Prestanak pušenja

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sibila » 22 Feb 2015, 17:55

Johny wrote:
Heidi wrote:U novembru sam kupila jednu steku u bosni...imam jos 6 kutija.
to sto slabo pusis ne znaci da si losa treba :sram :rumenko

ja prejako pusim, ne znaci da sam losa treba :rumenko :pusi

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Johny » 22 Feb 2015, 17:59

Tigris wrote:
Johny wrote:
Heidi wrote:U novembru sam kupila jednu steku u bosni...imam jos 6 kutija.
to sto slabo pusis ne znaci da si losa treba :sram :rumenko

ja prejako pusim, ne znaci da sam losa treba :rumenko :pusi
to sto "prejako" pusis znaci da si strastvena pusacica :pusa

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sibila » 22 Feb 2015, 18:01

molim lepo :D

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sibila » 22 Feb 2015, 18:02

mislim hvala pepo :ooo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Pasaga » 22 Feb 2015, 18:02

Johny wrote:
Tigris wrote:
Johny wrote:
Heidi wrote:U novembru sam kupila jednu steku u bosni...imam jos 6 kutija.
to sto slabo pusis ne znaci da si losa treba :sram :rumenko

ja prejako pusim, ne znaci da sam losa treba :rumenko :pusi
to sto "prejako" pusis znaci da si strastvena pusacica :pusa

...kriza ih baca na koljena.... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by storm » 22 Feb 2015, 18:03

:ha
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Johny » 22 Feb 2015, 18:06

storm wrote::ha
e Storme,,,kakav si ti "pusac" :plavi :plavi :plavi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by storm » 22 Feb 2015, 18:07

Johny wrote:
storm wrote::ha
e Storme,,,kakav si ti "pusac" :plavi :plavi :plavi
odličan :plavi strastven .... malo, malo pa zapalim, a nekad i cigaretu s cigaretom :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sheval » 22 Feb 2015, 18:08

Da nije seksanja,bacio bih...ali volim nakon svršetka da je zalipa. :pusi

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sibila » 22 Feb 2015, 18:10

Sheval wrote:Da nije seksanja,bacio bih...ali volim nakon svršetka da je zalipa. :pusi
te su jedne od najsladjih..........jelde sheva :o :oo

nego Pasa moj solidni, u kakvim si ti krizama...........a :pusi

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sheval » 22 Feb 2015, 18:11

Jesu,tigriću.Jesu.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Biba » 24 Feb 2015, 22:24

Eh, bila sam na testiranju kao nepusac.Popusili smo po jednu cigaru i mjerili nam kapacitet pluca prije i poslije pusenja.Kod mene kapacitet bio bolji poslije...mozda zbog savladane tehnike duvanja....Imala tesku upalu pluca al nastavila pusiti kad sam ozdravila.noge mi se odsjekle poslije prvog dima ali pusila sam, belaj.....a onda sam bila u nekoj banji i djeca utekla vanka a ja mokra izasla da ih vratim...i tak sam se prehladila i ujutro se probudila kao nepusac...godinu dana....zatim pocela polagati vozacki i eto ti belaja....ljutu bi guju bila popusila....hbga...strast...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Sibila » 08 Mar 2015, 00:20

Biba wrote:Eh, bila sam na testiranju kao nepusac.Popusili smo po jednu cigaru i mjerili nam kapacitet pluca prije i poslije pusenja.Kod mene kapacitet bio bolji poslije...mozda zbog savladane tehnike duvanja....Imala tesku upalu pluca al nastavila pusiti kad sam ozdravila.noge mi se odsjekle poslije prvog dima ali pusila sam, belaj.....a onda sam bila u nekoj banji i djeca utekla vanka a ja mokra izasla da ih vratim...i tak sam se prehladila i ujutro se probudila kao nepusac...godinu dana....zatim pocela polagati vozacki i eto ti belaja....ljutu bi guju bila popusila....hbga...strast...

moj broj.....................ja kad nekome u bolnicu dodzem u posjetu nadzem nacina da zalimpa. :D. ....


no obecala sam svojima a i moj ljubljeni flavor je 5 KM da prelazim eve dive dive od 3 3 3 svega...............i odmah dobila 3 kutije :ho

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Prestanak pušenja

Post by Biba » 14 Mar 2015, 11:34

Eh da mi ga je vidjeti tko bi mene odvikavo....kazu da samo jedan od milijun pusaca voli pusiti...eto Salahudin i je dijelimo to mjesto...ama zvakala nikorete pa jos vise pusila...srce me pocelo gnjaviti...a jesam prestala bila jesnu godinu dana, probudila se ko nepusac...cudo nevidzeno...i opet pocela kad sam ucila voziti auto.... :pusi...ama i obrve si spalila bila...i na ringli elektricnoj palila cigaru i otrovala se bila nikotinom..i tablete pila....i nista....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave

Post by storm » 02 Feb 2020, 18:50

Izgleda ima nade, ali treba prestati - sad!


TVRDE NAUČNICI

Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave

E. Sk.


Image
Pluća imaju gotovo "magičnu" sposobnost da isprave kancerozne mutacije izazvane pušenjem, ali samo ukoliko prestanete pušiti, kažu naučnici. Do sada se smatralo da su mutacije koje vode u rak pluća trajne i da ostaju čak i ako prestanete pušiti.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

No iznenađujuće otkriće objavljeno u časopisu Nature pokazuje da one malobrojne stanice koje izbjegnu štetu mogu "popraviti" pluća, prenosi BBC.

Taj je učinak uočen i kod pacijenata koji su pušili kutiju cigareta dnevno tokom 40 godina prije nego što su prestali pušiti. Hiljade hemikalija u dimu cigareta uzrokuje promjene strukture DNK u stanicama pluća polako ih transformišući iz zdravih u kancerozne stanice. Studija je otkrila da se to dešava u velikim razmjerama u plućima pušača, čak i prije nego što razviju rak. Velika većina stanica uzetih iz dišnih puteva pušača bila je mutirana duhanom i ćelije su sadržavale i do 10.000 promjena.

"Njih se može smatrati minijaturnim tempiranim bombama koje čekaju sljedeći udar koji će ih potaknuti na preobrazbu u rak", kaže doktorica Kate Gowers, jedna od naučnica s UCL-a.

No, mali dio stanica ostane netaknut. Nejasno je kako izbjegnu genetsku devastaciju izazvanu pušenjem, no naučnici kažu kako se čini da opstaju u svojevrsnom bunkeru. Nakon što osoba prestane pušiti te stanice rastu i zamijene oštećene stanice pluća. Kod ljudi koji prestanu pušiti do 40 posto njihovih stanica izgleda kao i kod osoba koje nikad nisu pušile.

"Bili smo potpuno nepripremljeni za takvo otkriće. Postoje stanice koje na neki način magično obnove oblogu dišnih puteva", kazao je doktor Peter Campbell s instituta Sanger.

Naučnici još moraju utvrditi koliki se dio pluća obnovi.

Jedna od zadivljujućih stvari su bili pacijenti koji su prestali puštii čak i nakon 40 godina pušenja i obnovile su im se stanice koje su bile nezahvaćene utjecajem duhana. Studija se usmjerila na glavne dišne puteve, a ne na male alveole preko kojih se kisik prenosi iz zraka u pluća. Oko tri četvrtine slučajeva raka pluća uzrokovano je pušenjem", dodao je Campbell.

Dosadašnja istraživanja pokazala su da se rizik pojave raka pluća smanji gotovo od dana kad ljudi prestanu pušiti, a pretpostavljalo se da je to zbog toga što s prestankom pušenja prestaju daljnje mutacije izazvane pušenjem.

Doktor Rachel Orritt iz britanskog udruženja za istraživanje raka kaže kako je motivirajuće što ljudi prestankom pušenja imaju dvostruku korist, zaustavljaju pojavu daljnjih oštećenja plućnih stanica i otvaraju prostor plućima da zdrave stanice uklone dio postojećeg oštećenja.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave.

Post by Maksuz svratila » 02 Feb 2020, 18:53

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave.

Post by Iskra » 02 Feb 2020, 19:10

storm wrote: 02 Feb 2020, 18:50 Izgleda ima nade, ali treba prestati - sad!


TVRDE NAUČNICI

Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave

E. Sk.


Image
Pluća imaju gotovo "magičnu" sposobnost da isprave kancerozne mutacije izazvane pušenjem, ali samo ukoliko prestanete pušiti, kažu naučnici. Do sada se smatralo da su mutacije koje vode u rak pluća trajne i da ostaju čak i ako prestanete pušiti.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

No iznenađujuće otkriće objavljeno u časopisu Nature pokazuje da one malobrojne stanice koje izbjegnu štetu mogu "popraviti" pluća, prenosi BBC.

Taj je učinak uočen i kod pacijenata koji su pušili kutiju cigareta dnevno tokom 40 godina prije nego što su prestali pušiti. Hiljade hemikalija u dimu cigareta uzrokuje promjene strukture DNK u stanicama pluća polako ih transformišući iz zdravih u kancerozne stanice. Studija je otkrila da se to dešava u velikim razmjerama u plućima pušača, čak i prije nego što razviju rak. Velika većina stanica uzetih iz dišnih puteva pušača bila je mutirana duhanom i ćelije su sadržavale i do 10.000 promjena.

"Njih se može smatrati minijaturnim tempiranim bombama koje čekaju sljedeći udar koji će ih potaknuti na preobrazbu u rak", kaže doktorica Kate Gowers, jedna od naučnica s UCL-a.

No, mali dio stanica ostane netaknut. Nejasno je kako izbjegnu genetsku devastaciju izazvanu pušenjem, no naučnici kažu kako se čini da opstaju u svojevrsnom bunkeru. Nakon što osoba prestane pušiti te stanice rastu i zamijene oštećene stanice pluća. Kod ljudi koji prestanu pušiti do 40 posto njihovih stanica izgleda kao i kod osoba koje nikad nisu pušile.

"Bili smo potpuno nepripremljeni za takvo otkriće. Postoje stanice koje na neki način magično obnove oblogu dišnih puteva", kazao je doktor Peter Campbell s instituta Sanger.

Naučnici još moraju utvrditi koliki se dio pluća obnovi.

Jedna od zadivljujućih stvari su bili pacijenti koji su prestali puštii čak i nakon 40 godina pušenja i obnovile su im se stanice koje su bile nezahvaćene utjecajem duhana. Studija se usmjerila na glavne dišne puteve, a ne na male alveole preko kojih se kisik prenosi iz zraka u pluća. Oko tri četvrtine slučajeva raka pluća uzrokovano je pušenjem", dodao je Campbell.

Dosadašnja istraživanja pokazala su da se rizik pojave raka pluća smanji gotovo od dana kad ljudi prestanu pušiti, a pretpostavljalo se da je to zbog toga što s prestankom pušenja prestaju daljnje mutacije izazvane pušenjem.

Doktor Rachel Orritt iz britanskog udruženja za istraživanje raka kaže kako je motivirajuće što ljudi prestankom pušenja imaju dvostruku korist, zaustavljaju pojavu daljnjih oštećenja plućnih stanica i otvaraju prostor plućima da zdrave stanice uklone dio postojećeg oštećenja.


Dunjaluce....nemoj me nervirati. Molim te.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave.

Post by Hannibal » 02 Feb 2020, 19:11

Maksuz svratila wrote: 02 Feb 2020, 18:53 Image
hahahahahahahahah
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave.

Post by storm » 02 Feb 2020, 19:12

Najlakse glasnika razapeti :ccc
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Nakon prestanka pušenja pluća se sama oporave.

Post by Iskra » 02 Feb 2020, 19:13

storm wrote: 02 Feb 2020, 19:12 Najlakse glasnika razapeti :ccc


:ljub

Čitam.kasnije :DD
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests