NARGILA: Sarajevski tinejdžeri sve ovisniji o ovom užitku?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

NARGILA: Sarajevski tinejdžeri sve ovisniji o ovom užitku?

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2012, 12:33

Image

Mračni prostori sa prigušenim svjetlima, muzički tonovi sa Orijenta i grupe mladih ljudi koji se naziru u oblacima dima nastalog pušenjem nargile, slika je koja se sve češće može vidjeti i u Sarajevu... A koliko je egzotičan i primamljiv, ovaj užitak je isto toliko i opasan. Provjerite zašto!

Image

Sve više popularan trend u bosanskohercegovačkom društvu, najviše među adolescentima, je pušenje nargile, arapske lule privlačnog izgleda koja je pronašla svoje mjesto u mnogim ugostiteljskim objektima u BiH. Pušenje nargile zapravo podrazumijeva konzumiranje posebne vrste duhana najčešće pomiješane sa medom i različitim voćnim aromama.

Uglavnom se sastoji od dužeg metalnog dijela koji spaja posudu s vodom i gornjeg dijela u koji se stavlja duhan, te crijeva kroz koje se udiše dim. Prolazeći kroz vodu, dim se hladi i djelimično filtrira, zbog čega mnogi nargilu ne smatraju mogućim uzročnikom zdravstvenih problema.

Image

Međutim, prema studiji Svjetske zdravstvene organizacije, prostora za sumnju ipak ima. Ljekari ističu kako su u zabludi svi koji vjeruju da se zbog prolaska dima kroz vodu nargila može smatrati sigurnom alternativom za cigarete. Čak i kada prođe kroz vodu, dim koji izlazi iz crijeva sadrži veću količinu toksičnih supstanci, uključujući ugljen monoksid, teške metale i kancerogene hemikalije. Izvori toplote koji se koriste za sagorijevanje duhana, kao što su briketi i ugalj također ispuštaju toksine.

To mišljenje dijeli i dr. Nermana Mehić-Basara, neuropsihijatar u Zavodu za alkoholizam i druge toksikomanije Kantona Sarajevo, koja također upozorava na štetne efekte nargile po zdravlje.

- Štete proizilaze iz toksičnih efekata dima tamnog duhana i ugljennmonoksida koji je prisutan kod pušenja nargile u znatno većoj količini od one koja se apsorbira pušenjem obične cigarete. Proširuju se plućne alveole, smanjuje elastičnost njihovih zidova i funkcionalnost plućnog tkiva. S obzirom na to da nargila sadrži duhan, trebalo bi je zabraniti maloljetnim osobama, u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, stav je dr. Mehić-Basara.

No, ima i onih koji upozoravaju da je pušenje nargile čak opasnije od pušenja cigara. Studija urađena u Velikoj Britaniji je pokazala da samo jedna „seansa“ pušenja nargile može biti gora od 100 cigareta, jer pušač klasične cigarete udahne dim oko 12 puta, te tako unese od 0,5 do 0,6 litara dima, dok uživaoci nargile tokom samo jednog sata pušenja udahnu dim oko 200 puta, što znači da su njihova pluća “propustila” blizu jednog litra dima.

Istraživanja također potvrđuju i da aromatizovani duhan sadrži iste toksine koji izazivaju rak pluća i srčana oboljenja.

- Duhanski dim sadrži veliki broj kancerogenih supstanci koje oštećuju DNK u ćelijama. Samo jedna oštećena ćelija može da se dijeli i umnožava nekontrolisano, što vrlo brzo dovodi do pojave velikog tumora, pojašnjava prof. Robert West koji je vodio studiju o uticaju duhana na Univerzitetu u Londonu.

Ako se tome doda i činjenica da iz nargile puši više osoba, zbog čega postoji rizik od prenošenja tuberkuloze i hepatitisa, njene štetne posljedice su više nego očite.

Ipak, bez obzira na mišljenja zdravstvenih stručnjaka, osobe različite starosne dobi svoje slobodno vrijeme, rado i često, provode u nekom od sarajevskih lokala pušeći nargilu, čija najmanja cijena iznosi 4 KM.

- Ne razmišljam o štetnosti nargile, ali mislim da ne uzrokuje iste probleme kao i cigare, jednostavno uživam kada dođem sa prijateljicama da probamo različite okuse i družimo se, tvrdi šesnaestogodišnja Dženita Š. koju smo zatekli u jednom od sarajevskih kafića koji nudi ovu uslugu.

Ipak, priznaje Dženita, nakon dužeg boravka u prostoru gdje više osoba puši nargilu, ne osjeća se baš ugodno.

- Kada sam u kafiću gdje ima puno ljudi i većina puši nargilu, pri izlasku iz prostorije mi se javi poseban osjećaj, vrti mi se u glavi, ali to brzo prođe, tvrdi ova šesnaestogodišnjakinja.

Osamnaestogodišnji Nermin H. već tri godine konzumira nargilu, a posljednju godinu dana svaki dan u svom omiljenom kafiću uživa u različitim aromama. Tvrdi da to nije ovisnost, već samo trenutni užitak.

- Nargilu sam prvi put probao prije tri godine, a već godinu dana svakodnevno je konzumiram samo zbog arome i najviše volim kivi. Treniram fudbal i nikada nisam osjetio neke zdravstvene smetnje.

Štetna ili ne, činjenica je da je sve više lokala u kojima se nudi nargila, broj vjernih konzumenata se konstantno povećava i pokazuje se kao unosan posao. Upravo zbog ovog razloga, kako sam kaže, je Nermin Kruščica prije nepunih godinu dana sa prijateljem otvorio kafić u kojem gosti imaju priliku uživati u različitim aromama duhana.

- Prije jedanaest mjeseci smo otvorili ovaj lokal. Nema alkohola, ali smo se odlučili ponuditi nargilu, jer je popularna i isplativa. Nisam upoznat sa njenim štetnim djelovanjem, a postoje osobe koje svakodnevno dolaze u naš kafić i puše čak do pet nargila dnevno.

Posjećenost je, tvrdi Nermin, na zadovoljavajućem nivou i do sada su ispunjena njegova očekivanja, ističući kako ovaj lokal najčešće posjećuju studenti i srednjoškolci koji uglavnom ne konzumiraju cigarete, ali uživaju u nargili - aromatičnom, ali opasnom zadovoljstvu!?


depo.portal
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: NARGILA: Sarajevski tinejdžeri sve ovisniji o ovom užitk

Post by Zagorka » 23 Sep 2012, 15:22

Ja kad sam usla u ovakav lokal,dzigere mi se okrenule,bilo je sparno,i vani vruće,a unutra zagusljivo,mracno,neprozraceno,ona silteta nekakva neuredna,nargile zadimile,mirisi preintenzivni,pepela po stolu,utisak- :bua
Pobjegla glavom bez obzira,kad dusu ne povratih :stop
Ko voli,dzaba mu.....samo kao ne piti alkohol,al' pusiti nargilu,ne vidim veze s vezom,al' eto....


(p.s.muzika cin cin cin,seljacka neka,ciganska)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: NARGILA: Sarajevski tinejdžeri sve ovisniji o ovom užitk

Post by silence » 23 Sep 2012, 15:49

Meni je nargila od jučer popodne stalno pred očima... Šetajući gradom, prolazim pored jedne bašte na čaršiji i vidim sjede dvije djevojke, ne nisu djevojke, to su djevojćice od 12-13 godina "zamaskirane" u djevojke... Ispred njih je nargila i one sjede i puše kao velike, a imale su jako ozbiljan izraz lica kao da riješavaju neka veoma značajna pitanja :sok Tako su sitne da sam u tom trenutku pomislila da je za njih još flašica sa hranom, a ne nargila.. :sok... I pitam se, kako je moguće ako se zna da je nargila štetna po zdravlje, kako je moguće da ih vlasnici kafića dopuštaju maloljetnim licima? Možda bi se to trebalo regulisati zakonom.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81162
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10176 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: NARGILA: Sarajevski tinejdžeri sve ovisniji o ovom užitk

Post by Julia-Klara » 23 Sep 2012, 17:00

Pa ko brani konzumaciju cigareta maloljetnicima? Niko!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2014, 08:53

Image

Mračni prostori sa prigušenim svjetlima, muzički tonovi sa Orijenta i grupe mladih ljudi koji se naziru u oblacima dima nastalog pušenjem nargile, slika je koja se sve češće može vidjeti i u Sarajevu... A koliko je egzotičan i primamljiv, ovaj užitak je isto toliko i opasan. Provjerite zašto!

Aromatično, ali nikako bezopasno zadovoljstvo koje pruža pušenje nargile, sve češće rezultira podmuklim posljednicama, među kojima najčešće upalom pluća. Primjetan porast ovog oboljenja u Sarajevskom kantonu ne mora direkto viti vezan za uživanje nargile, ali se ni ne isključuje, a brojna upozorenja svjetskih istraživanja i domaćih ljekara godinama ukazuju na činjenice da koliko god bio egzotičan i primamljiv, ovaj užitak je isto toliko i opasan.

O ovom problemu je DEPO Portal pisao u više navrata, a shodno trendu koji se nezaustavljivo širi bh. prijestolnicom, gdje sve više (tinejdžerskih) klubova i kafića u svoju ponudu obavezno uvodi i pušenje nargile, ponovo aktuelizujemo tekst u kome smo se bavili posljedicama ovog aromatičnog zadovoljstva.

Arapska lula privlačnog izgleda pronašla je svoje mjesto u mnogim ugostiteljskim objektima u BiH. Pušenje nargile zapravo podrazumijeva konzumiranje posebne vrste duhana najčešće pomiješane sa medom i različitim voćnim aromama.

Uglavnom se sastoji od dužeg metalnog dijela koji spaja posudu s vodom i gornjeg dijela u koji se stavlja duhan, te crijeva kroz koje se udiše dim. Prolazeći kroz vodu, dim se hladi i djelimično filtrira, zbog čega mnogi nargilu ne smatraju mogućim uzročnikom zdravstvenih problema.

Međutim, prema studiji Svjetske zdravstvene organizacije, prostora za sumnju ipak ima. Ljekari ističu kako su u zabludi svi koji vjeruju da se zbog prolaska dima kroz vodu nargila može smatrati sigurnom alternativom za cigarete. Čak i kada prođe kroz vodu, dim koji izlazi iz crijeva sadrži veću količinu toksičnih supstanci, uključujući ugljen monoksid, teške metale i kancerogene hemikalije. Izvori toplote koji se koriste za sagorijevanje duhana, kao što su briketi i ugalj također ispuštaju toksine.

To mišljenje dijeli i dr. Nermana Mehić-Basara, neuropsihijatar u Zavodu za alkoholizam i druge toksikomanije Kantona Sarajevo, koja također upozorava na štetne efekte nargile po zdravlje.

- Štete proizilaze iz toksičnih efekata dima tamnog duhana i ugljennmonoksida koji je prisutan kod pušenja nargile u znatno većoj količini od one koja se apsorbira pušenjem obične cigarete. Proširuju se plućne alveole, smanjuje elastičnost njihovih zidova i funkcionalnost plućnog tkiva. S obzirom na to da nargila sadrži duhan, trebalo bi je zabraniti maloljetnim osobama, u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, stav je dr. Mehić-Basara.

No, ima i onih koji upozoravaju da je pušenje nargile čak opasnije od pušenja cigara. Studija urađena u Velikoj Britaniji je pokazala da samo jedna „seansa“ pušenja nargile može biti gora od 100 cigareta, jer pušač klasične cigarete udahne dim oko 12 puta, te tako unese od 0,5 do 0,6 litara dima, dok uživaoci nargile tokom samo jednog sata pušenja udahnu dim oko 200 puta, što znači da su njihova pluća “propustila” blizu jednog litra dima.

Istraživanja također potvrđuju i da aromatizovani duhan sadrži iste toksine koji izazivaju rak pluća i srčana oboljenja.

- Duhanski dim sadrži veliki broj kancerogenih supstanci koje oštećuju DNK u ćelijama. Samo jedna oštećena ćelija može da se dijeli i umnožava nekontrolisano, što vrlo brzo dovodi do pojave velikog tumora, pojašnjava prof. Robert West koji je vodio studiju o uticaju duhana na Univerzitetu u Londonu.

Ako se tome doda i činjenica da iz nargile puši više osoba, zbog čega postoji rizik od prenošenja tuberkuloze i hepatitisa, njene štetne posljedice su više nego očite.

Ipak, bez obzira na mišljenja zdravstvenih stručnjaka, osobe različite starosne dobi svoje slobodno vrijeme, rado i često, provode u nekom od sarajevskih lokala pušeći nargilu, čija cijena iznosi od 5 do 6 KM.

- Ne razmišljam o štetnosti nargile, ali mislim da ne uzrokuje iste probleme kao i cigare, jednostavno uživam kada dođem sa prijateljicama da probamo različite okuse i družimo se, tvrdi šesnaestogodišnja Dženita Š. koju smo zatekli u jednom od sarajevskih kafića koji nudi ovu uslugu.

Ipak, priznaje Dženita, nakon dužeg boravka u prostoru gdje više osoba puši nargilu, ne osjeća se baš ugodno.

- Kada sam u kafiću gdje ima puno ljudi i većina puši nargilu, pri izlasku iz prostorije mi se javi poseban osjećaj, vrti mi se u glavi, ali to brzo prođe, tvrdi ova šesnaestogodišnjakinja.

Osamnaestogodišnji Nermin H. već tri godine konzumira nargilu, a posljednju godinu dana svaki dan u svom omiljenom kafiću uživa u različitim aromama. Tvrdi da to nije ovisnost, već samo trenutni užitak.

- Nargilu sam prvi put probao prije tri godine, a već godinu dana svakodnevno je konzumiram samo zbog arome i najviše volim kivi. Treniram fudbal i nikada nisam osjetio neke zdravstvene smetnje.

Na naše pitanje da li je u školi upozoravan na moguće štetno djelovanje nargile, Nermin je odgovorio kako im profesori uglavnom ukazuju na štetnost droge ili alkohola, ali nargile nikako, što potvrđuje i Meliha Saračević, prof. pedagog u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu.

- Radimo na projektima o prevenciji bolesti i ovisnosti općenito, najviše ukazujući na štetnost cigareta. Pozivamo doktore, stručnjake iz određenih oblasti kako bi djeci ukazali na različite probleme prisutne u društvu, ali na nargilu nismo obraćali pažnju, jer iskreno, ni sami nismo dovoljno informisani, niti educirani o tome. Preko medija doznajemo informacije o štetnosti nargile i svakako da ćemo u budućnosti obratiti pažnju i ukazati na ovaj problem kroz odjeljenjsku zajednicu i rad s djecom.

Štetna ili ne, činjenica je da je sve više lokala u kojima se nudi nargila, a broj vjernih konzumenata se konstantno povećava te se nargila pokazuje i kao unosan posao. Vlasnici tvrde i da štetnih djelovanja nema i da je nargila manja štetna od alkohola, što potkrepljuju tvrdnjom da imaju konzumente koje svakodnevno uživaju u ovom zadovoljstvu i puše čak i do pet nargila dnevno.

Posjećenost je, tvrde, na zadovoljavajućem nivou, a ovakve lokale najčešće posjećuju studenti i srednjoškolci koji uglavnom ne konzumiraju cigarete, ali uživaju u nargili - aromatičnom, ali opasnom zadovoljstvu!?


(DEPO PORTAL/aa)
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Nela » 09 Sep 2014, 13:33

U Sarajevu je bas dosta kafica koji imaju nargile, oni oko Bascarsije, svaki.
Uvijek su puni i uvijek su sve nargile zauzete ili rezervisane.
Ne volim ih i ne sjedim u takvim kaficima jer mi bas smeta taj miris.
A najvise od svega ne kontam kad sjedi njih 10 za stolom i razmjenjuju bale, kruzi nargila i svi puse sretni i zadovoljni :bua
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Mala_Mu » 09 Sep 2014, 13:43

Ja jos nisam nikad pusila nargilu :cudi

Msm voljela bi probati :D da vidim sta je tu toliko zanimljivo..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by mrki62 » 09 Sep 2014, 14:20

Ne znam, to je neki voćni duhan i koliko je on kao takav štetan?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Zagorka » 09 Sep 2014, 20:13

kako je meni ovo ruzno zagusljivo sladunjavi prejaki miris jos kad vani upekne zvizdan,a tek ona muzika cinininiiii :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Sheval » 09 Sep 2014, 20:15

Štetan jeste,kao i svaki dim.Duvam i ja ponekad :valja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2014, 20:42

Nekidan, vidjeh dvije tinejdžerke. Sjele ispred u baštu i otpuhuju dimove iz nargile ko indijanci. Baš mi bi nekako ofirno, vidjeti mlade cure da to rade.

Btw, prije par godina, pola baščaršije izgorilo zbog nargile :ha
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Rockefeller » 10 Sep 2014, 21:27

Ovo je meni simpatično. A bar gdje sam ja na javnim mjestima pušio nargilu nije bilo orijentalne muzike. Više balkanske balade. :hm
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by mrki62 » 10 Sep 2014, 22:57

Sad ispada da samo u Sarajevu tinejdžeri puše tu , kako kažu Slovenci šišu :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Nela » 10 Sep 2014, 22:58

mrki62 wrote:Sad ispada da samo u Sarajevu tinejdžeri puše tu , kako kažu Slovenci šišu :)
Zaboravili su napisati da su je izmislili Slovenci pa Sarajlije ili bolje reci Bosnjaci oteli ideju :ooo
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by mrki62 » 11 Sep 2014, 08:02

Ma ta šiša je moderna na ovim prostorima u zadnje vrijeme
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Nela » 11 Sep 2014, 10:19

Ma i ovdje je tek zadnji 2-3 godine. Ali kako to obicno biva, brzo ce dosaditi.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by mrki62 » 11 Sep 2014, 10:22

Mlađi sin je ponekad koristi na balkona uz kafu i traje haman sat vremena :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81162
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10176 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Julia-Klara » 11 Sep 2014, 10:56

Shisha je arapsko ime za ovo cudo sto mi zovemo nargila
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81162
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10176 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Julia-Klara » 11 Sep 2014, 10:58

A hookah (Persian: قلیان; Hindustani: हुक़्क़ा (Devanagari) حقّہ (Nastaleeq), ḥuqqah, hukkā, Hukić ‒ also known as a waterpipe, narghile, arghila, qalyān, shisha, or by other names) is a single or multi-stemmed instrument for vaporizing and smoking flavored tobacco called shisha in which the vapor or smoke is passed through a water basin ‒ often glass-based ‒ before inhalation.[1][2][3] The origin of the waterpipe is from the time of the Safavid dynasty in the Persian[4][5][6][7] empire which extended into India[4][8][9][10] to where it also spread during that time. The hookah or Argyleh soon reached Egypt and the Levant during the Ottoman dynasty where it became very popular and where the mechanism was later perfected. The word hookah is a derivative of "huqqa", an Arabic term.[11] Outside its native region, smoking the hookah has gained popularity in North America,[12] South America, Europe, Australia, Southeast Asia, Tanzania, and South Africa, largely due to immigrants from the Levant, where it is especially popular, who introduce it to younger people.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Sarajevski tinejdžeri truju se mirišljavim duhanom

Post by Alpha » 11 Sep 2014, 11:29

nargila je arapska i tamo bas to puse masovno , a duhan koji se koristi ne sadrzi u sebi ni katran ni nikotin , sve na biljnoj bazi i duhan kao duhan nije stetan vec je gori dim od uglja koji se uvlaci zajedno sa dimom duhana , postoji i ugalj koji je bolji nego ovaj po kaficima koji je obicni , inace kad pusi grupa istu nargilu imaju plasticne nastavke svako svoj ubacuje i povlaci...a to sto se bilo zapalilo u carsiji je bio kafe od moga druga i cisto nepaznjom se desilo... meni je sestra donjela nargila na poklon iz tunisa prije nekih 7 god , kad nije kod nas toliko bilo , najcesce kad raja dodje zapalimo uz dernek ili filmove i tako dok nije nestalo nam duhana i tog specijalnoga uglja , sad stoji kao ukras samo, jer tad nije bilo kod nas da se kupi duhana za nju a sad me vec merak i prosao.... :D
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests