Mozdani udar

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Mozdani udar

Post by IM_ex » 07 Dec 2014, 21:56

Svi smo za isti culi, no kolko o istom znamo?!
Znamo li iz iskustva sta je mozdani udar? Znamo li koje su posljedice istog?
Iako dosta mucna tema, podijelimo nasa iskustva!
Mozda da nekome posve neupucenom, a ko prozivljava upravo tu tesku fazu, pogodjen bolescu nekog od najrodjenijih, bar djelimicno pomognemo licnim iskustvom?!

p.s. bez ikakvih fotografija, molim!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2014, 22:06

Pa eto, moja je majka imala neku vrstu moždanog udara. Prvo šok, nakon iznenadne smrti muža, potom dva toplotna udara tokom onih suša u 2012. godini i tako to krene. Serija nekih majnih udara (postoji CT nalaz) plus infantilno-kretensko-zločinačko-debilsko-retardirana reakcija nadležnog doma zdravlja i to na kraju završi sa MOPS (moždani organski psiho sindrom) Teško je komunicirati, jer nije uvijek pribrana, a pokretna je sve manje i manje. Sav sam se zadao oko brige i njege ali ovo polako prevazilazi moje mogućnosti u svakom smislu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Maja » 07 Dec 2014, 22:22

A zavisi jel teži ili lakši. Imala sam oba slučaja u široj familiji. Lakši je preživjela tetka, jedna strana tijela joj je bila blago paralizovana ali se to s vremenom vratilo na svoje i evo je živa i zdrava i nakon 10 godina.
Teži je imao tetak. Ostao je potpuno nepokretan a imao je 60 i nešto. Hranili su ga drugi, stavljali pelene, baš ništa nije mogao. Tako je životario 6 mjeseci i na kraju umro.
E sad ko ima predispozicije da dobije moždani ne znam. Valjda nije nimalo dobro kad imaš povišene trombocite jer se tad javljaju ugrušci a ni trigliceride.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by IM_ex » 07 Dec 2014, 22:48

predispozicije - visok pritisak, dijabetis, gojaznost, slaba fizicka aktivnost, starost (mada danas starosna dob i nije neki od vazecih faktora, obzirom da od mozdanog udara stradaju i mladi)
Ionako alarmantno stanje nakon jaceg mozdanog udara, zahtijevno maksimalne paznje oko bolesnika, obicno biva drasticno naruseno ponovnim udarom (udarima). Ponovni udar(i) cini se blazim od prvog, no, efekat im je bas nimalo podcjenjljiv. Naprotiv.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 09:44

Moždani udar može biti ishemijski (uzrokovan ugruškom koji začepi arteriju i onemogući protok krvi kroz nju) ili hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i prodiranjem krvi u okolno tkivo). Oko 85% moždanih udara su ishemijski koji mogu biti posljedica tromboze (stvaranje ugruška u oštećenoj arteriji koja mozak opskrbljuje krvlju) ili embolije (otkidanje komadića ugruška koji je nastao na drugom mjestu a krvnom strujom doputuje i začepi moždanu arteriju). Oko 15% moždanih udara su hemoragijski: intracerebralni hematom nastaje kada se krv iz krvne žile izlije u okolno tkivo mozga, a subarahnoidalno krvarenje nastaje kada se krv izlije u likvorske prostore oko mozga.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 09:48

Preuzeto sa Plivazdravlje.hr

U cilju smanjivanja učestalosti moždanog udara svakako treba liječiti prateće bolesti: povišen krvni tlak, poremećaje srčanog ritma i ostale srčane bolesti, šećernu bolest, povišene masnoće u krvi, značajno suženje karotidnih arterija. Važno je da se bolesnici točno pridržavaju uputa liječnika u pogledu liječenja navedenih bolesti i uzimaju sve propisane lijekove jer se adekvatnom kontrolom bolesti koje su čimbenici rizika za nastanak moždanog udara može u značajnoj mjeri smanjiti mogućnost nastanka moždanog udara. Svi bolesnici kod kojih postoji sumnja na suženje karotidnih arterija trebaju obaviti neinvazivni, bezbolni ultrazvučni pregled karotidnih arterija kako bi se utvrdio stupanj suženja.

Kako spriječiti moždani udar?

Zdrava prehrana

Da bi se smanjio rizik nastanka moždanog udara potrebno je prekinuti s nezdravom prehranom: hrana koja obiluje zasićenim mastima i koncentriranim šećerima, jako zasoljena hrana, hrana bogata kolesterolom itd., a treba prijeći na zdrav način prehrane: prehrana u kojoj dominiraju nezasićene masti ? ulja, pogotovo maslinovo ulje, mnogo voća i povrća u hrani, prehrana bogata neprobavljivim biljnim vlaknima, mnogo ribe u prehrani, pogotovo plava riba. Najzdraviji način prehrane je takozvana mediteranska dijeta, tj. tradicionalna prehrana na obalama Mediterana.

Prestanak pušenja

U cilju prevencije moždanog udara treba svakako prestati pušiti jer pušenje može i do šest puta povisiti rizik nastanka moždanog udara, a rizik raste s brojem popušenih cigareta. Srećom, već 5 godina nakon prestanka pušenja rizik se izjednačava s rizikom nepušača.

Konzumiranje alkohola

Alkoholna pića treba konzumirati umjereno, preporučljivo je popiti čašu crnog vina dnevno. Prekomjerna tjelesna težina i tjelesna neaktivnost su dokazani čimbenici rizika za nastanak moždanog udara. Jednostavan način smanjenja prekomjerne tjelesne težine je prelazak na zdrav način prehrane i povećana tjelesna aktivnost.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2014, 09:54

Calla wrote:Moždani udar može biti ishemijski (uzrokovan ugruškom koji začepi arteriju i onemogući protok krvi kroz nju) ili hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i prodiranjem krvi u okolno tkivo). Oko 85% moždanih udara su ishemijski koji mogu biti posljedica tromboze (stvaranje ugruška u oštećenoj arteriji koja mozak opskrbljuje krvlju) ili embolije (otkidanje komadića ugruška koji je nastao na drugom mjestu a krvnom strujom doputuje i začepi moždanu arteriju). Oko 15% moždanih udara su hemoragijski: intracerebralni hematom nastaje kada se krv iz krvne žile izlije u okolno tkivo mozga, a subarahnoidalno krvarenje nastaje kada se krv izlije u likvorske prostore oko mozga.
Možeš li mi reći, u kakvoj je vezi tzv. MOPS sa svim tim?
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 10:02

Lakse mi je prepisati nego tipkati,,
Mada iz prakticnog iskustva sa neuroloske rehabilitacije kod zbrinjavanje osobe sa oduzetoscu lijeve ili desne strane tjela posle mozdanog udara doticna osoba i osoba koja ce zbrinjavati kasnije osobu u privatnoj njezi zahtjevaju visemjesecni posebni tretman pokazivanja njege uz strucni tim na duze vrjeme od iskusnih fizioterapeuta logopeda,neurologa !
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 10:05

Moždani udar ili infarkt mozga se trenutno statistički dešava češće nego srčani infarkt, a i posljedice su mu puno opasnije i teže.
Više od polovine pacijenata koji su preživjeli moždani udar i nakon intenzivne terapije ostaje sa teškim posljedicama, upućeni su na pomoć drugih i stalnu njegu.


Kod svakog desetog moždanog udara dolazi do smrti. Zbog toga je izuzetno važno odgovarajuće reagovati, pružiti prvu pomoć i što prije zvati hitnu pomoć, da bi se uštedilo dragocijeno vrijeme koje može odlučiti o životu ili smrti.


Što prije pozvati hitnu pomoć, opisati simptome i čekati na uputstva stručnjaka.
Otvoriti prozore, otkopčati dugmad na odjeći, izvaditi zubnu protezu (ukoliko je pogođena osoba nosi).
Posmatrati bolesnika, ne ostavljati ga samog, smiriti ga i pričati sa njim.
Nemojte bolesniku ništa davati da jede ili pije.
Ukoliko je bolesnik pri svijesti i ne povraća, podignite mu gornji dio tijela za 30 stepeni i pazite da mu glava ravno stoji.
Kod povraćanja i nesvjesti: bolesnika postaviti u stabilni položaj da leži na strani i redovno kontrolisati puls i disanje.


Ukoliko bolesnik ne diše i ne osjećate puls, vratite ga sa položaja na strani na leđa. Ukoliko možete, neka bolesnik leži na tvrdoj podlozi (ne u krevetu) i pokušajte mu dati vještačko disanje i masažu srca.
Idealno bi bilo da se bolesnik što prije prebaci u bolnicu, po mogućnosti onu koja je opremljena za terapiranje moždanog udara.


Kada hitna pomoć dođe, opišite simptome koje ste primjetili i sve eventualne hronične bolesti pacijenta. Time ubrzavate terapiju, jer ljekar ima više informacija
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 10:17

Krokodil Behko wrote:
Calla wrote:Moždani udar može biti ishemijski (uzrokovan ugruškom koji začepi arteriju i onemogući protok krvi kroz nju) ili hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i prodiranjem krvi u okolno tkivo). Oko 85% moždanih udara su ishemijski koji mogu biti posljedica tromboze (stvaranje ugruška u oštećenoj arteriji koja mozak opskrbljuje krvlju) ili embolije (otkidanje komadića ugruška koji je nastao na drugom mjestu a krvnom strujom doputuje i začepi moždanu arteriju). Oko 15% moždanih udara su hemoragijski: intracerebralni hematom nastaje kada se krv iz krvne žile izlije u okolno tkivo mozga, a subarahnoidalno krvarenje nastaje kada se krv izlije u likvorske prostore oko mozga.
Možeš li mi reći, u kakvoj je vezi tzv. MOPS sa svim tim?

vjerujem da se radi o pogresnom disanju ,,povrsnom gdje mozak n edobiva godinama dovoljno kiseonika
zbog depresivnih ili psihickih tegoba!!
Pretpostavljam jer nisam sigurna da sam ovu skracenicu shvatila MOPS ako mi je prevedes bit cu jos sigurnija!! ;)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2014, 10:27

Calla wrote:
Krokodil Behko wrote:
Calla wrote:Moždani udar može biti ishemijski (uzrokovan ugruškom koji začepi arteriju i onemogući protok krvi kroz nju) ili hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i prodiranjem krvi u okolno tkivo). Oko 85% moždanih udara su ishemijski koji mogu biti posljedica tromboze (stvaranje ugruška u oštećenoj arteriji koja mozak opskrbljuje krvlju) ili embolije (otkidanje komadića ugruška koji je nastao na drugom mjestu a krvnom strujom doputuje i začepi moždanu arteriju). Oko 15% moždanih udara su hemoragijski: intracerebralni hematom nastaje kada se krv iz krvne žile izlije u okolno tkivo mozga, a subarahnoidalno krvarenje nastaje kada se krv izlije u likvorske prostore oko mozga.
Možeš li mi reći, u kakvoj je vezi tzv. MOPS sa svim tim?

vjerujem da se radi o pogresnom disanju ,,povrsnom gdje mozak n edobiva godinama dovoljno kiseonika
zbog depresivnih ili psihickih tegoba!!
Pretpostavljam jer nisam sigurna da sam ovu skracenicu shvatila MOPS ako mi je prevedes bit cu jos sigurnija!! ;)

Napisao sam već prevod. Moždani organski psiho sindrom.

U pravu si kad kažeš da je problem bio s kiseonikom, ali nije do depresije ili bar ne zvanično. Neuropsihijatar daje nalaz, da je problem mikro vaskularne prirode, a to u konačnici, kako sam razumio, znači ono o čemu si ti već gore pisala, to jeste krvotok, ugrušci etc..

U toj dijagnozi, kako mi se čini, akcenat je na onom organski.
Dakle, meni kao laiku, čini se da je tu mozak kao organ i nema veze s psihom. Odnosno tu dođe do oboljenja krvnih sudova, a da se na psihu odražava, to se podrazumijeva.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 10:52

procitah samo ovaj tvoj zadnji post pa nisam ni vidjela da si gore vec pojasnio!
Pa tako kako pojasnjavas to je dugogodisnji ishod ili sledeca stepenica posle dugogodisnje depresije mada ne mora da znaci samo depresija moze biti i mjesani atak uz depresiju (pogorsanje ili dublje ostecenje)
Organski poremecaj kroz psihicku smetnju´,,rad mozga pod opterecenjem ,ponavljam se (dotok kisika smanjen)
mozda i dugogodisnje probadanje srca,ili nesvjestice sve su ovo simptomi koji ukazuju na presimptome dobivanja mozdanog udara , cesto pacijenti dobivaju prvu premozdanu dijagnozu ,,
TIA tranzitorni ishemicni atak (ako se na vrjeme osoba ne zali jer zanemaruje ovakve dugogodisnje simptome)
mozak moze organski nastradati)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2014, 11:17

Calla wrote:procitah samo ovaj tvoj zadnji post pa nisam ni vidjela da si gore vec pojasnio!
Pa tako kako pojasnjavas to je dugogodisnji ishod ili sledeca stepenica posle dugogodisnje depresije mada ne mora da znaci samo depresija moze biti i mjesani atak uz depresiju (pogorsanje ili dublje ostecenje)
Organski poremecaj kroz psihicku smetnju´,,rad mozga pod opterecenjem ,ponavljam se (dotok kisika smanjen)
mozda i dugogodisnje probadanje srca,ili nesvjestice sve su ovo simptomi koji ukazuju na presimptome dobivanja mozdanog udara , cesto pacijenti dobivaju prvu premozdanu dijagnozu ,,
TIA tranzitorni ishemicni atak (ako se na vrjeme osoba ne zali jer zanemaruje ovakve dugogodisnje simptome)
mozak moze organski nastradati)

I o tome sam već pisao u prvom postu :D
Ima CT nalaz, e ček baš da vidim. Incipijentna vaskularna leukopatija lakunarne infrakcije u putamenu lijevo i kapsuli eksterni obostrano, te kortikoatrofične promjene mozga.

Meni je ovo protumačeno kao serija manjih moždanih udara, bez pojašnjenja na koji način.
Mada, znam da je to bilo 2012. godine, kad su bile ogromne vrućine, a pisao sam i o tome u prvom postu.

Također, pisao sam i o kvalitetu zdravstvenih usluga. Ti u ovih par postova, više mi objašnjavaš, nego svi doktori u prethodnih dvije godine. Eto, dovoljno je dobar pokazatelj. Ovdje, ako čovjeka zadesi neki veći zdravstveni problem, najbolje mu je da se ubije na licu mjesta.

Btw, kad je doktor porodične medicine, primjetio promjene u komunikaciji kod moje mjake, on joj preporučio ni manje ni više nego leksilij, koji ju je dodatno otupio.

:sikira
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 11:47

Razumijem te ,doktor porodicne medicine ne moze rjesavati nigdje ovakve probleme ,odnosno nakon ovakve terapije koju je porodicni ljekar laicki preko stola propisao ako porodicni clanovi vide da svakodnevnica uz ovu terapiju ide u pogresnom smjeru (da je sve vise umornija da nema volje obavljati svakodnevne poslove koje je do sada obavljala ,,ponovo pokucati na vrata porodicnog ljekara i izdilovati uputnicu za neurologa,i potraznju dobrog neuroloskog nalaza sto prije tim bolje
,,mada nekada i neurolozi preskoce prave pretrage i oslone se samo na CT nalaz,,
Steta sto se pacijenti nemarno zavuku, nema prvobitne prevencije ona fali na svakom koraku (informativni centri ,,
pa kada ljekari i pogrjese kasno je bilo sto popravljati na svojim rodenima !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 11:55

Incipijentna vaskularna leukopatija lakunarne infrakcije u putamenu lijevo i kapsuli eksterni obostrano, te kortikoatrofične promjene


izgleda da su fantasticni dijagnosticari koji nauce na jednom kursu kako pojasniti nekakve promjene na mozgu ,,ali ovo ti nista ne znaci ako oni ne dadnu prigodnu terapiju (odgovarajucu koja zasigurno na trzistu i ne postoji)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2014, 12:00

Mislim da si zaboravila na jedan detalj. Prvo se primjetne promjene dešavaju u "vanjskom svijetu". Odnosno, na lokacijama izvan kuće i bez prisustva članova porodice.U kući je sve ok. Prođu mjeseci dok neko ne javi da vani nije sve ok, te da to nije dobra terapija. Potrebni su mjeseci i za čekanje na termin za CT. I na kraju, kad se sve to odradi, odemo lokalnoj neuropsihijatrici i ona kaže - xanax. Btw, zar to može pomoći?
izgleda da su fantasticni dijagnosticari koji nauce na jednom kursu kako pojasniti nekakve promjene na mozgu ,,ali ovo ti nista ne znaci ako oni ne dadnu prigodnu terapiju (odgovarajucu koja zasigurno na trzistu i ne postoji)
Eto, o tome ti govorim. Čak i nakon svega, dobivam faličan nalaz i kako pomoći?
Inače, potplatili smo službenike, da ubrzamo taj termin i na kraju dobijemo - ništa!
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 12:01

Retrospektivno, na temelju povijesti bolesti analizirani su bolesnici u prvome devetomjesečnom razdoblju 2006. U tom je razdoblju snimljeno 90 CT-a mozga i 2 MRI-a, relativno najčešće kod bolesnika koji su obrađivani pod dijagnozama endogenih psihoza, psihoorganskog sindroma (demencija), afektivnih poremećaja i epilepsije. Većina CT-a mozga (59%) i oba MR-a mozga bila je uredna. Najčešći promijenjeni nalazi opisivali su moždanu atrofiju u različitim oblicima, nađen je samo jedan tumor mozga. Elektroencefalografski nalazi su bitno češće signifikantno odstupali od normale kod pacijenata s izmijenjenim CT-om mozga nego kada je on bio uredan. Zaključak je da vrlo malen broj pozitivnih nalaza osim atrofije mozga ne opravdava rutinsko snimanje CT-a i MR-a mozga svim hospitaliziranim psihijatrijskim bolesnicima. Indikacija se mora donijeti selektivno na temelju kliničke prosudbe psihijatra u konzultaciji s neurologom. EEG uz ograničenja pri tome može pomoći.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 12:06

Krokodil Behko wrote:Mislim da si zaboravila na jedan detalj. Prvo se primjetne promjene dešavaju u "vanjskom svijetu". Odnosno, na lokacijama izvan kuće i bez prisustva članova porodice.U kući je sve ok. Prođu mjeseci dok neko ne javi da vani nije sve ok, te da to nije dobra terapija. Potrebni su mjeseci i za čekanje na termin za CT. I na kraju, kad se sve to odradi, odemo lokalnoj neuropsihijatrici i ona kaže - xanax. Btw, zar to može pomoći?
izgleda da su fantasticni dijagnosticari koji nauce na jednom kursu kako pojasniti nekakve promjene na mozgu ,,ali ovo ti nista ne znaci ako oni ne dadnu prigodnu terapiju (odgovarajucu koja zasigurno na trzistu i ne postoji)
Eto, o tome ti govorim. Čak i nakon svega, dobivam faličan nalaz i kako pomoći?
Inače, potplatili smo službenike, da ubrzamo taj termin i na kraju dobijemo - ništa!

Kod nas se ovamo ta popratna neuroloska dijagnostika vrsi sa vise ljekara
kucni ljekar,neurolog,kardiolog,psiholog,psihijatar ,svi su u dijalozima zajedno ako jedan ne zna kako dalje sakupljaju se svi za jedan sto i zajednicki odlucuju sta bi bilo najbolje za pacijenta x ,,,!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Calla » 08 Dec 2014, 12:10

razumijem te u potpunosti,na kraju je dobila samo opcepoznatu terapiju da je se utisa sa tegobama !!
Opet kazem ako se zna cjela istorija bolesti tesko je bilo sta reci!

Jedino da pregledas sve lijekove koje do sada koristi i pronades strucnog neurologa koji moze dejstvo lijekova protumaciti sta se sa cime najbolje slaze !
Last edited by Calla on 08 Dec 2014, 12:12, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mozdani udar

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2014, 12:12

Calla wrote:
Krokodil Behko wrote:Mislim da si zaboravila na jedan detalj. Prvo se primjetne promjene dešavaju u "vanjskom svijetu". Odnosno, na lokacijama izvan kuće i bez prisustva članova porodice.U kući je sve ok. Prođu mjeseci dok neko ne javi da vani nije sve ok, te da to nije dobra terapija. Potrebni su mjeseci i za čekanje na termin za CT. I na kraju, kad se sve to odradi, odemo lokalnoj neuropsihijatrici i ona kaže - xanax. Btw, zar to može pomoći?
izgleda da su fantasticni dijagnosticari koji nauce na jednom kursu kako pojasniti nekakve promjene na mozgu ,,ali ovo ti nista ne znaci ako oni ne dadnu prigodnu terapiju (odgovarajucu koja zasigurno na trzistu i ne postoji)
Eto, o tome ti govorim. Čak i nakon svega, dobivam faličan nalaz i kako pomoći?
Inače, potplatili smo službenike, da ubrzamo taj termin i na kraju dobijemo - ništa!

Kod nas se ovamo ta popratna neuroloska dijagnostika vrsi sa vise ljekara
kucni ljekar,neurolog,kardiolog,psiholog,psihijatar ,svi su u dijalozima zajedno ako jedan ne zna kako dalje sakupljaju se svi za jedan sto i zajednicki odlucuju sta bi bilo najbolje za pacijenta x ,,,!
To kod nas nije bilo, a sasvim sigurno, neće biti ni u narednih 100 godina.
Nama "kućni" ljekar još uvijek nije došao u posjetu. Jedva doveo neurologa i to nekog novog, nakon što je ova tuka premještena negdje drugo. Čuj to, ona meni prije par mjeseci, prepisala čaj da popravi stvari :lupa
Nije ni ovaj novi daleko, ali je obrazovaniji i dosta mlađi od nje. Otprilike, veterinari detaljnije pregledaju svoje pacijente nego on.
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests