igračima koji zarađuju milione. Recimo, neko voli autoritet i disciplinu kao Grci kojima moraš dovesti njemačkog trenera", opisuje Pašalić.

Ovaj nogometni menadžer dodaje da našim reprezentativcima nedostaje discpline prilikom reprezentativnih okupljanja.

"Klub ga plaća puno više nego reprezentacija. Onda, reprezentacija služi da se vidi grad, familija, da se ode do diskoteke... Kada bi u reprezentaciji svi bili maksimalno skoncentrisani, to bi donijelo drugačiji rezultat. Kada amatera dovedete u profesionalnu ekipu, on postaje profesionalac. Kada profesionalca dovedete među amatere, on postaje amater. Na disciplinu utječu selektor i generalno savez. U reprezentaciji Španije se zna sve pa i to koliko će sira jesti za doručak, jer sa sobom vode nutricionistu, a to možete pitati ljude u hotelu u Zenici. A naši jedu šta požele. Utakmica nije samo 90 minuta igre, to je samo ono što vidimo. Utakmica traje od dana kada igrači slete na aerodrom", rekao je Pašalić.

Za kraj razgovora, malo smo se odmakli od svijeta nogometa i pitali Pašalića kako troši svoje slobodno vrijeme.

"Ja se ne družim ni sa kim iz nogometnog svijeta. Kada se želim odmoriti, dođem u Bosnu i odem na Plivu, na Unu, na neku našu rijeku i povedem svoje prijatelje uz koje sam odrastao, tako napunim baterije. Tada ne pratim nogomet i baš me jedan kolega pitao zašto ne gledam nogomet. Rekao sam mu da ni rudar nakon što završi posao ne govori koliko je iskopao i šta je radio. Tako i ja postupam", rekao je Pašalić koji živi u Kataloniji, a planira se vratiti u Madrid za koji smatra da je najljepši grad na svijetu.


(klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 06 Dec 2017, 16:54

"imperator" Fatih Terim se uključio u igre oko izbornika :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Hannibal » 06 Dec 2017, 16:59

fatih pliz help baznija
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2017, 17:23

storm wrote: 06 Dec 2017, 16:54 "imperator" Fatih Terim se uključio u igre oko izbornika :hm

Nisam fan. Ostario je on i radije bih Žutog.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2017, 23:18

storm wrote: 06 Dec 2017, 16:54 "imperator" Fatih Terim se uključio u igre oko izbornika :hm
Terim traži dva miliona eura, a s njim pregovara sarajevski ćevabdžija!

:D. :D.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2017, 14:58

Prosinečki zahtijeva da mu se omogući i da povede sa sobom dva svoja pomoćnika.
Znači, ostalo je, ili on ili Amar, po svoj prilici.
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Nice try » 25 Dec 2017, 15:28

Krokodil Behko wrote: 25 Dec 2017, 14:58 Prosinečki zahtijeva da mu se omogući i da povede sa sobom dva svoja pomoćnika.
Znači, ostalo je, ili on ili Amar, po svoj prilici.
Da, samo su još njih dvojica u igri
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 25 Dec 2017, 18:35

Evo Safet je popio nogu u Turskoj :oo
Imamo li trećeg kandidata...da opet nosa VHS kasete na treninge :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by KOMESAR » 25 Dec 2017, 19:24

storm wrote: 25 Dec 2017, 18:35 Evo Safet je popio nogu u Turskoj :oo
Imamo li trećeg kandidata...da opet nosa VHS kasete na treninge :valja
Neki od klubova koje je Pape vodio u prvoj turskoj ligi odavno vise ne postoje.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37675
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2871 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Pasaga » 25 Dec 2017, 19:30

MEEESSSSAAAA ..... DOLLLAAAZZZIIIII :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 25 Dec 2017, 20:10

Pa tek je otišao :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2017, 11:20

Senad Lulić se oprostio od reprezentacije Bosne i Hercegovine


Image
Kapiten Lazija Senad Lulić oprostio se od dresa nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, a tu informaciju potvrdio je na svom Facebook profilu.
Lulić je napisao da je odluku donio uz pomoć porodice i najbližih te je istakao da je odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazil kruna njegove karijere.

"Životne odluke se nikada ne donose preko noći, pogotovo kada je riječ o ljubavi, kao što je moja ljubav prema Bosni i Hercegovini i dresu zemlje koju volim. Međutim, vrijeme je za zbogom. Nakon dana i dana razmišljanja i razgovora s porodicom i svojim najbližim, odlučio sam da je za mene reprezentativna karijera završena. Teška srca ovo govorim, jer sam uložio svoje vrijeme, zdravlje i ogromnu količinu ljubavi boreći se za grb svoje zemlje.

Nekad je išlo loše, nekad dobro, a kruna moje karijere, kao i svih nas, je odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Ostaje žal što nismo ponovili taj uspjeh, ali smo se negdje putem izgubili i sada je vrijeme za mlade snage koje dolaze i koje bi trebale naučiti na našim greškama.

Neke su stvari mogle bolje, neke su urađene savršeno i jedino za čime nikada ne žalim jeste to što sam uvijek davao sve od sebe na terenu. Nekad je to nekome izgledalo možda premalo, ali svi mi znamo koliko smo preživjeli stresa, zajedno s našim porodicama. Hvala svim selektorima, savezu, navijačima koji su nas pratili po cijelom svijetu i koji će mi najviše nedostajati, medijima, saigračima, sakupljačima lopti, ma svima koji su na neki način bili dio mog života, ali vrijeme je za rastanak od reprezentativnog dresa, s tim što ću biti najvjerniji navijač BiH u budućnosti.

Pošto se nekad krivo protumače neke rečenice i stvari, zamolio bih medije da prihvate moju odluku koja je donesena nakon dugo razmišljanja i na koju nikad nisu utjecale stvari koje su se desile ili se nisu desile. Sa svima sam oduvijek imao dobar odnos, kako u savezu, tako i u svlačionici, ali i mimo nje i ova moja odluka je donesena isključivo, jer sam osjetio da je vrijeme za nove snage i novu krv. Hvala vam svima što ste mi davali podršku i bili uz mene sve ove godine. Vaš Senad Lulić", napisao je nogometaš Lazija na svom Facebook profilu.

Senad Lulić je u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine odigrao 57 utakmica, a postigao je četiri pogotka. U dosadašnjoj karijeri igrao je za Young Boys, Grasshopper i Bellinzonu, a u 193 meča za Lazio je postigao 23 pogotka.


(klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 29 Dec 2017, 14:07

Sa 32 na leđim i nije još trebao :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Cvrle » 04 Jan 2018, 09:53

Glasam za Prosineckog :cool
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Nice try » 04 Jan 2018, 10:05

storm wrote: 29 Dec 2017, 14:07 Sa 32 na leđim i nije još trebao :kafa
Vjerovatno ga je i nešto drugo nagnalo na ovako rani odlazak. Mogao je još igrati.
Nećemo još dugo uspjeti napraviti kompletnu reprezentaciju. Ko god da bude selektor, nece mu buti lako.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Yoker
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 404
Joined: 05 Jun 2016, 20:28
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Yoker » 04 Jan 2018, 10:32

https://www.klix.ba/sport/nogomet/repre ... /180103097

Optimalno rješenje za selektora bi bio Amar Osim. No sudeći po klimi koja vlada u IO N/F savezu BiH
(nacionalni ključ) bit će po onoj "što gore to bolje" tj. struka se tu najmanje pita.
"Kakve su ti misli, takav ti je život"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2018, 10:35

Nisu neki izbor ni jedan ni drugi. Amar bi imao iskusnog oca, iza sebe, ali plašim se da je on malo prestario za strategiju modernog fudbala :misli
online

User avatar
Yoker
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 404
Joined: 05 Jun 2016, 20:28
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by Yoker » 04 Jan 2018, 10:55

Krokodil Behko wrote: 04 Jan 2018, 10:35 Nisu neki izbor ni jedan ni drugi. Amar bi imao iskusnog oca, iza sebe, ali plašim se da je on malo prestario za strategiju modernog fudbala :misli
Najgore u svemu je to što se politika uvukla u sve pore bh. društva pa tako i u sport.
Što se tiče nogometa to je odavno uvidio legendarni Vaha koji žari i pali na svjetskoj N/F sceni, svjež primjer je i Meho Kodro. Selektor pored iskustva i znanja treba imati i autoritet što je kod Baždarevića bila slaba karika. Mislim ipak da je Amar Osim momentalno bolje rješenje od Prosinečkog.
"Kakve su ti misli, takav ti je život"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 04 Jan 2018, 11:17

Yoker wrote: 04 Jan 2018, 10:55
Krokodil Behko wrote: 04 Jan 2018, 10:35 Nisu neki izbor ni jedan ni drugi. Amar bi imao iskusnog oca, iza sebe, ali plašim se da je on malo prestario za strategiju modernog fudbala :misli
Najgore u svemu je to što se politika uvukla u sve pore bh. društva pa tako i u sport.
Što se tiče nogometa to je odavno uvidio legendarni Vaha koji žari i pali na svjetskoj N/F sceni, svjež primjer je i Meho Kodro. Selektor pored iskustva i znanja treba imati i autoritet što je kod Baždarevića bila slaba karika. Mislim ipak da je Amar Osim momentalno bolje rješenje od Prosinečkog.
Ti to misliš kako misli i većina bošnjaka po defaultu...
Po pitanju autoriteta smiješno je usporediti Amara i Žutog....a točno ti je samo to da je jedini sposoban nešto učiniti Vaha....ali on se odavno oprostio zbog svega navedenog i od pomisli da sudjeluje u tom vašaru zvanom BIH nogomet ili fudbal.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nogometna/fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Post by storm » 04 Jan 2018, 12:00

KOMENTAR IZ BIH Kako smo potragu za izbornikom pretvorili u nacionalistički sajam

Danas od podne bira se novi izbornik BiH reprezentacije

Piše: Omar Tipura / Klix.ba

Image
Foto:

DANAS od podne u Nogometnom / Fudbalskom Savezu BiH bira se novi izbornik reprezentacije BiH. Kandidati su Amar Osim i Robert Prosinečki. Proteklog tjedna u bh. medijima, ali i unutar Saveza, vode se žestoke kampanje: jednima smeta što je Amar sin Ivice Osima, legende Željezničara, a drugima što je Prosinečki Hrvat koji je živio i u Beogradu.

> Hoće li se reprezentacija BiH krojiti u Zagrebu i Beogradu? Sarajevski mediji vode kampanju protiv Prosinečkog

Uoči današnje sjednice u Savezu BiH, prenosimo komentar Omara Tipure, bh. novinara koji se osvrnuo na prljavu kampanju.

Smije nam se cijela regija jer tražimo izbornika koji dolazi iz prave kuće i zna kakva gamad hoda bh. nogometom

Nije više bitno koji će trener biti izbornik nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, Amar Osim ili Robert Prosinečki. Bitno je u čijoj je kući rođen novi izbornik i odakle potječu oni koji su za njega digli ruku, dva prsta ili zeleni karton. Koga briga tko je kakav trener, važno je da novoizabrani zna bolje "plivati u močvari" te tko je i kako "dirigirao ždrijebom", jer javnost u BiH najviše o tome priča. A zar tako treba biti?

Javnost u BiH se, dakle, uglavnom bavi svim onim što nije vezano za zeleni teren. Javnost na sve moguće načine pokušava kazati tko izbornik ne smije biti, a ne tko je najbolje rješenje. Amar Osim je Ivičin sin, a Robert Prosinečki je dokaz da ne cijenimo svoje. O terenu skoro ništa. A tamo se bitke dobivaju ili gube.

Takvim načinom, mijenjajući kontekste, mijenjajući vrijednosti, sve greške koje je pravio Savez koji je sistemom izbora izbornika dopustio da se priča ovako piše, zajedno sa svim medijskim pokušajima da se jedan kandidat približi izborničkoj funkciji, a drugi udalji, cijela utrka za izbornika pretvorena je u nacionalistički sajam.
Image
Tako je Robert Prosinečki postao stranac, a usput i Hrvat koji kvari posao domaćim trenerima i koji pokazuje kako u ovoj zemlji koju, 'nota bene', čine tri konstitutivna naroda, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, nitko ne zna cijeniti svoje.

Tako je i Amar Osim ostao samo Ivičin sin, sin koji ništa u životu ne bi napravio da mu nije babe, ćaće, tate ili oca.

I sad, ovi kojima ne smeta što je Amar Ivičin, a smeta im što je Robert Hrvat iz Hrvatske, podsjećaju da je Robert - Hrvat iz Hrvatske. A ovi kojima ne smeta što je Robert Hrvat iz Hrvatske, a smeta im što je Amar Ivičin, podsjećaju da je Amar Ivičin. I to je, kao, neki problem. Veliki.

I kad tako tražimo novog izbornika, onda se dogodi da nam se smiju mediji iz regije, kad vide kako računamo tko za koga glasa. Zapravo, odakle dolazi onaj koji glasa i odakle dolazi onaj za kojeg se glasalo.

Je li reprezentaciju pod vodstvom Safeta Sušića na Svjetsko prvenstvo odvelo to što je Safet i što su ga izabrali oni kojima u tom trenutku odgovara baš neki "Safet" ili ga je odvelo to što je u 10 kvalifikacijskih utakmica reprezentacija upisala osam pobjeda, remi i poraz uz gol razliku 30:6?

Je li ga sa Svjetskog prvenstva izbacila njegova trenerska greška ili greška što u Brazilu nije znao plivati u "bh. nogometnoj močvari"? Je li mu je neka "močvara" kriva što je u Zenici izgubio 2:1 od Cipra i u Izraelu 3:0 od Izraela?

Je li Mehmeda Baždarevića izabralo vijeće samo zato što je "Mehmed" ili zato što su mislili da će nas odvesti na veliko natjecanje? Je li neko drugi za njega osvojio Kirin kup?

Je li njega s izborničke funkcije smijenilo to što ne poznaje događanja u bh. nogometu ili to što nije mogao pobijediti Irsku, Grčku i Belgiju i što je izgubio od Cipra?

Sad, kad se bira između Osima i Prosinečkog, ispada da je najvažnije dolaze li iz prave kuće, znaju li kakva sve gamad hoda bh. nogometom i znaju li udariti šamar Edinu Džeki ako bude potrebno.

Jer, pobogu, ni jedan ni drugi nisu kandidati zato što su nešto napravili u trenerskoj karijeri nego samo zato što je jedan sretan sin, a drugi sretan bivši nogometaš koji dolazi iz Hrvatske.

Ipak, ako to već nekako možemo "svariti", ako možemo prihvatiti da će nam jedan od tih sretnika biti izbornik, onda on mora znati kako funkcioniraju stvari u bh. nogometu jer da su to Sušić i Baždarević znali, da je to znao Ćiro Blažević ili da je znao Baka Slišković, padale bi i Danska i Španjolska i sve verzije Portugala i Francuska i Belgija, ma sve bismo ih pobijedili, da su one "aždaje" iz bh. nogometa to dopustile. Igrali bismo na svakom velikom natjecanju i umjesto Edina, Emira i Zvjezdana, plakali bi Cristiano Ronaldo, Eden Hazard i Leo Messi. Sve mi imamo, samo su "aždaje" viška. I onaj tko s njima zna, taj može sve.

A šamar Edinu Džeki? Pa da, naši igrači, koje treniraju Masimilliano Allegri, Arsene Wenger, Julian Nagelsman, Eddie Howe, Eusebio di Francesco, a do jučer ih trenirali Luciano Spalletti, Jose Mourinho i Ronald Koeman, samo trebaju nekoga tko zna vrisnuti na njih, jer tako to rade svi, od Allegrija do Koemana. Najveći autoritet nije znanje nego galama.

Možda u Savezu ne rade ljudi koji bi trebali, pisali smo o greškama koje je Savez napravio samo tijekom ovog izbora za izbornika, na kraju krajeva Savez je i doprinio ovoj priči, ali možda ljudi u Savezu zaista glasaju za onoga koji je bolji, samo što mi to volimo drugačije nazvati.

Što, baš, ako glasaju samo za onog tko je bolji trener? Što ako zaista traže koji će trener biti izbornik, umjesto da traže iz čije će kuće doći novi izbornik?

Možda će u obzir uzeti pet titula prvaka BiH koje je kao trener osvojio Amar Osim. I četiri titule prvaka Kupa BiH. I titulu prvaka Kupa Japana s JEF Unitedom. Ali i posljednje četiri i pol godine tijekom kojih je radio manje od dvije godine, a jedini posao tijekom tog perioda imao je u katarskom Al Kharaitiyatu s kojim se borio za opstanak i koji mu je uručio otkaz. Dakle, uzet će u obzir da je Osim tijekom posljednje četiri i pol godine više od dvije i pol godine bio bez posla. Uzet će u obzir da je sa Željezničarom u posljednjih šest europskih mečeva upisao šest poraza od Maccabi Tel-Aviva, Maribora i Viktorije Plzen uz ukupnu gol razliku 6:20.

Možda će uzeti u obzir da Robert Prosinečki ima osvojenu samo jednu titulu, onu u Kupu Srbije s Crvenom zvezdom, ali će vjerojatno uzeti u obzir da je Azerbajdžan vodio do 76. mjesta na FIFA-inoj rang-listi (najbolji renking ove reprezentacije u njenoj povijesti je 73. mjesto). Obratit će možda pažnju i na to da u Hrvatskoj smatraju kako je Prosinečki bio vrlo važan kotač u stručnom stožeru Slavena Bilića, da je s Kayserisporom osvojio peto mjesto u turskoj Super ligi u sezoni 2012/13. čime je izjednačio najbolji ligaški rezultat u povijesti ovog kluba.

Vjerojatno će se raspitati, kao što smo i mi, pa čuti da se radi o stručnjaku s jasnom strukturom igre, da su navijači Zvezde žalili što je uspjeh pravio, a onda i otišao u "crnom periodu" kluba koji je grcao u dugovima, da je preporodio nogomet u Azerbajdžanu gdje je morao pratiti domaće natjecanje, jer Azerbajdžanci nisu uspješni u inozemnim klubovima i da ga je za vrijeme boravka u Kayserisporu tražio i Bešiktaš. O svemu ovome govorili su nam Marko Prelević (Nedeljnik), Saša Čobanov (Index.hr), Mihovil Topić (telesport.telegram.hr) i Halil Köktaş (kayseritempo.org).

Ali tko će vjerovati da se trener bira po struci? I kako dokazati da je pravim mjerilima mjeren, a potom i izabran ako ne ostvari uspjeh? I kako mu priznati čak i uspjeh ako ga ostvari kad, evo, ni sada to ne znamo.

>>> Stavovi izneseni u komentaru osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno stav uredništva portala Index.hr. Komentar prenosimo uz dopuštenje autora i njegove redakcije Klix.ba.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests