Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Ciklama
Status: Offline

Re: Popijte pravi napitak u pravo vrijeme

Post by Ciklama » 24 May 2014, 22:07

Upravo je pravi trenutak za nes 3u1, taman da se masnoća i šećer što bolje zalijepe za mene. :zubi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Popijte pravi napitak u pravo vrijeme

Post by Bla » 24 May 2014, 22:08

Razmuti je u kakvu kantu i namaži se svuda, u inat svemu i svima. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Popijte pravi napitak u pravo vrijeme

Post by Sheval » 24 May 2014, 22:51

I još bih dodao....nakon čaše štoka,zalivenih sa par piva,mogu taslačiti 3-4 sata :D

Ciklama
Status: Offline

Re: Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Post by Ciklama » 02 Jun 2014, 22:32

Kad stegne ... čaj je zakon. Npr. čaj od pelina i med ... :123

User avatar
Awenary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 22 Nov 2013, 22:58
Location: Monstropolis
Status: Offline

Re: Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Post by Awenary » 11 Jun 2014, 23:45

Voda je zdravija :D Najviše ako je u šoljici sa kafom.
I'm to busy to be charmed (c)

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Post by krhotina » 12 Jun 2014, 02:18

Ne znam šta je zdravije zato pijem malo čaj malo kahvu. Zato bolujem dvaput u godini po šest mjeseci :(

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119215
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11747 times
Contact:
Status: Online

Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by Maja » 05 Nov 2014, 13:15

Image

Ako se osjećate pod stresom ili imate problema sa spavanjem, možda je baš umirujući učinak biljnih čajeva ono što vam je potrebno. Ispijanje šalicu kvalitetnog biljnog čaja može povoljno djelovati na vaš živčani sustav te spriječiti pritisak koji uzrokuje stres.
Biljni čaj može biti i mješavina nekoliko biljaka koje mogu imati različite korisne učinke na tijelo. Za razliku od uobičajenog mišljenju, biljni čajevi se ipak ne rade iz lišća biljka već su napravljeni od cvijeća, korijenja, kore, stabljike i drugih dijelova. U ovom članku opredijelili smo se za slijedeće biljne čajeve:

1. Čaj od limunove trave: ovaj čaj ima izrazito osvježavajući okus limuna. Može pomoći pri uništavanju raznih bakterija i gljivica, pri smanjenju povišene tjelesne temperature te pri poboljšanju probave.

2. Čaj od kamilice: čaj kamilice je fina, slatkasta okusa, a smatra se jednim od najstarijih biljaka koje su koristi i drevni Egipćani. Kamilica ima umirujući učinak na um, tijelo i duh te pomaže pri ublažavanju tjeskobe i stresa. Šalica čaja od kamilice prije odlaska u krevet može biti savršeno sredstvo za opuštanje.

3. Čaj od murve (duda): Blagi voćni okus ovog čaja može podsjetiti na čaj od javorovog lišća. Čaj od murve može spriječiti nagomilavanje masnih naslaga u arterijama, a samim tim i aterosklerozu. Čaj je dobar za dijabetičare, jer sprječava šećer od ulaska u krvotok. Visoka koncentracija kalcija iz duda može pomoći i u jačanju kostiju i zuba.

4. Pandan čaj: Jedinstven okus Pandan čaja čini ga jednim od najpopularnijih pića u Tajlandu. Pandan čaj pomaže pri smanjenju šećera u krvi i krvnog tlaka te na taj način poboljšava ukupnu funkciju bubrega i srca.

5. Čaj od đumbirova korijena: Pikantan i osnažujući miris čaja od đumbirova korijena može pomoći pri liječenju jutarnje mučnine i jer opušta mišiće želuca. Ovaj čaj također potiče probavu jer pomaže pri razgradnji proteina. Čaj od đumbirova korijena također može poboljšati i cirkulaciju jer opušta mišiće oko krvnih žila.

6. Wu-long Oolong čaj: Ovaj čaj sa svojom prirodnom aromom sličnoj aromi breskve, smatra se jednim od najzdravijih čajeva na svijetu. Oolong čaj promiče ljepotu i zdravlje, pomaže pri liječenju tamnih mrlja, starenju kože, bora, itd. Također pomaže pri liječenju arterioskleroze i drugih bolesti uzrokovanih štetnim slobodnim radikalima u tijelu.

7. Rooibos čaj: u ugodnom okusu Rooibos čaja možete uživati do mile volje. I ovaj čaj se smatra jednim od najboljih i najzdravijih čajeva na svijetu. Rooibos čaj usporava proces starenja i poboljšava prirodni imunološki sustav. Pomaže u jačanju kapilara i poboljšava cirkulaciju.

8. Zeleni čaj: Posebnost zelenog čaja leži u činjenici da može ubiti i maligne stanice raka te znatno usporiti njihov rast. Zeleni čaj umanjuje rizik od srčanog i moždanog udara smanjujući stvaranje krvnih ugrušaka.

9. Čaj od metvice: ovaj čaj se koristi kao sredstvo u tretiranju loše probave: grčeva, nadutosti, želučane nervoze, žgaravice, nadraženosti crijeva, povraćanja te zatvora. Može olakšati menstrualne tegobe, pomoći kod upale sluznice u ustima i nakupljanja katara u gornjem dijelu dišnih putova, a nerijetko se preporuča kao sredstvo protiv nesanice.Koristi se i za poboljšanje apetita.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by Zagorka » 05 Nov 2014, 13:17

5 i 7 ukus nije fin
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by rethna » 05 Nov 2014, 13:26

Ja bih dodao jos caj od lipe koji je dobar za mnoge stvari npr. protiv stresa,djeluje umirujuce,smiruje zivcani sustav ,smanjuje pritisak u dovoljnoj mjeri, djeluje dobro na probavni sistem i podstice izlucivanje stetnih tvari iz organizma.I jos ima odlican ukus i miris ,cijela kuca miri od njega :) .Po meni odlican,samo se ne smije piti previse i moraju se praviti pauze.
Question everything.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by Lebowski » 05 Nov 2014, 14:23

Koliko ovi čajevi stvarno pomažu i koliko su baš precizni u liječenju određenih bolesti, uklanjanju simptoma.. Jel možete reći.. E danas mi smeta to i to, popiću taj i taj čaj i da budete nakon toga dobri..
Možda je samo do tople vode i našeg mozga. :hm
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by gospođa Brams » 05 Nov 2014, 14:33

Evo recimo jedan čaj koji se meni pokazao baš jako djelotvoran je čaj od stolisnika, za reguliranje želučane kiseline. Pomogao mi je sasvim jednako kao i tablete koje sam dobila.
Jedino što nije baš ugodnog okusa.
Mislim da su čajevi u liječenju nekako manjeg intenziteta i treba duže da počnu djelovati. Od jedne šalice čaja sumnjam da ćeš baš profitirati. Iako meni čaj od mente pomogne sa bolovima u želucu odmah čim iskapim jednu šalicu. Ovisi što konkretno pokušavaš izliječiti čajem.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by Mala_Mu » 05 Nov 2014, 14:36

Ja samo volim od sumskog voca :ha Najdrazi, sta cu kad je najukusniji :grana

A ovi ostali cajevi , pijem al na silu :D Kamilica moze proci..
Last edited by Mala_Mu on 05 Nov 2014, 15:08, edited 1 time in total.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by String » 05 Nov 2014, 14:39

Znam samo da sam pio Verem 5 godina umjesto vode. Kako sam se tesko odvikao to se ne moze opisati. Nekada bih se napio vode, razumljivo, ali to su veoma male kolicine bile. Pio sam vecinom caj ohladjen na sobnu temperaturu. Nakon fudbala s rajom bih popio cijeli litar na dva puta...Jednostavno sam postao ovisnik...ne znam da li tein stvara ovisnost ili sta vec ali bez caja moj organizam nije mogao da funkcionira.
Kod cajeva se sve svodi uglavnom na te neke efekte koje odredjene trave prouzrokuju u organizmu. Recimo neki caj za proliv utice na rese u crijevima i zaustavlja proliv...isti taj efekt ima i sluz od rize koju popijes pa ti stane npr. proliv. Nema tu nekih ljekovitih supstanci da sve prodje kao rukom odneseno...Skontaj samo koliko trebas pojesti agruma da bi nabio dnevnu kolicinu vitamina C? Bukvalno k'o krava moras pojesti, sto je nemoguce.
Inace volim cajeve ali ove domace. Odlicno uz dorucak i da malo sluznicu zeluca podstakne na rad + varenje.. Filter vrecice su odavno vec napunjene sitnim zrncima vjestacke arome i ko zna kakva je trava unutra pored toga. Uzmite bilo koji "vocni caj" iz filter vrecice i vidjeti cete da ispusta boju cak i kada potopite vrecicu u ledenu vodu...
Image

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Devet najzdravijih biljnih čajeva

Post by Rockefeller » 06 Nov 2014, 22:41

Ja ako bih se kladio na neki čaj je onaj od kadulje.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Post by Krokodil Behko » 06 May 2018, 21:40

Ima neki neurološki čaj, uvoz iz Njemačke, kad ga samo pomirišem, možda mi neurološki bude i bolje, ali smrdi ko da ga prave od tvorove kake :pst
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Znate li šta je zdravije - kafa ili čaj?

Post by Mutevelija » 06 May 2018, 23:01

Samo nek je halal pa nek i smrdi :hihi more se to ko čkalja popit
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests