Da li znate šta jedete?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Ruana
Status: Offline

Re: Novi skandal: Umjesto skupe podmeće se jeftina riba

Post by Ruana » 03 Apr 2013, 17:49

Meso kupujem iskljucivo samo halal, frisko iz mesnice, mesara znam od kad se rodio i imam povjerenja. Ribu samo u luci u ribarnici ili kad ovi moji idu na pecanje. Povrce i voce, kod turcina ili ekolosko.
Pasaga ovdje ne smiju prodavat pod halal ako nije halal, ovdje su kazne i kontrole ogromne.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Novi skandal: Umjesto skupe podmeće se jeftina riba

Post by Pasaga » 03 Apr 2013, 17:57

Ruana wrote:Meso kupujem iskljucivo samo halal, frisko iz mesnice, mesara znam od kad se rodio i imam povjerenja. Ribu samo u luci u ribarnici ili kad ovi moji idu na pecanje. Povrce i voce, kod turcina ili ekolosko.
Pasaga ovdje ne smiju prodavat pod halal ako nije halal, ovdje su kazne i kontrole ogromne.

..bogme oni prodaju.....,samo sto vise niko ne uzima....
sto se tice ribe,jednom u dvije nedelje dolazi kamion sa ribom na odredjena mjesta.
I to je svjeza ulovljena riba,skupa ko dragi kamen.
Zena mi nekad kupi,mi ostali nevolimo ribu,ja cak nemogu biti ni u
kuci kad se pece,toliko mi smeta.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Novi skandal: Umjesto skupe podmeće se jeftina riba

Post by Ruana » 03 Apr 2013, 18:03

Ne moze ovdje moras imati certifikat i svoju klaonicu, desavalo se da im inspekcija zatvori sve.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Novi skandal: Umjesto skupe podmeće se jeftina riba

Post by Pasaga » 03 Apr 2013, 18:08

Ruana wrote:Ne moze ovdje moras imati certifikat i svoju klaonicu, desavalo se da im inspekcija zatvori sve.
U vecim gradovima ovdje,recimo Malmo,blizu ti je....ima,klaonica,neki araberi drze..
to mi je predaleko.Ovuda oko mene nema,jedino u trgovinama,imas razne kobasice,hrenovke,salame,pastete...
hrenovke,kobasice,salama...mada drzis u frizideru,nakon dan-dva se pocme mrvit,raspadat....isto truhlo...
ko ce to jesti....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Novi skandal: Umjesto skupe podmeće se jeftina riba

Post by Ruana » 03 Apr 2013, 18:39

E to ne znam, te hrenovke i ostalo. Nismo se razumjeli ja sam govorila za mesnice. Bila sam ja kod tih arapa ima i ovdje isto. Te hrenovke nadji Robert, to ti je ispravno halal i ne raspada se.

Marijana88
Na probnom
Na probnom
Posts: 75
Joined: 03 Jun 2013, 09:04
Status: Offline

Re: Da li znate šta jedete?

Post by Marijana88 » 05 Jun 2013, 10:28

cula sam da ova vestacki zasladjena pica stvarno ne valjaju... kao i kokice iz mikrotalasne pecnice... uzas sta jedemo..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi jeli

Post by Krokodil Behko » 09 Jun 2013, 23:11

Image

Niz aditiva koji se koriste u svrhu izbjeljivanja brašna, lakše obrade smjese pekarskih proizvoda i produljenja trajnosti, povezuju se i s nezgodnim zdravstvenim reakcijama poput astme. Promislite zato nije li vrijeme da kruh od crnog brašna počnete peći sami kod kuće.

Jayson i Mira Calton, autori knjige Rich Food Poor Food, o bijelom brašnu i kruhu kažu sljedeće: ‘Ako ne biste jeli đonove svojih tenisica, mislim da ne biste trebali ni azodikarbonamid, koji je sastojak kruha.’ Pojasnili su da je riječ o kemijskom spoju za izbjeljivanje brašna. Istovremeno se zna da ovaj aditiv donosi i rizik za pojavu astme, pa je zato i zabranjen u nekim zemljama.

Azodikarbonamid ili azobisformamid je prah koji može biti žute, narančaste ili crvene boje, a služi kao aditiv za hranu. Poznat je pod brojem E927. Srećom zabranjen je na području EU i Australije. Hrvatsko ministarstvo zdravstva je u svom pravilniku o prehrambenim aditivima (NN 62/10) na listi dopuštenih aditiva prema rednom broju E brojeva navelo i E927b kao legitimni aditiv tj. karbamid za tretiranje brašna.

U zemljama u kojima je E927 zabranjen koriste zato neka druga sredstva za dobivanje bijelog peciva. Sumpordioksid se dodaje u brašno da bi izbijelio smjesu i produžio rok trajanja.

‘Sumpordioksid (SO2) i njegovi derivati metaboliziraju se do sulfata i izlučuju u urin bez vidljivih patoloških efekata. Međutim, zbog ozbiljnih reakcija koje na SO2 i derivate pokazuju osjetljiviji astmatičari, njegova upotreba u hrani podvrgnuta je strogim mjerama informiranja potrošača. Bez obzira na to, ovi konzervansi imaju važnu ulogu u čuvanju poluproizvoda,’ piše dr. Midhat Jašić u magazinu Tehnologija hrane.

hljebuzimanje‘Svježe samljeveno pšenično brašno je blijedožute boje, te daje ljepljivo tijesto koje se teško oblikuje i peče. Tijekom skladištenja brašno se prirodno polako izbjeljuje, te mu se odležavanjem poboljšavaju svojstva pečenja. Da bi se takvi procesi ubrzali, brašnu se dodaju kemijska sredstva, kao i aditivi koji poboljšavaju aktivnost kvasaca. Izbjeljivanje brašna prvenstveno uključuje oksidaciju karotenoidnih pigmenata. Rezultat je kidanje konjugiranih dvostrukih veza karotenoida u manje konjugirane bezbojne sisteme. Sredstva za oksidaciju mogu djelovati samo u izbjeljivanju, u izbjeljivanju i poboljšanju tijesta ili samo u poboljšanju tijesta. Često korišteno sredstvo za izbjeljivanje benzoil peroksid djeluje izbjeljivački ili obezbojivački, ali ne utječe na svojstva pečenja’, objašnjavaju na portalu tehnologijahrane.com.

Jedan od nusproizvoda ovakve obrade je i aloksan, proizvod urične kiseline. Spomenuta tvar je otrovna za gušteraču i s vremenom može potaknuti i pojavu dijabetesa.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by STrendzer » 09 Jun 2013, 23:15

bijeli hljeb ne jedem skoro nikad ili jako rijetko...a zazelio sma se onog naseg nekadasnjeg psenicnjaka,domaceg kojeg sam nekad kao dijete izbjegavao a sad me istah osta..

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by Fatma » 09 Jun 2013, 23:21

Želićemo mi još puno toga što su naše nane spremale.Ove sad instant hrane se grozim i nikad ne kupujem.
Što se tiče hljeba,često skuham domaći i bude po tri četiri dana jestiv,dok ovaj što kupim jedem samo kad moram.Djeca ipak vole bijeli...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by STrendzer » 09 Jun 2013, 23:37

da,vecina nas nije znala cijenit ono sto smo imali...ali to nije nista novo,ljudski mozak i funkcionise uglavnom na metodi "uporedjivanja" jednog sa drugim da bi donio konacnu odluku o necemu..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12281 times
Contact:
Status: Online

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by Maja » 09 Jun 2013, 23:51

Je li ovo važi samo za bijele hljebove u pekarama ili uopšte za bijelo brašno? Ja se sjećam da smo mi imali pšenicu prije rata koju smo nosili u mlin. Odvajale su se mekinje za stoku, a ostajalo je bijelo brašno koje se odmah koristilo i tijesto nije bilo ljepljivo kako u tekstu piše.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by Katja » 10 Jun 2013, 11:16

camargue wrote:da,vecina nas nije znala cijenit ono sto smo imali...
Pa počni cijeniti ovo što sad imaš da ne bi i za tim plakao. :ooo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da znate zašto je bijeli hljeb te boje nikad ga ne bi je

Post by dacina_curica » 10 Jun 2013, 16:43

Briga me :oo Od necega moram umrijeti, jelte. :ooo

Al' ne volim bijeli hljeb, najvise volim onaj sto lici na nesto sto bi se pticicama svidjelo....zrnevlje i tako to. :oo
Ne volim ni bijelu rizu. Sva sam nakaradna. :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 10:55

Image

Vijest o gotovo nevjerovatnom događaju prenosi krajiški informativni portal, opisujući šta se dogodilo na krajnjem sjeverozapadu Bosne i Hercegovine.

Naime, u Ozimicama I (Bihać), u bihaćkoj pekari su tokom rezanja hljeba pronađeni komadi papira ili papirnatih maramica…

Image

- Jedino nam preostaje da se upitamo, kakvi kadrovi nam to pripremaju hljeb i kolika je mogućnost da npr. dođe do trovanja nepažljive maloljetne djece, zaključuje spomenuti izvor.

(Doznajemo.com/kip.ba)
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 11:07

Korištene ili nove? - prođe mi kroz glavu :cudi
Image

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Nela » 28 Jun 2013, 11:12

ma to je neko nos brisao pa mu ispala slucajno, nemojte biti tako stogi :D
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Bahra » 28 Jun 2013, 12:17

Hajd sreća nisu našli carape, još se možemo nadati da su samo ruke u upotrebi. Šalu na stranu ovo je strašno i onda se zapitam sto jedemo i ne znamo.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 12:19

I... Ovaj... Mislim, opet mi se nameće.. Ko kaže da su maramice.. A ne toalet papir.. Korišten.. Nako pitam... :rumenko
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 12:22

Ama nema brige. To su samo ulošci koji su korišteni u reklami. Zar ne vidite plavu boju :valja :valja
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: BIHAĆ: U hljebu pronadjene papirne maramice (FOTO)

Post by Dalia » 28 Jun 2013, 12:45

De prestanite :valja
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests