Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by Mala_Mu » 05 Apr 2016, 12:02

5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu
Image
Kada želite zdravo i zategnuto tijelo, mršavljenje samo po sebi nije dovoljno. Naravno, zdrava i balansirana ishrana odlična je stvar, ali ona vam neće pomoći da zategnete zadnjicu. Pa šta je onda potrebeno da uradite kako bi ona izgledala savršeno? Ne,nije potrebno da trošite novac na skupe aerobne treninge.

Sve što je potrebno jeste da odvojite maksimalno pola sata, tri do četiri puta sedmično, i radite sledećih pet vježbi.


Podizanje noge prema gore

Ovu vježbu možete raditi bilo gdje. Zauzmite položaj kao za sklek. Čvrsto se oslonite na ruke pa podignite desnu nogu što više prema gore. Spustite je nazad, ali da ne dodirnete tlo. Uradite deset ponavljanja desnom nogom, a odmah zatim i lijevom. Vježbu ponovite još tri do četiri puta.


Image

Most na jednoj nozi

Ova vježba odlična je za jačanje mišića zadnjice, ali i zadnje lože. Lezite na leđa, ruke ispružite pored tijela te noge savijte u koljenima. Koljeno desne noge privucite prema grudima te odignite zadnjicu od poda. Sada nogu pružite što više prema naprijed tako da tijelo dovedete u ravnu liniju. Ostanite u tom položaju dvadeset sekundi, vratite se u početni položaj pa isto ponovite i lijevom nogom. Uradite dva do tri ponavljanja svakom nogom. Takođe, možete smanjiti ili povećati vrijeme izdržaja, u zavisnosti od vaše kondicije.

Image

Čučanj na jednoj nozi

Ovo je jedna od najtežih vježbi, ali istovremeno i najefikasnija. Stanite uspravno sa rukama ispruženim ispred sebe. Lijevu nogu ispružite ispred sebe te održavajući ravnotežu na drugoj nozi napravite čučanj. Uradite pet do deset ponavljanja na jednoj nozi, a zatim i na drugoj. Ako ste početnik, uhvatite se za stolicu kako biste postigli što bolju ravnotežu.


Image

Iskorak na klupu

Image

Vježba koja istovremeno jača vaše tijelo, ali i pomaže da imate što bolju ravnotežu. Sve što vam je potrebno su klupa (stepenice) i jednoručni tegovi (možete, ali i ne morate). Stanite ispred klupe te ruke ispružite niz tijelo. Zakoračite lijevom nogom na klupu pa podignite i desnu. Zatim se spustite na pod pažljivo spuštajući prvo lijevu nogu, a odmah zatim i desnu. Za najbolje rezultate uradite minimalno po deset ponavljanja svakom nogom.


Iskorak unazad pod opterećenjem

Zauzmite raskoračni stav u širini ramena. Pogled je usmjeren prema naprijed, a leđa u uspravnom položaju. Ako ste u teretani, uzmite šipku te je stavite na ramena. Ako vježbu radite kod kuće, u svaku ruku uzmite po teg te ih spustite pored tijela. Desnom nogom iskoračite prema nazad spuštajući koljeno sve dok ne dođe u položaj paralelan sa podom. Ostanite u tom položaju par sekundi pa se vratite u početni položaj. Isto ponovite i drugom nogom. Uradite dvadeset naizmjeničnih ponavljanja.

Image

minimagazin

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Zagorka » 05 Apr 2016, 23:57

.......fOla ti Mala.........draze mi je 'vako u fotelji s nogama na stolu,ali obavezno jastuk ispod njih............trenirajte šarm i sve sto ide uz to.......rezultati zagarantirani........ :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Divlja_u_srcu » 06 Apr 2016, 12:21

Najbolji su čučnjevi, zagarantirano :oo
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Chloe » 06 Apr 2016, 13:07

Ah, mi žene ne bi radile ovo ne bi radile ono, nego sve na dugme i dame,
a onda problem kondicija, problem salo, problem dupe .... pa slijedi trčanje, vježbanje i bla-bla-bla ,
zato ja radim sve što radim, i manje imam problema sa kilogramima i kondicijom od kolegica koje se
ibrete što perem sama suđe pored mašine za suđe,
a kad sjednu jesti, prevrću po tanjuru a sigurno su željne najesti se ....... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Mirelam » 06 Apr 2016, 13:13

Zagorka wrote:.......fOla ti Mala.........draze mi je 'vako u fotelji s nogama na stolu,ali obavezno jastuk ispod njih............trenirajte šarm i sve sto ide uz to.......rezultati zagarantirani........ :oo
Ono, kad progovori iskustvo :ooo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Melek » 06 Apr 2016, 13:15

Ima li kakvih vjezbi za oblikovanje licnosti?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Mala_Mu » 06 Apr 2016, 16:12

Divlja_u_srcu wrote:Najbolji su čučnjevi, zagarantirano :oo

Definitivno , al standardni :ooo Ovaj "na jednoj nozi " nisam nikad radila, a i djeluje mi iskreno receno potesko :D.

Ne znam jesi cula za onaj jednomjesecni izazov cucnjeva.. Ograniceno ti koliko trebas svaki dan raditi , ponavljati. S tim da imas i pauze . Nakon toga garantuju dobre rezultate.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Mala_Mu » 06 Apr 2016, 16:14

Melek wrote:Ima li kakvih vjezbi za oblikovanje licnosti?

Cim izmisle , bicete obavjesteni i o tome. :oo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by storm » 06 Apr 2016, 16:19

Melek wrote:Ima li kakvih vjezbi za oblikovanje licnosti?
Nekad se te sfere preklapaju :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Melek » 06 Apr 2016, 17:42

storm wrote:
Melek wrote:Ima li kakvih vjezbi za oblikovanje licnosti?
Nekad se te sfere preklapaju :D
:valja
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2016, 10:00

Nekad je bila najezda tih savjeta za gimnastiku, a sad, kako mi se čini, malo se posustalo.
Mora da su shvatili da je narod zaista teško natjerati, da dobrovoljno i serijski zauzima neke čudne položaje :D
To se sad eventualno zove fizikalni tretmani i rade se pod nadzorom stručnog osoblja.
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by SPINERKA » 23 Apr 2016, 11:02

Nekada su to nazivalo -gomnastikom -u danasnje vrijeme - je Yoga, pilates, Tai Chi, i mislim da masovno posjecuju , sto mladi a i stariji.
Kod mene se u zadnih par godina otvorilo jako puno -teretana- sa jeftinom clanarinom od $11-$25 zavisi treba li ti trener tokom rada.

Medjutim , vjerujem da nase muslumanske starije zene nece ici bas na takva mjesta , no i klanjanje ima dosta pokreta , koja su i sa te strane od koristi.
Image

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by Vjetar » 23 Apr 2016, 11:29

SPINERKA wrote:no i klanjanje ima dosta pokreta , koja su i sa te strane od koristi.
Eto Melek odgovora :D

Ja kad redovno vježbam, više jedem gluposti, pravdajući to sebi time da ću vježbom to potrošiti. Tako da je u mom slučaju nezdravo. Ali, eto, gibak sam, savitljiv, brz, utegnut i sa vrlo malo potrebe da uvlačim stomak kad hodam pred ženama.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 5 top vježbi za savršeno oblikovanu zadnjicu

Post by Konsultant » 23 Apr 2016, 13:35

Divlja_u_srcu wrote:Najbolji su čučnjevi, zagarantirano :oo
Ti nijedne

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by Biba » 23 Apr 2016, 15:11

Imam ja susjedu koja ide na te pilatese pm-e ...a u bašči im drveće skoro naraslo...
Imam i kolegiciu od 120 kila koja ide u teretanu...još više jede...kad vidim kako se umulja majonezom zlo mi dođe i pobjegnem vanka pušiti...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Da li gimnastika pomaže u održavanju zdravlja?

Post by sann » 21 May 2016, 21:29

Jasta da radi,svaki dan ih odradim,navika ostala(jos od mladjih dana i treninga koje sam morala odraditi svakodnevno)i nije mi tesko nimalo,naviknes,kao sto mnogi imaju naviku za drugim stvarima...
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Mladi u BiH umiru jer se ne bave sportom

Post by Krokodil Behko » 26 May 2016, 08:10

Image
Maturanti Prnjavora, Travnika i Čapljine još dugo će tugovati za kolegama Emirom Jugom, Admirom Glavašom i Nikolinom Raič, koji su prije i za vrijeme maturskih zabava izgubili svoje najvažnije, životne bitke. Pretpostavlja se da su njihove smrti posljedice srčanih udara, što je najbliže istini, jer i statistike pokazuju da se ljekarima s dijagnozom akutnog infarkta miokarda sve češće javljaju pacijenti mlađi od 30 godina.

Docent dr. Elmir Jahić, načelnik Klinike za kardiovaskularne bolesti UKC-a Tuzla, ističe da je u posljednje vrijeme, generalno govoreći, povećan broj srčanih udara kod mlađe populacije i uglavnom se vežu uz način života.

- Nezdrav način života počinje još u osnovnoj školi zbog neadekvatne ishrane i nedostatka fizičkih aktivnosti. Naša djeca danas su previše vezana za stolicu, računare ili televizor, dok se apsolutno zanemaruje značaj bavljenja sportom. Tinejdžeri su, pak, skloni upotrebi duhana, alkohola, pa i droga, a sve to utječe na njihovo zdravstveno stanje – kaže Jahić.

Temeljni propust, smatra on, ogleda se u činjenici da kod naših građana nema zdravstvene kulture.

- Najbitnija je primarna prevencija kardiovaskularnih oboljenja, koja podrazumijeva zdrav način života, zdravu ishranu i fizičke aktivnosti, prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i narkotika – ističe Jahić.

(avaz)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi u BiH umiru jer se ne bave sportom

Post by storm » 26 May 2016, 08:16

Sve to stoji... Poroci, neaktivnost... Ali mislim, da je loša hrana glavni uzrok.
Šećeri i loše masnoće...
Svakodnevno se događaju i tragedije na sportskim borilištima... Srce u pravilu :cudi
Čak i meni poznato
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Mladi u BiH umiru jer se ne bave sportom

Post by Mala_Mu » 26 May 2016, 11:44

Hrana je kljuc svega... Kod nas se vecinom probudi svijest o vaznosti zdrave ishrane kad se nesto desi, dobijes neku bolest..

Prvo se pitaju od cega, pa bio zdrav ko drijen?
Sve posljedice svakodnevnog nezdravog nacina zivota..

onda tek pocinju paziti .. ( gledam sad babi nije tesko praviti crni hljeb, i striki svaki dan jesti povrce , izbaciti cigare)

Samo je zabrinjavajuce u zadnje vrijeme, sto tako rano vec nastupaju problemi :sok

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mladi u BiH umiru jer se ne bave sportom

Post by SPINERKA » 26 May 2016, 11:49

- Najbitnija je primarna prevencija kardiovaskularnih oboljenja, koja podrazumijeva zdrav način života, zdravu ishranu i fizičke aktivnosti, prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i narkotika – ističe Jahić.
--za 30-ke . ne vjerujem da je ovo problem, da ce im ugroziti zivot u tim godinama.
Narkotici - moguce-ako pretejeraju.
Image

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests