Žgaravica

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Biba » 26 Jun 2015, 19:40

:ovaj ...ma probala ja pelinkovac radi apatita...a bolje jedem al ubi zgaravica :lupa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Divlja_u_srcu » 22 Aug 2015, 08:19

kako sam prestala piti gazirane sokove, nestala je i žgaravica..ja ljepote,lakse se živi,,da sam prije znala..
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by uvijek_kontra » 25 Aug 2015, 16:08

Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Biba » 25 Aug 2015, 16:16

čula ja da je dobar sladoled, al ja pojedem kilogram odjednom...i bude mi fino, a onda pojedem dva čokoladna keksa i eto opet žgaravice...pa popijem mlijeko i zapalim jednu...nema više žgaravice :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Rockefeller » 25 Aug 2015, 23:13

Soda je haman najbolji lijek za žgaravicu. Ja natresem pola kašike sode, stavim u usta i popijem čašu vode. Ništa posebno ne radim. Mene muči kad pijem gusti ili gazirani sok sem Coca Cole i kad jedem određenu vrstu hrane pr. one gotove šnicle i ćevape iz trgovina, sušenu salamu, paprike i sl.

Kažu da je dobra alternativa ako nemaš sode brzo popiti čašu vode na ex.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Divlja_u_srcu » 26 Aug 2015, 07:57

Rockefeller wrote:Soda je haman najbolji lijek za žgaravicu. Ja natresem pola kašike sode, stavim u usta i popijem čašu vode. Ništa posebno ne radim. Mene muči kad pijem gusti ili gazirani sok sem Coca Cole i kad jedem određenu vrstu hrane pr. one gotove šnicle i ćevape iz trgovina, sušenu salamu, paprike i sl.

Kažu da je dobra alternativa ako nemaš sode brzo popiti čašu vode na ex.

sve je do ishrane..promjeniti ishranu i ukinuti gazirane sokove..već duže vrijeme to radim, i nema zgaravice :klanja ponekad mi se traži cola, čokolada..no to je u umu sve :valja
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Ideja » 19 Nov 2015, 10:38

Maja wrote:Hvala bogu ne znam kakav je osjećaj imati žgaravicu (kažu grozan) a moj prvi komšija ima problema s tim i čim popije sodu bikarbonu prođe mu. Ne znam kako se inače pije, razmuti li se u vodi ali on proguta malu kašikicu i odmah se napije vode.
:sok koja si ti sretnica, tesko i za povjerovati da neko ne zna za zgaravicu. Mene je ranije puno mucila ali sam prije nekih 7-8 godina promijenila nacin ishrane i od tada vise ne. Jaako rijetko u stvari, kada sam kod kuce na maminoj kuhinji duze vrijeme
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 19 Nov 2015, 12:49

Mene muči već par godina konstantno. Al ja vjerojatmo imam GERB samo nemam hrabrosti ići na gastroskopiju da se to potvrdi :rol

Od prirodnih rješenja jedino što mi pomaže je čaj od stolisnika, al njega treba piti triput dnevno, i jednostavno nemam vremena to svaki dan kuvati i piti. Soda bikarbona pomaže ali nije zdravo ju često konzumirati, pa za tim posegnem samo kad je baš gadno i ne mogu zaspati.
Sve drugo "prirodno" sam probala, bez ikakvog učinka, npr. banana mi samo pogorša situaciju, kao i bilo šta drugo kiselo, kao i mlijeko. Ostalo mi jednostavno ne pomaže.

Promijenit prehranu do kraja ne mogu, treba izbaciti sve slatko, masno, prženo, začinjeno, kiselo, mliječno, i onda ne znam šta bi uopće jela. Volim kuhanu hranu al ne mogu to jesti svaki dan za svaki obrok.

Tablete koje sam pila su mi pomagale ali samo za vrijeme terapije, kasnije se opet vrati na staro. Pila bih i 10 tableta na dan ako treba, samo da se ne moram patit s time

A tko ne zna kakav je to osjećaj, ja mu zavidim :123

Jedini savjet koji imam je spavanje s jako podignutom glavom, dakle nabacite pod nju sve jastuke koje imate. Gravitacija će odradit svoje
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by greeneyes » 19 Nov 2015, 12:52

Meščini da nikad nisam imao Otu žgaravicu. :hm
Samo sabura

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81116
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6995 times
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2015, 14:48

Julia-Klara wrote:Imam je samo kada sam jako nervozna, inace ne
Ova nervoza je uglavnom vezana za posao (kad ga je previse i kad sam pod VELIKIM stresom) , ali i kad dugo ne idem kuci pa me drma iscekivanje sedmicu-dvije prije odmora :string
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Biba » 19 Nov 2015, 17:17

Ponekad ikam dojam ko da mi je solna kiselina u jednjaku, nalocem se mlijeka, malo peicekam..i zapalim cigaru.. (ak neko upita kak mogu uspoređivati sa solno kiselinom - jednom sam zabunom zamalo progutala solnu kiselinu :heidi2)
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by uvijek_kontra » 05 May 2018, 17:55

Ja cu u ponedjeljak do doktora jer je sve se pogorsalo
iako ne pijem gaziranu i izbacila sam sve sto mi stvara zgaravicu. Pocelo da me pece po ustima, jezik, grlo..

Moram do doktora.
A probala sam i cajeve i sodu i svasta nesta bio eko.
Dzabe. Nekad me mucilo kad bi prekrsila u ishrani, sad
me muci nonstop. Uzasan osjecaj. Nadam se ipak da
je od toga, da nije nesto drugo.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 05 May 2018, 18:07

uvijek_kontra wrote: 05 May 2018, 17:55 Ja cu u ponedjeljak do doktora jer je sve se pogorsalo
iako ne pijem gaziranu i izbacila sam sve sto mi stvara zgaravicu. Pocelo da me pece po ustima, jezik, grlo..

Moram do doktora.
A probala sam i cajeve i sodu i svasta nesta bio eko.
Dzabe. Nekad me mucilo kad bi prekrsila u ishrani, sad
me muci nonstop. Uzasan osjecaj. Nadam se ipak da
je od toga, da nije nesto drugo.
Jesi probala piti čaj od stolisnika? Meni je to pomoglo, ali to isto pomaže samo dok piješ. Čim sam prestala opet isto.
Kod nekih ljudi taj poremećaj kiselosti jednostavno ostane za stalno, što god napraviš. Sad sam u fazi da me muči jedino od određene vrste hrane, ali mom dečku je upravo ovako kako opisuješ, njega muči stalno. Prošli mjesec je imao virozu i par dana jeo doslovno samo prepečenac i čaj, i svejedno ga mučila žgaravica.
Njemu su propisali Peptoran da pije svaki dan, al ništa to nije dobro piti dugoročno, a on pije evo već par godina.

Jesu li te testirali na H. pylori bakteriju? Ona zna biti uzrok gastritisu i žgaravicama. Kod mene i dečka nije to slučaj, nego bog zna šta :oo al obavezno to provjeri. To se da riješiti antibioticima.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by uvijek_kontra » 05 May 2018, 18:41

Budem odma sad zapisala pa pitala u pobedjeljak dal moze da provjeri. Strasno je. Nocu ne spavam. Danju, nedao bog da se sagnem ili pojedem nesto sto ne treba.. bas mi je frka. :( Nonstop.

Javim kako sam sredila.
A budem izguglala koji je to caj, ja pila neki
sa kamelicom, regratom i sl. Hvala ti. :pusa

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 05 May 2018, 18:51

uvijek_kontra wrote: 05 May 2018, 18:41 Budem odma sad zapisala pa pitala u pobedjeljak dal moze da provjeri. Strasno je. Nocu ne spavam. Danju, nedao bog da se sagnem ili pojedem nesto sto ne treba.. bas mi je frka. :( Nonstop.

Javim kako sam sredila.
A budem izguglala koji je to caj, ja pila neki
sa kamelicom, regratom i sl. Hvala ti. :pusa
Samo hrabro! Nije to ništa (tako) strašno. Puno ljudi ima s time problema, nažalost i puno mladih. Ja sam gastritis dobila sa 22 :rol Stres igra veliku ulogu, pa ako si osoba sklona stresu i nerviranju, pogotovo nije neuobičajeno da ti se to odrazi na želudac. Meni se to pojavilo nakon kratkog ali izrazito stresnog razdoblja. I sjećam se kako sam preplašena došla doktorici...vjerojatno će ti prepisati neki antacid, za početak, i testiranje na H. pylori je maltene standard kad dođeš s takvim problemima, ali ti napomeni za slučaj da ti to ne spomenu. Ja bi trebala na gastroskopiju ali se ne dam :ooo
Uglavnom probaj sa stolisnikom. Pij ga minimalno dvaput dnevno, idealno je triput.
On je jako dobar za reguliranje kiseline i ne samo to, nego i pomaže sluznici želuca da se oporavi. I što manje nerviranja! Sretno :)
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80420
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7132 times
Been thanked: 11561 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by spacebound » 05 May 2018, 18:54

uvijek_kontra wrote: 05 May 2018, 18:41 Budem odma sad zapisala pa pitala u pobedjeljak dal moze da provjeri. Strasno je. Nocu ne spavam. Danju, nedao bog da se sagnem ili pojedem nesto sto ne treba.. bas mi je frka. :( Nonstop.

Javim kako sam sredila.
A budem izguglala koji je to caj, ja pila neki
sa kamelicom, regratom i sl. Hvala ti. :pusa
Htjedoh ti reci otprilike sto i Brams pa da to preskocim.
Izbaci i cokoladu.
A mozda si tip osobe koja sve prozivljava zelucem.Ja sam ta.Nikakvih problema, nikakva dijagnoza ali zgaravica kao i bolovi dodju iz cista mira.Nekad se mogu kamenja najesti i opet cu bit dobro, a nekad me pire krompir muci :cudi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Mutevelija » 05 May 2018, 19:20

Dokusuri me crveni luk a nedavno sam čitao da nije zdrav za želudac.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by uvijek_kontra » 06 May 2018, 10:19

Hvala Brams. Kod nas je to obicni rman, nasla sam caj. I mene to muci odavno, a na gastro sam bila vec 3x.

space, bog zna kad sam poslednji put cokoladu jela. :hihi Prije bi me mucilo od oraha, mljevene paprike, luk u salati, jogurt, hladna sirnica.. sad, od svega. Valjda sredim nesto, uzasno me nervira. :pusa

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28448
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1433 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by uvijek_kontra » 07 May 2018, 18:53

Bila kod doktora, srecom bi neka mlada doktorka, a ne onaj nas mamlaz.. pregledala, napisala tablete, 3 sedmice da pijem ako ne bude bolje.. gastroskopija.

Kao sto sam vec rekla.
Daj boze da pomognu tablete.

Sumi na neku bakteriju, Brams, kao sto si rekla, samo sto ne moze na krvi da vidi vec moram gutat slauf. :(

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 07 May 2018, 19:29

Hej kontrice :pusa
Hajde ti još sljedeći put malo razgovaraj sa svojom doktoricom. Jer ako te želi testirati na H pylori (a pretpostavljam da da, jer to je obično bakterija koja se spominje u kontekstu gastritisa), postoji više vrsta dijagnostičkih testova - krv, stolica, izdisajni test. Mene doktorica iz nekog razloga nije htjela preko krvi, ali su me testirali preko stolice, a prijateljica koja je laborant u privatnoj klinici mi je nudila da kod njih dođem na taj izdisajni test. Iskreno ne znam što je najpouzdanije, ali ne vidim razloga da se ide isključivo sa gastroskopijom odmah. Naravno gastroskopija je najbolja metoda jer vide sve što se događa i uzmu sve uzorke, pa ako misliš da bi mogla na to (ja mislim da ja ne bi, zato bježim od toga dok mogu), onda odi, vjerujem da je to najbolje, ali ako ne želiš, i ako se ne uspiješ dogovorit ništa drugo s doktoricom, savjetujem ti da ako možeš odeš obaviti privatno tu pretragu, mislim da to nije baš jako skupo. Kod nas je npr. test putem stolice 120kn. Al ne vidim razloga da ti to ne naprave u domu zdravlja.
Pitaj ti nju, jedino ako ona misli na nešto drugo, mislim moguće je, nisam doktor pa se ne razumijem, ali obično se prvo testira na tu h pylori jer je to jako često uzročnik želučanih problema. Tako da, ti još vidi s njom. Ako se odlučiš na svoju ruku privatno testirati, vodi računa da sigurno treba proć neko vrijeme nakon što prestaneš uzimati tablete, jer ti antacidi mogu maskirati bakteriju. Ja kad sam ih pila, rečeno mi je da čekam par tjedana prije nego testiram stolicu.
Ti lijepo pij tablete, sigurna sam da će pomoć dok ih uzimaš, ali nemoj se iznenadit da se sve vrati na staro kad prestaneš, nažalost. Ne želim te bedirati, ali samo da znaš za tu mogućnost, tek toliko da se ne razočaraš kao ja. Ja držim fige da tebi pomogne :) Ili barem da ti ublaži. A ako ćeš ići dalje na pretrage, svakako se raspitaj još. S čajem možeš probat onda kad popiješ tablete. Sigurno ti neće odmoći :)

Koje si tablete dobila?
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests