Promjena spola

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Promjena spola

Post by Maja » 01 Jan 2012, 23:59

Na čekanju oko 200 ljudi: Od danas promjena spola i u Srbiji

Image

Promjena spola iz medicinskih razloga, poštovanje vremena pacijenta u zdravstvenoj ustanovi, kao i pravo starije djece na privatnost i uvid u svoju medicinsku dokumentaciju od danas će se primjenjivati izmjenom i dopunom zakona o zdravstvenoj zaštiti i zadravstvenom osiguranju.

Na promjenu spola u Srbiji čeka oko 200 ljudi, a stručna grupa će razmatrati njihovu medicinsku dokumetaciju i davati preporuku za tu intervenciju u Ministarstvu zdravlja.

Izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju Skupština Srbije usvojila je 28. jula 2011. godine, a stupaju danas na snagu.

Promjena spola u Srbiji se radi u Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front" i u Kliničkom centru Srbije, a procedura određivanja koji spol kod osoba koje žele da se operišu je preovlađujući veoma je komplikovana i podrazumjeva medicinske, ali i psihološke pripreme koje traju tri do četiri godine.

U Ministarstvu zdravlja je rečeno da će u narednih u dvije do tri godine biti spremno oko 50 pacijenata za promjenu spola.

Kroz izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti stvoreni su uslovi da djeca između 15 i 18 godina imaju pravo na uvid u svoju medicinsku dokumentaciju, odnosno pravo na privatnost.

"Dijete koje je navršilo 15 godina i koje je sposobno za rasuđivanje, imaće pravo da na svoj zahtjev izvrši uvid u medicinsku dokumentaciju, kao i pravo na povjerljivost tih podataka. Međutim, privatnost i povjerljivost podataka može i mora biti narušena u slučaju životne ugroženosti adolescenta ili ako je odlučivanje adolescenta protivno njegovom najboljem interesu, kada je roditeljski pristanak neophodan, a nezavisno od prirode same bolesti", kaže se u tom propisu.

Utvrđeno je i posebno pravo pacijenta o poštovanju pacijentovog vremena u ostvarivanju zdravstvene zaštite u zdravstvenim ustanovama i privatnoj praksi.

"Pacijent ima pravo na zakazivanje pregleda, dijagnostičkih procedura, kao i drugih medicinskih mjera i postupaka radi očuvanja i unapređenja zdravstvenog stanja", navodi se u toj izmjeni zakona države.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/regija/8 ... z1iFZNYqxS


-----------------

Šta mislite o ovome?
Čitav život osjećati da si zarobljen u tijelu suprotnog pola...mora da je život tih ljudi pakao.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Promjena spola

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 00:08

Meni nije jasno,kako neko moze osjecati da je jednog,a trebao bi biti, drugog pola.
Kako dodje do tog zakljucka i kako doktori, utvrde da je to stvarno tako?
U svakom slucaju, i toj stvari, treba pristupiti oprezno i na nacin, da to ima neku svrhu.
dakle,ako neko, bas zeli promijeniti pol. Citam u novinama, negdje u Evropi, roditelji, zele
promijeniti pol, svom djetetu, cim se rodi. Nije li to bolesno? Otkud oni znaju, kojeg
pola,zeli biti njihovo dijete. Sta ako se rosdilo,da bude musko, a oni od njega,
naprave zensko? Ja nemam predstavu o tome, kako se neko moze, osjecati zarobljenim
u svom tijelu, kao u tijelu,suprotnog spola. Tesko mi je to zamisliti ali ako to postoji,
vjerujem da im nije lako.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by gejsha » 02 Jan 2012, 21:14

200 ljudi na čekanju? :sok :lupa
Mislim da je to ludost , budi takav kakvog te Bog dao.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by alma75 » 03 Jan 2012, 00:04

Mislim da je to bolest, ali kako sam mogla zaključiti iz gornjeg teksta, u medicini se tretira kao nešto noramalno i prirodno. Ja bih samo rekla: Ne daj Bože nikome!

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by gejsha » 10 Mar 2013, 12:59

Najgore od svega je što se to sve danas smatra normalnim, a ne tretira se kao bolest.
Zato i dolazi do ovoga.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Konsultant » 10 Mar 2013, 13:35

zbog cega najcesce muskarci teze postati zene? zbog cega nije obratno?

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by gejsha » 10 Mar 2013, 15:06

Konsultant wrote:zbog cega najcesce muskarci teze postati zene? zbog cega nije obratno?
Hmm. u pravu si. Više je takvih slučajeva :hm
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Zagorka » 10 Mar 2013, 15:40

Krokodil Behko wrote:Meni nije jasno,kako neko moze osjecati da je jednog,a trebao bi biti, drugog pola.
Kako dodje do tog zakljucka i kako doktori, utvrde da je to stvarno tako?
U svakom slucaju, i toj stvari, treba pristupiti oprezno i na nacin, da to ima neku svrhu.
dakle,ako neko, bas zeli promijeniti pol. Citam u novinama, negdje u Evropi, roditelji, zele
promijeniti pol, svom djetetu, cim se rodi. Nije li to bolesno? Otkud oni znaju, kojeg
pola,zeli biti njihovo dijete. Sta ako se rosdilo,da bude musko, a oni od njega,
naprave zensko? Ja nemam predstavu o tome, kako se neko moze, osjecati zarobljenim
u svom tijelu, kao u tijelu,suprotnog spola. Tesko mi je to zamisliti ali ako to postoji,
vjerujem da im nije lako.
Pa ni meni nije jasno i nemam predstavu kako je,jer da znam kako je,mijenjala bih spol,jeli ;)
Mislim da je tim ljudima dosta tesko i da ih ne trebamo osudjivati dodatno im otezavajuci,inace smo skloni kritikama,a i sami priznajemo da nam nije jasno kako je to kad osjecas da si neko drugi :hm
Pa kako to da ih onda kritiziramo :cudi
To za roditelje isto ne odobravam,ne znam kako je zakonski moguce takvo nesto,jer evo i pise da neko treba odrasti i tim ljudi prostudirati njegove razloge za promjenu spola,da bi se o tako necem vaznom odlucilo :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Promjena spola

Post by Krokodil Behko » 10 Mar 2013, 15:52

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Meni nije jasno,kako neko moze osjecati da je jednog,a trebao bi biti, drugog pola.
Kako dodje do tog zakljucka i kako doktori, utvrde da je to stvarno tako?
U svakom slucaju, i toj stvari, treba pristupiti oprezno i na nacin, da to ima neku svrhu.
dakle,ako neko, bas zeli promijeniti pol. Citam u novinama, negdje u Evropi, roditelji, zele
promijeniti pol, svom djetetu, cim se rodi. Nije li to bolesno? Otkud oni znaju, kojeg
pola,zeli biti njihovo dijete. Sta ako se rosdilo,da bude musko, a oni od njega,
naprave zensko? Ja nemam predstavu o tome, kako se neko moze, osjecati zarobljenim
u svom tijelu, kao u tijelu,suprotnog spola. Tesko mi je to zamisliti ali ako to postoji,
vjerujem da im nije lako.
Pa ni meni nije jasno i nemam predstavu kako je,jer da znam kako je,mijenjala bih spol,jeli ;)
Mislim da je tim ljudima dosta tesko i da ih ne trebamo osudjivati dodatno im otezavajuci,inace smo skloni kritikama,a i sami priznajemo da nam nije jasno kako je to kad osjecas da si neko drugi :hm
Pa kako to da ih onda kritiziramo :cudi
To za roditelje isto ne odobravam,ne znam kako je zakonski moguce takvo nesto,jer evo i pise da neko treba odrasti i tim ljudi prostudirati njegove razloge za promjenu spola,da bi se o tako necem vaznom odlucilo :hm
Jeste istina je. Čitao sam. Čim im se dijete rodi oni bi da mu mijenjaju spol jer eto nisu željeli curicu na primjer nego dječaka. Pa to je stvrno pretjerano.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Zagorka » 10 Mar 2013, 16:00

I dalje ne kontam kako je to zakonom dozvoljeno :cudi .......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by dacina_curica » 10 Mar 2013, 16:06

U kojim drzavama je to dozvoljeno Behko? :sok
Takve roditelje bih nogom u glavu. :puca

Promjene spola sto se tice - jedan nas doktor koji inace radi kao plasticni hirurg u Kentucky-ju par puta godisnje ide u Beograd i pro bono radi promjene spola. Lista je dugacka i jako je tesko upasti na nju.
Mei ni u dzep ni iz dzepa. Neka se svako osjeca onim cim se osjeca i nek radi sta treba da promijeni ono sto ga sputava da bude sretan.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Veca » 10 Mar 2013, 16:06

Zagorka wrote:I dalje ne kontam kako je to zakonom dozvoljeno :cudi .......


...a gdje si procitala da je dozvoljeno?...koliko sam ja shvatila,pise da je to zelja roditelja :sok ...a da zakonom bude dozvoljeno,to je apsurd i razmisljati o tome!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Zagorka » 10 Mar 2013, 16:08

Veca wrote:
Zagorka wrote:I dalje ne kontam kako je to zakonom dozvoljeno :cudi .......


...a gdje si procitala da je dozvoljeno?...koliko sam ja shvatila,pise da je to zelja roditelja :sok ...a da zakonom bude dozvoljeno,to je apsurd i razmisljati o tome!
pa koji doktori to rade,promjene spola se obavljaju u savremenim bolnicama,ne u sakrivenim u grmlju :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Veca » 10 Mar 2013, 16:09

dacina_curica wrote:U kojim drzavama je to dozvoljeno Behko? :sok
Takve roditelje bih nogom u glavu. :puca

Promjene spola sto se tice - jedan nas doktor koji inace radi kao plasticni hirurg u Kentucky-ju par puta godisnje ide u Beograd i pro bono radi promjene spola. Lista je dugacka i jako je tesko upasti na nju.
Mei ni u dzep ni iz dzepa. Neka se svako osjeca onim cim se osjeca i nek radi sta treba da promijeni ono sto ga sputava da bude sretan.

:aplauzz ;)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by gejsha » 10 Mar 2013, 16:16

Ne bi trebali razmišljati na način da nam je svejedno, ako to nekoga usrećuje neka mijenja spol.
Nego treba to zabraniti.
Zamislite da sutra vaše dijete kada postane punoljetno odluči promijeniti spol.
Da li biste se bunili?
Vjerujem da bi.
Zato to sve treba tretirati kao bolest i ukidati.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Veca » 10 Mar 2013, 16:16

Zagorka wrote:
Veca wrote:
Zagorka wrote:I dalje ne kontam kako je to zakonom dozvoljeno :cudi .......


...a gdje si procitala da je dozvoljeno?...koliko sam ja shvatila,pise da je to zelja roditelja :sok ...a da zakonom bude dozvoljeno,to je apsurd i razmisljati o tome!
pa koji doktori to rade,promjene spola se obavljaju u savremenim bolnicama,ne u sakrivenim u grmlju :cudi

...ovdje se radi o dvije razlicite stvari!...tko misli i osjeca da se nalazi u pogresnom tijelu,sto se mene tice,moze,a i dozvoljeno je,procedura je dugacka i nije laka...ali sto se tice zelje roditelja,da po svojoj zelji mijenjaju spol,to je apsurd i neprihvatljivo!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Promjena spola

Post by Krokodil Behko » 10 Mar 2013, 16:22

dacina_curica wrote:U kojim drzavama je to dozvoljeno Behko? :sok
Takve roditelje bih nogom u glavu. :puca

Promjene spola sto se tice - jedan nas doktor koji inace radi kao plasticni hirurg u Kentucky-ju par puta godisnje ide u Beograd i pro bono radi promjene spola. Lista je dugacka i jako je tesko upasti na nju.
Mei ni u dzep ni iz dzepa. Neka se svako osjeca onim cim se osjeca i nek radi sta treba da promijeni ono sto ga sputava da bude sretan.
Teško je sada pronaći na netu taj tekst ali znam da smo to imali na portalu.
U svakom slučaju evo par linkova. Prvi je američki i govori o klinici za promjenu
spola djeci a drugi je Bh i govori o zabrani istoga ali kod beba.

Što će reči sve zavisi i od dobi djeteta ali opet brate dragi zar ne mogu sačekati
punoljetstvo djeteta pa nek ono radi šta hoće. To je isuviše važna odluka da bi
je neko drugi donio u ime bilo koga.

http://www.intimatemedicine.com.hr/seks ... -za-djecu/

http://www.vecernji.ba/vijesti/zabranje ... nak-420515
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Promjena spola

Post by Veca » 10 Mar 2013, 16:28

gejsha wrote:Ne bi trebali razmišljati na način da nam je svejedno, ako to nekoga usrećuje neka mijenja spol.
Nego treba to zabraniti.
Zamislite da sutra vaše dijete kada postane punoljetno odluči promijeniti spol.
Da li biste se bunili?
Vjerujem da bi.
Zato to sve treba tretirati kao bolest i ukidati.

...s tobom se apsolutno ne slazem i malo me cudi takvo razmisljanje od mlade,inteligentne i skolovanje,osobe!...i ja bih prva bila za zabranu,ali,samo ako se radi o hiru roditelja!...svi mi imamo pravo na svoj zivot,a djeca nakon 18 godina imaju pravo pred zakonom da odlucuju!...sto se tice promjene spola,vec sam gore napisala...ne nalazite se u njihovim tijelima i mozete samo nagadjati!...imam dva sina,do sada ide sve normalno,bar ja tako mislim...ali,sutra kada bi mi dosli i rekli "mama,ja sam homo"...ne bi mi bilo drago,ali bih to prihvatila i ne bih nikada dozvolila da prekinemo kontakt zbog takvih stvari!...niti bi ih mogla zbog toga manje voljeti!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Upoznajte Klodet koja je suprug, djed, ali i prostitutka

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2014, 20:22

Image

Upoznajte Klodet. Ona je muž, djed i nagrađivani biciklista. Također, ona je i prostitutka. Klodet je rođena kao hermafrodit, te je stoga njen život uvijek bio borba opredjeljivanja oko dva spola koja su joj igrom prirode pripala.

Fotografkinja Malika Godin Delriu, odlučila je da napravi seriju fotografija pod nazivom "La Vie en Rose", a koja će prikazati svakodnevni život Klodet i njene supruge Andre, sa kojom ima troje djece.

Image

Rođena sa muškim i ženskim genitalijama 1937. godine u Švicarskoj, Klodetini roditelji su se odlučili da bude muškog spola, jer je to u to vrijeme bila prednost. Tokom njenog života, spol je igrao veliku ulogu u njenom identitetu, ali je nikada nije definisao, prenose mediji.

- Nikada se nisam osjećala loše što sam hermafrodit, nego su drugi imali probleme sa tim, ne ja. Uvijek sam se osjećala kao žena i živjela sam u skladu s tim. Imam seks kao anđeli, zašto bih se stidjela - rekla je Klodet.

Da bi potpuno istražila sve mogućnosti koje ima kao hermafrodit, i da bi vodila ljubav i kao muškarac i kao žena, Klodet je odlučila da se bavi prostitucijom.

Image

- Prostitucija je postala izvor samopouzdanja. Ljudi u prostitutkama vide ultimativnu ženstvenost - rekla je Klodet.

Iako je njen neuobičajen spolni identitet i izbor profesije obično povezivan sa traumama i stidom, Klodet kaže da je njen život ispunjen radošću i ponosom. Ona odbija da je ljudi sažaljevaju i gaji posebnu ljubav i razumijevanje prema samoj sebi, pišu mediji.

Iskrena i hrabra, Klodet je sebi stvorila život po svojoj mjeri-život koji je, bez obzira na sve neuobičajene stavke, ispunjen poslom, porodicom, uspomenama i ljubavlju. Neki ne mogu da razumiju da neko kao Klodet može da ima normalan život, jer im je jako uznemirujuća činjenica da je hermafrodit i prostitutka, ali ona ne mari za to.

- Jutros je bilo 52 godine od kad smo rekle "da" jedna drugoj. Zauvijek - rekla je Klodet za svoju suprugu Andre, sa kojom je mogla da se vjenča, jer su je roditelji u krštenici upisali kao muškarca.

Image

Klodet smatra da joj je to što je zvanično muškarac i donijelo brojne prednosti, između ostalog i to da se oženi ženom koju voli.

- Sport je uvijek bio važan dio mog života. Biciklizam je jedna od mojih pasija kojom sam se bavila cijelog života. I dalje, u ovim godinama, pobjeđujem na takmičenjima - rekla je Klodet.

Mnoge prostitutke se umore od svog posla poslije nekoliko godina. One koje najduže ostanu u tom poslu su transeksualci i hermafroditi. Klodet kaže da su mnogi spremni da plate, da bi i dalje znali kako izgleda osećaj da vas neko posmatra i da vas želi seksualno.

- Zadovoljstvo dobro odrađenog posla u prostituciji ne može se porediti ni sa čim drugim. Kada je klijent srećan, i ja sam srećna. To je na neki način socijalni posao, kako neko može da negira korisnost prostitutki, kada činimo ljude srećnim? U mom poslu, uvijek znam da li sam nešto dobro uradila - zaključila je Klodet.


(depo.portal)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Upoznajte Klodet koja je suprug, djed, ali i prostitutka

Post by storm » 09 Apr 2014, 07:32

Mogučnosti mu ne fafi....hoćeš ovako, hoćeš onako :D. dupla tarifa :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests