Srčani udar, bolesti srca

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Srčani udar, bolesti srca

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 12:58

Image

U povodu Svjetskog dana srca, koji se obilježava 29. rujna, Svjetska zdravstvena organizacija ističe da su srčane bolesti i glavni uzrok smrti među ženama, a razlog tomu su i netipični simptomi.

Bol u prsima dulji od pola sata najkarakterističniji je znak srčanog udara, no on često može izostati. Primjerice, kod žena bol često može biti zamijenjen peckanjem.

Osim toga, muškarci češće osjećaju bol u lijevoj ruci, a žene u obje ili između lopatica. Izuzetno je važno potražiti liječničku pomoć tijekom prvih sat vremena jer to značajno povećava šanse oporavka. Mučnina i bol u želucu jedan su od najzanemarenijih znakova srčanog udara – od lagane žgaravice do snažne mučnine i grčeva, a najčešći su u žena i ljudi starijih od 60 godina. Naravno, najčešće bol u želucu ima druge uzroke, no ako niste pojeli ništa sumnjivo, dobro je javiti se liječniku. Znak infarkta je i kašalj ili hripanje zbog nakupljene tekućine u plućima. Simptomi slični gripi, poput znojenja, iscrpljenosti i slabosti, također mogu biti znak infarkta, osobito ako ih ne prati visoka temperatura.

10 sigurnih znakova

-Dugotrajan bol koji izaziva osjećaj drobljenja, stiskanja ili vreline u grudima
-Vrtoglavica, groznica i slab puls
-Bol koji zahvaća druge dijelove tijela ramena, ruke, laktove, leđa, vrat, čeljust
-Ljepljiva koža, sivilo lica
-Osjećaj opće slabosti
-Ubrzan, nepravilan puls
-Nesvjestica – u svakom desetom slučaju nesvjestica je jedini znak srčanog udara
-Tjeskoba – srčani udar katkad je popraćen neobjašnjivim strahom od smrti
-Hladan znoj često prati srčani udar
-Zadihanost tijekom mirovanja može biti znak plućnih bolesti, ali i srčanog udara
-Nalet hladnog znoja

Tegobe s erekcijom

Čak dvije trećine muškaraca oboljelih od srčanih bolesti imalo je teškoća s erekcijom i prije dijagnoze. Razlog tomu je suženje krvnih žila – oko srca i oko penisa.

Dugotrajan umor

Nekoliko tjedana prije srčanog udara više od 70 posto žena iskusilo je snažan umor zbog kojeg nisu mogle ustati iz kreveta. Takve simptome javite liječniku.

Oticanje nogu

Ako srčani mišić ne radi kako treba, krv ne može “isprati” otpadne tvari iz tkiva, pa može doći do edema, odnosno oticanja, najprije u stopalima i gležnjevima.

Stop bolestima srca

Srčani udar može se spriječiti – čak 90 posto prvih srčanih udara izazvali su pušenje, povišeni tlak, prehrana, debljina, neaktivnost i stres.

Uzroci bolesti srca za žene nisu isti kao za muškarce. U žena dijabetes tipa dva povećava rizik od bolesti srca više nego u muškaraca. Depresija je također mnogo veći čimbenik rizika za žene, a ugrožavaju ih i kontracepcijske pilule. Žene koje puše izlažu se dvostruko većoj opasnosti od srčanog udara nego muškarci. No za oba spola prestanak pušenja nešto je najkorisnije što mogu učiniti za srce.

Na drugome mjestu je kretanje. Svakog dana trebalo bi vježbati najmanje pola sata. Vožnja bicklom je odlična, kao i redovito hodanje. Kućanski poslovi, rad u vrtu i penjanje stubama također su vrlo korisni. Prehrana bogata svježim povrćem, žitaricama, maslinovim uljem, vinom i velikom količinom ribe idealna je za srce. Ljudi koji se tako hrane imaju čak 50-70 posto manji rizik od srčanih bolesti.

Ne jedite prženo


Zasićene masnoće, kojih najviše ima u prženoj hrani, glavni su krivac za gomilanje sala oko trbuha. Takva vrsta debljine faktor je rizika za srčane bolesti.

Pokušajte se opustiti

Stres je također štetan za srce. Česte glavobolje, napetost i razdražljivost znak su da vam je potrebno opuštanje. Probajte duboko disanje ili slušajte glazbu.

Obiteljska povijest

Ako su vaši roditelji, braća i sestre imali problema sa srcem ili povišen tlak, svake godine kontrolirajte kolesterol, šećer i tlak da biste mogli reagirati na vrijeme.

Bol u leđima ne smije se ignorirati

Atipični simptom srčanog udara može biti bol u leđima ili trbuhu zbog čega pacijenti završe na gastroskopiji, a zapravo su imali infarkt. Nažalost, u više od 50 posto slučajeva prvi simptom je baš infarkt ili iznenadna smrt. Neki ljudi ne stignu ni do bolnice, nego se sruše na cesti. To je vrlo frustrirajuće jer se danas infarkt, tj. koronarna bolest, može uspješno liječiti. Zato je iznimno važno na vrijeme prepoznati visokorizične pacijente, a CT koronarografija najpouzdanija je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se može isključiti koronarna bolest.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Dust » 26 Sep 2012, 14:08

Odlican clanak.. Behko :ok

Jako je bitno da zene obrate paznju na to da one uglavnom imaju atipicne simptome srcanog udara, poput tog bola u ledjima.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2012, 15:24

Ispade da se srčani problem prepoznaje po bolovima u svim dijelovima tijela
a samo ne u lijevoj strani prsa? Tako razumjeh?
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Dust » 26 Sep 2012, 16:44

Klasicni srcani udar je lijeva strana prsa, lijeva ruka, bolovi u vratu, vilici i gornja ledja.

Pricala sam nedavno sa prijateljem ljekarom urgentne medicine i kaze "neces vjerovati koliko puta sam ljudima prepisao pepcid (tablete za stomak, nesto poput zgaravice), a na kraju se ispostavi da je covjek imao srcani udar".
Kod zena su klasicni bolovi u ledjima, ispod lopatica, popraceno mucninom i povracanjem.

Obratiti paznju na sve, ne glumiti sopstvenog ljekara i potraziti ljekarsku pomoc odmah kada primjetite simptome koje nikada do tada niste imali.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by paparaci » 16 Mar 2013, 00:40

bom je ovo komplikovano. :lupa
ispade da i kod simptoma gripe trebam otici doktUru :hm

to je kod mene jako lose, jer doktoru idem zaista samo onda kad vise ne mogu. :misli
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Maja » 03 Jun 2015, 10:32

10 najčešćih simptoma srčanog udara

Ponekad simptomi srčanih problema, od kojih je među najčešćima infarkt miokarda (kako se obično naziva srčani udar), mogu biti složeni: nije ih lako prepoznati, a veoma često se pripisuju i nekom drugom stanju, kao što je “pokvareni stomak”, umor ili bol u mišićima.
U nastavku donosimo pregled deset najčešćih simptoma srčanog udara:

Uznemirenost

Srčani udar može uzrokovati intenzivnu uznemirenost ili strah od smrti. Osobe koje su preživjele infarkt primijetile su kako su se čudno osjećale prije samog srčanog udara, kao da očekuju neku strašnu nevolju.

Bol u grudnima

Bol u grudima čest je i klasični simptom srčanog udara. Bol se obično javlja na sredini grudne kosti ili malo ulijevo i može imati oblik pritiska, stezanja, žarenja. Pacijenti osjećaju kao da im je “slon sjeo na prsa”, objašnjava dr. Jean McSweeney pionir istraživanja simptoma srčanih bolesti kod žena. Međutim, nije svaka bol u grudima simptom za srčani udar – ponekad može da se javi od nekog sasvim drugog stanja.
Otprilike 25 do 50 posto žena se ne podudara s “muškom” dijagnozom potpunog začepljenja krvnih sudova. Njihov je problem smanjeni protok krvi u sitnim krvnim sudovima srca. Isto tako, muškarci i žene boluju od različitih simptoma srčanih bolesti.
“Žene rjeđe imaju holivudski tip srčanog udara kakav imaju muškarci. Rjeđe simptom opisuju kao bol – kažu da osjećaju pritisak”, tvrdi doktor Noel Bairey Merz.

Kašalj

Neprestano kašljanje može biti simptom zatajenja srca, rezultat nakupljanja tečnosti u plućima. Ponekad je moguće da se javi i krvavi ispljuvak.

Umor

Posebno kod žena, neobičan umor se može primijetiti za vrijeme srčanog udara, isto kao i nekoliko dana prije samog udara. Konstantni umor nemojte uvijek pripisati vremenu, kontaktirajte doktora za pregled.

Mučnina i gubitak apetita

Osjećaj mučnine, slabosti u želucu i povraćanje nisu rijetki kada je u pitanju srčani udar.

Bol u drugim dijelovima tijela

U većini slučajeva, bol počinje u grudima i širi se na ramena, ruke, laktove, leđa, vrat, donju vilicu i stomak. Međutim, moguć je izostanak bola u grudima, a da se bol javi u drugim dijelovima tijela. Isto tako, u zavisnosti od dijela srca koji je pogođen srčanim udarom, pacijent može osjetiti bol u lijevoj ili desnoj ruci. Ne postoji pravilo.

Brz i nepravilan puls

Povremeno preskakanje otkucaja srca ne mora biti zabrinjavajuće, ali ubrzan ili nepraviln puls, pogotovo ako je praćen vrtoglavicom ili osjećajem slabosti i gubitkom daha, može biti znak srčanog udara, zatajenja srca ili aritmije. Ako se aritmija ne liječi, može dovesti do moždanog udara ili iznenadne smrti!

Znojenje

Ako vas je oblio hladan znoj usred neke jednostavne radnje, kao što je gledanje televizije ili čitanje novina, moguće je da je nastupio srčani udar.

Pojava otoka

Srčani udar može uzrokovati nakupljanje tečnosti u tijelu, što uzrokuje oticanje stopala, skočnih zglobova ili stomaka. Obratite pažnju na naglo debljanje i gubitak apetita.

Slabost

Neke osobe mogu osjećati jaku i neobjašnjivu slabost nekoliko dana prije samog srčanog udara, isto kao i za vrijeme samog infarkta. Ako osjećate veliki napor kod jednostavnih aktivnosti kao što je hodanje, kontaktirajte doktora što prije.

Prevencija
Prema Svjetskoj kardiološkoj federaciji, najmanje 80 posto prijevremenih smrti zbog bolesti srca i krvnih sudova može se izbjeći ako se osnovni faktori rizika, kao što su pušenje, loše navike u ishrani i fizička neaktivnost, stave “pod kontrolu”.
Izmjenite pomenute loše navike i čuvajte Vaše srce. Ukoliko osjetite neki od deset gore pomenutih simptoma obavezno što prije kontaktirajte doktora, to Vam može spasiti život.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28489
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1499 times
Been thanked: 1495 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by uvijek_kontra » 03 Jun 2015, 13:42

U slucaju da imate simptone il se cudno osjecate,
sumnjate na srcani, kasalj vam moze spasiti zivot.
Što ako ste sami?

Bez pomoći, osoba kojoj je srce prestalo normalno kucati i koja osjeća da počinje gubiti svijest, ima oko 10 sekundi prije nego li potpuno izgubi svijest.

Jedan način kojim si možete pomoći je ponovljeno i vrlo snažno kašljanje. Potrebno je duboko udahnuti prije svakog kašlja i kašalj mora biti dubok i produžen, kao kad pokušavate nešto iskašljati iz dubine grudi. Udah i kašalj moraju biti ponovljeni svake dvije sekunde bez prestanka sve dok ne stigne pomoć, ili dok srce ne počne ponovo normalno udarati.

Duboki udah unosi kisik u pluća, a pokreti kašljanja stišću srce i održavaju krvotok. Stiskanje srca pomaže mu da ponovo dobije normalni ritam. Na taj način žrtve srčanog infarkta mogu stići do bolnice.

Tokom kašljanja morate dozvati pomoć na bilo koji način.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Julia-Klara » 03 Jun 2015, 13:48

ja sam mislila da cu imati jedan juce
kondicija mi je nula, i verali se na vrh brda u neki restoran :grana
mati draga, ne sjecam se kad mi je srce onako lupalo, ali bukvalno nisam mogla do daha
a ovi cesi ludi svi super top kondicija, sve se nesto extremnim ali i obicnim sportvima bave :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by vila » 03 Jun 2015, 14:12

Ja imam sve ove simptome :123

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Zagorka » 03 Jun 2015, 17:52

Sad sta me god štrecne ja ću kontat eto srčanog
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by b@jric » 05 Jun 2015, 01:30

Po ovome ja sam vec umro :haha
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Doznajte simptome: Sve o srčanom udaru

Post by Biba » 06 Jun 2015, 21:31

Eh..imam ja o tome nekoliko priča al nijednom nisam išla liječniku niti sam spominjala....

Prvi put me zdrmalo kad sam daleko pješačila kroz duboki snijeg a u dvorištu sam puno čistila snijeg...Kad sam ušla u tolpu kuhinju, jedva sam napravila tri koraka...do dvosjeda...da sjednem i naslonim se na leđa..Oko srca me jako boljelo i nisam mogla pomaknuti ruke...morala sam plitko disati jer mi se činilo da mi se srce jako uvaćalo i da će se raspasti...Znam da sm vidjela svuda oko sebe velike crne krugove...kad su krugovi postajali obojeni, bilo mi je lakše...to je trajalo najmanje dvadeesetak minuta...da je barem bio netko da otvori vrata...da uđe hladan zrak...
Nekoliko puta mi se tako ponovilo...ponekad me baš oblije hladan znoj...jednom sam se prepušila i bila sam jako zabrinuta...nije mi se ništa mračilo pred očima ali srušila sam se kao da sam od gume i razbila cijelo lice...Dvaput mi je bilo samo loše i nisam vidjela ništa osim malog bijelog kruga oko nogu...
Jednom sam pojurila u crkvu a nisam popila kavu...ma pao mi tlak ...joj sramote..vukli su me kod popa u stan.. :p
Indometacin mi je prisjeo...popila sam samo jednu tabletu i sat vremena mi je bilo kao da mi je netko nokte u srce zarivao...to sam rekla liječniku...ne smijem više ništa piti osim zaldiara...
Jedna med. sestra mi je rekla da su mi se tlakovi sudarili... ne znam...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Maja » 16 May 2019, 01:30

Ima li iko iskustva s ugradjivanjem bajpasa. Nekog svog? Zanima me koliko je to rizicna operacija, koliko traje i oporavak poslije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Mutevelija » 16 May 2019, 01:35

Kod mene bivsi kolega je mater vodio na ugradnju, ja mislim bajpasa (80) godina joj, hitno je odvezo u bolnicu, bili rekli da je operacija za nju previse, i da ce trebati donirati krv, ali eto nije donirano, sta je bilo onesvijestila se i on je odveo u ukc tuzla tu je zadrzali ko od četvrtka operisali u srijedu lezala mozda 5 6 dana u bolnici nakon operacije.
Ja mislim da je bajpas, i jos dao on 400KM tu noc podmitio doktora sa nadju mjesto krevet i da se "pobrinu bolje"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Chloe » 16 May 2019, 01:40

Tata ti bajpas mora ugraditi?

To je postala rutinska operacija koju naši doktori u Tuzli super rade. :cudi
Znam nekoliko ljudi kod nas koji su ga ugradili, ali ne znam neke detalje.

Ako ne dodjeș do potrebnih info javi mi se.... Sretno.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Čupava » 16 May 2019, 08:45

Mutevelija wrote: 16 May 2019, 01:35 Kod mene bivsi kolega je mater vodio na ugradnju, ja mislim bajpasa (80) godina joj, hitno je odvezo u bolnicu, bili rekli da je operacija za nju previse, i da ce trebati donirati krv, ali eto nije donirano, sta je bilo onesvijestila se i on je odveo u ukc tuzla tu je zadrzali ko od četvrtka operisali u srijedu lezala mozda 5 6 dana u bolnici nakon operacije.
Ja mislim da je bajpas, i jos dao on 400KM tu noc podmitio doktora sa nadju mjesto krevet i da se "pobrinu bolje"
Zalosno :tuga :ljut :aaa pa dolke vise.
.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Nice try » 16 May 2019, 09:03

Ne možeš toliko ni doktore kriviti :ooo. kad pacijenti guraju pare u ruku.
Naš mentalitet.Podmiti i ne boj se.
Gledala sam kad doktor nista nije spomenuo,niti trazio,a muz jedne zene samo dođe do njega i spusti mu pare na sto.
Opet je imala isti tretman kao i ja i peta i deseta.
Valjda se ljudi osjecaju kao da su eto dali sve od sebe,sve učinili ako jos i potplate.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Socrates » 16 May 2019, 09:04

U prosjeku nakon bypassa, provede se sest do sedam dana u bolnici, ukupan oporavak 8-12 sedmica.

To je već odavno rutinska operacija, mada zavisi od godina. Uglavnom, samo oko 1% pacijenata iskusi ozbiljne komplikacije neposredno nakon zahvata.

Iz price koju sam ja cuo, najveći bol je kada ti "poberu" venu, uobičajeno iz noge, oko prepona, da urade takozvani grafting. To rade pod anestezijom, ali kad se probudis, nije ti ni na kraj pameti srce nego taj bol, koji je prvih par dana dosta intenzivan.

Tokom oporavka, na tom mjestu se može pojaviti malo vece oteknuce. Bolovi u mišicima i ramenima su normalni.

Kao što je normalan i period depresije.
Last edited by Socrates on 16 May 2019, 09:08, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Čupava » 16 May 2019, 09:06

Ma ja, nisu doktori nizasto krivi, moraju uzeti. :rol
.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Socrates » 16 May 2019, 09:18

Hvala Bogu da su krivi al' lakše je na pacijente sve svaliti.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: Vesna 17 and 48 guests