Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 21:39

Posto na svakoj posmrtnici koju citamo vec u prvoj recenici prepoznamo da je smrt uvjek iznenadna
i tamo pise ,,sasvim iznenada nas je napustio taj i taj,


Nitko od nas ne razmislja ni o kakvoj slucajnoj saobracajnoj nesreci koja se svakodnevno na ulicama desava ,o demenciji,,psihickim teskim bolestima, mozdanim udarima i svim ostalim neuroloskim bolestima kada se osoba nikada vise ne probudi iz dugogodisnje kome !!

Posto svi mislimo da imamo nevjerojatno mnogo vremena u ovom zivotu i onda kada slucajno ili polako sa teskim bolestima napustamo zivot mislimo da ce ipak netko iz familije biti tu koji ce se automatski brinuti o nama sa medicinske,financijske i pravne strane (zaostavstine)! Posto u praksi nista se ne desava automatski pred smrt nego se traze svi moguci dogovoreni potpisi od svake osobe koja pada u ruke institucije na njegu , potpisane i ovjerene pomocu sudskog pecata ,datuma
(ne starijeg od 2 godine dana )!Moje pitanje glasi :
,, Sta mislite vi, je li bolje da se sva otvorena zivotna pitanja rjese i stave na papir unaprijed ili na vrjeme sa izabranim osobama Odnosno postoji li i jedna osoba za koje mislimo da su sposobne da vode sve nase zivotne odluke u zadnjim momentima pred smrt ?


(Sve vaznije odluke kod ljekara pri uzimanju lijekova i daljnjih metoda reanimacije,produzavanja zivota,sva pravna pitanja , osiguranja imovina posta,bankarske odluke vodenje konta ,kupovina i popravke oko kuce )?
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by KOMESAR » 24 Aug 2015, 21:47

Smrt je kraj života na zemlji,a ne dio.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 22:03

De se ti skoncentrisi na odgovor ne ispravljaj moju kreativnost ,,dio zivota ili kraj zivota "sve isto
nemoj da ti lingviste pozovem ! :D.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by greeneyes » 24 Aug 2015, 22:13

Je l' 'vo pitanje vezano za testament il' šta? :D.
Samo sabura

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Mirelam » 24 Aug 2015, 22:19

Dje se potpisuje dok sam pri zdravoj pameti? :respekt

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 22:25

Da, sve sto imas da popises da se zna na vrjeme kome ces sta ostaviti !!!

Ne znam kako je to kod nas regulirano ovamo na zapadu imas papirnate odluke koje rjesavas sa kucnim ljekarom sve sto se tice medicinskih odluka od lijekova njege i odlaska u staracki dom a za sve ostalo zaostavstine se brines kod pravnika ,,I ako to nije unaprijed sve potpisano sa pravnim starateljem ljekar koji stoji pred pacijentom koji nema rodbine koji se o njemu ne brinu pri vaznim odlukama recimo na intenzivnoj njezi pred odlazak u staracki dom ,sudskim putem nade u vrlo kratkom roku jednog drzavnog staratelja koji i bez odluke pacijenta preuzima sva prava nad njegovom imovinom i brine se pod sudskom kontrolom o vrlo vaznim pitanjima,prodaja imovine ne bi li drzavna ustanova dobila novac za daljnju njegu!
Last edited by Calla on 24 Aug 2015, 22:31, edited 2 times in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 22:27

Mirelam wrote:Dje se potpisuje dok sam pri zdravoj pameti? :respekt

To mi vi morate odgovarati kako to ide na nasem podrucju Mirelam?? :ćitire
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Melek » 24 Aug 2015, 22:36

Ovo vonja na neku tamo krizu 50-tih :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Biba » 24 Aug 2015, 22:38

Dobro pitanje. U subotu je u mom selu bila cudne svadba.Sve se dugo pripremalimzavstarijegvsina a mladjimsedamnaestofodisnjak se naglo razbolio.Navodno encefalitis...krpelj...U Zagrebu je i izasao je iz kome ali nesuvislo govori...Ne znamo mi nitko kad kako i sta...Ja se ponekad nasmijem s mojim babama kad peicaju kako su tesko bolesne i da bi voljele umrijeti al ne spremaju odijelo za smrt vec cijepajundrva i misle samomsta ce dobro pojesti...salu na stranu...To je upravo ono cega se ja bojim. Moja mama je sve losije...mogu ocekivati sve najgore..mozdani ce bitin garant, Parkonsova je vec tu i dijabetes...a ja moram ici raditi..Ne smijem ni misliti puno...ali nekako se uvijek nadje rjesenje...Mislim da je dobro neke stvari napraviri unaprijed..nedavnomsam o sebi razmisljala..ne daj boze...mislim da bih kemoterapiju odbila osim u slucaju ranog otkrrivanja bolesti...i odbila bih ozivljavanje u slucaju teze bolesti...ali nemam pojma gdje se to izjasnjava..rekla bih sinu...mislim da je dobro i imovinski srediti ali ja nemam taj problem...mogla ne mogla, ja se moram o svima brinti ..ponekad se pomalo i bojim hocu li moci :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:05

Melek wrote:Ovo vonja na neku tamo krizu 50-tih :hm
ma svako malo nekakva kriza ali kada s e radi o najblizima u tim zadnjim trenutcima svi smo pogubljeni i nitko nema dovoljno vremena da rjesava bitne stvari unaprijed a toliko pitanja ostane otvoreno da ne znamo da li smo u stanju pravilno odluciti za njih ako su dementni i nisu u vise u stanju zbog bolesti pravedno ili pravilno bilo sto odluciti sto se tice njih jos ako je vise djece pa se upitaju oni kako dalje sa ocem ili majkom u tom jadnom stanju jedno bi odlucilo ovako drugo onako bas se stvori cista zavrzlama pa se i svi posvadaju jer nisu svi strucnjaci medicinski ili pravni a stvari su tako jednostavne ako roditelji i djeca na vrjeme sjednu i popisu stvari sta kako i kada ,Posto postoje zakonski obrasci mnogo je lakse pripremiti se sa roditeljima zajedno i da takve dogovorene njihove zelje tko ce ih i na koji nacin njegovati postoji li financijsko osiguranje koje ce pokriti njegu sahranu ili se djeca unaprijed trebaju dogovoriti da li da odvoje summu x koja bi sve pokrila !?
Last edited by Calla on 24 Aug 2015, 23:14, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Mirelam » 24 Aug 2015, 23:09

Calla wrote:
Mirelam wrote:Dje se potpisuje dok sam pri zdravoj pameti? :respekt

To mi vi morate odgovarati kako to ide na nasem podrucju Mirelam?? :ćitire
Nisam siguran da je ovo moje podrucje i tvoje podrucje , ali eto.
Kod mene je to jebeno pravo.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:11

Mirelam wrote:
Calla wrote:
Mirelam wrote:Dje se potpisuje dok sam pri zdravoj pameti? :respekt

To mi vi morate odgovarati kako to ide na nasem podrucju Mirelam?? :ćitire
Nisam siguran da je ovo moje podrucje i tvoje podrucje , ali eto.
Kod mene je to jebeno pravo.

ja govorim sa germanskog zakonodavstva ,ne znam tko tebi kroji trenutno zakone ??
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 23:13

Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:14

Biba wrote:Dobro pitanje. U subotu je u mom selu bila cudne svadba.Sve se dugo pripremalimzavstarijegvsina a mladjimsedamnaestofodisnjak se naglo razbolio.Navodno encefalitis...krpelj...U Zagrebu je i izasao je iz kome ali nesuvislo govori...Ne znamo mi nitko kad kako i sta...Ja se ponekad nasmijem s mojim babama kad peicaju kako su tesko bolesne i da bi voljele umrijeti al ne spremaju odijelo za smrt vec cijepajundrva i misle samomsta ce dobro pojesti...salu na stranu...To je upravo ono cega se ja bojim. Moja mama je sve losije...mogu ocekivati sve najgore..mozdani ce bitin garant, Parkonsova je vec tu i dijabetes...a ja moram ici raditi..Ne smijem ni misliti puno...ali nekako se uvijek nadje rjesenje...Mislim da je dobro neke stvari napraviri unaprijed..nedavnomsam o sebi razmisljala..ne daj boze...mislim da bih kemoterapiju odbila osim u slucaju ranog otkrrivanja bolesti...i odbila bih ozivljavanje u slucaju teze bolesti...ali nemam pojma gdje se to izjasnjava..rekla bih sinu...mislim da je dobro i imovinski srediti ali ja nemam taj problem...mogla ne mogla, ja se moram o svima brinti ..ponekad se pomalo i bojim hocu li moci :ovaj
Pa to Bibo krenes sa ljekarkom ili ljekarom koji je sada terapira pitaj nju da li imaju formulari za preuzimanje odluka u slucaju da mama nije u stanju brinuti se vise o sebi ,uglavnom je to pocetni korak!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Pasaga » 24 Aug 2015, 23:22

Krokodil Behko wrote:Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
Behko,uvjek govorim,imamo mi finih obicaja...a imamo i onih ...boze sacuva,gluho bilo....
Slucaj moj,....papiri za imovinu,nisu sredjivani mozda ni zadnjih 100-tinjak god.
Zamisli sad,koje muke covjek ima dok izganja papire 1/1....nemoguc posao...dug i preskup.
Dok ovdje,cim ljudi dodju u penziju,njihova banka ih poziva da se izjasne o zaostavstini...imovini..
E...to je vec nesto....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:24

Krokodil Behko wrote:Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
U zadnjih 6 mjeseci su mi umrle dvije tetke na bosanskom podrucju i bila sam svjedok tantavica izmedu mojih rodaka koji su sa razlicitih podrucja stigli iako je tradicionalno najstarija kcerka obavila svu njegu oko majke nemoguce je opisati kako se odrasli ljudi ponasaju pred sahranu meni se ucinili kao mala derista od price kako se treba tko obuci za sahranu do sta je tko napisao na vjencu kao zadnji pozdrav (mislim ovo su samo male bagatele na koju su se na kraju i razisli u svadi Ono pa ona je bila i moja majka kako si mogao na posmrtnici izostaviti to i to a napisati ovo ili ono!!Ovo je samo maleni primjer na kojem kiksamo bez veze a najstarija sestra je to samo placom pokrila iz nemoci da odreaguje sa dobrim mirnim rjecima (Stanje tugovanja nas napravi agresivnim ,neke apaticnim neke bez kontrole pravilnog disanja do besvjesti sve je ovo razumljivo i ocekivajuci ako smo nekakve osnovne smjernice dogovorili ili bili u stanju popricati unaprijed !!

Kod mene ce biti obrnuto sve smo vani i ja se pripremam za okrsaj sa sestrama i roditeljima u zajednickoj sjednici !
Last edited by Calla on 24 Aug 2015, 23:30, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:26

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
Behko,uvjek govorim,imamo mi finih obicaja...a imamo i onih ...boze sacuva,gluho bilo....
Slucaj moj,....papiri za imovinu,nisu sredjivani mozda ni zadnjih 100-tinjak god.
Zamisli sad,koje muke covjek ima dok izganja papire 1/1....nemoguc posao...dug i preskup.
Dok ovdje,cim ljudi dodju u penziju,njihova banka ih poziva da se izjasne o zaostavstini...imovini..
E...to je vec nesto....

Pasoo zar ne bi bilo dobro da nasa generacija koja dolazi iz dijaspore sa drugim obicajima koji su mnogo bolji pokrene i ostale u dobrom smjeru (treba zastarjele stvari koje nisu dobre popravljati i stavljati na bolje pozicije mislim da smo sazreli za promjene i za zadnje preseljenje roditelja ili nekog drugog drugacijim pripremama na onaj svijet!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2015, 23:36

Calla wrote:
Krokodil Behko wrote:Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
U zadnjih 6 mjeseci su mi umrle dvije tetke na bosanskom podrucju i bila sam svjedok tantavica izmedu mojih rodaka koji su sa razlicitih podrucja stigli iako je tradicionalno najstarija kcerka obavila svu njegu oko majke nemoguce je opisati kako se odrasli ljudi ponasaju pred sahranu meni se ucinili kao mala derista od price kako se treba tko obuci za sahranu do sta je tko napisao na vjencu kao zadnji pozdrav (mislim ovo su samo male bagatele na koju su se na kraju i razisli u svadi Ono pa ona je bila i moja majka kako si mogao na posmrtnici izostaviti to i to a napisati ovo ili ono!!Ovo je samo maleni primjer na kojem kiksamo bez veze a najstarija sestra je to samo placom pokrila iz nemoci da odreaguje sa dobrim mirnim rjecima (Stanje tugovanja nas napravi agresivnim ,neke apaticnim neke bez kontrole pravilnog disanja do besvjesti sve je ovo razumljivo i ocekivajuci ako smo nekakve osnovne smjernice dogovorili ili bili u stanju popricati unaprijed !!

Kod mene ce biti obrnuto sve smo vani i ja se pripremam za okrsaj sa sestrama i roditeljima u zajednickoj sjednici !

Ma ima toga svugdje i oko raznih sitnica u vezi ovih stvari., Teško da i može bez sukoba, pa makar to bile neke malo iritantnije packe.
Opet kažem, sve nam to proizilazi iz mentaliteta. Ono što je Nijemcima prirodno, da se na vrijeme priča o tome, kod nas je bogohulno i ispalo bi da želiš roditelje pod zemlju smjestiti prije vremena, pa bi se i tebi samoj činilo, da si možda prenaglila.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by Calla » 24 Aug 2015, 23:44

Znam ,,sve znam ali sam ipak prije dvije godine krenula vec sa sestrama o tome da raspravljam ali sam odlucila i da stjeram mak na konac ,roditeljima sam dala za zadatak da nas oni moraju pozvati da dodemo sve cetiri na par dana i da zasjedamo
,,kcerku moju sam nahuskala kao socijalnog pedagoga da velike roditelje nagovara da pristaju na sastanak jer ova generacija unuke i velikih roditelja nije uprljana nikakvim tegobama od ranije !
Znas ono da djeca i roditelji uvjek imaju po nasem tradicionalnom puno materijala za dugogodisnju raspravu,,
a sto je najgore ni imovinsko pravo kuce i okucista jos nije sredeno pa ti vidi sta oni meni i mojim sestrama ostavljaju ako se mi na vrjeme ne pobrinemo o tim ex Yu zakonima koji zasigurno vise i ne postoje u onom obliku kako su moji roditelji poznavali kako su njihovi roditelji njima sta ostavljali ??
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Smrt je dio zivota, potpisati na vrjeme ili cekati !

Post by navika » 25 Aug 2015, 00:01

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:Mislim da prosječna bosanska porodica ne razmišlja mnogo unaprijed o tim stvarima, pa tako da često budu te ostavinske rasprave, ako govorimo o imovini, a o tim teškim stanjima pogotovo se ne razmišlja unaprijed, jer nije u skladu sa tradicijom i mentalitetom.
Bilo bi "Biži tamo, ne prizivaj nam zlo i ne govori o tome" :D

O roditeljima se najviše stara onaj koji je tu, na licu mjesta i on će naravno poslije biti kriv za sve, pa ma šta uradio po tom pitanju, jer uvijek je lakše biti haos dobar sin/kćerka, iz daleka.
Behko,uvjek govorim,imamo mi finih obicaja...a imamo i onih ...boze sacuva,gluho bilo....
Slucaj moj,....papiri za imovinu,nisu sredjivani mozda ni zadnjih 100-tinjak god.
Zamisli sad,koje muke covjek ima dok izganja papire 1/1....nemoguc posao...dug i preskup.
Dok ovdje,cim ljudi dodju u penziju,njihova banka ih poziva da se izjasne o zaostavstini...imovini..
E...to je vec nesto....
Pasa oni su nesto drugo. U Americi su postojali slucajevi gdje vlasnik sve cuki ostavi :cudi
A onda se djeca sudski gone s cukom :D. Kako li se samo on jadnicak branio, kako li je advokata uzeo :D.
Kod nas je normalno bilo da sve djeci ostaje, mada jeste bolje da roditelj za svog zivota oporuci kome ce sta da pripadne.
Ja se osobno, bar jos uvijek, ne opterecijem s tim. Sve ce djeci pripast, a kontam uvijk cu imat bar toliko na racunu da me otpreme. A ako i nebudem imala, imat ce oni. A ako ne budu imali ni oni, mogu me ostavit u sumu zivotinjama, ko sto su neka indijanaka plemena radila. I to je bio jedan od njihovih nacina stovanja zemlje. Nahranis zivotinje, i mrtav bezveze ne zauzimas komadic zemlje :) A procedura jednostavna, ne zatijeva izlaganje trosku.Naravno da to drzavi ne odgovara. Danas nije dosta sto neko umre, treba mu jos i mrtvom kozu zgulit, treba da neko zaradi, da bisnis cvjeta.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests