Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by storm » 14 Nov 2016, 09:46

SPINERKA wrote:
Nije sebicno reci sinu da bude strpljiv prema majci kada ostari, da je ne ismijava i slicno.
--Vrlo je sebicno na ovakav nacin reci sinu sta da radi -ako treba da radi.
..Zar ona ne zna koga i kako je odgajala , vec to mora da -napise . :jok JAKO RUZNO.
Pa oke zašto drama oko pisma?

Ne treba ga gledati kao upustvo za rukovanje sa roditeljima....dovoljno da se u ovom ludilu ritma i obaveza, za tren zamisliš i malo osvijestiš....a kako ćeš postupati, kad naiđe takva situacija svakako je do tebe...tisuću pisama te neće pomoći ako si emotivni, empatije operirani invalid...
ništa strašno za pročitati, još manje za osuditi....
kakva sranja sve moram pročitati na netu, ovo nije ništa loše.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by IM_ex » 15 Nov 2016, 00:02

SPINERKA wrote:Sama bolest , jeste katasrofalna, zahtjevna za okolinu ,familjiju, no za oboljenu osobu i ne toliko. Bar po sadasnjim istrazivanja pokazuju da nisu svjesni sta im se desava .Pocetna faza zna biti konfuzna -jer se javlja u obliku demense, ti ljudi znaju biti nesvjesno agresivni, opasni.

-Ko moze da priusti , takvim bolesnicima je bolje da su u ustanovi namjenjenu za njih.
Ovdje cu se u potpunosti sloziti sa recenim. U potpunosti.
Doduse, nije mi poznat ekstremnije ispoljen agresivan, opasan simptom. Vjerovatno stoga sto o slucaju znam tek indirektno. Ali dobro, buntovnicki, svadjalacki simptomi, za koje sam cula kao prisutne u tom slucaju, svakako da se mogu svrstati pod opasne, agresivne, makar i kad je rijec o blazhim napadima.
Maja wrote:U vezi ovog gore pisma... u situacijama kad nismo razumijeli neninu starost ova bi nam govorila "doće i tebi jebeno jutro" :D.

Druga nena, ne ova, nego druga...ona koja je stalno bila na postećiji je imala ovu bolest ali pošto je Imex rekla da se ne zezamo na temi nemam šta napisati. Nismo živjeli s njom jer je s majčine strane pa ne znamo kakve su to muke. Sve što znamo bile su njene smiješne epizode kad bi oblačila sinove vojničke pantale i tako šetkala po mahali.
Znam da je grehota smijati se tome ali valjda je i do načina na koji su nam to rođaci pričali.
Prepricavanje, odnosno opis nekih situacija (makar i smijesan) nije zezanje.
Ova tema jeste da nosi psihicku tezinu ali ne znaci da mora ostati u okviru smrtne ozbilje. Naprotiv, kako cemo pricati o simptomima bolesti i saznati tezinu borbe s istom ako ne pominjemo situacije (stanja) kroz kakve prolaze osobe odgovorne za brigu o oboljelima?! Ili, kako ce neko, ko jos nista ne zna o toj bolesti, moci doznati i spoznati tezinu bolesti bez pominjanja nekih od situacija za koje znamo da su se desavale?! Istina, mogu doznati na strucnim i inim izvorima, ali, svakako da je forumska diskusija primamljivija za citanje (a primamljivija je upravo zbog slikovitijeg, potpunijeg prikaza), a ujedno i razmjenjujemo nasa (forumska) misljenja, sta bismo, kako bismo. Zato, slobodno opleti s prepricavanjem!

@Lavlje_srce
Pretpostavljam da konkretno ne poznajes nijedan slucaj Alch.oboljenja, odnosno nedovoljno poznajes problematiku bolesti. Izvinjavam se ako pogresno procjenjujem, ali, pismo koje si ovdje prenijela i nema bas veze s temom. Evo npr:
"Ako ne budem željela da jedem, nemoj me prisiljavati. Sama znam najbolje kada mi je hrana potrebna, a kada ne..."
- bit je u tome sto Alzh. oboljela majka ne zna. Ona ne zna.
ili
"Vratiću ti osmijehom i neizmjernom ljubavlju koju sam oduvijek čuvala samo za tebe"
- u Alchajmer oboljenju toga nema:/

@Chloe
Cekamo na tvoj povratak temi
Ja znam, tema je zahtjevna koncentracije, raspolozenja i vremena i nemoguce je jednim postom reci ono sto znamo, sto zelimo reci, ali, vazno je htijenje, pa lagano :*

@storm
"Pa oke zašto drama oko pisma?

Ne treba ga gledati kao upustvo za rukovanje sa roditeljima....dovoljno da se u ovom ludilu ritma i obaveza, za tren zamisliš i malo osvijestiš....a kako ćeš postupati, kad naiđe takva situacija svakako je do tebe..."
Odlicno!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Lavlje_srce » 15 Nov 2016, 09:09

IM_ex wrote:@Lavlje_srce
Pretpostavljam da konkretno ne poznajes nijedan slucaj Alch.oboljenja, odnosno nedovoljno poznajes problematiku bolesti. Izvinjavam se ako pogresno procjenjujem, ali, pismo koje si ovdje prenijela i nema bas veze s temom.
Ok, neka bude kako ti kazes. :) Dugo sam oklijevala da se ukljucim na temu, sada potpuno odustajem.
- bit je u tome sto Alzh. oboljela majka ne zna. Ona ne zna.
Gubitak pamcenja ne znaci gubitak ljudskosti, samo mislis da znaci. Nisi jedina, lakse je tako.
- u Alchajmer oboljenju toga nema:/
Naravno da ima.

Pogledaj film koji se zove Still Alice. To je sve od mene.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by IM_ex » 16 Nov 2016, 01:06

eno saD ...

Vjerujem da niko (pa ni ja) ne poistovjecuje gubitak pamcenja s gubitkom ljudskosti.
Oboljela osoba zivi u nekom nestvarnom, samo njoj poznatom svijetu. Neopisivo je tesko brinuti o tako oboljeloj osobi, tesko strucnom osoblju, a kamo li djeci oboljelih, koja se prvi put u zivotu susrecu s takvim oboljenjem, oboljenjem o kojem ne znaju nista.
Naglasila sam da je ovdje akcenat na visestadijskom oboljenju. Tu nema faza i najkracih normalizovanja stanja. Jedna zdrava osoba uz tako oboljelu vremenom biva slomljena i psihicki i fizicki. Zdravu osobu prozimaju emocije i jako je tesko cuti npr. kad majka kcerki koja se brine oko nje kaze:" Nisam ja tvoja mati. Bjezi mi s ociju, ne zelim nikad vise da te vidim" itsl.
Kazem da postepeno, nesvjesno, zdrava osoba poklekne, ne moze se vise normalno ophoditi prema bolesniku. Nastaju tu prepirke koje znaju prerasti u histeriju i agresivnost, jer je bolesna osoba negativno nastrojena i ne vidi nista od sveg dobra koje se za nju cini. Nije svjesna. Osoba koja brine je u bezizlaznoj situaciji svakodnevno i plach je cest, skoro svakodnevan. Sve to iscrpljuje. Sve to prozivljava i ispasta i ostatak porodice (muz, djeca). Djeci ostaju traume, odraslima i traume i otuzno sjecanje na ruzniji kraj zivota roditelja. Pa to je jako, jako tesko, budimo realni. Zvuci grubo receno ali je tako, nazalost.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by ina » 16 Nov 2016, 12:08

Kad sam procitala nsalov odma sam se sjetila onog filma: The notebook.
Sto se tice bolesti ne znam mnogo ili bolje receno gotov nista...
ali sam pomalo upucena u direktne price nekih ljudi.
Teska bolest, ne samo za bolesnika nego i za najblize.
Podrazumijeva najvise strpljenja, psiholoske faktore, organizaciju itd

A pismo je dirljivo. Svi mi, cak i oni koji govore (i sama sam bila jedna od tih)
kad predjem 50tu bacite me s tarase ili ako se razbolim smjestite me u dom...
ili radije cu se ubiti i slicne gluposti... :lupa u situacijama nezdravlja (ozbiljnog ili manje)
pozelimo jaku blizinu i podrsku najdrazih. Koliko got to dobro cinio neko drugi nikako ne bi mogao
briznije od vlastitog djeteta. Ne zato sto su nam djeca duzna, Bozesacuvaj...
niko nam nista ne duguje pa ni potomci, nego iz ciste ljubavi kojoj se nadamo
da smo utemeljili.
Svijest ima sidrište.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by SPINERKA » 16 Nov 2016, 12:56

IM_ex wrote:eno saD ...

Vjerujem da niko (pa ni ja) ne poistovjecuje gubitak pamcenja s gubitkom ljudskosti.
Oboljela osoba zivi u nekom nestvarnom, samo njoj poznatom svijetu. Neopisivo je tesko brinuti o tako oboljeloj osobi, tesko strucnom osoblju, a kamo li djeci oboljelih, koja se prvi put u zivotu susrecu s takvim oboljenjem, oboljenjem o kojem ne znaju nista.
Naglasila sam da je ovdje akcenat na visestadijskom oboljenju. Tu nema faza i najkracih normalizovanja stanja. Jedna zdrava osoba uz tako oboljelu vremenom biva slomljena i psihicki i fizicki. Zdravu osobu prozimaju emocije i jako je tesko cuti npr. kad majka kcerki koja se brine oko nje kaze:" Nisam ja tvoja mati. Bjezi mi s ociju, ne zelim nikad vise da te vidim" itsl.
Kazem da postepeno, nesvjesno, zdrava osoba poklekne, ne moze se vise normalno ophoditi prema bolesniku. Nastaju tu prepirke koje znaju prerasti u histeriju i agresivnost, jer je bolesna osoba negativno nastrojena i ne vidi nista od sveg dobra koje se za nju cini. Nije svjesna. Osoba koja brine je u bezizlaznoj situaciji svakodnevno i plach je cest, skoro svakodnevan. Sve to iscrpljuje. Sve to prozivljava i ispasta i ostatak porodice (muz, djeca). Djeci ostaju traume, odraslima i traume i otuzno sjecanje na ruzniji kraj zivota roditelja. Pa to je jako, jako tesko, budimo realni. Zvuci grubo receno ali je tako, nazalost.
:ok

..Da li kod nas postoji nesto kao

---Living wills and advance directives for medical decisions

Living wills and advance directives describe your preferences for end-of-life care. These documents speak for you when you're not able to speak for yourself.

.Gdje roditelji , spausi ..... napisu 'testament' -- gdje se navede sta i kako postupati u slucaju bolesti, gdje bolesnik vise nije svjestan situacije u kojoj se nalazi?
Image

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by vila » 16 Nov 2016, 13:27

Tema me podsjetila na moj tetku i njenu bolest
Pokusati cu nekako sazeti u jedan post (bolest,tradicionalna sredina,odnos prema starackom domu)
Moja tetka je zadnjih 10 godina svog zivota zivjela sama,imala je 5 djece ,od toga cetvero zivi vani,samo jedna kcerka zivi relativno blizu.Svi imaju svoje obitelji..djecu.
Tetka je bila jedna iznimna zena,britka,vridna,uvik nasmijana bez obzira sto je imala dosta tezak zivot
Ukratko nije bila jedna od onih tetki koje te umore nakon 5 minuta s njima.Svatko je je docekao s osmjehom a ona bi isto tako docekivala
Znam da vas ovo ne zanima ali sam obozavala tu zenu pa moram malo :)
Prve simptome bolesti smo primjetili negdje oko njene 66 godine.
I to bi bilo samo na trenutke,uhvatis je da je nesto pobrkala ili da ne zna koji je dan...bas ono zanemarivo
I iako nas u porodici ima dosta u medicinskoj struci ,nismo ni pomisljali na AB
Nekako bi se ona simpaticno ispravila u stilu "nu ti mene lude babe ne znam ni sta pricam"
Ali vec nakon godinu dana stanje je postalo cudno i zabrinjavajuce.Kcer bi je znala zateci (a obilazila bi je dva puta dnevno) u mrzloj kuci sa rastvorenim prozorima
Na pitanje zasto nije upaljeno grijanje ..ona bi rekla ma radila nesto i zaboravila...sad cu ja
Pa bi onda hrana koju joj donese ostala netaknuta..jednostavno bi zaboravila jesti
Pa bi svako malo pala negdje ili se udarila a na pitanje gdje i zasto je isla to i to raditi bi odgovor bio nesuvisao
Mora ona brinuti o "zivom" mora kravama donijeti sijeno a vec godinama nije imala nikakvu "zivinu"
E onda se obitelj organizirala najbolje sto je znala i trudili su se da je uvjek netko kuci
Doslovno nije vise mogla ostati sama ni 10 minuta jer bi ona stalno nesto "morala" raditi i "morala ici "negdje
Kao da se vratila nekih 30 godina unazad
Jedan trenutak je lucidna skroz...ja je pitam znas li tetka tko ti je dosao?
Ona kaze "ajd ne budali di necu znat...pa me pita poimenice za moju dicu,pa za moje starce i onda odjednom me pita za nesto sto bi pitala moju mater
Totalno se pogubi
I ta neka obiteljska briga je neka dunkcionirala godinu i pol.
Svi su iscrpili sve moguce godisnje odmore,boloovanja,neplacene dane i jednostavno je nemoguce na tako dugi period organizirati zivot na dvije strane
Stanje se sve vise pogorsavalo pa je uz dijagnozu AB ,dobila i secer ,a vec prije je imala dijagnozu osteoporoze
I odlucili su da je smjeste u staracki dom.
Svima nama je to bilo jako tesko,djeci pogotovo...moj stric(njen brat) zna reci da mu je to najtezi dan u zivotu
A da ne pricam kako je okolina to komentirala !
Jer kod nas je jos uvjek staracki dom sinonim za odbacivanjem
"Eto jadna,sta je docekala a petero ih je u jadu i mzci odgojila"
Jer kao i obicno najlakse je nekom drugom prosipati pamet a da pri tome uopce ne razmislis kako bi ti postupio u tom trenutku.
Uglavnom,ja moram reci da se u zivoto nisam toliko ismijala kao kad bi je posjetila u domu
Njoj je dom bio njena kuca,nije uopce bila svijesna da je negdje drugo
Pa bi obicno ovako reagirala"e nek si mi dosla,sad cu ja kavu skuvati a ti donesi nesto iz kuzine(to je kod nas prostorija gdje se susi meso) ...sigurno nisi nista izila
Djava ti vas mlade..samo gledate liniju!
Mi smo nekako svi prihvacali tu njenu price i ne bi je ni ispravljali ni tuzno gledali nego nekako kroz veselje
U domu je imala 24 satnu skrb bez koje ni jedan takav bolesnik ne moze!
Nazalost...bolest je bila progresivna pa je moj zmaj napustio ovaj svit prije sedamdeseta!

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by srculence7 » 16 Nov 2016, 19:52

Kada bolest uznapreduje, može doći do potpunog prekida svesti sa realnošću, dešava se da osobe imaju neka sećanja na ranije periode-detinjstva ili mladosti i da sebe vide na nekom mestu gde su ranije boravili, takođe nije isključeno ni da rođenu decu ne prepoznaju, bude tužno za okolinu ali samu osobu to ne pogađa jer ne zna šta se dešava...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by uvijek_kontra » 16 Nov 2016, 22:13

Dva dana vec pokusavam da se ukljucim i
napisem al ne mogu. Dok saberem misli i
ostavim tugu iza vrata..

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by IM_ex » 17 Nov 2016, 02:08

@SPINERKA
Ne vjerujem da takvo sto postoji kod nas

@vila
jako lijepo si docarala ovu tuznu pricu. Bas ti hvala na posvecenom vremenu :cvijece
I uvod kao takav je sasvim na mjestu, nimalo suvisan.
Ti pocetni simptomi, te daljni razvoj oboljenja, iako tugaljivo na neki nacin, cini se drasticno podnosljivijim od slucaja o kojem ja ovdje pisem.
Ti nisi spomenula agresivnost ili ma kakvu grubost, a da je toga bilo sigurno bi pomenula. Naravno da je bilo jako zahtjevno brinuti o vasoj bolesnici dok je zivjela kuci, i to si lijepo predocila, ali, praveci poredjenje izmecu oboljele o kojoj ja pricam, odnosno, praveci poredjenje izmedju ta dva psihicki u nerealnu (vremensku) zonu odlutala bica, za razliku od vase bolesnice, koja je zadrzala taj pozitivniji, zdraviji, duh, bolesnica o kojoj ja pricam je u halucinacijama cesto bila u vezi sa mrtvim osobama, familijarno povezanim. U razgovoru na tu temu s njenom kcerkom, nakon sto je starica umrla, bas sam pitala o samom pocetku, na osnovu cega su, kako primijetili da se desava to nesto alarmantno.
Rekla je:" Bilo je ljeto, vrucina. Otisla sam mami onako. Kad sam prisla kuci vidim ostavljena odskrinuta ulazna vrata i zacudih se, znam da ih uvijek zatvaramo. Ne udjem u kucu misleci da je mama tu negdje, u blizini kuce, iza, nesto na kratko izasla, ... Potrazim je, zovem je, nista. Udjem u kucu i po prostorijama trazim, vec nekako strahujuci da bih ju mogla zateci u polozaju koji bi me presjekao. Nema je. Onda mi nista nije jasno, gdje je mogla otici a ostaviti kucu otvorenu. Izadjem i odem visocije iznad kuce, gdje se nekad davno sijao vrt, odatle ima bolja preglednost. I onda ju ugledam skroz daleko, jedva se vidi od trave. (Poznajem taj prostor jos iz djetinjstva, na osnovu prica drugih, znam da mi je ostao urezan u pamcenje kao sinonim za "leglo zmija").
Uspaniceno sam potrcala ka majci, kritikujuci je, pitajuci sto ce tamo, hocel da je sta ujede. Majka se obrecnula, kao, kako sto ce, morala je donijeti "njima, muskadiji" da jedu. Bili su gladni i rekli joj da im donese jelo. A nigdje nikoga. Kad sam pitala kome, pomenula je imenom bliznje mrtve."
To je bio prvi simptom, rece mi. Kaze da nije ni slutila sta je sve kasnije ceka.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by srculence7 » 17 Nov 2016, 22:58

IM_ex i ja sam svedok jednog slučaja poprilično tužnog, dramatičnog, čovek nije mogao prepoznati svoju decu, često se u mislima vraćao u detinjstvo, bojao se mraka jer je imao osećaj da sedi na livadi i čudio se šta će tu,bojao se jer ne zna kako da se vrati kući, nije razlikovao glumce na tv-u od ljudi koji su prisutni u stanu, čudio bi se otkud oni tu, noću se budio i često dozivao neke ljude iz prošlosti, nije bio svestan svojih fizioloških potreba, kada su ga izvodili van u šetnju često bi imao blokadu što se motorike tiče, ukopao bi se u mestu kao da je zaboravio da hoda...Ćerka ga je negovala do zadnjeg dana, teško joj je padala samo pomisao na to kakav je on vedar čovek bio a šta ga je na kraju snašlo.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by IM_ex » 22 Nov 2016, 01:02

tuzno, zaista ...

Starica o kojoj ja pricam je takodjer bila jedna divna, cista, vrijedna i suosjecajna zena. Do naseg posljednjeg susreta znala sam nesto malo, dovoljno o njenoj bolesti.
Kruzile su vec optuzujuce price o njenoj kcerki "kolko se dere na majku narod se ogleda, kao ...", a ja bih saslusala pazljivo do kraja, pa ocutala, razmislila, pa odgovorila ´"Nemojte tako, boni! Ne vjerujte u sve sta narod prica da je cuo. Ili, ako je nesto i cuo, u prolazu, nije mogao biti svjedok svemu. Ko zna sta se tad desavalo u kuci. Nije lako njenoj kcerki, bas mi je zao. Najlakse je ogovarati i reci "ja, vala, ne bih mogla onako". Ne bi na jedno krace vrijeme, na sat-dva. Na duze, a ha ...

Kad sam otisla posjetiti staricu, iako sam znala da je postala puno bolesljivija, na momente se, kazu, sjeti, a onda se opet gubi, ne razaznaje, krajnje krhka, ziva a kao bez kapi krvi, sjedi ... nekako nisam imala osjecaj da je to nas zadnji susret.
I nisam mogla vjerovati da nece znati ko sam.
Nakon pozdrava, zagrljaja (osjecaj kao da grlis prazno, havu, nista), sjela sam na pod, ispred nje, zagledala se u njene sumorne svijetloplave oci i pitala zna li ko sam.
Gledala me zamisljeno, trudeci sjetiti se, pa bi pokretom glave rekla da ne zna.
Ja se ne mirim s tim, nastavljam, ... nije me se sjetila. To mi je bilo nekako bolno. Pa i kad joj kcerka rece ko sam, kao da joj to nista nije znacilo.
A da je zdrava, svjesna, njenoj radosti sto sam joj dosla ne bi bilo kraja.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2017, 10:03

Pronađen lijek za demenciju?

Image
Naučnici se nadaju da su uspjeli da pronađu lijek koji zaustavlja sve neurodegenerativne bolesti mozga, uključujući i demenciju, saopštio je Savjet za medicinska istraživanja Velike Britanije.
Njihov tim istraživača uspio je 2013. godine da zaustavi odumiranje nervnih ćelija kod životinja i to otkriće danima je bilo na naslovnicama novina širom svijeta, prenosi BBC.

Korišćena komponenta u lijekovima ipak nije bila pogodna za primjenu kod ljudi, čak je izazivala i oštećenje organa.

Tim naučnika pronašao je dva nova lijeka koji imaju jednako zaštitno dejstvo na nervne ćelije i mogu se bezbjedno koristiti na ljudima.

Klinička istraživanja na pacijentima koji boluju od demencije počeće uskoro, a rezultati djelotvornosti lijeka biće objavljeni za tri godine.



(Vijesti.ba)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 10:41

NOVA STUDIJA POTVRDILA; SVI SMO UGROŽENI: Ukoliko ovo jedemo riskiramo Alzheimerovu bolest!


Image

Nova su istraživanja još jednom potvrdila da zapadnjački način prehrane, baziran na šećeru i ugljikohidratima, znatno povećava rizik od Alzheimerove bolesti.

Pokazalo se da čak i blago podizanje razine šećera u krvi može povećati rizik.


U Americi je Alzheimerova bolest treći uzrok smrti (nakon srčanih oboljenja i raka), a procjenjuje se da će se do 2050. broj oboljelih utrostručiti.


Mozak ne voli visoke razine šećera u krvi


Prema novoj studiji, prehrana bogata ugljikohidratima poput šećera povećava rizik od demencije za 89 posto, dok hrana koja obiluje zdravim masnoćama smanjuje rizik za 44 posto!

Jedno desetogodišnje istraživanje pokazalo je da kod osoba koje imaju visoke razine šećera u krvi moždane i kognitivne funkcije opadaju puno brže nego kod onih koji imaju normalne razine.

Osobe koje boluju od dijabetesa tipa 2 imaju dvaput veći rizik za dobivanje Alzheimerove bolesti, no i dijabetes tipa 1 i srčana oboljenja također povećavaju rizik od demencije.

Dijabetes tipa 3

Godine 2005. prvi je put otkrivena veza između šećera i Alzheimerove bolesti i tada je ta bolest dobila drugi naziv - dijabetes tipa 3.

Ne bez razloga. Ona je, naime, usko povezana s inzulinskom rezistencijom u mozgu.

Mozak proizvodi inzulin, koji je važan za preživljavanje moždanih stanica.

No kod oboljelih osoba primijećene su veće količine toksičnog proteina u mozgu - beta-amiloida - koji poništava djelovanje inzulina.

Beta-amilod djeluje tako da uklanja inzulinske receptore iz živčanih stanica i samim time u mozgu stvara inzulinsku otpornost. I kako se taj toksični protein akumulira u mozgu, tako moždane funkcije slabe, što u konačnici rezultira demencijom.

Što je veća proizvodnja tog štetnog proteina, to su moždane funkcije i pamćenje slabiji.

I dok smanjene razine inzulina u tijelu znače i bolje zdravlje, za mozak vrijedi upravo suprotno - smanjenje inzulina u mozgu uzrokuje opadanje moždanih funkcija i demenciju.

Osobe koje u mozgu imaju niske razine inzulina i inzulinskih receptora puno češće obolijevaju od Alzheimerove bolesti.

Kako šećer šteti mozgu

Istraživanje provedeno 2013. godine pokazalo je da šećer i ostali ugljikohidrati mogu omesti moždane funkcije čak i ako osoba nije dijabetičar i nema znakove demencije.

Šećer slabi funkcije hipokampusa i pamćenje te pridonosi atrofiji toga dijela mozga.

Upravo je hipokampus zadužen za primanje, organizaciju i pohranu podataka u vašoj memoriji.

Dakle, čak i ako niste dijabetičar i nemate inzulinsku rezistenciju, imajte na umu to da konzumacijom šećera ugrožavate zdravlje svog mozga.


Kako smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti


Istraživanja su pokazala da već promjenom prehrane, uvođenjem vježbanja i kretanja te s više sati kvalitetnog sna možete uvelike smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti.

Rizik možete smanjiti i izbacivanjem procesirane hrane, koja obiluje nezdravim šećerom, a gotovo je potpuno lišena zdravih masnoća.

Kurkumin se pokazao jako djelotvornim u očuvanju moždanih funkcija: osobe koje su tijekom godinu i pol dana uzimale po 90 mg kurkumina dnevno imale su 28% bolje pamćenje.

Kod tih osoba smanjio se i moždani plak, koji se inače dovodi u vezu s demencijom.


Uvedite ove važne životne promjene:

Jedite organsku i svježu hranu.

Izbjegavajte šećer.

Unosite zdrave masnoće (avokado, kokosovo ulje, orašasti plodovi…)

Povećajte unos omega-3 masnih kiselina.

Pazite na svoju crijevnu floru (uzimajte probiotike, izbjegavajte antibiotike i kloriranu vodu).

Budite u pokretu i aktivni kad god možete.

Povećajte unos magnezija.

Izlažite se suncu radi optimalne doze vitamina D.

Povremeno provodite detoks kako biste iz organizma eliminirali živu i aluminij.

Izbjegavajte cijepljenje protiv gripe (sadrži živu i aluminij).

Ne uzimajte antidepresive, statine, antihistamine i opioidne analgetike.

Pazite da si osigurate dovoljno sati kvalitetnog sna.

Vježbajte mozak (rješavajte križaljke, učite novi jezik i sl.)


(SB / Alternativa)
online

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by biha » 20 Jul 2018, 11:02

Jedan Kosovski profesor kemije koj se bavi alternativnom medicinom,tvrdi da Alchajmerova bolest,nije bolest mozga nego bolest crijeva i da je izljeciva!!! Profesor tvrdi da lijeci sve bolesti!Javno pred kamerama covjeku izljecio secernu bolest za dvije sedmice!!

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Cvrle » 20 Jul 2018, 12:43

Kako poceti :hm
Tema je teska sama po sebi, a tek kako je teska onome ko prolazi kroz borbu s ovom bolesti.
Odmah u startu, zao mi je sto se ovakva tema, svodi na prepirke o stavovima. Nema potrebe za tim, jer svi mi imamo pravo na svoj stav, svoje misljenje. Neko vidi ovako, neko onako. Ako nemate konkretno nesto da napisete na ovu temu, molim vas, nemojte ni pisati samo da bi imali post vise.
Na zalost, prosla sam jednom kroz borbu s ovom bolescu za vrijeme njegovanja majke rahmetli, koja je bila dijabeticar tipa 2. U stadiju kada vise ni inzulin nije mogao reagovati, Alchajmer je ucinio svoje. Dijabetes tipa 3 je „pojeo“ moju mamu.
Danas, borimo se ponovo sa Alchajmerom koji je obuzeo moga oca.
Prije nego smo shvatili sta se desava, mislili smo da agresiju ispoljava zbog bola od gubitka svoje voljene osobe s kojom je proveo 50 godina braka.
Medjutim, kad sam vidjela da se poceo zapustati, da je poceo izbjegavati drustvo, zatvarati se u kucu, zaboravljati stvari, kad je poceo optuzivati za kradju i kada su njegovi verbalni napadi poceli da prelaze granice, odlucila sam da ga odvedem doktoru.
Na CT-u glave i mozga je utvrdjeno propadanje mozga cak i da je imao i blazi mozdani udar. Na kognitivnom testu je bila kriza. Doktorica je dopustila da prisustvujem testiranju. Sve je bilo podnosljivo do momenta kada ga je upitala koliko unucadi ima i kako se zovu. :grana
Kad mi srce nije puklo nece nikada. Prvo sto je pogrijesio jeste broj unucadi, drugo sto je izmjesao ko je cije dijete, a trece sto se sjetio umrle unuke i naveo je kao da je ziva, a zivu unucad je zaboravio.
Tada sam morala izaci, jer nisam dalje mogla slusati.
To je neopisivo. Ne mozete ni zamisliti kakva je to bol. To stanje u kom se nadjete. Nesto sto ne ocekujete od vaseg zivotnog uzora, od covjeka koji vas je svemu naucio, covjeka koji vas je cijeli zivot podrzavao i gurao naprijed.
Dobio je terapiju uz konstataciju da to nije lijek koji ce izlijeciti njegovu bolest, vec terapija koja ce makar malo usporiti dalje propadanje mozga.
Na pitanje da li pomoci ili ostaviti u Domu, to je sve stvar od osobe do osobe. Sve zavisi od odgoja, od shvatanja ljudskog zivota, od samog karaktera covjeka.
Npr. moja sestra nije imala toliko sluha za majku, nije bas nesto pretjerano hizmetila oko nje, dok druga sestra i ja smo dale sve od sebe. Cak meni mnogi kazu da sam pretjerala, jer sam znala u 3 sata noci doci na njen poziv i biti kraj nje. Ostavljala sam dvoje djece s muzem, ostavljala muza, da hizmetim njoj. Ne kajem se. I opet bih. Ovdje moram i spomenuti da sam imala punu podrsku i razumjevanje od strane mog „elektricara“ :srce Da nije bio ovakav kakav jeste, mozda ne bih ni ja toliko uspjela, ali...
Ista stvar je i sa babom. Svako vece u odredjeno vrijeme idem kod njeg i nosim mu terapiju. Mnogi me ruze zasto mu ne dam sve pa da sam pije. Jeste... Lahko je to uraditi. Ali gdje bi mi dusa bila da lijekove dam covjeku koji ne zna jel ustao da pije vode ili se vec napio.
Ne. Ja ne mogu to. I nije to iz neke obaveze zato sto me je zaduzio dok sam odrastala. Ne, on je svoj dug prema meni oduzio, moj dug je tek nastao i bit cu zahvalna Bogu na svemu sto budem u mogucnosti da se oduzim i ovom roditelju.
I za svaki korak, i za svako hranjenje, i za svaku neprospavanu noc, i za svaku naucenu rijec, i za omoguceno skolovanje, i za omoguceno ljetovanje, i za odvojenu krisku hljeba u ratu, i za svaki osmijeh, i za svaku suzu.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by biha » 20 Jul 2018, 13:10

Cvrle wrote: 20 Jul 2018, 12:43 Kako poceti :hm
Tema je teska sama po sebi, a tek kako je teska onome ko prolazi kroz borbu s ovom bolesti.
Odmah u startu, zao mi je sto se ovakva tema, svodi na prepirke o stavovima. Nema potrebe za tim, jer svi mi imamo pravo na svoj stav, svoje misljenje. Neko vidi ovako, neko onako. Ako nemate konkretno nesto da napisete na ovu temu, molim vas, nemojte ni pisati samo da bi imali post vise.
Na zalost, prosla sam jednom kroz borbu s ovom bolescu za vrijeme njegovanja majke rahmetli, koja je bila dijabeticar tipa 2. U stadiju kada vise ni inzulin nije mogao reagovati, Alchajmer je ucinio svoje. Dijabetes tipa 3 je „pojeo“ moju mamu.
Danas, borimo se ponovo sa Alchajmerom koji je obuzeo moga oca.
Prije nego smo shvatili sta se desava, mislili smo da agresiju ispoljava zbog bola od gubitka svoje voljene osobe s kojom je proveo 50 godina braka.
Medjutim, kad sam vidjela da se poceo zapustati, da je poceo izbjegavati drustvo, zatvarati se u kucu, zaboravljati stvari, kad je poceo optuzivati za kradju i kada su njegovi verbalni napadi poceli da prelaze granice, odlucila sam da ga odvedem doktoru.
Na CT-u glave i mozga je utvrdjeno propadanje mozga cak i da je imao i blazi mozdani udar. Na kognitivnom testu je bila kriza. Doktorica je dopustila da prisustvujem testiranju. Sve je bilo podnosljivo do momenta kada ga je upitala koliko unucadi ima i kako se zovu. :grana
Kad mi srce nije puklo nece nikada. Prvo sto je pogrijesio jeste broj unucadi, drugo sto je izmjesao ko je cije dijete, a trece sto se sjetio umrle unuke i naveo je kao da je ziva, a zivu unucad je zaboravio.
Tada sam morala izaci, jer nisam dalje mogla slusati.
To je neopisivo. Ne mozete ni zamisliti kakva je to bol. To stanje u kom se nadjete. Nesto sto ne ocekujete od vaseg zivotnog uzora, od covjeka koji vas je svemu naucio, covjeka koji vas je cijeli zivot podrzavao i gurao naprijed.
Dobio je terapiju uz konstataciju da to nije lijek koji ce izlijeciti njegovu bolest, vec terapija koja ce makar malo usporiti dalje propadanje mozga.
Na pitanje da li pomoci ili ostaviti u Domu, to je sve stvar od osobe do osobe. Sve zavisi od odgoja, od shvatanja ljudskog zivota, od samog karaktera covjeka.
Npr. moja sestra nije imala toliko sluha za majku, nije bas nesto pretjerano hizmetila oko nje, dok druga sestra i ja smo dale sve od sebe. Cak meni mnogi kazu da sam pretjerala, jer sam znala u 3 sata noci doci na njen poziv i biti kraj nje. Ostavljala sam dvoje djece s muzem, ostavljala muza, da hizmetim njoj. Ne kajem se. I opet bih. Ovdje moram i spomenuti da sam imala punu podrsku i razumjevanje od strane mog „elektricara“ :srce Da nije bio ovakav kakav jeste, mozda ne bih ni ja toliko uspjela, ali...
Ista stvar je i sa babom. Svako vece u odredjeno vrijeme idem kod njeg i nosim mu terapiju. Mnogi me ruze zasto mu ne dam sve pa da sam pije. Jeste... Lahko je to uraditi. Ali gdje bi mi dusa bila da lijekove dam covjeku koji ne zna jel ustao da pije vode ili se vec napio.
Ne. Ja ne mogu to. I nije to iz neke obaveze zato sto me je zaduzio dok sam odrastala. Ne, on je svoj dug prema meni oduzio, moj dug je tek nastao i bit cu zahvalna Bogu na svemu sto budem u mogucnosti da se oduzim i ovom roditelju.
I za svaki korak, i za svako hranjenje, i za svaku neprospavanu noc, i za svaku naucenu rijec, i za omoguceno skolovanje, i za omoguceno ljetovanje, i za odvojenu krisku hljeba u ratu, i za svaki osmijeh, i za svaku suzu.
Postovanje!ALLAH sve vidi!! Vjerovatno slijedi nagrada!!!

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Cvrle » 20 Jul 2018, 13:18

Biha, nadam se :D
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Melek » 20 Jul 2018, 15:25

Svedska medicinska kompanija Bioarctic u saradnji sa americkom Eisai (koja je sponzorirana od strane "Bill & Melinda Gates Foundation") je nedavno postigla vrlo znacajne uspijehe u usporavanju te bolesti. Izveli su Fas 2b studiju nad 856 pacijenata sa lakim kognitivnim poteskocama i sa pocetkom Alchajmera i predstavice rezultate 25. jula, ako je ko zainteresovan.. Proizveli su Biomedicinu BAN2401 koja skida naslage amiloida na mozgu i rapidno usporava Alzheimer’s Disease Composite Score (ADCOMS). Drugim rijeima, efektivno drzi u "sahu" ovu bolest. To je pocetak kraja Alchajmera.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Cvrle » 20 Jul 2018, 15:28

Melek, a jel pusten u opticaj taj lijek? Ako jeste, dal znas kako se moze doci do istog?
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests