Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Alchajmerova bolest

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 17:11

Razumjeh, da je to za sami početak bolesti, pa tako da svi u poodmakloj fazi ne bi mogli koristiti.
U svakom slučaju, Alheimer je pošast br. 3 u Evropi i općenito na zapadnoj hemisferi, nakon infarkta i raka, prvenstveno kod žena, gdje je na drugom mjestu, iza raka dojke, ali i to je stari podatak, možda je već na prvom mjestu.
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 08:27

srculence7 wrote: 26 Aug 2022, 23:43
immuno wrote: 15 Aug 2022, 10:38

Psiholog zavrsi studij psihologije, radi sa pacijentima psiho analizu koja vrlo cesto I pomaze.
Psihijatar zavrsi studij medicine, specijalizira psihijatriju, radi sa pacijentima Koji trebaju dijagnozu, terapiju koju im on moze pruziti, psiholog nemoze.... Ukratko to je razlika.
Ne mora psiholog raditi s pacijentima i ne mora to nužno biti ni psihoanaliza, postoje razni pravci, lično više preferiram KGB i telesnu psihoterapiju ali sve zavisi i od problema, odnosno uspostavljene dg.Ima raznih smerova u okviru studija psihologije pa se tako neko može baviti kasnije samo psihološkim istraživanjima ili HR ili socijalnom psihologijom, kliničari rade u zdravstvenim ustanovama nakon obavljenog staža i položenog državnog ispita.Kod nas to izgleda ovako: psihijatar pošalje osobu kod psihologa, on odradi anamnezu,razne testove sa njim i procenu pa vrati psihijatru sa svim tim i radnom dg a psihijatar uspostavi konačnu dg i terapiju.
Zašto kažem da ne mora biti pacijent? Postoje i osobe koje usled trenutnih životnih okolnosti/događaja zapadnu u krizu i potrebno im je savetovanje ili imaju neki problem sa kojim ne znaju kako da se izbore a to trenutno utiče na njihovu psihu, pritom problem može biti vezan i za odnos sa nekim članom porodice i sl.
Kome da vodim punicu,demencija? Svjesna a nesvjesna,pola zna,pola ne zna,pored sto drugih boljki fizickih.Psiha da se ubiju svi iz okoline koji brinu o njoj.Od agresije do placa.Kako ide cini mi se da cu prije ostat bez zene nego sto se ona ugasi.Nemam vise kud voditi,nema doktora i ustanove gdje nismo bili,u dom nece nema sansi.Psihijatru? Jednom bili a i to je slagala da je satro neurolog,za nerve,zivce,bol u vratu...Dobila prosperu da pije pola tablete sad od nje sva osamucena a mozak vrti 100 na sat,prica,ne moze ni da mokri,problemi sa stolicom,crijevima,sto nuspojava...Em je neku noc popila cetverostruku dozu,zaboravila sta li.Ona joj i sakrije al nasla...Nije 2 dana mogla ustat iz kreveta al prica i kuknjava ne staje...Kome vise ici i sta raditi,jos mjesec ovako i zene nemam,unisti je i fizicki i psihicki...To je domen psihijatrije? Fol nesta guglam i sto se savjeta tice kaze da idu psihijatru ovi sto brinu o njima... :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
immuno
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9685
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 7964 times
Been thanked: 8326 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by immuno » 27 Aug 2022, 09:20

Havana bas mi je zao 😔 u takvoj situaciji onima koji brinu o pacijentu su I sami pacijenti. Iz iskustva I naucenog mogu ti reci da dobar Neurolog moze pomoci, mozda da neko pomogne kod njege za jednu osobu je to mamutska obaveza. Medicinski daju se sedativi druge terapije nema, medjutim ako je pravilno I za nju pogodna terapija bez puno nuspojava onda je to malo blaze. Nazalost nista drugo jednostavno nema sto bi uticalo na poboljsanje to je process koji se nemoze zaustaviti. Ono sto jos pride dodje osim sto je pacijent jos uz svu tu borbu je majka tu su I osjecaji koji se nemogu anulirati. Nastoj zeni pomoci koliko mozes u prvoj liniji psihicki jer to joj treba. Radim u bolnici ako ti bilo sta treba vrlo rado cu pomoc.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 09:39

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 08:27
Kome da vodim punicu,demencija?

Nikome. Ukoliko je to teži oblik demencije
Sedam godina, sam sam (de facto) brinuo o majci zbog iste bolesti.
Nema dobrih vijesti i preporuka. Malo ju je primirio aripiprazol, ali to nije lijek koij popravlja stanje.
On uspori mozak.
Trebaš napraviti mrežu pomagača, kako bi neko stalno bio uz nju. Trebaš predati za tuđu njegu, pa od toga finansirati motriteljicu koju ćeš naći, preko poznanika, preporuka ili oglasa.
Svakako će neko trebati oko pelena, kupanja i hranjenja.
Najveći dio tih poslova, ja sam radio sam.
Trebate razmisliti, možete li to izdržati psihički, emotivno..
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Melek » 27 Aug 2022, 09:43

:(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 09:48

Krokodil Behko wrote: 27 Aug 2022, 09:39
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 08:27
Kome da vodim punicu,demencija?

Nikome. Ukoliko je to teži oblik demencije
Sedam godina, sam sam (de facto) brinuo o majci zbog iste bolesti.
Nema dobrih vijesti i preporuka. Malo ju je primirio aripiprazol, ali to nije lijek koij popravlja stanje.
On uspori mozak.
Trebaš napraviti mrežu pomagača, kako bi neko stalno bio uz nju. Trebaš predati za tuđu njegu, pa od toga finansirati motriteljicu koju ćeš naći, preko poznanika, preporuka ili oglasa.
Svakako će neko trebati oko pelena, kupanja i hranjenja.
Najveći dio tih poslova, ja sam radio sam.
Trebate razmisliti, možete li to izdržati psihički, emotivno..
Ne mogu ti ja to objasniti,vjerovatno ces ti to shvatiti jer si prosao isto.Nema tu ustanove,tudje njege...dok je u ovakvom stanju.Samo zena i niko drugi, takva je bolest,bukvalno joj krv pije.Ni sin ne moze,i njega istjera.Dok je ovakvo stanje ja ne vidim rjesenje.Zena mi je skoro pa gotova,pred pucanjem.Vec 3 godine to traje ali zadnjih pola godine je totalno ludilo.Nesta bi pomogo al ne znam vise sta,sta god sam mogao uradio sam.Jebo pare to je najmanji problem ali gdje,sta? Nece dom,nece tudju njegu...Zena sve radi sama i non stop.Jedino sta hoce u momentima kad je svjesna to je u bolnicu ali ne moze u bolnicu.Ona bi zbog bolova,psihe nije toliko ni svjesna.Kicma losa.Ali ne moze na traumatologiju itd kad nema traume,loma,povrede,operacija se ne radi ljudima sa 81 godinom...Sta je aripripazol,ko to propisuje?Svakako ce stati ja mislim sa ovom prosperom jer ima sve nus pojave moguce.I treba nesta da uspori mozak.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 09:51

Antipsihotik i antidepresiv aripripazol.Ma dabogda.Sve cita i nece svakakvih ljekova izmedju ostalog.Sve one papirice povadi i cita.Nisam ja luda,mene boli...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Melek » 27 Aug 2022, 09:54

Mislim da je ne treba ni slusati u trenutcima kad je manje svjesna. Eto, sam rece da kad je dobro svjesna, onda hoce u bolnicu. Dakle, vjerovatno bi pri zdravom razumu i pristala na dom, profesionalnu njegu i tako to. Ne treba dozvoliti da njeni trenutci neuracunljivosti razdiru i nju samu i cijelu ti porodicu. Ja bi tu ipak racionalno postupio. A i ishod se nazalost zna :(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Duh » 27 Aug 2022, 09:56

bio sam i ja pred pucanjem.
3 godine i onda ne znas sta ce se desiti...hoce li zapaliti zgradu, ako joj slucajno padne na pamet kuhanje ili opet neku poplavu izazvati.
jedno ide svakako. sad sebe unistavati, a nista ne pomaze...nema smisla.
dom.
ovako ima posjeta, nije daleko...cak joj i jedna snajka radi u domu...bitno joj je ionako da ima kocke secera i marlbora najmanje 10 kutija.

svi mozemo odlucivati do kada mozemo dokazati, da mozemo zivjeti sami.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 09:56

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 09:48
Krokodil Behko wrote: 27 Aug 2022, 09:39


Nikome. Ukoliko je to teži oblik demencije
Sedam godina, sam sam (de facto) brinuo o majci zbog iste bolesti.
Nema dobrih vijesti i preporuka. Malo ju je primirio aripiprazol, ali to nije lijek koij popravlja stanje.
On uspori mozak.
Trebaš napraviti mrežu pomagača, kako bi neko stalno bio uz nju. Trebaš predati za tuđu njegu, pa od toga finansirati motriteljicu koju ćeš naći, preko poznanika, preporuka ili oglasa.
Svakako će neko trebati oko pelena, kupanja i hranjenja.
Najveći dio tih poslova, ja sam radio sam.
Trebate razmisliti, možete li to izdržati psihički, emotivno..
Ne mogu ti ja to objasniti,vjerovatno ces ti to shvatiti jer si prosao isto.Nema tu ustanove,tudje njege...dok je u ovakvom stanju.Samo zena i niko drugi, takva je bolest,bukvalno joj krv pije.Ni sin ne moze,i njega istjera.Dok je ovakvo stanje ja ne vidim rjesenje.Zena mi je skoro pa gotova,pred pucanjem.Vec 3 godine to traje ali zadnjih pola godine je totalno ludilo.Nesta bi pomogo al ne znam vise sta,sta god sam mogao uradio sam.Jebo pare to je najmanji problem ali gdje,sta? Nece dom,nece tudju njegu...Zena sve radi sama i non stop.Jedino sta hoce u momentima kad je svjesna to je u bolnicu ali ne moze u bolnicu.Ona bi zbog bolova,psihe nije toliko ni svjesna.Kicma losa.Ali ne moze na traumatologiju itd kad nema traume,loma,povrede,operacija se ne radi ljudima sa 81 godinom...Sta je aripripazol,ko to propisuje?Svakako ce stati ja mislim sa ovom prosperom jer ima sve nus pojave moguce.I treba nesta da uspori mozak.

Demencija je drugi uzrok smrtnosti, kod žena na svjetskom nivou. msm, ne ubija ali skraćuje život i lijeka nema. Taj "aripipeazol" lie lijek protiv šizofrenije. Nisam stručan ali mislim da je to nek ijači sedativ.

Ako neće u dom, onda morate izdržati tu fazu, dok još uvijek hoda i priča, prije nego izgubi moć govora. Tad će se malo umiriti i samo će besciljno lutati po kući. Tu ( u toj fazi ) samo treba neko da pripazi, da neće pasti s nekog stepeništa, prozora, da se neće negdje na nešto opržiti i slično. Kupanje obavljaju drugi. Ne znam jesu li pelene već potrebne, ali biće. Pelene se dobivaju od ZZO Sarajevo - besplatno.

Uskoro vas neće poznavati i izgubiće moć govora. Osjetiće se bespomoćno i radiće i ješće sve što joj date.
Poželjno je izbjegavati hranu s mesom u komadu, da se slučajno ne zadavi, rendanje jabuke svaki dan, zbog vitamina, bekunis čaj zbog stolice, čaj za izmokravanje, i svašta će još trebati vrmeenom.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 09:58

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 09:51 Antipsihotik i antidepresiv aripripazol.Ma dabogda.Sve cita i nece svakakvih ljekova izmedju ostalog.Sve one papirice povadi i cita.Nisam ja luda,mene boli...

Pa zato i kažem. Ta faza je najgora. Još uvijek razmišlja, a razmišlja pogrešno. Još uvijek je sposobna izaći na ulicu i slučajno nastradati. Uzmite aripiprazol, pa joj smućkajte u vodi. Recite da je vitaminski napitak. Smislite nešto.
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 10:00

Ma ja. Pretpostavljo sam. Hvala. Vec pocinje faza teskog gutanja i odbijanja hrane i vode, problemi sa nuzdom... Ali mozak je jos u fazi 100 na sat i neke agresije, izivljavanja, vrijedjanja pa placa... Svaka tebi cast kad si to izdrzao. Ja bi pobudalio. Naviko sam eto problema, rijesi problem. Ovde je to nemoguce.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Duh » 27 Aug 2022, 10:07

jel problem u moralnim nacelima?

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 10:07

Ne kontam?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 10:08

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 10:00 Ma ja. Pretpostavljo sam. Hvala. Vec pocinje faza teskog gutanja i odbijanja hrane i vode, problemi sa nuzdom... Ali mozak je jos u fazi 100 na sat i neke agresije, izivljavanja, vrijedjanja pa placa... Svaka tebi cast kad si to izdrzao. Ja bi pobudalio. Naviko sam eto problema, rijesi problem. Ovde je to nemoguce.

Nije u mene mati govorila, kad su počeli problemi s nuždom, a nije bila ni mnogo agresivna i neposlušna.
Sve zavisi od ličnosti, kojim će se redoslijedom i tempom stvari dešavati, ali ishod je isti. Samo će lagano tumarati po kući, neće govoriti i biće poslušna, ali i bespomoćna oko bilo čega, jer više neće biti svjesna ničega. Neće vas prepoznavati, itd.. I ja sam pobudalio, ali ako se nešto mora i ne može drugačije...
Kod moje majke, ta tumarajuća i šuteća faza, trajala je pet godina. U zavisnosti od vitalnosti organizma i kod tvoje punice to može potrajati. Na kraju će trebati i bolnički hidraulični krevet, antidekubitalni madrac i svašta.
Zato i velim, preispitajte se možete li to sve izdržati.
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Skin » 27 Aug 2022, 10:11


User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 10:12

Melek wrote: 27 Aug 2022, 09:54 Mislim da je ne treba ni slusati u trenutcima kad je manje svjesna. Eto, sam rece da kad je dobro svjesna, onda hoce u bolnicu. Dakle, vjerovatno bi pri zdravom razumu i pristala na dom, profesionalnu njegu i tako to. Ne treba dozvoliti da njeni trenutci neuracunljivosti razdiru i nju samu i cijelu ti porodicu. Ja bi tu ipak racionalno postupio. A i ishod se nazalost zna :(
Ma lako je to reci.Ne znam uopste objasniti.Zamisli neko ti vice ostavili ste me da se patim,neko bi pomogo majci blabla a ona od jutra do mraka sa njom.Sad i spava.Juce izasla do kuce da uzme svoj lijek koji ona mora popiti,vratila se ona nema pojma ni da je bila,jel bila,kad je bila,s vrata napad.20 minuta odsustva...Platio banju 15 dana u fojnici da zenu odvedem na more,da se sta opusti,udeblja,osusila se...12 dan izasla,samo sto je nisu i istjerali...Doci ce ta faza kada ce to moci,sada dok je ova nema sanse...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Duh » 27 Aug 2022, 10:13

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 10:07Ne kontam?
Cesto je kod nasih ljudi sramota da roditelj zavrsi u domu.
Ja sam dobivao takve primjedbe.
Svaki roditelj pri zdravoj svijesti, nece da se dijete zrtvuje za njega...zdravlje, psihu.

Meni je mater dobila Alzheimer sa 60 (dobila dijagnozu) ako ne i prije.
Nije ni ona htjela dom, ali sad se boji izaci iz doma, jer misli da je necemo vratiti.

ja sam za 100% strucnu brigu.

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6785
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2637 times
Been thanked: 1209 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 27 Aug 2022, 10:14

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 08:27
srculence7 wrote: 26 Aug 2022, 23:43

Ne mora psiholog raditi s pacijentima i ne mora to nužno biti ni psihoanaliza, postoje razni pravci, lično više preferiram KGB i telesnu psihoterapiju ali sve zavisi i od problema, odnosno uspostavljene dg.Ima raznih smerova u okviru studija psihologije pa se tako neko može baviti kasnije samo psihološkim istraživanjima ili HR ili socijalnom psihologijom, kliničari rade u zdravstvenim ustanovama nakon obavljenog staža i položenog državnog ispita.Kod nas to izgleda ovako: psihijatar pošalje osobu kod psihologa, on odradi anamnezu,razne testove sa njim i procenu pa vrati psihijatru sa svim tim i radnom dg a psihijatar uspostavi konačnu dg i terapiju.
Zašto kažem da ne mora biti pacijent? Postoje i osobe koje usled trenutnih životnih okolnosti/događaja zapadnu u krizu i potrebno im je savetovanje ili imaju neki problem sa kojim ne znaju kako da se izbore a to trenutno utiče na njihovu psihu, pritom problem može biti vezan i za odnos sa nekim članom porodice i sl.
Kome da vodim punicu,demencija? Svjesna a nesvjesna,pola zna,pola ne zna,pored sto drugih boljki fizickih.Psiha da se ubiju svi iz okoline koji brinu o njoj.Od agresije do placa.Kako ide cini mi se da cu prije ostat bez zene nego sto se ona ugasi.Nemam vise kud voditi,nema doktora i ustanove gdje nismo bili,u dom nece nema sansi.Psihijatru? Jednom bili a i to je slagala da je satro neurolog,za nerve,zivce,bol u vratu...Dobila prosperu da pije pola tablete sad od nje sva osamucena a mozak vrti 100 na sat,prica,ne moze ni da mokri,problemi sa stolicom,crijevima,sto nuspojava...Em je neku noc popila cetverostruku dozu,zaboravila sta li.Ona joj i sakrije al nasla...Nije 2 dana mogla ustat iz kreveta al prica i kuknjava ne staje...Kome vise ici i sta raditi,jos mjesec ovako i zene nemam,unisti je i fizicki i psihicki...To je domen psihijatrije? Fol nesta guglam i sto se savjeta tice kaze da idu psihijatru ovi sto brinu o njima... :lupa
Psihijatru da ublazi simptome. Kucnu posjetu angazuj Dr Dzevad Begic
👌🌚

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 10:15

Krokodil Behko wrote: 27 Aug 2022, 10:08
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 10:00 Ma ja. Pretpostavljo sam. Hvala. Vec pocinje faza teskog gutanja i odbijanja hrane i vode, problemi sa nuzdom... Ali mozak je jos u fazi 100 na sat i neke agresije, izivljavanja, vrijedjanja pa placa... Svaka tebi cast kad si to izdrzao. Ja bi pobudalio. Naviko sam eto problema, rijesi problem. Ovde je to nemoguce.

Nije u mene mati govorila, kad su počeli problemi s nuždom, a nije bila ni mnogo agresivna i neposlušna.
Sve zavisi od ličnosti, kojim će se redoslijedom i tempom stvari dešavati, ali ishod je isti. Samo će lagano tumarati po kući, neće govoriti i biće poslušna, ali i bespomoćna oko bilo čega, jer više neće biti svjesna ničega. Neće vas prepoznavati, itd.. I ja sam pobudalio, ali ako se nešto mora i ne može drugačije...
Kod moje majke, ta tumarajuća i šuteća faza, trajala je pet godina. U zavisnosti od vitalnosti organizma i kod tvoje punice to može potrajati. Na kraju će trebati i bolnički hidraulični krevet, antidekubitalni madrac i svašta.
Zato i velim, preispitajte se možete li to sve izdržati.
Ko nas pita mozemo li,zena hoce i mora.Jbg i ja bi svoju.Ima tu i do naravi,isticu se neke crte puta deset.A ona je bila vazda aktivna,brbljiva,teska u nekim stvarima....E sad je to puta deset.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests