Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

kim jong un
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 311
Joined: 19 Jun 2013, 11:13
Location: tamo gdje je dom
Status: Offline

Presađivanje organa

Post by kim jong un » 23 Jun 2013, 11:44

ako svjet ovako napreduje za koje stoljeće ljudi će bit besmrtni a možda izume i ljek protiv
starenja
pitanje mi jedno davno na um padne moj debeli hlade zašto ljudi rade

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120138
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Uskoro počinje presađivanje glave

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2015, 15:01

Image
Zvuči možda kao scenarij lošeg horora, no liječnici se okupljaju oko ideje kako učiniti prvu transplantaciju glave na svijetu. Canavero bi želio uzeti glavu od nekog s neizlječivom bolesti i prebaciti je na zdravo tijelo. Toliko je uvjeren u pozitivan ishod takve operacije, da tvrdi da bi se prva mogla napraviti za svega dvije godine.

Oko 7,5 miliona funti skupa zamjena tijela prvotno bi bila korištena kako bi paralizirani ljudi mogli dobiti novu priliku u životu, uključujući i one s povredama kralježnične moždine, kakvu ima poznati glumac Christopher Reeve.

Ljudi koji boluju od bolesti od kojih odumiru mišići ili čiji organi su načeti rakom također bi mogli staviti svoju glavu na zdravo tijelo. A u nekom trenutku bi se operacija mogla koristiti i kako bi se produljili životi zdravih ljudi, kao oblik 'ultimativne kozmetičke kirurgije'.

Kritičari su opisali ove planove kao čistu fantaziju, no dr. Canavero tvrdi da sve potrebne tehnike postoje i sve što je potrebno jest spojiti ih zajedno. Već je prošlo više od 40 godina otkad je transplantirana prva glava na majmunima, a nedavno je provedena i osnovna operacija na miševima u Kini.

Canavero već ima dugačak popis potencijalnih pacijenata, a svoje će planove objaviti na velikoj zdravstvenoj konferenciji ovog ljeta, u nadi da će dobiti potrebnu podršku kako bi operaciju mogao izvesti 2017. godine. Iako još nije poznato gdje bi se operacija mogla napraviti, kirurg je izjavio da bi volio da se to dogodi u Londonu.

Inače, tijelo bi dobili od običnog donatora organa koji je u komi, na aparatima koji ga održavaju na životu. I donatoru i pacijentu bi se trebale istodobno odrezati glave s kralježnične moždine, koristeći izuzetno oštru oštricu kako bi se postigao čisti rez. Nakon toga bi se pacijentova glava prebacila na donatorovo, te bi se pripojila koristeći 'ljepilo' polietilen glikol kako bi se spojila dva kraja leđne moždine.

Mišići i žile bi se spojili prije nego bi se pacijenta prebacilo u namjerno izazvanu komu na četiri sedmice, kako bi se spriječilo ikakvo pomicanje glave dok se tijelo u potpunosti ne izliječi.

Kao da to ne zvuči dovoljno bizarno, zatim bi pacijent primio male elektrošokove kako bi se stimulirala leđna moždina i kako bi se ojačala veza između glave i novog tijela. A kad bi pacijenta izvukli iz kome, on bi se trebao samostalno micati, osjećati lice, pa čak i govoriti istim glasom. Snažnim lijekovima trebalo bi se spriječiti odbacivanje novog tijela, te bi pacijentu bila osigurana intenzivna psihološka pomoć.

Dr. Canavero smatra da bi bilo u potpunosti moralno izvršiti ovakvu operaciju u situaciji kad ljudi ne bi imali nikakvu drugu nadu za izliječenje. No moralni argumenti prelaze samu transplantaciju. Primjerice, ako bi osoba jednog dana odlučila imati dijete, biološki bi ono bilo dijete donatora.

I dok Canavero napeto planira bližu budućnost, William Matthews, predsjednik američke Akademije neuoloških i ortopedskih hirurga smatra da će trebati proći još puno vremena prije nego što će se moći napraviti ova operacija. S druge strane, kalifornijski liječnik Harry Goldsmith, jedan od rijetkih koji je omogućio pacijentu s povredom eđne moždine da prohoda, smatra da se Canaverova ideja nikad neće moći provesti u djelo.
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by rethna » 26 Feb 2015, 15:05

Koji su ovo bolesni umovi :bua
Question everything.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by ina » 26 Feb 2015, 16:34

e svasta ce se cuti...
Svijest ima sidrište.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119203
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by Maja » 26 Feb 2015, 22:55

Pričali smo o ovome, valjda se tijelo presađuje :D

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by Sibila » 26 Feb 2015, 23:00

.............................ja svoju ne dam nikome :o :pusi :puca





:sikira

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by greeneyes » 26 Feb 2015, 23:01

Jedva čekam(o). :ćitire
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by Biba » 05 Mar 2015, 17:35

Tko zna, mozda i uspije...nisam sigurna...jer mozak je mozak...ali sta je s dusom....da 4 tjedna ona lunja pa opet dodze na pravo mjesto, eto bi bilo pravo cudo...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Uskoro počinje presađivanje glave

Post by Heidi » 05 Mar 2015, 17:52

Svako tijelo ima svoje informacije, svoj tok istih, ne znam kako ovo zamisljaju osim da imaju zelju praviti degenerike. :cudi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Biba » 18 Mar 2015, 22:34

:lud ...mislim da je pas prezivio samo 7 dana...a rade oni operacije najvise sa štakorima ali čovjek ipak nije štakor..i leđna moždina je komplicirana...nešto mijelin sad spominju a to je sve..možda možda..ajd, bar onu glavu mogu presaditi.. :p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120138
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2015, 23:01

Biba wrote::lud ...mislim da je pas prezivio samo 7 dana...a rade oni operacije najvise sa štakorima ali čovjek ipak nije štakor..i leđna moždina je komplicirana...nešto mijelin sad spominju a to je sve..možda možda..ajd, bar onu glavu mogu presaditi.. :p
Oni taj mjelin (postojeći u čovjeku) još uvijek ne znaju ni ispeglati, a kamo tek da spajaju i rade kompliciranije stvari.
online

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by uvijek_kontra » 18 Mar 2015, 23:35

Neki dan citala o tome, kao vec su uspjeli kod majmuna.
Iako, men je to sve smjesno i.... nemoguce?

Ne znam.
Nekim stvarim ne bi trebali da se igraju.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by kuplung » 19 Mar 2015, 15:18

cemu to? lakse je reprogramiranje mozga.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by greeneyes » 19 Mar 2015, 15:30

Ja ću svoju staviti na aukciju, početna cijena-1, 000, 000 eura. :kafa
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120138
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2015, 18:39

uvijek_kontra wrote:Neki dan citala o tome, kao vec su uspjeli kod majmuna.
Iako, men je to sve smjesno i.... nemoguce?

Ne znam.
Nekim stvarim ne bi trebali da se igraju.

Poslije 50.000 godina, kad iskopaju tog majmuna, reći će da je to neki hominid i predak homo sapiensa.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by storm » 19 Mar 2015, 18:41

Kad malo razmislim.... nekim primjercima među ljudskom rasom, transplatacija majmunove glave- bila bi napredak :ideja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Biba » 20 Mar 2015, 17:30

Meni je zanimljiva prva recenica u postu....Za nekoliko godina....????....a jos uvijek ne znaju uzrok mnogim bolestima....a sta ce i vrijditi da uspiju kad nam predvidzaju da ce za dvadesetak godina svaki drugi Evropljanin posandrcati...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120138
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2015, 23:09

Upoznajte čovjeka koji će biti prvi pacijent podvrgnut transplantaciji glave

Image

Tridesetogodišnji Valery Spiridonov iz Rusije trebao bi biti prvi čovjek kojem je presađena galva na drugo tijelo i to bi se moglo dogoditi već naredne godine.

Spiridonov je spreman staviti svoj život u ruke kontraverznog hirurga Sergia Canavera koji tvrdi da glavu može „presaditi“ na zdravo tijelo.

„Moja odluka je konačna i ne planiram se predomisliti“, kazoa je Spiridonov koji boluje od Werding-Hoffmanove bolesti, rijetkog genetskog poremećaja koji uzrokuje atrofiranje mišića i, u konačnici, smrt.

[ytube][/ytube]

Spiridonov kaže da je uplašen, ali i zainteresovan. „Morate shvatiti da i nemam mnogo izbora. Ukoliko ne probam sa ovim, sudbina mi je zapečaćena, svake godine moje stanje je sve gore“, rekao je Spiridonov.

On nije jedini koji je želio presađivanje glave. Canaveru su se javili mnogi ljudi, no on insistira da prva osoba koja bude podvrgnuta transplantaciji glave bude oboljela od mišićnih bolesti.

Image

Eksperimenti presađivanja glava rađeni su na majmunima sredinom prošlog stoljeća, no svi su bili neuspješni, da bi kasnije bili i zabranjeni zbog neetičnosti pošto je svaki neuspjeli eksperiment koštao života dvije šimpanze.

Slična operacija na mišu nedavno je rađena u Kini.

Canavero je razvio onvu proceduru koja podrazumjeva precizno odsijecanje glave korištenjem izuzetno oštrog sječiva, nakon čega slijedi pričvršćivanje na tijelo donatora koristeći ono što ovaj hirurg zove „magičnim sastojkom“ – ljepljiva supstanca nazvana polietilen glikol.
Ova supstanca bi trebala spojiti dva kraja kičmene moždine, a potom bi uslijedilo prišivanje arterija i vena.


Pacijent bi potom trebao provesti četiri sedmice u komi kako se ne bi pomijerao dok spoj ne zacijeli, a bile bi mu davane jaki lijekovi koji bi potisnuli imunitet kako tijelo ne bi odbilo glavu.

Donator tijela morao bi biti moždano mrtav, ali fizički zdrav.

Kritičari kažu da Canavero podjednostavljuje poteškoće koje bi se javile prilikom povezivanja živaca u kičmenoj moždini, a italijanski hirurg još uvijek nije osigurao novčana sredstva za 150 pomoćnika, koliko kaže da bi mu trebalo u slučaju da počne sa operacijom.

U slučaju da operacija bude uspješno sprovedena, to bi bio pionirski poduhvat u medicini i dao bi nadu mnogim ljudima koji su moždano zdravi ali njihovo tijelo boluje od neizliječive bolesti ili paralize.
online

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Rabiosa » 10 Apr 2015, 23:11

..i tako ode ona poznata - NI ZA ZIVU GLAVU.
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uskoro će početi presadjivanje ljudskih glava

Post by Biba » 02 Aug 2015, 20:27

Cini mi se da je operacija zakazana za 2017. Trebamo ipak pokusati shvatiti momka...ili da smo mi ne daj Boze ili netko nas u takvoj nemiloj situaciji. Neka im je sa srecom. Samo da to ne dovede do zlouporabe :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests