Jeste li ranoranilac?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Venera » 13 Jun 2018, 18:44

Mutevelija wrote: 13 Jun 2018, 18:37 Vi nećete vjeruvati ali ja kad trebam na posao ne mogu ustati poslije 6 7 da si pita, nemam ja problem spavati do 12:00 ali imam problem ustati npr u 8:00 jok to ustanem u 6:00 i onda presjedim, tako da ovo meni ne paše :o
Mute, dok god imas krov nad glavom i da te netko hani, bit ce ti tesko ustajati rano

mislis da svima nama nije to bio onekad problem :oklagija
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11338 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by spacebound » 13 Jun 2018, 18:52

Krokodil Behko wrote: 13 Jun 2018, 18:41
spacebound wrote: 13 Jun 2018, 18:37:hm kako?
Pa doživjela bi stres i sve bi se streslo sa tebe, neka te tako :cudi
Ma kakav stres :D. Ja jesam ranoranilac.Ne dao Bog tog stresa da otvorim oci a ono 9:15 :sok :noga :valja

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Podrinjac » 13 Jun 2018, 18:54

eeejjjsss da je meni taj stres.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Mutevelija » 13 Jun 2018, 18:55

statebriga wrote: 13 Jun 2018, 18:44
Mutevelija wrote: 13 Jun 2018, 18:37 Vi nećete vjeruvati ali ja kad trebam na posao ne mogu ustati poslije 6 7 da si pita, nemam ja problem spavati do 12:00 ali imam problem ustati npr u 8:00 jok to ustanem u 6:00 i onda presjedim, tako da ovo meni ne paše :o
Mute, dok god imas krov nad glavom i da te netko hani, bit ce ti tesko ustajati rano

mislis da svima nama nije to bio onekad problem :oklagija
Nista ti nisi skontala, kad trebam ustati npr u 8:00 ne mogu ustanem u 6 ili u pola 6 :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Venera » 13 Jun 2018, 18:58

Mutevelija wrote: 13 Jun 2018, 18:55
statebriga wrote: 13 Jun 2018, 18:44
Mutevelija wrote: 13 Jun 2018, 18:37 Vi nećete vjeruvati ali ja kad trebam na posao ne mogu ustati poslije 6 7 da si pita, nemam ja problem spavati do 12:00 ali imam problem ustati npr u 8:00 jok to ustanem u 6:00 i onda presjedim, tako da ovo meni ne paše :o
Mute, dok god imas krov nad glavom i da te netko hani, bit ce ti tesko ustajati rano

mislis da svima nama nije to bio onekad problem :oklagija
Nista ti nisi skontala, kad trebam ustati npr u 8:00 ne mogu ustanem u 6 ili u pola 6 :oo

idem sebi pristaviti kafu , a ti pisi jasnije , sve si nekako smuckao u recenicu :pusa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Mutevelija » 13 Jun 2018, 19:00

Imam problema ustati poslije 6 7 sati ako baš moram ustati ili u 12:00 ili u 6:00 NEMA IZMEĐU.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Socrates » 14 Jun 2018, 06:16

Nice try wrote: 13 Jun 2018, 16:45 Želim slobodu da živim od svog truda i rada, a ne želim biti slobodna od svega, od rada, potcinjenosti nekome i sl.
Takav život nije uopste ni moguć. Kako bismo svi bili slobodni? Sta bi ta sloboda bila u tom slučaju?
Sloboda je najzloupotrijebljenija riječ i to ubjedljivo. Ljudi su je tako neodgovorno i nepromišljeno koristili i u njeno ime djelovali kroz istoriju da je to za ne povjerovati.

Generalno, možemo da razlikujemo dvije vrste slobode. Prva je "Sloboda Od" (necega), i u filozofiji se naziva Negativna Sloboda. Nije negativna zato što je u svakom slučaju losa, nego zato sto implicira da nesto, neki vanjski faktor, sputava čovjeka i čini ga neslobodnim, te da se on mora osloboditi od toga. Bili to fizički lanci, zakoni, norme društva, itd. Naravno, ako si fizički vezan lancima, Sloboda Od nema alternative. U drugim slučajevima....

Druga vrsta slobode je Sloboda Da (činimo nesto) i naziva se Pozitivna Sloboda. I nadam se da je sam pojam samoobjašnjiv.

Koliko god da se čovjek trudi da idealizuje slobodu, pravu implikaciju Slobode možemo da ocjenimo ako je dovedemo do ekstremnih razmjera. Dakle, ako se u potpunosti svi pojedinci oslobode svih stega drustva u kojem žive (Negativna Sloboda), kakav je jedini moguci krajnji ishod? Dobićemo scenario u kojem svi mogu nesmetano prakticirati Pozitivnu Slobodu (Slobodu Da čine sta god im je volja).

Eh sad, ovi idealizatori Slobode po svaku cijenu žive u nekoj iluziji da svaki čovjek koji dobije potpunu Pozitivnu Slobodu ima plemenite namjere. :inasab Svi će uzgajat' cvijeće, pomagat' napacenima u Africi, pjevati miroljubive pjesme i jesti karfiol.

U praksi, međutim, to nije uopste slucaj. U praksi, dobili bi pravi Darvinizam u kojem bi jači pljačkao, silovao, i ubijao slabije. Da se ne dotičem našeg bolnog rata, a ima i previse svjedocenja, ali kroz mnoge druge ratove najobičniji "normalni" ljudi koji se uopste nisu zanimali za politiku i koji nisu vodili ratove, kada su dobili nedvosmisleno pravo Pozitivne Slobode, ubijali su komšije i prijatelje zbog zemlje, zbog auta, zbog kradje drugih stvari, zbog toga sto su imali djevojke koje su oni zeljeli, ili generalno zato što su im isli na neku stvar.

Ovo nije izuzetak nego pravilo.

Tako da mi je ovo o robovlasnistvu u modernom drustvu i nastojanju za Slobodom Od Svega pomalo besmisleno. Moderno društvo, takvo je kakvo je, kreira poslove za mnoge ljude koji bi u stanju potpune slobode bili obicne mete za odstrijel.

I u tom modernom društvu, svi imaju pravo da se izdvoje iz njega i hljeb zarađuju zemljoradnjom i stočarstvom, ako su sposobni. Neka kupe, brt, zemlju kod Mute u Srebreniku i udri u nezavisni uzgoj kavadajza i ostalih namirnica za prezivljavanje. Ako proizvodis tacno koliko ti treba za prezivljavanje, niko te neće dirati ni za sta.

Jel' im ko brani? Samo što i za takvo nešto moraš biti sposoban da ustanes sa prvim suncem i da ideš na teski rad. Pa naravno da većina neće. Nego bi poslove po kancelarijama gdje do sabah in the morning možeš na internetu da kukas kako si moderni rob.

Zato sto moraš na poslu biti u devet (9). :pivo
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by storm » 14 Jun 2018, 07:43

Točno i bravo soc :ok
Generalno gledano, nikad nije bilo lakse i sigurnije zivjeti na ovom planetu, i za manje rada i patnje. Uostalom sve si rekao :pivo


Kavadajz :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by ina » 14 Jun 2018, 09:48

Ropstvo se samo unapredjuje...nikad se nece istrijebiti...Otkad je svijeta i vijeka postoji i postojace. Mi i jesmo moderni robovi. Nekad je to bilo vise fizicke tezine.... Danas je unutarnje. Totalna sloboda nikad nije postojala niti ce. :hihi
Logicno da je nase ropstvo daleko lakse i da ga je apsurdno vagati sa onim gdje se djeca jos uvijek tjeraju da rade ili ratuju, gdje su koristena kao traficari droge itd Ipak koliko bili saosjecajni i svjesni tudje boli i patnje.... Ljudima je inace najprije najbliza vlastita...
Dakle sloboda je samo zamazena bajka. :p

Sto se tice ustajanja....
Volim ponekad docekati zoru i sjaj rodjenja novog dana...ali ako sve zablista i bez mene... Ne bunim se. :nokti Draze mi je predvecerje, ili mrak, mjesec ili zvijezde. Rado odspavam minimum 6-7 sati (a bilo je dana i manjih brojki). Ni od viska me ne boli glava.
Zapoceti posao u 8 i najdalje u 9 je ok.... :D

Pa doživjela bi stres i sve bi se streslo sa tebe
Ti se zezas ali znas da nedostatak sna utice i na nase tijelo i tintaru. Mozda se rezultati ne pokupe odma...ali s vremenom da...
Ja kad sam nenaspavana... Budem najcesce grozna... :D.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2018, 10:30

ina wrote: 14 Jun 2018, 09:48 Ropstvo se samo unapredjuje...nikad se nece istrijebiti...Otkad je svijeta i vijeka postoji i postojace.

Postoji rješenje, za nas dvoje :jupi

Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Mutevelija » 14 Jun 2018, 11:23

Jelde robovlasnistvo kad radis za nekog a on ne radi i zarađuje pare na tebi :zubi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by ina » 14 Jun 2018, 11:28

Krokodil Behko wrote: 14 Jun 2018, 10:30
ina wrote: 14 Jun 2018, 09:48 Ropstvo se samo unapredjuje...nikad se nece istrijebiti...Otkad je svijeta i vijeka postoji i postojace.

Postoji rješenje, za nas dvoje :jupi

Image

:D.

Ali ja sam protiv oruzja.... Kako bismo se oko toga dogovorili? Slobodom govora....:rozi


Mute ja licno jos nisam upoznala sefa ili seficu koji nisu radili....
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Chloe » 14 Jun 2018, 11:34

Kakve veze robovlasništvo ima sad sa ovom temom? :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Socrates » 14 Jun 2018, 12:05

Mutevelija wrote: 14 Jun 2018, 11:23 Jelde robovlasnistvo kad radis za nekog a on ne radi i zarađuje pare na tebi :zubi
Dvije stvari si previdio. Prvo, i taj za kojeg radiš radi. Drugo, i ti zarađujes pare da prehranis porodicu, ideš u Dubrovnik na kafu i uplatis Internet da bi mogao kukati.

Ili ti misliš da pare padaju sa neba i da ih treba samo ubrati, a taj neko ti ne da da se baviš branjem para. Koje padaju sa neba.
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 13:02

Kada jednom saznate da nakon samo jedne noći u kojoj ste spavali samo četiri ili pet sati, vaše prirodne ubojite stanice – one koje napadaju stanice raka koje se pojavljuju u našem tijelu svaki dan – padnu na 70 posto, ili da je Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala bilo koji oblik noćnog rada kao moguće kancerogen – kako možete i dalje skraćivati vrijeme koje provodite za spavanje?'', ističe doktor.

da.
poznajem nekoliko ljudi koji rade u noćnoj smjeni ili imaju ono ludo radno vrijeme 12/24/12/48
imaju ili srčane probleme ili žive u stalnom raskoraku i frustraciji...što, uglavnom rezultira boleščinama.
poznanik koji radi na željeznici je imao srčani udar, operaciju ...nakon povratka na posao ubacilO ga opet u noćnu. wtf?

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Venera » 14 Jun 2018, 13:10

lejlamo wrote: 14 Jun 2018, 13:02
poznajem nekoliko ljudi koji rade u noćnoj smjeni ili imaju ono ludo radno vrijeme 12/24/12/48
imaju ili srčane probleme ili žive u stalnom raskoraku i frustraciji...što, uglavnom rezultira boleščinama.
poznanik koji radi na željeznici je imao srčani udar, operaciju ...nakon povratka na posao ubacilO ga opet u noćnu. wtf?
tvoj pozanik je mogao traziti ili dobiti restrikcije od doktora , ili mu ne smeta treca smjena !?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 13:10

tražio je, smeta, ali eto. ako neće, ima ko hoće.
a mislim da je mogao birati između toga i one prijevremene penzije i to kako već ide..

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Venera » 14 Jun 2018, 13:15

lejlamo wrote: 14 Jun 2018, 13:10 tražio je, smeta, ali eto. ako neće, ima ko hoće.
pa bolje da trazi nesto drugo , umjesto da nastavi ubijati svoje zdravlje na starom poslu

doktorski nalazi i misjenje komisije bi trebali biti legalan dokument koji bi omogucio da on treba raditi u drugacijim uslovima
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by lejlamo » 14 Jun 2018, 13:17

trenutno je opet na bolovanju...a nadam se da će uspjeti nešto riješiti, ne znam hoće li sudski tražiti svoja prava ili pokušati mijenjati posao...ali vrlo teško, sa takvim zravstvenim stanjem...

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Ranoranilaštvo je štetno: Ljudi se ne bi trebali buditi prije 10 sati

Post by Venera » 14 Jun 2018, 13:25

lejlamo wrote: 14 Jun 2018, 13:17 trenutno je opet na bolovanju...a nadam se da će uspjeti nešto riješiti, ne znam hoće li sudski tražiti svoja prava ili pokušati mijenjati posao...ali vrlo teško, sa takvim zravstvenim stanjem...
ma mora nesto rijesiti, povratak na takav posao sa takvim zdravljem ne dolazi u obzir ; treba ronaci savjet vezan za komisiju, papire, doktorske nalaze i moze dobiti prijevemenu penziju , nadam se da ce uspjeti, ali povratak na doticni posao je pogresan potez, bez obzira na rijesenje komosije, sretno poznaniku i neka se bori :pivo
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests