Solarij

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by storm » 23 Aug 2014, 14:35

Zagorka wrote:Ejs fora se vratit nespaljen.....maslinovo ulje i na plocu lec da si ko kokos iz rerne,to je bas fora :zubi
:D. šuti....jedno sam ljeto pokušao s maslinovim uljem....izgoriš ko majmun ....ako nisam tad popio melanom , neću nikad :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by gospođa Brams » 23 Aug 2014, 15:36

Ja kad odem na more vratim se uglavnom jednako mrtvački blijeda, zato jer teško potamnim, zapravo uvijek izgorim pa se to postupno pretvori u neku boju, ali stvarno mi se ne da prolazit taj proces crvene izgorene kože, pa se mažem kremom za bebe i na sunce izlazim samo kad nije jako. I inače po ljeti izbjegavam sunce iz tog razloga, jednom sam izgorila dok sam čekala vlak 15 minuta, jer sam se zaboravila namazat :zid
Nekad mi dođe da investiram u neki lijepi suncobran, pa glumim vremenskog putnika. Ovako nešto
Image

Mislim, ja se stvarno zamaram oko pizdarija, ali oko toga hoće li netko mislit da 99% vremena provodim u podrumu, to stvarno nije jedna od tih stvari.
Nekad su me smetali komentari o mom tenu, ali sad me više stvarno nije briga. Jedino ostaje fascinacija time koliko su ljudi spremni zabadat nos gdje im nije mjesto.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by Spanac_113 » 23 Aug 2014, 16:33

Ja opet pocrnim u 10 minuta, nesto ko harle otprilike. I onda moram sakrivat ten od ovih supaka sto odma seru 'vidi ga sto se folira, bio na moru'. :D

On topic, ovde je ekipa bolesna s tim umijetnim tenom. I ne radi se o tome da imitiraju pravi ten nego je poenta biti narandzast. Bolje se istice u klubu :cudi
I sto sjevernije ides vise konzerviranog tena u izlozima.

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by Rabiosa » 23 Aug 2014, 16:41

Morala je oboliti od raka.. da bi shvatila.:)
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120154
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by Krokodil Behko » 23 Aug 2014, 18:55

Spanac_113 wrote:Ja opet pocrnim u 10 minuta, nesto ko harle otprilike. I onda moram sakrivat ten od ovih supaka sto odma seru 'vidi ga sto se folira, bio na moru'. :D

On topic, ovde je ekipa bolesna s tim umijetnim tenom. I ne radi se o tome da imitiraju pravi ten nego je poenta biti narandzast. Bolje se istice u klubu :cudi
I sto sjevernije ides vise konzerviranog tena u izlozima.
Jel ko Rodni u Mućkama? Omg, ne mogu da nađem klip.
A baš ovih dana, ponovo gledam mućke.

Ahaaa.. tema je solarij :ideja

Mislim da nakon serije ovakvih članaka, u zadnjih godinu dana, solarij odlazi u prošlost.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Decenijama išla u solarij i evo šta se desilo

Post by Zagorka » 23 Aug 2014, 21:01

I ja ovih dana ponovo gledam mucke(kad ulovim minut).Zamisli,u isto vrijeme smo pred tv-om :rozi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120154
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Solarij

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2016, 09:40

Dermatolozi Srbije traže da se maloljetnicima zabrani korištenje solarijuma

Dermatolozi Srbije zalažu za potpunu zabranu upotrebe solarijuma u Srbiji za mlađe od 18 godina imajući u vidu njegovo kancerogeno dejstvo.
Dermatolozi Srbije zalažu za potpunu zabranu upotrebe solarijuma u Srbiji za mlađe od 18 godina imajući u vidu njegovo kancerogeno dejstvo, saopštili su danas Udruženje dermatovenerologa Srbije i Odbor za melanom Srpskog ljekarskog društva.

"Poslije 18. godine upotreba solarijuma može biti dozvoljena samo uz informisani pristanak korisnika o svim rizicima kojima se izlaže", navodi se u saopštenju i dodaje da je takav postupak već na snazi u gotovo svim zemljama Evropske unije,.

Stručnjaci su povodom najnovijih podataka o kancerogenim efektima solarijuma ukazali da se u Srbiji se godišnje otkrije oko 500-600 novih slučajeva melanoma, a prema podacima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" zabilježen je porast te bolesti u dobnoj grupi do 29. godina, prije svega kod ženskog pola.

"Utvrđeno je da je korišćenje solarijuma odgovorno za više od 450.000 slučajeva melanoma godišnje u svijetu, a samo jedan odlazak u solarijum povećava rizik za pojavu melanoma", navodi se u saopštenju udruženja dermatologa i dodaje da je istraživanje pokazalo da je rizik obolijevanja od melanoma bio veći kod veoma mladih djevojaka, koje su počele da koriste solarijum od 16. godine.


(Vijesti.ba)
online

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Solarij

Post by Lanci » 12 Feb 2016, 11:39

Ima I pravo.

Sto se mene tice mogu ga zabraniti I odraslima :D. Ne pricem da sam redovno isla ali sad uzadnje dvije gdine nisam niti bi vise ikada sigurno.
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Mala_Mu » 02 Oct 2018, 12:34

Image
Trendovi i poimanje ljepote stalno se mijenjaju. Prije nekoliko stotina godina lijepom se smatrala blijeda i svijetla put, koja je bila znak bogatstva i zdravlja.

U antičko doba Grkinje su se klonile sunca te su primjenom različitih biljaka i postupaka dodatno posvjetljivale kožu.

Međutim, danas se u većini zapadnih zemalja lijepom smatra preplanula put.

Takav izgled, po mišljenju zapadnjaka, ukazuje na zdravlje te na ispunjen i zanimljiv život, a samim time i na bogatstvo.

Stoga se mnogi izlažu umjetnim zračenjima u solarijima samo kako bi postigli preplanuli izgled.

No brojna su istraživanja pokazala da su solariji izuzetno opasni za zdravlje.

Oni povećavaju rizik za obolijevanje od raka kože, a ozbiljnost situacije potvrđuje i termin tanoreksija (engl. tanorexia) koji označava ovisnost o solariju, sunčanju i preplanulom tenu.

"Prženje" u solariju donosi ozbiljne opasnosti

Solariji, uređaji za sunčanje koji su se prvi put pojavili prije više desetljeća, emitiraju ultraljubičaste (UV) zrake.

I UVA i UVB zrake su štetne jer djeluju na sve slojeve kože - na površinske i na dubinske.

Solarij najčešće koriste mlađe žene i tinejdžerice, od kojih je nekima preplanuli ten postao opsesija.

No svakodnevni odlazak u solarij ozbiljno ugrožava zdravlje.

Budući da solariji omogućuju preplanuli izgled, trebamo se zapitati što preplanulost znači za našu kožu.

Bez obzira na to je li rezultat izlaganja prirodnom suncu ili umjetnim zrakama, preplanulost je znak oštećenja kože. Kako uopće oštećenu kožu, koja usto ubrzano stari, možemo smatrati lijepom?!

Vodeće zdravstvene organizacije, poput zaklade The Skin Cancer Foundation, Svjetske zdravstvene organizacije i Zaklade za istraživanje melanoma, već dulji niz godina upozoravaju na opasnosti solarija i njihovu dokazanu povezanost s rakom kože.

Provedena su brojna istraživanja među oboljelima, koja su potvrdila njihovu štetnost.

Utvrđeno je da korištenje solarija prije tridesete godine povećava rizik od melanoma za čak 75%!

Iako je industrija solarija izuzetno jaka i godišnje zarađuje oko 5 milijardi dolara, brojne su američke države poput Kalifornije, Teksasa i New Yorka maloljetnim osobama zakonski zabranile korištenje solarija.

Svoje zakone dodatno su postrožile i druge zemlje, poput Francuske i Brazila.

Svijest o štetnosti solarija je porasla, iako ne dovoljno jer se oni i dalje koriste.

Opasnosti solarija

Upotreba solarija i pretjerano sunčanje mogu uzrokovati brojne bolesti i oštećenja.

Učestala upotreba solarija dovodi do:

- raka kože
- očnih bolesti
- ubrzanog starenja
- oslabljenog imuniteta

Rak kože

Kada je koža izložena ultraljubičastim zrakama, tijelo aktivira obrambene mehanizme koji je štite. Međutim, ne popravljaju svi enzimi oštećenja na koži - neki od njih povećavaju rizik od raka kože.

Prema istraživanjima organizacije The Skin Cancer Foundation, samo jedna ozbiljna opeklina tijekom djetinjstva ili više njih tijekom života udvostručuju rizik za obolijevanje od raka kože.

Očne bolesti

Ultraljubičaste zrake ne djeluju samo na kožu nego i na oči.

One mogu uzrokovati tumor na oku, fotokeratitis, fotokonjunktivitis, upalu rožnice i konjunktivitis. Također, zbog izloženosti ultraljubičastim zrakama mogu se razviti siva mrena i druga opasna oštećenja oka.

Ubrzano starenje

Sunčanje i opekline uzrokuju prerano starenje kože.

Ultraljubičaste zrake djeluju na sve slojeve kože i uzrokuju bore, pigmentacije i oštećenja na koži.

Oslabljen imunitet

Solarij loše djeluje na cijeli organizam.

Izlaganjem kože njegovim zrakama imunitet slabi te organizam postaje podložniji različitim bolestima.

Ostali zdravstveni problemi

Ako i dalje posjećujete solarije osobito biste trebali paziti na kvalitetu, standard i higijenu vašeg salona ljepote.

U solarijima u kojima se ne primjenjuju najviši standardi higijene možete dobiti različite spolne bolesti, infekcije kože i upale.

Znanstvena istraživanja potvrđuju štetnost solarija

Kako bi se ostvarila što veća zarada, proširila su se dva mita o solarijima:

1. Solariji su manje štetni od sunca.
2. Primjenom solarija opskrbljujemo organizam vitaminom D.

Međutim, znanstvena istraživanja dokazala su upravo suprotno.

Ako uspoređujemo učinke izlaganja suncu s primjenom solarija, solariji su zaista štetniji.

Ultraljubičaste zrake u solariju imaju jači intenzitet zračenja i opasnije su u usporedbi sa suncem.

No, važno je naglasiti da je pretjerano izlaganje UV zrakama štetno u bilo kojem obliku te kožu trebamo štititi od njihovih negativnih učinaka.

Ipak, ne smijemo zaboraviti činjenicu da umjereni boravak na prirodnom suncu osigurava našem tijelu prijeko potrebne doze vitamina D.

Neki tvrde da su solariji zdravi jer pružaju tijelu vitamin D, no to je potpuno netočno.

Znanstvena su istraživanja pokazala da korištenje solarija oštećuje DNK u stanicama kože. Oko 90% svih slučajeva melanoma izazvano je ultraljubičastim zračenjem.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je solarije kancerogenima te je njihovu štetnost usporedila s izlaganjem plutoniju i određenim vrstama radija.

Istinita svjedočanstva i šokantni podaci osvijestili su neke od ljubitelja solarija, no dokle god postoje solariji, konačni cilj nije postignut.

Ako i dalje redovito posjećujete solarij trebate se zapitati jesu li vam trenutačni trendovi važniji od vlastitog zdravlja i koju ste cijenu spremni platiti samo zato da biste izgledali preplanulo ili, kad je riječ o efektima solarija, „sprženo“.

alternativa-za-vas.com

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by spacebound » 02 Oct 2018, 12:53

Nikad usla :nokti Volim ja svoju lijepu, svijetlu kozu :kafa

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Hannibal » 02 Oct 2018, 12:56

i moja sestra je svijetla haos, to na mamu. smijesno mi kad odemo na more cijeli dan se ona nesto sunca i nista ne uradi haha
🐽

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by spacebound » 02 Oct 2018, 13:05

Ja lako pocrnim, na suncu, a sestra ne moze, ona pocrveni, odboluje i opet pobijeli :D.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by toxic » 02 Oct 2018, 16:23

Međutim, danas se u većini zapadnih zemalja lijepom smatra preplanula put.
Lepo je diskutabilno.
Meni ja vala uzas kad vidim neke ljude isto izgorelo pile u rerni. :cudi Zdravlje i da ne spominjem.
Probala jesam, meni je uzas samo lezanje u onom krevetu. Mada to je do mene, ja ne volim da se izlezavam ni na plazi, a i przenje na suncu moze biti opasno.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 16:30

Meni preplanula put uopste nije nesto posebno lijepa, takodjer.

Sto rekli tinejdzeri na Facebooku, vazno je sta je unutra, a ne sta je izvana. :inasab
. . . . . . . . .

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by toxic » 02 Oct 2018, 16:49

Lepota dolazi iznutra :djed
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 17:01

I to bi se moglo raspraviti

Al' kazu da filozofiram, pa cu skratit'. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by toxic » 02 Oct 2018, 17:17

Otvoricemo zasebnu temu :ideja ne uskracuj nama koji uzivamo da te citamo :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120154
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2018, 18:02

Image
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by Chloe » 03 Oct 2018, 07:21

Nikad ni pomislila a kamo li otišla.
Dovoljno je što ljeti i bez nekog sunčanja budem pretamna ... :spavanje
Last edited by Chloe on 03 Oct 2018, 07:26, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Solarij – od popularnosti do ozbiljne opasnosti

Post by storm » 03 Oct 2018, 07:24

Jel to jos uopce ide netko?
Ovdje su svi propali s tim ili okrenuli na drugu ponudu...dok nanosenje raznih krema za tamenje tena jos fercera nekako..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests