Zarazne bolesti i vakcinacija

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Maja » 03 Jan 2013, 19:23

Koje ste dječije bolesti prebolovali, jeste li se redovno vakcinisali.
Gledam na TV u SAD čini mi se imaju 46 različitih vakcinacija. Najviše od svih zemalja svijeta.
A već duže vrijeme se o tim cijepljenjima priča kao o ne baš pozitivnoj stvari koja ima tj može da ima i svoje nuspojave.
Kakva je kod vas situacija i cijepite li se protiv gripe?

Ja nisam imala nijednu dječiju bolest, hvala bogu. Gripu sam fasovala 2-3 puta u 30 godina, ali nikad se nisam cijepila, niti namjeravam.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by dacina_curica » 03 Jan 2013, 19:31

Imala sam meningitis i od toga imam posljedice. Inace sam prelezala sve ove standardne budastinje, ospice, sarlah itd., bila pravo hafifno dijete. :ubihse

Protiv gripe se ne vakcinisem, ni sebe ni dijete, ali je on primio sve redovne vakcine i nema sanse da bi ijednu propustio. Ja svakih deset godina obnovim tetanus jer nikad ne znas na sta se mozes ogrebati/stati na gradilistu, prije selidbe za SAD su nam svima obnovili TB i to je otprilike to.

Jedno vrijeme se vodila kampanja protiv vakcinisanja jer su vakcinacije navodno bile uzrok autizmu, teorija koja je opovrgnuta vec mali milion puta. Btw. nikad se ne raspitujte o vakcinama na porodicnim forumima jer tamo masovno "zive" teoreticari zavjera kojima bi Rum pozavidio. :oo :p

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Krokodil Behko » 03 Jan 2013, 19:53

Ja nisam imala nijednu dječiju bolest, hvala bogu. Gripu sam fasovala 2-3 puta u 30 godina, ali nikad se nisam cijepila, niti namjeravam.
Skoro pa isto. Razlika je u tome, da sam ja jednom ipak bio vakcinisan. Ne znam zbog čega. To jeste protiv čega. Žigosali su me na desnoj mišici ko goveče :(
Jel to to?
A gripu sam imao samo jednom u životu. Nisam preležao nikakve boginje, ospice, zauške, krajnike i sve ostalo što fasuju djeca. Za mene su to sve same nepoznanice.
Za razliku od mene, moji su burazeri fasovali štošta sa tog spiska.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by paparaci » 04 Jan 2013, 01:03

adze se u zadnjih mjesec i po tri puta vakcinisao. zapostavio sam to totalno. ali to su samo neke osnovne. protiv tetanusa (obnavljanje zastite) i dvije za koje ne znam adekvatan prevod :hihi

inace, mislim da mi je zadnje cijepljenje bilo to protiv tetanusa tamo krajem devedesetih.

u djetinjstvu sam fasovao vodene ospice i ponekad me gripa safata. to je sve. nisam imao vecih problema, hvala Bogu.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Bahra » 04 Jan 2013, 11:01

Bolovala sam samo ospice, koliko se sjeca. Vakcinisala sam se jenom protiv tetanusa, to su mi dala kad sam bila povrijedjena, drugi put nisam otisla. Inace izbjegavam sve vrste vakcina, injekcija i sl. Nije to sto vjerujem u razne teorije, vec sto se bojim igala :ooo
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Maja » 04 Jan 2013, 11:06

Kad se vakciniše protiv tetanusa. Koliko skontah svi ste bili odrasli kad ste se vakcinisali.
Ja sam zadnju primila u četvrtom srednje, pojma nemam za šta je to bilo.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Bahra » 04 Jan 2013, 11:10

Protiv tetanusa se vakcinise kod povreda, kad ti se krpelj napije krvi :oo ujeda pasa, ma haman kod svih povreda gdje postoji opasnost od infekcije ili zaraze. A isto tako, koliko se sjecam da je to redovna vakcina kod djece tkz DTP vakcina.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2013, 11:21

butterfly wrote:Protiv tetanusa se vakcinise kod povreda, kad ti se krpelj napije krvi :oo ujeda pasa, ma haman kod svih povreda gdje postoji opasnost od infekcije ili zaraze. A isto tako, koliko se sjecam da je to redovna vakcina kod djece tkz DTP vakcina.
Zar to nije penicilin? Da li se to što kažeš računa kao vakcina? Ako se računa onda sam
više puta bio vakcinisan. Penicilin nije vakcina? Jbt ja pojma nemam da li sam alergičan na penicilin. Nisam uglavnom nikada ni bio bolestan pa zato. Doktorica mi kaže ako sam koristio xiclav to znači da nisam alergičan. :misli
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Bahra » 04 Jan 2013, 11:25

Penicillin je antibiotik nema veze sa vakcinom. Ako si koristio xiclav ond anisi alergican, jer u njemu ima penicillina. Naravno da si bio vakcinisan, od BSG-a pa nadalje jos kao dijete.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2013, 11:38

Izvini a šta je BSG? Rekoh da imam neki žig na ramenu i trebalo bi da je to jedina vakcina
u mom životu. Tetanost sam primio jednom kad sam se ubo na ekser.
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Bahra » 04 Jan 2013, 11:40

E to ti je BSG ostavlja oziljak na ruci,dobija se po rodjenju.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

dacina_curica
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by dacina_curica » 04 Jan 2013, 13:14

U misa vam, pa vi svi od celika a ja haman od nekakvog hrdjavog zeljeza. :valja :grana

Evo liste vakcina koje je moje dijete primilo do sada (inace bez potvrde o vakcinaciji ne moze ni u zabaviste ni u skolu - iznimke vjerovatno postoje):

- Hepatitis B (4 doze)
- Rotavirus (3 doze)
- Difterija, Veliki Kasalj, Tetanus (4 doze)
- Hib (4 doze)
- Pneumokoka (3 doze) - protiv upale pluca
- Polio (4 doze)
- Ospice, rubela (2 doze)
- Varicela (1 doza)
- Meningitis (1 doza)

Neke od ovih se piju, ostale se daju u nogicu. Jos nista nije primio u ruku, nema oziljaka nigdje. :)

Sledeca vakcina mu je sa 15 godina, obnavljanje DPT-a.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Maja » 06 Jan 2013, 01:19

Ja sam mislila da se vakcine moraju davati u ramO :D.
Primila sam sve koje djeca kod nad primaju. Sjećam se samo zadnje 3. Pred polazak u školu, u 8. razredu i 4. srednje a pojma nemam za šta su te bile.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Nela » 08 Jan 2013, 14:49

Kao dijete sam primila tri vakcine, redovne. Imala sarlah pa sam primala duplu dozu nekih umjesto pencilina jer sam alergicna na p.
Ali sad dijete do druge godine primi desetak vakcina. To mi je fkt malo previse. I malo me strah jer dosta doktora ne vakcinisu svoju djecu a drugu da. I glupo mi je sto se ne mozes izjasniti da li da ti dijete vakcinisu ili ne, bar oko nekih vakcina.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Nela » 23 Jan 2013, 19:40

ovih dana sam prekopala masu stranica o ovim vakcinama, istrazivanja sve vise pokazuju njihovu stetnost i povezuju ih sa razlicitim bolestima i komplikacijama koje se javljaju nakon primanja istih. Kako sam vidjela u vecini zemalja nije obavezna vakcinacija, kod nas je jedino mozes izbjeci ako ne odvedes dijete.
Tek sam i vidjela tri slucaja smrti nakon primanja iste vakcine :( ovo je katastrofa. Nakon razgovora sa pedijatricom ona je izbjegla svako moje pitanje. Sto je velika glupost uveli su vakcinu protiv hepaptitisa B. Mada ne kontam ni cemu tetanus al et.
Istrazivanja su pokazala da su vakcinisana djeca podloznija obolijevanju od djecijih bolesti od nevakcinisanih :(
Ja sam trebala voditi malenu ali nisam zbog ove epidemije jer uopste nisu odvojena bolesna i zdrava djeca. Sad vec razmisljam hocu li je ikako voditi. Vakcina koju ona treba primiti je bila povucena pa su je sad ponovo vratili, a bili su je povukli zbog smrti beba u Lukavcu i Doboju :tuga
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by silence » 23 Jan 2013, 19:54

Nela, čitaj...ja nisam mogla do kraja čitati :sok. Znam za štetnost vakcina, ali da je u ovolikom obimu, nisam znala... :grana

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/6 ... djeci.html
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Dust » 23 Jan 2013, 19:57

Sve su to spekulacije i nista nije naucno dokazano.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Nela » 23 Jan 2013, 20:03

silence wrote:Nela, čitaj...ja nisam mogla do kraja čitati :sok. Znam za štetnost vakcina, ali da je u ovolikom obimu, nisam znala... :grana

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/6 ... djeci.html
strasno :(
dust ja ne znam koliko se ti informises o ovome ali sam ja u zadnjih dana dosla do dosta roditelja koji znaju sta je posljedica vakcine.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Dust » 23 Jan 2013, 20:13

Informisana sam malo vise nego sto mislis :)

Roditeljima je najlakse optuziti vakcine i ljekare za invaliditet ili smrt svoje djece, ali svjesno preskacu genetiku, alkohol, droge, pusenje prije i u toku trudnoce.
Mislim, svako ima pravo da se igra sa zdravljem svoje djece. Ja sam vakcinisana, moja djeca isto tako. Ne poznajem niti jednu osobu u blizoj ili daljoj okolini koja je stradala ili trpi posljedice vakcinacije. Poznajes li ti, ili su sve informacije sa interneta?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Nela » 23 Jan 2013, 20:28

Dust wrote:Informisana sam malo vise nego sto ti mislis :)

Roditeljima je najlakse optuziti vakcine i ljekare za invaliditet ili smrt svoje djece, ali svjesno preskacu genetiku, alkohol, droge, pusenje prije i u toku trudnoce.
Mislim, svako ima pravo da se igra sa zdravljem svoje djece. Ja sam vakcinisana, moja djeca isto tako. Ne poznajem niti jednu osobu u blizoj ili daljoj okolini koja je stradala ili trpi posljedice vakcinacije. Poznajes li ti, ili su sve informacije sa interneta?
Zalosno je sto znam i to jako dobro.
Kao sto rekoh dosla sam i do odredjenih istrazivanja o tome koje se analize trebaju uraditi prije vakcinacije, ovdje to, nazalost, ne rade. Mojoj bebi su dali vakcinu iako je kihala i slinala, a znamo da se to ne smije. I ovdje svi pedijatri izbjegavaju pricu o njima. A dr. koja je moj kucni prijatelj sama nije vakcinisala svoju djecu i kaze da svi skoro doktori ne vakcinisu svoju djecu jer je javna tajna sta su te vakcine. Pa proizvodjac istih je godinama na sudu zbog istih.
I ovdje je veliki problem sto je dosta tih vakcina donirano Bog zna odakle su i kakve su. Ovdje je zena trazila od dr. da vidi vakcinu, nisu joj dale zato sto cak ni serijskog broja na njima nema.
I naravno da ce roditelji okriviti vakcine ako su rodile zdravu djecu i nakon 2-3 dana od vakcine dijete se razboli i ostane invalid. Gdje je nasljedan meningitis? A dosta djece ga je dobilo upravo od vakcine protiv istog
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests