Borba protiv raka dojke

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 16 May 2017, 22:29

I ja joj se divim.
Ja sam u četvrtak napipala jednu kvržicu na desnoj dojci, u petak sam odma išla doktoru ..jedva sam dočekala ponedjeljak da obavimo mamografiju.Nalazi su gotovi u četvrtak, u podne. ..jao, ovih dana živim u teškom bunilu..
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by SPINERKA » 17 May 2017, 05:17

Nadam se dobroj vijesti. Vjerovatno je fibroadenom - nista strasno.
Je li prvi put ides na mamografiju?

:cvijece ne brini
Image

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 17 May 2017, 21:30

SPINERKA wrote:Nadam se dobroj vijesti. Vjerovatno je fibroadenom - nista strasno.
Je li prvi put ides na mamografiju?

:cvijece ne brini
Spinerka :srce
Nadam se da nije ništa, meni se čini da se povlači i smanjuje.
Lakše mi je kada ne razmišljam o tome, pričekat ću do sutra i nadam se da je lažna uzbuna u pitanju.
Da, prvi put sam obavila ovaj pregled ..
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Chloe » 17 May 2017, 22:22

Danci wrote:I ja joj se divim.
Ja sam u četvrtak napipala jednu kvržicu na desnoj dojci, u petak sam odma išla doktoru ..jedva sam dočekala ponedjeljak da obavimo mamografiju.Nalazi su gotovi u četvrtak, u podne. ..jao, ovih dana živim u teškom bunilu..
Bit+ će to ok, vidjet ćeš :pusa ... samo mi nije jasno kako ti nisu odmah očitani mamograf i UZV ? :hm
Ja sam odbila mamograf i uradila UZV, fibrocistične promjene su bile vidljive i odmah mi je to rečeno ( več sam prije par godina prošla to sve ali poslije poroda tj. dojenja sve nestalo) ... tad sam radila i hrpu drugih pregleda i nalaza, i potrajalo je dok je sve skupa došlo do moje doktorice (porodica) e onda su mi krvi "popili", jer nalazi nisu bili dobri, pa sam radila mamograf naknadno itd. itd. uskoro radim UZV da vidimo ima li promjena ... A trenutno sam na nekakvoj prirodnoj terapiji štitne žlijezde koja također ima ciste i baš je teško podnosim ... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35659
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 568 times
Status: Online

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Venera » 17 May 2017, 22:34

Danci, gdje je tocno locirana kvrzica? Dali imas povremenu utrnulost ruke ili povremenu bol? Ja sma to sve imala, bila cista, velicine masline, locirana pored aerole, sve dobro proslo :srce :kafa a jeste grozno dok cekas nalaze :sram haj'd javi nam rezultat :srce :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 17 May 2017, 22:50

Chloe wrote:
Danci wrote:I ja joj se divim.
Ja sam u četvrtak napipala jednu kvržicu na desnoj dojci, u petak sam odma išla doktoru ..jedva sam dočekala ponedjeljak da obavimo mamografiju.Nalazi su gotovi u četvrtak, u podne. ..jao, ovih dana živim u teškom bunilu..
Bit+ će to ok, vidjet ćeš :pusa ... samo mi nije jasno kako ti nisu odmah očitani mamograf i UZV ? :hm
Ja sam odbila mamograf i uradila UZV, fibrocistične promjene su bile vidljive i odmah mi je to rečeno ( več sam prije par godina prošla to sve ali poslije poroda tj. dojenja sve nestalo) ... tad sam radila i hrpu drugih pregleda i nalaza, i potrajalo je dok je sve skupa došlo do moje doktorice (porodica) e onda su mi krvi "popili", jer nalazi nisu bili dobri, pa sam radila mamograf naknadno itd. itd. uskoro radim UZV da vidimo ima li promjena ... A trenutno sam na nekakvoj prirodnoj terapiji štitne žlijezde koja također ima ciste i baš je teško podnosim ... :)

Nadam se i ja, malo me je strah jer je moja majka umrla od toga...
Ma sve se to desilo preko noći, moj doktor nije bio tu pa me je sestra odma poslala na taj pregled i rekla da svratim ginekologu da i on pogleda. Za UZV se treba naručiti, ne znam, vidjet ćemo dale.Malo me tješi što se povlači i lagano nestaje kvržica. Obavi i ti na vrijeme, za svaki slučaj, ono da si mirna.
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Chloe » 17 May 2017, 22:55

Obavila sam ja sve, sad pratimo ...
Lani u julu, samo što su radne kolegice i kolege otišli na godišnji odmor ja sam napipala ispod pazuha kvržicu, bila veličine graška, i meni bilo žao da idem doktoru ako je nešto loše morat ču na bolovanje i nekome ću pokvariti godišnji odmor, i pod tim pritiskom sam radila tri sedmice, kad su sve skupili, več dogovorila termin kod dr. a ono kvržica nestala ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 17 May 2017, 22:56

statebriga wrote:Danci, gdje je tocno locirana kvrzica? Dali imas povremenu utrnulost ruke ili povremenu bol? Ja sma to sve imala, bila cista, velicine masline, locirana pored aerole, sve dobro proslo :srce :kafa a jeste grozno dok cekas nalaze :sram haj'd javi nam rezultat :srce :kafa
Statebriga :hihi sad sam se malo i nasmijala :srce

Nevjerojatno, da boli me ruka, misliš da je zbog toga ?
Oko bradavice ..neki kažu da je to najopasnija zona, ja nemam blage veze..
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35659
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 568 times
Status: Online

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Venera » 17 May 2017, 23:01

Danci wrote:
statebriga wrote:Danci, gdje je tocno locirana kvrzica? Dali imas povremenu utrnulost ruke ili povremenu bol? Ja sma to sve imala, bila cista, velicine masline, locirana pored aerole, sve dobro proslo :srce :kafa a jeste grozno dok cekas nalaze :sram haj'd javi nam rezultat :srce :kafa
Statebriga :hihi sad sam se malo i nasmijala :srce

Nevjerojatno, da boli me ruka, misliš da je zbog toga ?
Oko bradavice ..neki kažu da je to najopasnija zona, ja nemam blage veze..
Danci, to su nervi, sve je povezano , zlijezde ,a bol u ruvi je bio kod mene, nakon cuvanja duze vremena volana ili kad podignem nesto ili je jednostavno bio cudan osjecaj utrnulost ruke,a vjerujem da je to bilo upravo radi blizine ciste doticnoj areoli :D

a vjerovatno je opasnija zona radi tkiva koje je drugacije unutar areole, jer vanjski dio je je vecinom masnoca dojki, manje zlijezda, no ako je obicna bezopasna cista, nnista ne brini, ja sam izvadila operacijom , ali lokalno, poplia dva puta ibuprofen nakon operacije , nikakvi snazni bolovi :kafa moja prijatlejica je imala par puta vodene cise koej puknu ili se kod dokotra probuse iglom i ispumpa tekucina :kafa mislim da ce biti kod tebe sve uredu :srce :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 17 May 2017, 23:02

Chloe wrote:Obavila sam ja sve, sad pratimo ...
Lani u julu, samo što su radne kolegice i kolege otišli na godišnji odmor ja sam napipala ispod pazuha kvržicu, bila veličine graška, i meni bilo žao da idem doktoru ako je nešto loše morat ču na bolovanje i nekome ću pokvariti godišnji odmor, i pod tim pritiskom sam radila tri sedmice, kad su sve skupili, več dogovorila termin kod dr. a ono kvržica nestala ... :zubi
Haha, koja si ti sretnica, baš mi je drago :D :D
Ne bi ja mogla a da ne odem doktoru, divim ti se, ja bi umrla od straha i odma digla uzbunu, paničar sam teški... priznajem..
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35659
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 568 times
Status: Online

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Venera » 17 May 2017, 23:06

Danci wrote:
Chloe wrote:Obavila sam ja sve, sad pratimo ...
Lani u julu, samo što su radne kolegice i kolege otišli na godišnji odmor ja sam napipala ispod pazuha kvržicu, bila veličine graška, i meni bilo žao da idem doktoru ako je nešto loše morat ču na bolovanje i nekome ću pokvariti godišnji odmor, i pod tim pritiskom sam radila tri sedmice, kad su sve skupili, več dogovorila termin kod dr. a ono kvržica nestala ... :zubi
Haha, koja si ti sretnica, baš mi je drago :D :D
Ne bi ja mogla a da ne odem doktoru, divim ti se, ja bi umrla od straha i odma digla uzbunu, paničar sam teški... priznajem..
cure, kvrzice ispod pazuha definitivno nisu za ignoriranje, bolje je paniciti umjesto ignorirati :srce :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Čupava » 17 May 2017, 23:09

Danci najbolje bi bilo da ne zalazis u ovakve teme, dok rezultat ne bude gotov ... :srce Iskreno se nadam da će sve biti ok!!!
.

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Danci » 17 May 2017, 23:09

statebriga wrote:
Danci wrote:
statebriga wrote:Danci, gdje je tocno locirana kvrzica? Dali imas povremenu utrnulost ruke ili povremenu bol? Ja sma to sve imala, bila cista, velicine masline, locirana pored aerole, sve dobro proslo :srce :kafa a jeste grozno dok cekas nalaze :sram haj'd javi nam rezultat :srce :kafa
Statebriga :hihi sad sam se malo i nasmijala :srce

Nevjerojatno, da boli me ruka, misliš da je zbog toga ?
Oko bradavice ..neki kažu da je to najopasnija zona, ja nemam blage veze..
Danci, to su nervi, sve je povezano , zlijezde ,a bol u ruvi je bio kod mene, nakon cuvanja duze vremena volana ili kad podignem nesto ili je jednostavno bio cudan osjecaj utrnulost ruke,a vjerujem da je to bilo upravo radi blizine ciste doticnoj areoli :D

a vjerovatno je opasnija zona radi tkiva koje je drugacije unutar areole, jer vanjski dio je je vecinom masnoca dojki, manje zlijezda, no ako je obicna bezopasna cista, nnista ne brini, ja sam izvadila operacijom , ali lokalno, poplia dva puta ibuprofen nakon operacije , nikakvi snazni bolovi :kafa moja prijatlejica je imala par puta vodene cise koej puknu ili se kod dokotra probuse iglom i ispumpa tekucina :kafa mislim da ce biti kod tebe sve uredu :srce :kafa

Uf... Hvala ti za lijepo objašnjenje, puno znači kad se neko kuži i smiri te, bar na tren..
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Chloe » 17 May 2017, 23:13

Nije ni meni bilo svejedno, al' nisam ni imala puno vremena razmišljati o tome kad sam radila k'o konj na poslu i punu kuću porodice iz inostranstva imala, kad se sve smiri onda me strah znao uzeti da jedva zaspem.

Hjooj, Briga plašim se tih čeprkanja :tuga nadam se da neće biti promjena na sljedećoj kontroli ... :spavanje
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35659
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 568 times
Status: Online

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Venera » 17 May 2017, 23:13

Danci wrote:
statebriga wrote:
Danci, to su nervi, sve je povezano , zlijezde ,a bol u ruvi je bio kod mene, nakon cuvanja duze vremena volana ili kad podignem nesto ili je jednostavno bio cudan osjecaj utrnulost ruke,a vjerujem da je to bilo upravo radi blizine ciste doticnoj areoli :D

a vjerovatno je opasnija zona radi tkiva koje je drugacije unutar areole, jer vanjski dio je je vecinom masnoca dojki, manje zlijezda, no ako je obicna bezopasna cista, nnista ne brini, ja sam izvadila operacijom , ali lokalno, poplia dva puta ibuprofen nakon operacije , nikakvi snazni bolovi :kafa moja prijatlejica je imala par puta vodene cise koej puknu ili se kod dokotra probuse iglom i ispumpa tekucina :kafa mislim da ce biti kod tebe sve uredu :srce :kafa

Uf... Hvala ti za lijepo objašnjenje, puno znači kad se neko kuži i smiri te, bar na tren..
Danci, zato sam ti se javila :srce

:kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35659
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 568 times
Status: Online

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Venera » 17 May 2017, 23:16

Chloe wrote:Nije ni meni bilo svejedno, al' nisam ni imala puno vremena razmišljati o tome kad sam radila k'o konj na poslu i punu kuću porodice iz inostranstva imala, kad se sve smiri onda me strah znao uzeti da jedva zaspem.

Hjooj, Briga plašim se tih čeprkanja :tuga nadam se da neće biti promjena na sljedećoj kontroli ... :spavanje
Chole, moras paziti na sebe, ja ne dam na sebe ni na poslu ni u privatnom zivotu, kad zleim vrijeme za sebe od umora, sviju otkacim i fino sam svima rekla, ako nekoga ignoriram, trebam vremena za recharge i nemojte to uzeti prvise prsonalno sa uvredom , sve to ljubazno objasnim, ljudi smo, svima se to desava :kafa

Kad ides opet na kontorlu :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by SPINERKA » 19 May 2017, 04:56

Danci wrote: Nalazi su gotovi u četvrtak, u podne. ..jao, ovih dana živim u teškom bunilu..
Nadam se da su nalazi ok .

:cvijece
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by SPINERKA » 20 May 2017, 12:51

:(

Nema Danci.
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by navika » 20 May 2017, 13:09

Joj ja tek ovo za Danci procitala. Valjda je sve fine.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Borba protiv raka dojke

Post by Krokodil Behko » 24 May 2018, 16:52

NOVE PREPORUKE: Stručnjaci objavili 10 pravila kako živjeti zdravije! Evo šta morate izbjegavati


Image

Ni najmanje količine alkohola ili prerađenog mesa nisu sigurne za zdravlje, najnovije su upute Svjetskog fonda za istraživanje raka (WCRF) koji upozorava kako i najmanja količina pića ili kobasice povećava rizik za teške bolesti.

Svjetska organizacija objavila je plan u 10 točaka kojim ćete šanse za obolijevanje od raka smanjiti za čak 40 posto, a smjernice su napravili nakon analize podataka čak 51 milijuna ljudi te su ih iznijeli na Europskom kongresu o pretilosti koji se održao u Beču. Iako su stručnjaci u Velikoj Britaniji nedavno izjavili kako malo slanine ili kobasice u sendviču neće napraviti nikakvu štetu, WCRF upozorava da to nije tako. Oni tvrde kako je alkohol povezan s nastajanjem šest vrsta rakova te zbog toga preporučuju svima da piju isključivo vodu ili nezaslađena pića. Alkohol je tako povezan s nastajanjem raka želudca, debelog crijeva, dojke, jednjaka, jetara i grla.

– Čak i najmanja količina alkohola može povećati mogućnost za razvijanje nekih rakova. Ne postoji granica konzumacije koja je zdrava – ističe se u priopćenju WCRF-a, piše Telegraph. Dodaju kako ne postoji ni sigurna granica za uživanje u prerađenom mesu jer i komadić povećava šanse za nastajanje raka debelog crijeva. – Pojedinci trebaju slijediti sva naša pravila, a ne samo neka od njih. Najbolji savjet jest da se ne jede prerađeno meso jer se rizik povećava s konzumiranjem – kaže dr. Giota Mitou, direktor WRCF-a. Ovo su njihove smjernice za zdraviji život:


1. Održavajte zdravu težinu

2. Budite fizički aktivni, hodajte više, manje sjedite

3. Jedite hranu bogatu cjelovitim žitaricama, povrćem, voćem i mahunarkama.

4. Izbacite brzu hranu ili drugu prerađenu hranu bogatu masnoćama

5. Ograničite crveno ili prerađeno meso. Crvenog mesa jedite u vrlo malim količinama, a procesuirano izbacite 6. Izbacite zaslađena pića, pijte samo vodu ili nezaslađena pića

7. Ograničite konzumaciju alkohola, a da biste izbjegli rak, nemojte ga uopće piti

8. Ne koristite proizvode za prevenciju raka

9. Majke, dojite svoju djecu

10. Nakon dijagnoze raka, slijedite ove preporuke


(SB)
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests