Sirova hrana

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Luna. » 24 Apr 2014, 11:37

po meni je dovoljno jesti sto vise voca i povrca sirovog. ne mora u blender, zagrizes brate i pojedes.
ako spinat moze sirov iz blendera, znaci da moze i u salati.
lakse mi je napravit sebi salatu. nisam ljubitelj inace tih gustih sokova.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Lebowski » 24 Apr 2014, 12:00

Luna. wrote:po meni je dovoljno jesti sto vise voca i povrca sirovog. ne mora u blender, zagrizes brate i pojedes.
ako spinat moze sirov iz blendera, znaci da moze i u salati.
lakse mi je napravit sebi salatu. nisam ljubitelj inace tih gustih sokova.
Ali je puno jednostavnije i lakše to popiti nego pojesti toliko voća naročito bolesnoj osobi kojoj treba to(šta zastane ti komadić jabuke u grlu :sok ) a i taj špinat ako može proći u kombinaciji sa voćem se puno lijepše unosi kroz sok nego onako da ga jedeš ko salatu. Meni taj špinat kao salata i nije nešto iako ga volim u drugim kombnacijama... neki dan jeo :bua
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Luna. » 24 Apr 2014, 12:16

drugo ko je bolestan ali ovako kao preventiva meni je lakse jest. ja inace ne mogu progutat nikakve guste tekucine, tjera me na povracanje. ne volim nikakav shake.
cesto sebi nasjedem mrkvu i grickam uz pc.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Peggy Sue » 24 Apr 2014, 12:45

Maja wrote:Tuci oklagijom dok se sve ne pretvori u kašu :D.
Dobiješ kašasti sok, čvrste mišice i riješiš se stresa... 3 u 1 :D.
E baš me nasmija :D

A vidiš, Luna piše o voću. Meni je dr. rekao da je voće "zamka" i da ga treba jesti u manjim količinama, jer je puno šećera. Pogotovo banana... :cudi
Image

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Luna. » 24 Apr 2014, 12:59

Peggy Sue wrote:
Maja wrote:Tuci oklagijom dok se sve ne pretvori u kašu :D.
Dobiješ kašasti sok, čvrste mišice i riješiš se stresa... 3 u 1 :D.
E baš me nasmija :D

A vidiš, Luna piše o voću. Meni je dr. rekao da je voće "zamka" i da ga treba jesti u manjim količinama, jer je puno šećera. Pogotovo banana... :cudi
pa tacno. voce je puno secera. ne samo banana i grozdje. samo sto je to vocni secer i nije opasan kao ovaj obicni i ako se ne konzumira puno masne hrane i tjestenine, nije toliko opasno, osim za dijabeticare.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Peggy Sue » 24 Apr 2014, 13:02

Ja samo znam da mi je zabranio sve što volim :(
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by storm » 24 Apr 2014, 13:28

Meni je banana bomba... Izbjegavam... Samo citrusi i jabuka.. Te u sezoni borovnice, jagode i trešnje.. Zanimljivo trešnje imaju najmanji glikemijski indeks od svih :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Dzagoda » 24 Apr 2014, 13:31

Luna. wrote:po meni je dovoljno jesti sto vise voca i povrca sirovog. ne mora u blender, zagrizes brate i pojedes.
ako spinat moze sirov iz blendera, znaci da moze i u salati.
lakse mi je napravit sebi salatu. nisam ljubitelj inace tih gustih sokova.
Vala bas, i ja mrzim te muckalice. Napravis fino salatu, nema cega nema, i elfatiha:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Lebowski » 24 Apr 2014, 13:34

Nisi ti moderna, to se sad traži, džaba što u Americi živiš. :tjesi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Dzagoda » 24 Apr 2014, 13:37

Lebowski wrote:Nisi ti moderna, to se sad traži, džaba što u Americi živiš. :tjesi
Jes vala, selicu se u Montanu :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Maja » 24 Apr 2014, 15:42

storm wrote:Meni je banana bomba... Izbjegavam... Samo citrusi i jabuka.. Te u sezoni borovnice, jagode i trešnje.. Zanimljivo trešnje imaju najmanji glikemijski indeks od svih :cudi
Hvala ti na ovome :klanja

Pola banane, pola manje jabuke i pola kivija na dan nije uopšte puno. Nema ni 200 kalorija. Kolik 2 reda čokolade a kad uporediš koliko dobiješ dobrog iz čokolade a koliko iz voća, isplati se.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Ideja » 24 Apr 2014, 18:45

Pošto nisam baš ljubitelj mesa skoro svaki dan jedem puno voća i povrća. Otkako mi se pokvario blender više ne miksam ništa a nikad da se odlučim da kupim novi. Blender je opet dobar za one koji imaju dječicu pa im pokazati kako trpaš jagode i banane, ko fol ih pošalješ po nešto u dnevnu a u međuvremenu skrivećki ubacis malo mrkve, špinata i sve ono što ne vole :ha
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by storm » 25 Apr 2014, 07:31

Ideja wrote:Pošto nisam baš ljubitelj mesa skoro svaki dan jedem puno voća i povrća. Otkako mi se pokvario blender više ne miksam ništa a nikad da se odlučim da kupim novi. Blender je opet dobar za one koji imaju dječicu pa im pokazati kako trpaš jagode i banane, ko fol ih pošalješ po nešto u dnevnu a u međuvremenu skrivećki ubacis malo mrkve, špinata i sve ono što ne vole :ha
dok je mali, možeš mu svašta podmetnuti.....kasnije jok :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Lebowski » 14 May 2014, 14:44

Sirova nemasna hrana: rizici, klopke i zablude

Image

Svi mi volimo voće. Neki mogu da ga jedu više a drugi bi ipak trebalo da ograniče količine. Postoji i grupa ljudi koja se odlučila da na voću bazira svoju ishranu vodeći se knjigom “80/10/10″. Autor DouglasGraham smatra da u organizam treba unositi 80% kalorija iz ugljenih hidrata a po 10% iz masti i proteina. Kako zvanične smernice kažu da ovaj odnos treba da bude 55-65% kalorija iz ugljenih hidrata, do 15% iz proteina i do 25% iz masti – “80/10/10″ deluje prilično ekstremno pa se postavlja pitanje da li je to izvodljivo na duge staze? Da li ovako stvarno može da se živi?

Ambiciozni zahvati na promeni ishrane započnu euforijom - a onda se jako često završe ili odustajenjem ili u bolnici. Kod mladih je obično motiv stvarni ili percipirani višak kilograma pa međufaza koja se zove “jedem neprerađenu hranu i učim da kuvam” retko kada postoji. Oni umeju da iz KFC odjure pravo na neku ekstremniju dijetu.

-Ekstremno nije kada izbacite jednu ili dve grupe namirnica.
-Ekstremno je kada izbacite sve sem jedne ili dve grupe.


30 banana na dan?

Iznenadila sam se kada sam prošle godine naletela na priču o mladoj devojci koja zagovara jedenje 30 banana na dan. Čak i da ne znam ništa o ishrani odbila bi me njena preterana mršavost. Marina ipak na radionicama koje održava upućuje zainteresovane u to da je nemasna i sirova hrana nešto superiorno, svemoćno i prirodno – čak i kada se radi o jedenju 30 banana na dan.

Ako je nešto superiorno onda bi trebalo da bez problema ispuni neke prosečne ljudske potrebe za mikro i makro nutrijentima. Iz tabele koja sledi vidi se da što se kalorijskog unosa tiče – Marina ne gladuje već unosi i više kalorija nego što joj treba. Što se unosa makro i mikro nutrijenata tiče – ove kalorije su prazne jer ne isporučuju sve što je organizmu potrebno. Postoji čak i neka vrsta pokušaja da se bude veći katolik od Pape jer Douglas Graham u svojoj knjizi zagovara dijetu “80/10/10” a ne dijetu “93/4/3“.

Uprvo zbog toga, želim da priču opišem ne prema zvaničnim semernicama pa čak ne ni prema onome u šta ja verujem – prema opuštenom LCHF-u. Sve ovo pišem “po njihovom” – uz poštovanje principa “80/10/10″ – koji u dijeti sa 30 banana na dan očigledno nije ispoštovan. Da bi se stvarno u praksi ispoštovalo učenje Douglas Graham-a, Marini uz 30 banana na dan čak i uz značajan višak kalorija (koji ću kasnije objasniti) - nedostaje 25g proteina i 13g masti.

Image

Sam podatak da u sebe unosite 732 grama ugljenih hidrata od kojih je 420 grama čist šećer je kao da pokušavate da spržite svoj pankreas na brzinu. Kako ne veruju svi da im je uz previše šećera pankreas u opasnosti niti ih brine kvalitet transportovanja južnog voća u Srbiju – nastavljam dalje sa “smernicama po Daglasu”. Kako stojimo sa vitaminima i mineralima sa 30 banana na dan? Da li su bar te potrebe podmirene ovom “sjajnom mono-ishranom”?

Image

Neki od vitamina ne postje u banana-ishrani, a neki su u priličnom deficitu. Dakle ne možemo da živimo na bananama – a ni tabela sa najvažnijim mineralima ne doprinosi poboljšanju situacije. Otkrićete jedino da je super ćapiti po koju bananu zbog magnezijuma – mada isto ovoliko magnezijuma ima u 10g crne čokolade – pa ko šta više voli.

Image

Kombinacije namirnica

Savetnica za ishranu u jednom momentu zamenjuje priču o mono-ishrani čistim frutarijanstvom, a zatim prelazi na malo ozbiljniju priču sa raznovrsnim nemasnim biljnim namirnicama – i voćem i povrćem.

Voće i povrće u narednu tabelu sam dodavala prema tome šta najviše nedostaje bananama. Tražila sam isključivo nemasne biljne šampione u skladu sa nedostajećim mikronutrijentom. Popravila sam deficit D vitamina pečurkama (ipak nije leto da bi se sunčali) – a zalihe Biotina i K vitamina spašavala sirovim spanaćem – mada ostaje pitanje da li spanać sme da se jede sirov ili ne?

Image
Nutrijenti označeni narandžastim kvadratom su oni koji su “rešivi”. Ima načina da se raznovrsnim kombinacijama dođe do svih potrebnih nutrijenata. Kako tačno uraditi? Nemam pojma! Strah me je da pomislim koliko bi mi šampinjona bilo potrebno na dan zbog D vitamina! Nutrijenti označeni crvenom kvadratom su oni “malo problematičniji”.

Kao što vidite – samo sa povrćem i voćem nije ni malo lako da se unese dovoljno proteina. Sada dolazimo do poente onih 3000 kalorja sa početka priče. Biljna ishrana nije skrojena za neaktivne ljude i primetićete da većina sirovih vegana trči. Na ovaj način “sagore” onaj silni šećer, a unošenjem više biljne hrane (značajno više) zapravo mogu da unesu dovoljno proteina.

Veganski argument o tome da biljna hrana može da ima dovoljno proteina je: “A kako je slon onoliki a jede samo travu?” – a tu su u pravu! Slon jede oko 160 kilograma biljne hrane na dan da bi uneo dovoljno proteina. Zato i mladoj ženi nije dovoljno 2.140 kalorija iz biljne hrane – već treba da unosi mnogo više upravo zato da bi unela i više proteina. Zatim ide na trčanje da potroši višak kalorija. Slon ne trči a puno jede, pa zato ima veliku zadnjicu :)

Kada se reši problem proteina, kombinovanje biljna hrane u cilju dobijanja dovoljno vitamina i minerala ostaje izazov. Ne nemoguća misija – nego izazov. Nije lako biti sirovi nemasni vegan i očito je potrebna puno znanja – mnogo više od učenja rečenica o kako je “to prirodno”. Sirovo nemasno veganstvo je ozbiljan posao!

Napomenuću i da vitamini rastvorivi u vodi (C i B kompleks) ne moraju da se unesu baš svaki dan koliko god da je to optimalno, već pre u dovoljnim kolčinama u 1-3 dana. Makar neka olakšavajuća okolnost…

Nerešivi problemi?

Pošto su proteini uslovno rešivi, kao što namirnice mogu da se kombinuju (a nisam sa par primera u tabelici iscrpla sva bogatstva koje nudi voćni i povrćni svet) – ostaju dva velika problema označena crvenom bojom:

Vitamina E najviše ga ima u semenkama bundeve i suncokreta. Recimo, Maja Volk jeste na sirovoj hrani – ali nije na nemasnoj sirovoj hrani. Ona jede semenke, ulja, avokado, kokos, kakao maslac – i ostale biljne masne stvari pa je njena ishrana mnogo lakša za sprovođenje. Znate da LCHF može da bude i vegetarijanski ali i sirovo veganski?

Problem vitamina E je rešiv ako Douglas Graham ne bi dobio nervni slom zbog: 1 kašike hladno ceđenog suncokretovog ulja prebogatog vitaminom E + 1 kašičice lanenog ulja zbog esencijalne Omega-3 masne kiseline koju sadrži.

Oko vitamina B12 se ni sami veganski autori ne slažu. Previše njih tvrdi da ga u biljnim namirnicama ima ili ni malo ili toliko malo da to nije dovoljno – jer je u neaktivnoj formi. Drugi vole da se pozivaju na tibetanske monahe i indijske vegane kojima ništa nije falilo vekovima na biljnoj ishrani. Ja se pitam da li je u primitivnijim indijskim zajednicama hrana bila propisno sterilisana i očiščena od svih onih crvića u jabukama, bubica i larvi u lisnatom povrću? Pošto je mali životinjski svet pun B12 vitamina, možda mogu da dođem na ideju kako su uspevali da se tako hrane na duge staze.

Utešno je i to što se vitamin B12 reasorbuje u telu. Zbog ove reciklaže obično može da prođe 3-5 godina bez ikakvog deficita. Folna kiselina može da “zamaskira” deficit vitamina B12 a vegani unose dovoljno zeleniša i samim tim puno folne kiseline.

Naravoučenije

Image

Ako ste vegan na niskomasnoj ishrani – razmislite o svemu ovome. Niko ne kaže da treba da menjate svoja ubeđenja već da optimizujete ono što ste odlučili da radite. Krajnje bi bilo bezobrazno mešati se u lične izbore – ali ni jedan lični izbor ne može da promeni potrebe čoveka za mikro i makro nutrijentima. Ne možete da se pravite da vam nešto od ovoga ne treba. Još gore je ako ste “novopečeni” pa i ne znate da vam sve ovo treba!

Ako ste mesožder koji je nekako uspeo da stigne do kraja ovog teksta – razmislite o sledećem: čak i da vam smeta veganska propaganda, čak i da znate kakve sve netačne podatke možemo tu da pročitamo – ostaje jedna grupa ljudi koja se jednostavno tako hrani. Vole. Prija im. Veruju da im je tako bolje. Vole životinje. Imaju više empatije prema njima.

I oni su oko jedne stvari u pravu: danas ne jedemo dovoljno povrća, ali ni dovoljno sirove hrane. Zato, čak i da ste zakleti mesožder, ako imate priliku da posetite neku radionicu pripreme smoothija, salata i jela od povrća – svakako to uradite.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Konsultant » 14 May 2014, 19:28

Luna. wrote:po meni je dovoljno jesti sto vise voca i povrca sirovog. ne mora u blender, zagrizes brate i pojedes.
ako spinat moze sirov iz blendera, znaci da moze i u salati.
lakse mi je napravit sebi salatu. nisam ljubitelj inace tih gustih sokova.
jedina prednost sokova je ta sto mozes popiti vecu kolicinu soka od onog kad je u citavom stanju. ujutro mozes srknuti onako s noga. naravno to ne moze zamjenjiti citavu svjezu vocku. ona se jede s mirom, uzivancijom

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Sirova hrana

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2014, 22:31

Banjalučanin Slavko Crnić 40 godina jede sirovu hranu

Mnogi ljudi ne bi mogli ni da zamisle život bez sira i mesa. Ipak, danas je sve veći broj onih kojima rerna i šporet ne trebaju. Banjalučanin Slavko Crnić, već 40 godina jede prijesnu hranu.

Neki stručnjaci tvrde da osobe koje većinom unose sviježu, sirovu hranu mogu izgledati i do 20 godina mlađe u odnosu na stvarnu starost. Jedenje sirove hrane postalo je veliki trend, ali ne bez razloga. Naša tijela su „dizajnirana“ da vare neobrađenu hranu i zato je sve više stručnjaka preporučuje.

Tijelo kuvanu hranu doživljava kao otrov. Kuvanje uništava najvažnije hranljive sastojke, vitamine i žive enzime sa kojima se obavlja probava, i potpuno mijenja hranu tako da tijelo ne može da je prepozna kao hranu i doživaljava je kao toksin od koga treba da se brani.

Zagovornici ovog načina ishrane navode mnoštvo pozitivnih ucinaka koje su osjetili za fizičko i psihičko zdravlje, a novi pravac je trpeza sa sirovom ili prijesnom hranom (raw food), koja je prvo uzela maha među zagovornicima zdravog nacina života u svijetu, da bi ubrzo stigla i na naše prostore.

Da li bi sirova hrana mogla da vam omogući da dodete do savršenog zdravlja, ili bi mogla da vas odvede stranputicom do neuhranjenosti saznajte u emisiji ''Pomalo lično'' u kojoj je je Slavko Crnić iz Banjaluke, koji više od 40 godina jede prijesnu hranu, govorio o sirovoj hrani i nacinu ishrane.

Odgovore na pitanja kako se promjena ishrane manifestuje na vas organizam, psihičko stanje, spoljašnji izgled potrazite u emisiji ''Pomalo lično'' na talasima Nes radija.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by KREMENAC » 22 Oct 2018, 09:13

sirovo ja sad pomodarstvo...
mi smo se nakada, u proslom stoljecu, hranili sirovom hranom.
podjes sa Kremenca na Neretvu i ukraddes sve sta ti treba: kavade u jednog, paprike u drugog, luk, krastvace, salate, mrkve... voca ko u prici. KAD DODJES NA NERETVU sve u kesu i potopis u Neretvu. Cesto se zaboravi so. al moze i bez soli. Plivaj i igraj lopte cio dan na sirovoj hrani.

Domace mlijeko i jaja su se pila sirova. Tek kad se doslo u grad prestalo se s time jer mlijeko i jaja smrde na koncetrate kojima hrane stoku i zivinu.

Divlje pastrmke sam jeo sirove FILETIRAS ih i potopis u marindu od sirceta, luka i zacina. Ribe iz kaveznog uzgoja se hrana koncetatima koje prave od otpadada iz mesne industrijei gmo soje, pa njih ne jedem sirove.
Sirova hrana moze samo ako je iz vlastitog uzgoja ili iz divljine

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Sirova hrana

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2019, 18:08

Jasmina Bogućanin-Sarvan ne kuha, živi u skladu s prirodom i jede samo sirovu hranu


Image

Kada je postala majka, Jasmina Bogućanin-Sarvan, Beograđanka s adresom u BiH, odlučila je živjeti u skladu s prirodom. Vremenom je prešla na sirovu ishranu i već godinama ljudima u regiji pokazuje kako se hraniti zdravo i ukusno, a da pritom ne uključujete pećnicu.
Sve je počelo kada je svojoj šestomjesečnoj kćerkici koju je dojila trebala uvesti dodatnu čvrstu hranu. Nije dugo trebalo da shvati da hrana koju ona i njen suprug konzumiraju nije hrana koju želi dati svom djetetu, a istražujući idealan način ishrane za čovjeka otkrila je sirovu ishranu za koju stručnjaci tvrde da liječi rak. Odlučila je isprobati je na sebi, a kroz nepuni mjesec svjedočila je nevjerovatnim promjenama na sebi - od mršanja, preko čišćenja kože do nevjerovatne energije koju je osjećala.

"Prednosti biljne ishrane su brojne, a one najbitnije su da nema bolesti, nema sezone gripa, nema straha od promahe, ne postoje glavobolje, stomačne tegobe, PMS, problemi s aknama i slično. Svi znamo da naše tijelo najviše energije troši na varenje hrane, kada se hranimo nutritivno bogatim živim namirnicama koje ne opterećuju naš digestivni sistem, naše tijelo ima vremena da se iscijeli od svega čega treba i da nam sposobnosti koje nismo ni vjerovali da imamo. Čovjek se podmladi i reguliše svoju tjelesnu težinu", rekla nam je Jasmina dodajući da je jedini nedostatak mjesec mart kada je veoma teško pronaći kvalitetnu hranu, jer je to mjesec najsiromašniji živom hranom.

Promjenom ishrane do zdravlja


"Neka hrana bude vaš lijek i neka lijek bude vaša hrana", rekao je Hipokrat, a Jasmina ističe da je njen primjer, ali i primjer miliona ljudi širom svijeta dokaz da promjenom onoga što jedemo možemo postati potpuno zdravi.

"Brzim načinom života umanjujemo značaj hrane kao lijeka i uzroka naših zdravstvenih stanja, a kada biste, ukoliko imate neki zdravstveni problem, samo sedam dana jeli sirovo voće i povrće, odmah biste se okrenuli prirodnoj biljnoj hrani. Jer najbolje se vjeruje ličnom iskustvu. Djeca su naše ogledalo tako da, ako mi ne brinemo o svom zdravlju i ne pridajemo nikakav značaj zdravoj ishrani, već odvedemo dijete na ćevape, u McDonalds, slastičarnu, kupimo mu neko gazirano piće, a i sami to isto konzumiramo, onda ne treba da se čudimo sve većem broju djece s prekomjernom kilažom, zdravstvenim problemima itd.", rekla je.

Brojna istraživanja pokazala su kako ljudi vjeruju da je zdrava hrana nužno i skuplja, a da nisu u pravu smatra i naša sagovornica koja ističe da svaka vrsta ishrane, u zavisnosti od toga kako se hranimo, može biti i skupa i pristupačna.

"Ukoliko želimo da kupujemo sve industrijske zdrave stvari koje se reklamiraju, itekako će nas skupo koštati. Ukoliko želimo da jedemo sirovu tortu ili pijemo cijeđeni sok u kafiću, itekako će nas skupo koštati. Ali, ukoliko sami kod kuće planiramo svoje obroke i kupujemo lokalno, ili još bolje uzgajamo svoju hranu u nekoj maloj baštici, onda taj način ishrane nije skup", pojasnila je.

Njene torte napravljene su bez aditiva, glutena, mlijeka, jaja, rafiniranog šećera i drugih uobičajenih sastojaka. Zdrave su i možete ih jesti bez grižnje savjesti, a naša sagovornica ističe da nisu ništa skuplje u odnosu na tradicionalne torte.

"U sirovoj hrani, kao i u tradicionaloj, postoje 'skupe' i 'jeftine' torte i kolači. Za dane kada imaš više novca kupiš indijski orah pa od njega napraviš tortu, a kad nemaš, onda i suncokret obavlja posao. Kada smo tek prešli na ovaj vid ishrane shvatili smo da isto trošimo, nekim danima čak i manje, jer izbor u prodavnicama je ograničen kada se ovako hraniš, što je odlično za kućni budžet", ispričala je.

O Školi NeKuvanja


Nakon prelaska na režim sirove ishrane Jasmina je pokrenula blog Škola NeKuvanja koji prati više od 20.000 ljudi, a putem kojeg redovno dijeli recepte koji su pristupačni svima.

"Ideje nalazim u svojoj kuhinji, jer namirnice koje imam u tom trenutku uslovljavaju recepte. U regionu sam veoma popularna, jer su skoro svi moji recepti niskobudžetni. Osobama koje imaju visoka mjesečna primanja je lako pričati o zdravoj hrani i dijeliti recepte s američkih blogova. Iste sam vidjela prije nekoliko godina i odlučila sam učiniti ih pristupačnim našem podneblju i domaćici koja ima 100-300 KM da nahrani porodicu", rekla je.

Svijest o važnosti zdrave i benefitima sirove ishrane sve je veća, kaže nam Jasmina i dodaje da je interes ljudi iz BiH i regije za sirovi način ishrane veliki. Njene tvrdnje potvrđuje veliki odziv na radionice Škole NeKuvanja koje već godinama organizuje širom regije.

"Radionice su nastale u mojoj dnevnoj sobi, a sada se pripremamo za prvo tematsko putovanje u Grčku koje je već popunjeno. Radionice sam držala širom regije i u Švedskoj. Teško je povjerovati da je interes fenomenalan, ali zaista je tako. Kada sam tek počinjala radionice i kada sam nudila svoje sirove torte i kolače kafićima po Sarajevu, smijali su mi se, a danas u mnogim restoranima i kafićima možete naći sirove torte. Čak je sve više ljudi koji ih prave i dostavljaju i to me mnogo raduje. Svijest se budi. Veliku zahvalnost za to dugujemo Novaku i Jeleni Đoković koji su najbolji i najglasniji promotori sirove/biljne ishrane i najbolji primjer koliko čovjek može postići kada se odluči na ovakav način ishrane", rekla je.

Učesnici radionica Škole NeKuvanja uče o biljnim režimima ishrane i načinu kombinovanja namirnica, koriguju tjelesnu težinu bez izgladnjivanja i brojanja kalorija, na primjerima uče kako da pripremaju zdrave obroke i otklone zdravstvene tegobe, unaprijede stil života te dobiju motivaciju i inspiraciju pomoću koje će održati zdrave navike.

"To su neke teorijske stvari s kojima odu s radionice, ali ono što je najbitnije i najznačajnije jeste da shvate da nisu sami, da ima još istomišljenika i da su na pravom putu. Da nisu ludi, iako ih okolina pokušava uvjeriti u to, i da može drugačije. Jednostavno, radionice Škole NeKuvanja su neki vid razmjene podrške i ljubavi ljudima koji odluče da promijene svoj život nabolje iz korijena", rekla je.

Naredne radionice Jasmina će održati 23. marta u Gradišci, 30. marta u Banjoj Luci i 6. aprila u Sarajevu. Nakon toga slijede radionice u Zagrebu, Beogradu i Skoplju te put u Grčku gdje će tokom dvosedmične radionice polaznici programa "Put u zdravlje sa Jasminom" imati priliku da se druže uz cjelodnevne radionice na samoj obali mora, jutranje vježbe disanja na plaži, ljekovito kupanje u još nezagrijanom moru itd.
online

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Femea » 24 Mar 2019, 18:37

Koliko je i to zdravo pitanje je.Možda ako sam uzgajaš voće i povrće pa ne koristiš pesticide.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sirova hrana

Post by Chloe » 24 Mar 2019, 19:04

Femea wrote: 24 Mar 2019, 18:37 Koliko je i to zdravo pitanje je.Možda ako sam uzgajaš voće i povrće pa ne koristiš pesticide.
To da... Imam tetku u Slo, na "presnoj" hrani je godinama. Sve nabavlja domaće i bio... Godine koje ima na njoj se ne vide. :inasab
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests