PMS-stvaran problem ili alibi

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Maja » 03 Feb 2011, 11:59

Riješite se PMS-a na prirodan način

Predmenstrualni simptom ili PMS nije stanje, nego skup neugodnih simptoma koje mnoge žene osjećaju sedmicu do dvije prije mjesečnice. Procjenjuje se da oko 40 posto žena doživljava neki stepen PMS-a i mnoge sa uspjehom ublažavaju simptome sa jednim ili više prirodnih pripravaka.

Pronađeno je 150 različitih simptoma PMS-a, a najčešći su iscrpljenost, razdražljivost, depresija, glavobolja, nervoza, napetost, promjene raspoloženja, nadutost, proljev, zatvor, čežnje za slatkim, osjetljive i povećane dojke, grčevi maternice, promjene u seksualnoj želji, bol u leđima, akne, naticanje članaka i prstiju, piše Tportal.

Simptomi PMS-a često se znaju pogoršavati ako se hranite nezdravo. Zato, da biste lakše prebrodili te dane u mjesecu, smanjite unos masne i slane hrane, posebno u vrijeme mjesečnice. Izbjegavajte prejedanja, a radije jedite manje obroke više puta na dan. Jedite hranu bogatu vlaknima i kompleksnim ugljikohidratima, kao što su povrće i mahunarke, a izbjegavajte ljutu i kiselu hranu te kofein jer mogu dodatno pogoršati simptome. Da biste uspješno protjerali simptome PMS-a, okrenite se prirodnim lijekovima koje autorica Debora Yost preporučuje u svojoj knjizi "Vodič kroz prirodne lijekove".

Kalcij - Istraživanja pokazuju da suplementi kalcija donose poboljšanje kod raznih simptoma PMS-a. u jednoj studiji 500 žena sa PMS-om uzimalo je 1.200 miligrama kalcija u obliku kalcij karbonata kroz tri mjeseca. Prijavile u ublažavanje simptoma promjena raspoloženja, zadržavanja vode, čežnje za hranom i grčeve.
Preporučena doza: Uzimanje 1.500 mg na dan podijeljeno na više doza.

Magnezij - Ovaj mineral, uključen u regulaciju estrogena, pokazao se korisnim u ublažavanju menstrualnih grčeva.
Preporučena doza: uzimajte 250 mg na dan po potrebi.

Vitamin B6 - Piridoksin ublažava depresiju povezanu sa PMS-om. Uz to pomaže pri apsorpciji magnezija.
Preporučena doza: uzimajte 50 mg jedanput ili dvaput na dan.

Vitamin E - Ovaj vitamin smanjuje osjetljivost dojki, glavobolju, iscrpljenost i nervozu povezanu sa PMS-om. U istraživanju koje obuhvatilo 75 žena koje su dva mjeseca uzimale vitamin E, njih 75 posto prijavilo je ublažavanje simptoma PMS-a.
Preporučena doza: uzimajte 400 I. J. na dan.

Konopljika - Ova biljka od davnina se koristi u liječenju menstrualnih poremećaja zbog svoje mogućnosti uravnoteženja hormona. Žene sklone depresiji ne bi je trebale koristiti.
Preporučena doza: Na dan uzimajte od 180 do 240 mg standardiziranog ekstrakta.

Maslačak - Ova biljka je blagi diuretik i može pomoći u manjem zadržavanju tekućine povezanom sa PMS-om.
Preporučena doza: Uzmite 300 mg tri puta na dan prije mjesečnice.

Ulje noćurka - Listovi i cvijet noćurka sadržavaju vrijedno ulje koje ublažava niz simptoma PMS-a uključujući grčeve, depresiju i osjetljive dojke.
Preporučena doza. Uzimajte 500 mg dva puta na dan.

Kineska anđelika - Poznata i kao ženski ginseng, kineska anđelika ublažava bolne grčeve.
Preporučena doza: Uzimajte od 300 do 500 mg dva puta na dan tokom sedmice prije mjesečnice.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Sanjarko » 03 Feb 2011, 18:05

Hvala Majo nije lose znati to :D

Evo i listovi od Kupine su dobri u te dane,bilo svjezi ili osuseni,smiruju bol u trbuhu a mislim i nervozu :lol
Ako nisam pogodila ime biljke evo slika
Image
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by komsija » 06 Feb 2011, 10:29

Image
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Sanjarko » 06 Feb 2011, 16:40

Jooooj marinac :sok
Pa nismo valjda bas takve,na srecu ja nemam tih problema nisam razdrazljiva tih dana i ne primjeti se na meni...
Mislim d aje to vise u glavi nego sto stvarno jeste neki problem...
Razumijem bol u trbuscicu ili ledjima al neku nervozu ili ono da ne podnosis nikoga pa cak ni sma sebe u te dane :hm
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Maja » 07 Feb 2011, 01:30

eeeeee hormoni su čudo sanjarko. to pod broj jedan. a kad te boli moraš biti razdražljiv

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2011, 23:38

Kod mene,za zene,to nije mogao biti alibi..
Bar kad je u pitanju seksuckanje.. Nadje se nacin,
da se partneru udovolji...to jest meni :D

Mislim da reklamiraju neki kafetin za te stvari..
Pa eto,ako vam moze sta pomoci .....
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Bahra » 28 Jul 2011, 09:52

Ja imam skoro sve ove probleme. Ustvari ponasam se identcino kao i u trudnoci,a zvali su me ters trudnica pa sad :oo
Zivcana,placljiva, nervozna jedva cekam da mi neko nesto kaze da se posvadjam. Uvjek najavim da me drma PMS i da me puste na miru. Takodje imam pojacanjo znojenje i migrenu. Ponekad popijem persen pa bude lakse.
Sto se tice jela samo jedem cokoladu i meso, nista mi vise ne treba :oo
Sreca traje mozda 5 dana i onda opet ko bubica :cudi
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by vučica » 28 Jul 2011, 10:58

a ma..problem ili ne..ulovi nas neko divljanje... :haha
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by gejsha » 28 Jul 2011, 20:18

Hvala Bogu nemam problema kao što su bolovi i mislim da je to najvažnije.Budem osjetljiva,laše zaplačem,nervozna i sve mi smeta..svaka sitnica...lakše mi se posvađati s nekim.sve me ljuti..poveća mi se apetit. :D
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Nela » 28 Jul 2011, 22:54

U zadnje vrijeme sam neslošljiva za vrijeme PMS-a, čak i sam sebi idem na živce amogu misliti tek okolini, nekidan mi je brat rekao da trebam psihijatra jer ima osjećaj da sam histerična, nisam ali nisam mogla da mu objašnjavam šta je u pitanju :)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Sibila » 20 Sep 2011, 12:53

kako da ne ......postoji to i upravo me dere :oo ...samo sto meni svaki put nije jasno ....sta mi je? ...evo danima stalno jedem a pitam se zasto?.......poljeva me znoj hladni...uzasni....a kontam kace vise proci vrucine......prosle su juce bemmu :oo ....znaci .....znam ono nekako otpirlikeeeee ( nekdad sam majke mi upisivala i datum dobitka tog binga :oo ) ali......dosadilo mi, mada treba stvarno........nisam toliko strasna ...najvijse sebe izmucim.....trpim valjda u sebi....stajaznam....nije to lako.....ma kakvi...a najgore je na poslu....... :tuga

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by String » 20 Sep 2011, 15:03

ne registrujem....nije moj problem i uopste me ne zanima...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2011, 15:21

Meni se vise puta desilo,da se zenske izvlace na to.
Ali bilo ih je par,koje popuste.. I nije im bilo lose..
Ja sam stvarno talentovan deckic ko cekic :D.
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by sann » 03 Nov 2011, 17:03

..problem.dva dana,NE diraj me........ :pusi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Zagorka » 03 Nov 2011, 18:00

Jaoo,ko ne zna sta je,nek'ne sudi :djed
Ja imam sve moguce i nemoguce neugodnosti.Od boli u butinama,do bolnih grudi,emocije haos,znala sam plakati ko'da mi je neko familiju pobio. Ponekad u tim trenucima mrzim sebe,svoj zivot,ljude koji me okruzuju,osjecaj nemoci koji me obuzima i uhhh...da ne idem dalje.Kad dobijem boli katastrofa,bez tableta i cajeva ne zivim,a leci moram kad bi na pod morala(bar malo).Nebi ljudi proizvodili tablete da nije uzasno :hasta Al'stoicki ja to trpim,stiskam zube i sutim cesto,inace ja sve skoro drzim za sebe...iako se znalo desiti da ne zaspem navece od bolova...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by sann » 03 Nov 2011, 18:27

madam Bovary wrote:Jaoo,ko ne zna sta je,nek'ne sudi :djed
Ja imam sve moguce i nemoguce neugodnosti.Od boli u butinama,do bolnih grudi,emocije haos,znala sam plakati ko'da mi je neko familiju pobio. Ponekad u tim trenucima mrzim sebe,svoj zivot,ljude koji me okruzuju,osjecaj nemoci koji me obuzima i uhhh...da ne idem dalje.Kad dobijem boli katastrofa,bez tableta i cajeva ne zivim,a leci moram kad bi na pod morala(bar malo).Nebi ljudi proizvodili tablete da nije uzasno :hasta Al'stoicki ja to trpim,stiskam zube i sutim cesto,inace ja sve skoro drzim za sebe...iako se znalo desiti da ne zaspem navece od bolova...
:tjesi .pa ti stvarno imas problem...
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by String » 03 Nov 2011, 19:02

Mogu samo reci da nikada nisam imao djevojku koja je bila nesto "nervozna", "pusti me", "nije mi nistA" itd.. prije pocetka ili za vijeme PMS-a. Sta god da je bilo, glumile ili ne, uglavnom nikada to nisu prenosile na mene niti pridavale tome nekog znacaja...Skoro tako ulazim u jedan kafic i sjedi jedna poznanica sa svojim prijateljicama i vidim ona nesto rukama mlatara objasnjava im, dernja se...i pridjem da se pozdravim kad ona meni "Ej cao, nemoj me majke ti nikakva sam". Rekoh "sto to, u cemu je problem"? Kaze ona "Mah, zenske stvari, PMS, ne prilazi ujedam". Inace je to osoba koja voli onako da bude u centru paznje...i kazem joj samo "Pa sta ces tu djete drago medju ljudima takva"? "Idi kuci lijeci se"...na sto je ona samo ironicno odgovorila "Ha-ha-ha" .....Idi, kontam u sebi, u PMS - (picku materinu seljacku)...Zato, ukoliko primjetim da zele paznju samo zbog toga, uvijek cu reci "Ne registrujem, nije moj problem, uopste me ne zanima"!!! Imam srece, stvarno s tim... :jupi
Image

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Sibila » 03 Nov 2011, 19:58

Nedo Bog nijednoj djevojci :zubi

:(

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by Zagorka » 04 Nov 2011, 22:45

String wrote:Mogu samo reci da nikada nisam imao djevojku koja je bila nesto "nervozna", "pusti me", "nije mi nistA" itd.. prije pocetka ili za vijeme PMS-a. Sta god da je bilo, glumile ili ne, uglavnom nikada to nisu prenosile na mene niti pridavale tome nekog znacaja...Skoro tako ulazim u jedan kafic i sjedi jedna poznanica sa svojim prijateljicama i vidim ona nesto rukama mlatara objasnjava im, dernja se...i pridjem da se pozdravim kad ona meni "Ej cao, nemoj me majke ti nikakva sam". Rekoh "sto to, u cemu je problem"? Kaze ona "Mah, zenske stvari, PMS, ne prilazi ujedam". Inace je to osoba koja voli onako da bude u centru paznje...i kazem joj samo "Pa sta ces tu djete drago medju ljudima takva"? "Idi kuci lijeci se"...na sto je ona samo ironicno odgovorila "Ha-ha-ha" .....Idi, kontam u sebi, u PMS - (picku materinu seljacku)...Zato, ukoliko primjetim da zele paznju samo zbog toga, uvijek cu reci "Ne registrujem, nije moj problem, uopste me ne zanima"!!! Imam srece, stvarno s tim... :jupi
Hmm zanimljivo je da jos uvijek imamo ovakve stavove :hm Zamisli ovo npr.tj.pokusaj zamisliti sebe,ali stvarno pokusaj:imas strasne grceve,bolove u butinama,krstima,iskacu ti akne po licu,stomak te razvaljuje,celo se znoji,moras raditi a ruke ti se tresu dok ti iz penisa siklja krv pet dana?Hm,sta kazes,ugodna stvar?Sigurno bi bio savrseno iskuliran,ma nikako nebi pridavao vaznost tome sto ti se jaja grce a jaran krvari :ne ne mislim bas ;) Jos kad bi ti neko rekao"idi kuci lijeci se" :lupa pa nije to stari prehlada,ne mogu ja uzeti pet dana slobodnih kao radnica,domacica,i sve ostalo sto uz to ide.I tako svakog mjeseca.
I jos nesto,zar ne mislis da mi je nekad krajnje ruzno i neugodno nekom reci:znas,krvarim,od kud nekom ideja da bi se za boga miloga tako htjela privuci paznja?Da zelim da svi za stolom znaju :omg
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: PMS-stvaran problem ili alibi

Post by blento59 » 04 Nov 2011, 22:48

javicuti kd budem imao prvu menstruaciju
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests