Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2011, 19:58

Jel ima neko od vas,da je vegeterijanac?
I ako ima,kako je doneo tu odluku,zbog cega?
Stvarno ne znam,kako zamisliti zivot bez mesa,pa mi zacudo,
kako ljudi i iz kojih razloga,donose takve odluke...
Jel to zbog toga sto misle,da ce biti zdraiji ili je u pitanju borba
za neka prava zivotinja i slicno?
Jeste li upoznali neke vehgeterijance i zavirili u njihov lonac :ooo
Ja sam upoznao jednu zensku koja je vegeterijanac a debela je.. :hm
Sta mislite,da li ce oni duze zivjeti od nas ili....?
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by paparaci » 07 Sep 2011, 23:35

za mene to nija okaj, ali postujem. prijatelj jedan je vegeterijanac, ali je to postao pod pritiskom bivse :oo

njeno ubjedjenje je postalo njegovo :DD

bas sam sa njim pricao o tome i nisam se mogao nacuditi tom nacinu razmisljanja. njegov brat je bio prisutan dok smo o tome diskutovali. on je povremeno samo mahao glavom i smijesio se (na njegov stav). recimo, oni ne piju mlijeko jer misle da to kradu od teladi tj. njima tako uskracuju ono sto im pripada. kao, samo kad bi bio 100% siguran da su oni zadovoljeni, onda bi pristao da ga pije.

ne bi im bio u kozi :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by blento59 » 07 Sep 2011, 23:43

sta znam. povrece je zdravo ali nisam za vegeterijanstvo.
licna stvar ali ipak masu stvari,koje tvoje tijelo treba,tesko je naci samo u u povrcu.
plus merak.sta moze zamijeniti miris raznja ili rostilja?
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by merylin » 08 Sep 2011, 12:38

Ja nisam vegeterijanac,ali ne bi mi cini mi se tesko palo biti da moram.
Jednostavno nisam neki obozavatelj mesa...ali zato volim mlijecne proizvode :oo

Nemam nista protiv vegetarijanaca,to je licni stav i izbor nacina zivljenja.
Mislim da briga o zdravlju i zivotinjama nema veze sa vegeterijanstvom...voljela bih zaista cuti misljenje jednoga vegetarijanca...kako,sta i i zbog cega bas vegeterijanstvo?
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Krokodil Behko » 08 Sep 2011, 13:20

U redu je to.. Vegeterijanstvo,kao nacin zivota..
Medjutim,da li biljke,mogu nadomjestiti ono sto dobijamo
iz mesa? ja znam da su gljive,grah,pa i neke vrste voca,
hrana sa dosta proteina..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Maja » 13 Sep 2011, 18:29

pa soja. sojom mijenjaju meso.


ma zar neko može odoliti mirisu roštilja?

naravno da je i meni žao životinja, posebno onih koji se uzgajaju tj tove samo da bi ih mi pojeli. ali takav je lanac ishrane. zamislite da lav pase travu...ne ide.
čovjeku je predodređeno da jede i meso tj da je svaštojed i vegetarijanci često imaju nedostatke nekih vragova u organizmu zbog nejedenja mesa, a posebno vegani. oni ne jedu baš ništa ni jaja ni mlijeko ni sireve, ni maslo. rijetki su oni koji znaju kako i čime nadomijestiti meso.

nedavno se pisalo na forumu da su roditelji izgubili bebu jer su od nje htjeli napraviti vegetarijanca. to je već bolesno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2011, 18:47

Maja wrote:vegetarijanci često imaju nedostatke nekih vragova u organizmu zbog nejedenja mesa, a posebno vegani. oni ne jedu baš ništa ni jaja ni mlijeko ni sireve, ni maslo. rijetki su oni koji znaju kako i čime nadomijestiti meso.

nedavno se pisalo na forumu da su roditelji izgubili bebu jer su od nje htjeli napraviti vegetarijanca. to je već bolesno.

vitamin B12 .. zitarice,ako se sjecas..
Zivotinje koje komzumiramo,komzumiraju trave i zitarice
i njihovo meso,sadrzi taj vitamin izmedju ostalog..
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by gejsha » 14 Sep 2011, 11:54

Nisam vegetarijanac ,niti to namjeravam postati ikad u životu.Ali ne samo zbog toga što se ne bih mogla odreći mesa,nego ne vidim valjan razlog da to postanem.Kao prvo Bog je odredio koje životinje smijemo jesti i zašto bih se ja sada pravila pametna žaleći te iste životinje,ako je određeno da ih smijemo jesti.
Kao drugo ,mnogi vegetarijanci ne jedu meso kao zbog zdravije ishrane.Pa ne moraju se prejedati mesom,sve se treba ravnomjerno unositi u organizam , to smo učili mislim u četvrtom razredu osnovne škole,ako se ne sjećaju neka pogledaju onu piramidu u kojoj je sve lijepo nacrtano kako i u kojoj mjeri se treba unositi.
Upoznala sam par vegetarijanaca.I vjerujte pred mojim očima su jeli meso.Nisu mogli odoljeti roštilju.
Isto tako poznajem i jednu djevojku koja je vegetarijanac jer joj je žao životinja..
Znate glupo mi je žaliti životinje,a jesti biljke.Pa i one su žive,zar ne?Samo nemaju mogućnost govora i ne hodaju.Kako im nije žao biljaka?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by alma75 » 16 Dec 2011, 00:21

Mislim da moraju piti preparate željeza, jer ga u špinatu nema dovoljno za naše potrebe.
Ja ne bih mogla, ni pod razno.
A ovi što su izgladnili bebu, stvarno su bolesni, pa bebama je mlijeko osnovna hrana, nije to zec da skače i gricka mrkvu!

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Ideja » 14 Jan 2013, 20:57

Uh, jedva nadjoh temu a znam da je bila već.
@dacina, negdje pročitah da si vegeterijanka pa evo tema kao stvorena za tebe da nam malo pišeš kako, šta kuhaš sebi :oo
Ja ne jedem crveno meso već godinama, znači ništa, nema bureka, nema suhog mesa, jahnjije, gulaša isl. Razlog- smatram da je crveno meso nezdravije od ostalih. Da li me nedostaje - ne. Nakon nekog vremena sam odlučila da izbacim i ostale vrste mesa da bih polako prešla na vegeterijanstvo i uspjela sam nekih 6 mjeseci. U međuvremenu mi je organizam dosta oslabio tako da sam se odlučila vratiti na bijelo meso.
Zanima me kako vegeterijanci nadopunjuju nedostatak mesa. Meni je tofu npr bio bljak
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

dacina_curica
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by dacina_curica » 14 Jan 2013, 21:16

Obecavam opsirniji post kad sutra dodjem na posao :) ali evo sad ovako malo brzinski...ja tofu volim, ali samo tvrdi tofu pogotovo ako se marinira u sojinom ili terijaki umaku pa ba i na vreo wok. :bali Onda snicle od lece i povrca su mi nesto najdraze, ili npr. kuglice sa brasnom od leblebija i rendanim tikvicama, falafel i slicno napravim sebi kad oni jedu hamburgere. Ovdje prave fantacne zamjene za meso, ne zna covjek da ne jede piletinu npr. Inace volim istocnjacku kuhinju a ona je manje vise ionako vegeerijanska pa nije problem uopste. :)

Pisem kasnije obecavam, letim po dijete u skolu. :)

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Online

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by gospođa Brams » 14 Jan 2013, 21:25

Nisam nekakav mesožder, najviše jedem piletinu, i to često domaću uzimamo gdje znam kako životinje hrane i koji su im životni uvjeti

Čovjek se je previše razbahatio pa ga nije briga za životinje. Misli kako je planeta stvorena samo za njega i da ne treba poštivati druge oblike života. Ja mislim da će mu se to jednom i osvetiti. Onaj kojeg nije briga što negdje životinje uzgajaju u odvratnim, nehumanim uvjetima, gdje se pate praktički cijeli život, ako mu to baš ništa ne znači dok dokono grize u masni batak, i ako u tome ne vidi nikakav problem, nemam nimalo poštovanja prema takvom čovjeku. I životinje su živa bića, one osjećaju bol, patnju, zanemarivanje. Ne kažem da čovjek nebi smio jesti meso, jer smatram da je određena količina mesa potrebna u našoj prehrani, ali trebalo bi učiniti sve da se životinje odgajaju u što boljim uvjetima i da se sa njima što humanije postupa.
Pitanje je sad koliko humana smrt može biti, ali mislim da je humanije ubiti životinju u sekundi da ništa ne osjeti(a može se), nego ju mlatiti po glavi pola sata.

Istina je da smo po mnogočemu superiorniji od većine životinjskih vrsta, pogotovo onih koje jedemo. Al baš umjesto da nas ta naša superiornost u smislu inteligencije, mogućnosti empatije, vodi da poštujemo život drugih živih bića i da se prema njima dostojanstveno odnosimo (za razliku od recimo lava koji je ograničen u nekim stvarima i ne zna drugo nego brutalno zaklati antilopu), mi se ponašamo gore od životinja tako što nimalo ne poštujemo našu okolinu, druga živa bića, ne samo životinje, nego i biljke. Nismo u stanju izdići se od te sirove brutalnosti, usprkos našoj ljudskosti.

Čovjek nije ni svjestan koliko ovisi o drugim oblicima života na Zemlji. Da kojim slučajem nestanu pčele (a činjenica je da im se broj zadnjih godina smanjuje), za par godina život na Zemlji nebi bio isti (budući da pčele oprašuju određene biljke).

Za kraj samo jedna slika

Image

edit: zaboravih se izjasnit za samo vegetarijanstvo... imam jednu prijateljicu vegetarijanku ali ona to nije iz uvjerenja nego zato jer joj jednostavno smeta meso i ne jede ga
podržavam vegetarijanstvo u svakom slučaju :) ukoliko se čovjek pobrine da ima raznovrsnu prehranu i osigura si nadomjestke za meso kako mu zdravlje nebi patilo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Ruana
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Ruana » 14 Jan 2013, 21:31

Kada bi mogli svakodnevno jesti ekolosko meso, vjerovatno ne bi bilo zdravo biti vegetarijanac. Meso nije sto je nekad bilo, puno je hemikalija i zamislite recimo jagnjetinu koja ovdje dodje iz Australije sta sve izgubi a sta dobije prilikom transporta. Danas se ovdje stocna hrana pravi od zivotinja koje su uginule kako divlje tako i domace.
Kod svake bolesti doktor ti prvo zabrani meso, kod nas suho a ovde to ne postoji pa ti zabrani crveno meso.
Nisam vegetarianac ali volim vegetariansku hranu i kad got imam vremena potrudim se da napravim obrok bez mesa. Obicno recept nadjem na netu ili dobijem od ovih sa istoka.
Meso kad kupujem strogo pazim odakle je i kako je zaklano.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by silence » 14 Jan 2013, 21:54

U mojoj kuhinji nema ni jedan ručak bez mesa..osim ako je to pita, a da nije burek... :hihi . Ne jedem ga puno, ali je svakodevno uvršetono u glavni dnevni obrok - ručak, a večinom je tu u manjim količinama i u drugim dnevnim obrocima.
Ne podcjenjujem vegetarijansku kuhinju, naprotiv...onaj ko želi da se tako hrani, to iziskuje mnogo više namirnica i mašte da bi se spremio jedan kvalitetan obrok, sa svim onim što je ljudskom organizmu potrebno da pravilno funkcioniše.
Mesa se ne bih mogla odreći... :hihi Posebno ne suhog, sad mu je vrijeme... A dva dana, ponukana onom temom o čimburijadi, pravim čimbur na stelji...uživala sam :ok :DD . Da sam vegetarijanac to ne bih mogla. Ne volim biti rob nikakvih šema i pravila...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by dacina_curica » 14 Jan 2013, 22:03

O kakvom robovanju semama i pravilima se radi? Onaj kome meso nije prioritet u ishrani uopste ne razmislja o pravilima nego jednostavno zivi svoj zivot. :maja

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by silence » 14 Jan 2013, 22:16

dacina_curica wrote:O kakvom robovanju semama i pravilima se radi? Onaj kome meso nije prioritet u ishrani uopste ne razmislja o pravilima nego jednostavno zivi svoj zivot. :maja
Govorila sam samo o sebi...ne bih se mogla prekomadovati...nikako... Za mene bi to bilo robovanje... :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ruana
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Ruana » 14 Jan 2013, 22:17

Nema tu pravila ni sema ni robovanja. Isto kao sto ja ne jedem svinjetinu, i ne razmisljam o njoj, tako i vegetarijanci ne razmisljaju o mesu. Jedan bivsi kolega sa posla, je bio vegetarijanac, i kaze da mu se zena uvjek zalila kako je njegova ishrana skupa. Ovdje je meso skoro najjeftinije.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Katja » 15 Jan 2013, 14:09

Jedem meso ali nisam neki veliki mesojed. Prehrana mi se sastoji od puno ribe i povrća, pašte, žitarica i voća,
a od ostalog mesa uglavnom piletina, ponekad teletina.

Vegetarijanci koje poznajem su se uglavnom na to odlučili iz uvjerenja i vrlo su senzibilni i dragi ljudi,
no poznajem i takve koji su cijelu priču oko nejedenja mesa doveli do apsurda, kojima je nejedenje mesa i svega životinjskog porijekla postao stil života kojeg nameću i drugima, vire ti u tanjur pa kažu jedeš lešinu… Pa neće mi valjda živa kokoš po tanjuru trčkarati? :cudi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Katja » 15 Jan 2013, 14:15

Gospođa Brams wrote: Pitanje je sad koliko humana smrt može biti, ali mislim da je humanije ubiti životinju u sekundi da ništa ne osjeti(a može se), nego ju mlatiti po glavi pola sata.
Pa u kojim to klaonicama mlate pola sata životinju po glavi? :D
Ne znam, to bi bilo čisto rasipanje vremena i energije...

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Online

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by gospođa Brams » 15 Jan 2013, 14:17

Nemoj me sad doslovno shvaćat...to je više figurativno...trebalo bi označavat nešto što traje duži vremenski period od jedne bezbolne sekunde :ooo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests