Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by storm » 30 Apr 2019, 06:38

Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati
J.Mi

Image
Foto: Instagram
RAK DEBELOG crijeva jedan je od najčešćih oblika tumora u razvijenim zemljama, navodi Hrvatska liga protiv raka. On je drugi najčešći oblik raka u muškaraca (iza raka pluća) i žena (iza raka dojke).

Rizik od razvoja raka debelog crijeva znatno raste nakon 40. godine, a 90% svih karcinoma otkrije se u osoba starijih od 50 godina.

Evo koji su najčešći početni simptomi raka debelog crijeva, koje navodi Bowel cancer UK.

1. Krv u stolici

Ovo je jedan od najčešćih i najočitijih znakova raka crijeva. Količina krvi u stolici nije bitna, može varirati od vrlo male količine krvi koju možete primijetiti na toaletnom papiru nakon brisanja ili veće količine pomiješane sa stolicom.

Ako primijetite krv u stolici, hitno se obratite liječniku. Nemojte paničariti, to može biti znak i nekog manjeg zdravstvenog problema, ali bitno je da to provjerite.

2. Promjene u probavi

Ako primijetite da su se vaše probavne navike promijenile, a ta promjena traje kroz duži period, trebali biste se obratiti liječniku. Bilo da se radi o učestalim odlascima na zahod, dugotrajnijem proljevu ili začepljenosti, to je znak da je u vašoj probavi nešto pošlo po krivu. Traje li takvo stanje duže od četiri tjedna, ne odlažite posjet liječniku.

3. Umor



Ako se često umarate, to može biti jedan od simptoma raka crijeva, ali ponekad ga je teško razlikovati od uobičajenog umora.

Bitno je obratiti pozornost na to osjećate li se premoreno i nakon što ste se dobro naspavali ili ako imate osjećaj težine u cijelom tijelu.

Također, ako se tijekom fizičke aktivnosti jako umorite ili počnete ostajati bez daha, to bi mogao biti simptom anemije koja je vrlo česta kod ljudi koji boluju od raka crijeva.

4. Bol ili kvržica

Ponekad tumor može blokirati dio crijeva i uzrokovati poteškoće u probavi. U tom je slučaju moguća pojava kvržice ili boli u abdomenu. Znakovi začepljenja crijeva također mogu biti učestala nadutost, povraćanje ili mučnina.

5. Neobjašnjiv gubitak težine

Stanice raka mogu u tijelo otpustiti supstance koje će promijeniti način na koji se probavlja hrana, zbog čega može doći do naglog gubitka težine. Gubitak težine nije toliko uobičajen simptom raka crijeva, ali ako primijetite da naglo gubite kilograme, a niste uveli promjene u prehranu, svakako se javite svom liječniku.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by storm » 30 Apr 2019, 06:49

Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by KREMENAC » 30 Apr 2019, 08:33

Zivo?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by storm » 30 Apr 2019, 10:13

KREMENAC wrote: 30 Apr 2019, 08:33Zivo?
Aha.. Ponekad...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Divlja_u_srcu » 30 Apr 2019, 10:20

storm wrote: 30 Apr 2019, 06:49 Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
ne mora značiti ništa ali ipak odi, šta ti fali.
kažu bolje spriječiti nego liječiti.
može biti da je i psihički, neki ritam rada nešto da si se vise stresao.

Joj ja se zgrozam na ovakve vijesti, tobejarabi.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Salko » 30 Apr 2019, 10:32

storm wrote: 30 Apr 2019, 06:49 Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
oko
kolonoskopija


jbg...
"ignorance is bliss"

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by uvijek_kontra » 03 May 2019, 18:13

Sve sto je navedeno moze bit i razlog za sto drugih stvari. Ali preventiva nije na odmet.

Prije mozda 9 godina meni se desilo da sam naglo smrsala, za 14 dana vise od 10kg i mama se bila uplasila da nije ono najgore jer sam i hranu odbijala. Cim sam nesto pojela strasni bolovi.. na srecu, poslije svih (mucnih) pregleda ustanovili su upalu i bakteriju.

Znaci. Pregled, da. Nervoza i misliti o najgorem, ne. Vecina tih glupih bolesti ne ostavlja nikakav trag dok mozda nije i prekasno. Simptomi, kod svakog mogu bit drugaciji.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Zagorka » 03 May 2019, 18:17

mad_max_ba wrote: 30 Apr 2019, 10:32
storm wrote: 30 Apr 2019, 06:49 Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
oko
kolonoskopija


jbg...

Stormaga nije strašna kako max priča.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Venera » 03 May 2019, 18:55

storm wrote: 30 Apr 2019, 06:49 Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
stormaga, idi dadni blato ,a ako te posalju na kolonoskopiju, ,uradi sa anastezijom :pusa


mogu ti preporuciti ansastelizioginju u ljubljani, moju skolsku prjateljicu :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Melek » 03 May 2019, 21:56

storm wrote: 30 Apr 2019, 06:49 Gubim težinu :hm
A još mi doktorica nedavno dala na karticu uputnicu za lab... Da odem dati blato :roll
Provjeri da nije početak Crohn’s-a. To sranje počinje biti globalna epidemija zadnjih godina..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Vanilla » 03 May 2019, 22:03

Na tvom mjestu ja bih jos jucer bila na pretragama.
Kao sto neko gore rece ne mora znaciti da je nesto ozbiljno niti treba misliti tako ali nije vrijedno kockati se.
Sebe za ruku i pravac na pregled.
I bice sve puno bolje nego sto covjek misli.
:sretno
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Merlin246 » 03 May 2019, 22:14

Storm jesi uradio pretrage? Jel imas jos neke simptome osim gubitka tezine?

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Merlin246 » 03 May 2019, 22:16

On odmah na rak debelog crijeva ide :ccc

User avatar
karli
Na probnom
Na probnom
Posts: 61
Joined: 12 Dec 2018, 17:54
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by karli » 03 May 2019, 22:24

Zar nije gubitak apetita jedan od simptoma? To nije isto što i gubitak težine.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Merlin246 » 03 May 2019, 22:39

karli wrote: 03 May 2019, 22:24 Zar nije gubitak apetita jedan od simptoma? To nije isto što i gubitak težine.
Nije isto, normalno da nije isto. Mozes jesti normalno i da imas apetit kao i obicno al kilaza moze da opada naglo. A samo gubitak apetita moze na sto stvari upucivati, tesko je samo na osnovu toga reci bilo sta.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Melek » 03 May 2019, 22:47

Dijabetes zna isto uraditi da čovjek gubi na kilaži. Tijelo gubi tečnost.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36826
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23124 times
Been thanked: 4503 times
Status: Online

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by ElTriconi » 03 May 2019, 22:49

Merlin246 wrote: 03 May 2019, 22:39
karli wrote: 03 May 2019, 22:24 Zar nije gubitak apetita jedan od simptoma? To nije isto što i gubitak težine.
Nije isto, normalno da nije isto. Mozes jesti normalno i da imas apetit kao i obicno al kilaza moze da opada naglo. A samo gubitak apetita moze na sto stvari upucivati, tesko je samo na osnovu toga reci bilo sta.
Naravno, nije medicina egzaktna nauka pa da nesto sto posto upucuje na nesto :ok
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by storm » 04 May 2019, 01:04

De polako :D
Naletio sam na članak, i samo jedan simptom prepoznao... Tj apetit mi je ok.
A doktorica mi dala uputu zbog godina, u sklopu nekog nacionalnog programa bla bla to se radi. Meni težina dosta varira a i od viroze u februaru kad sam izgubio 4 kile u četiri dana nikako da vratim kilazu. No imam i ritam, što fizički, što psihički, kao rijetko kad... Pa sve to ja mislim jedno sa drugim. No svakako odem po one casice :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Sheval » 04 May 2019, 01:09

Bilo kako bilo, ne zanemaruj te simptome.
Sto je za zene rak dojke i maternice, to je za muškarce debelo crijevo.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pet simptoma raka debelog crijeva koji često promaknu, nemojte ih ignorirati

Post by Konsultant » 04 May 2019, 09:31

Merlin246 wrote: 03 May 2019, 22:16 On odmah na rak debelog crijeva ide :ccc
Ah sta ces, to je odmah do pupka.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests