Dijabetes

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12127 times
Contact:
Status: Offline

Dijabetes

Post by Maja » 15 Jan 2012, 11:13

Imate li vi ili neko vaš dijabetis i kako se nosite s time. Može li se izliječiti promjenom životnih navika ili bez tableta nema nikakvog rezultata. Koliko iznose troškovi liječenja, ako primaš inzulin i slično.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7872 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2012, 12:34

Ne znam, sta bih rekao.
Teska bolest. U mojoj i blizoj i daljoj rodbini niko nije dijabeticar.,
Majka mi ima povisen secer ali to je pod kontrolom. Jedna tableta dnevno i to je to.
Nisam nikada, imao povisen secer. Uvijek je bio u granicama normale.

Samo da napomenem, pored navedenih oboljenja i deformacija, ponajprije dijabeticari,
obole od teskih neuroloskih oboljenja
, od kojih su neka, neizljeciva. Na primjer,
polineuropatija. Povisen secer u krvi, prouzrokuje da on osteti ovoj nerva i nerv,
stupi u stanje patije. Gubi se dio grube misicne mase,obicno u nogama, i sve to,
prouzroci odredjenu nestabilnost i trajnu sprijecenost, da se obavljaju bilo kakvi,
za noge zahtijevniji poslovi,koji iziskuju vece napore.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by silence » 15 Jan 2012, 15:35

Ako nema, onda nema ni dijabtis.
Pročitaj, pronašla sam nešto, mada sam o ovom znala i bez Googla :D
Simptomi koji ukazuju na pojavu bolesti su: neobična i izrazito jaka žeđ i glad, potreba za slatkim, nagli gubitak tjelesne težine, slabost, umor, poteškoće s vidom, učestalo mokrenje i razdražljivost.

Krize koje mogu zahvatiti pacijenta su:

Hipoglikemija - Do nje dolazi kada pacijent pretjera s terapijom inzulinom, te se dovede do toga da razina glukoze u krvi padne ispod normalnih vrijednosti. Tada se mogu javiti simptomi kao što su: drhtanje, glad, ubrzan rad srca, znojenje i slabost. Pacijent tada mora uzeti malo šećera, voćnog soka ili bombone.

Ketoacidoza - Simptomi ketoacidoze su: povraćanje, mučnina, bol u trbuhu, duboko disanje i ubrzan rad srca. Do pojave dolazi uslijed toga što se u organizmu ubrzava proizvodnja masnih kiselina, koje se pretvaraju u toksične tvari (ketonska tijela), što u nekim slučajevima može dovesti i do smrti pacijenta. Pacijentu tada treba odmah dati inzulin.

Komplikacije koje može uzrokovati bolest su: neuropatije, amputacije, nefropatija, problemi s vidom, te problemi s plućima i kožom.
Ja ipak mislim da je kod njega bio povećan nivo šećera u krvi zbog uzbuđenja ili je možda jeo nešto slatko nekoliko sati pred vađenje krvi za analizu. :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Olana.F
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 746
Joined: 19 Oct 2010, 00:37
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Olana.F » 15 Jan 2012, 16:08

Nikad nisam imala glukozu u krvi više od 5, 2 jedinice.

Prvi put kad su mi ustanovili šećer bio je 7,6 pa su mi ga stalno pratili i mjerili, on je tad vrlo rijetko išao ispod 7 jedinica pa su me proglasili dijabetičarem. Zbog određenih životnih okolnosti i stresa izazvanog njima porastao je na 18,8 jedinica, zbog čega su mi uključili inzulin, kojeg sam ja nakon par godina sama isključila kad sam vidjela da mi ne pomaže, šećer je i dalje bivao jako visok, usprkos svakodnevnoj i redovnoj terapiji inzulinom.

Ovog ljeta sam počela naglo da gubim na težini i za par mjeseci sam izgubila 18,5 kg, što mi je baš dobro došlo, obzirom da sam, također, između ostalog i zbog šećera imala previše kilograma. Kad sam bila kod doktora i nakon urađenih nalaza šećer mi je bio visok 32,2 jedinice što je bilo baš alarmantno, ali sad sam opet na inzulinu, osjećam se odlično, što zbog smanjene težine, a Boga mi i zbog toga što mi inzulin, ovaj put lantus, drži šećer pod kontrolom, ne ide više iznad 6,0. Inače, na početku ove nove terapije znao je preći i preko 7, pa čak i do 9 , što se mojoj doktorici nije ni najmanje dopadalo, pa sam bila pod njenom kontrolom dok nije odredila odgovarajuću, za mene najpovoljniju terapiju...hoću ti reći da pokušaš nagovoriti brata da ode ljekaru jer sve preko 6, 2 je visok šećer i treba ga liječiti.

Inzulin se ne plaća, dobijem ga dovoljno koliko treba, dobila sam i besplatno aparat za mjerenje i svakih 50 dana dobijem 50 trakica za mjerenje, dakle po jednu za svaki dan što i nije dovoljno, obzirom da nekad moram mjeriti i više puta, pa povremeno kupim još po jedno pakovanje od 50 trakica.
Osim inzulinom, liječi se i tabletama, ovisi u kojem je stadiju bolest, je li tek blagi prelazak u bolest ili ozbiljan problem.

A hipoglikemija je nagli pad šećera u krvi i nije svojstvena samo dijabetičarima nego bilo kome i nije nikakav pokazatelj dijabetesa, samo moguća pojava kod oboljelih od te bolesti. Ja, recimo nikad nisam imala hipoglikemiju ili je nisam prepoznala.

Nadam se da sam ti bar malo pojasnila, želim da ga to sve zaobiđe, vrlo je moguće da se uznemirio zbog tog pregleda, ali ja bih mu preporučila da ponovo izmjeri šećer, a to može napraviti u svakoj apoteci za 2 km, a negdje i za malo manje para.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by nezaboravna » 15 Jan 2012, 18:57

Dijabetis sam dobila prije 3 mj.Slucajnom kontrolon krvi nadzen je dijabetis ,secer u krvi nesto iznad 7.Dr. mi je prikljucila odmah tab.koje uzimam 1put dnevno prije rucka.Izmedzu vremena imala sam tretman kontrole 1 cio dan ujutro ,prije podne ,posije podne kontrolu krvi plus 2dana po jednom ,nalazi su pokazali napredak u lijecenju i secer je sad na 6,ja i dalje uzimam tab. do sutra jer sam vadila opet nalaze krvi i sutra ce se znati dali dalje da uzimam tab. ili da ih ukune tako mi je bar dr. objasnila-Dobila sam citavu lektiru kako da se nosim s ovom bolescu i nacin ishrane.Moramo biti svijesni da je ova bolest svakodnevnica naseg vremena jer ne samo pored stresa koje imamo dnevno ,moguce je i ishrana manje kretanje cigare i alkohol i td.Danas nazalost i dijeca oboljevaju od dijabetisa na zalost.Dijabetis moze biti i naslijedan u fam. a ne mora.U mojoj fam. nije niko imao osim mene i sestrinog sina koji se lijeci inzulinom vec dugo god.mlad svijet oboljeva sto je zabrinjavajuce .Preporucila bih da razgovaras s bratom i da se obrati ljekaru nek kontrolise,dok nije kasno.Ja sam imala jednom isti slucaj kao sada secer je nestao terapija je ukinuta ali mi je ljekar rekao da je moguce da dobijem opet i to se desilo.Za 3mj sam smanjila 6kg osjecam se mnogo lakse ,pazim na hranu ,voce povrce koje smijem meso leso i riba ,articoker obavezno koristim u tabletama koje se mogu kupit u apoteci. :ok
Jos da dodam da imaju dvije vrste dijabetisa gdje se gubi na kg-ispodfunkcion i secer gdje se kg dobijaju -iznad funkcion ovaj prvi je jako opasan. :123
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by mrki62 » 15 Jan 2012, 19:53

Olana.F wrote: Osim inzulinom, liječi se i tabletama, ovisi u kojem je stadiju bolest, je li tek blagi prelazak u bolest ili ozbiljan problem..
Najbolje liječenje se izvodi zdravom prehranom!!
Dakle, jesti obavezno minimalno pet puta i po malo a svo vrijeme jesti kao da si na dijeti; nema masno , slano , slatko , alkohol , gazirano piće , izbjegavati sve što je od pšenice - škrob.
Olana.F wrote: A hipoglikemija je nagli pad šećera u krvi i nije svojstvena samo dijabetičarima nego bilo kome i nije nikakav pokazatelj dijabetesa, samo moguća pojava kod oboljelih od te bolesti. Ja, recimo nikad nisam imala hipoglikemiju ili je nisam prepoznala.
.
hipoglikemija je upravo svojstvena šećerašima i to zbog nepravilnog rada gušterače a hipoglikemija je po naše koma, dakle, osoba padne u nesvijest - u komu i tada toj osobi treba pomoći , damo je u bočni položaj , provjerimo ima ili mogućnost disanja i pozvati hitnu, u međuvremenu pomoći osobi u smislu da se osobi ako je ikako moguće pomogne da se u tijelo unese šećer pa makar kroz tekućinu - da popije zaslađenu vodu .
Tako da ti apsolutno NISI imala hipoglikemiju, jer da jesi imala bi sjećanje na taj doživljaj.
upamtite jedno , mnogo je gore po zdravlje imati niži šećer u krvo , nego viši jer onaj ko doživi hipoglikemiju i bude određeno vrijeme u komi , zbog gubitka šećera u krvi mozak se trajno ošteti.

Dakle, zdrava i redna prehrana , više puta jesti i po malo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by alma75 » 30 Apr 2012, 23:15

Slučajno sam čula da čuvarkuća pomaže (svako jutro sažvakati - pojesti par listića). Kažu da baš dobro reguliše nivo šećera u krvi, pa eto, možda nekome ovaj moj post pomogne :)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by nezaboravna » 18 Jul 2012, 11:16

Zašto se treba bojati kolesterola
Kolesterol je prirodni sastojak našeg tijela, ali ako je njegova razina u krvi prekomjerna, taloži se na stijenkama arterija, te dolazi do njihova zadebljanja i ateroskleroze. Kad dođe do ovog stupnja, razvoj opasnih krvožilnih poremećaja i bolesti je pitanje vremena.

Kolesterol je potreban za izgradnju zdravih stanica i hormona. No, prevelika količina kolesterola u krvi može dovesti do ozbiljnih srčanih problema. Dakako, visoki kolesterol neće se nakupiti za par dana, tjedana ili čak nekoliko mjeseci, ali hoće ukoliko loše prehrambene navike traju godinama.
srce.jpg
Dobar i loš kolesterol

Nakupljanje lošeg kolesterola, poznat kao LDL, može uzrokovati začepljenje arterija. Dobar kolesterol, poznat kao HDL, pomaže u sprečavanju nakupljanja kolesterola u arterijama jer skuplja na sebe suvišan kolesterol iz krvi i tkiva i prenosi ga u jetra.

Preporučene vrijednosti kolesterola:
- ukupni kolesterol manji od 5,0 mmol/l
- LDL kolesterol manji od 3,0 mmol/l
- HDL kolesterol veći od 1,0 mmol/l za muškarce te veći od 1,2 mmol/l za žene

Stres i pušenje

Stres uzrokuje reakciju živčanog i hormonalnog sustava, zbog čega se može povećati ukupni kolesterol. S druge strane pušenje oštećuje unutarnji sloj arterija, smanjuje dobar HDL kolesterol, potiče skupljanje krvnih pločica i nastanak mikrotromba. Stres i pušenje su opasna kombinacija za razvoj krvožilnih bolesti i prijevremenu smrt.

Prehrana koja smanjuje loš kolesterol

Riba i maslinovo ulje namirnice su koje snizuju loš kolesterol. Guščja i pačja mast također. Osim toga, za metabolizam masti važna su vlakna. Stoga jedite dosta voća, povrća, mekinja, mahunarki, algi i zelenog povrća. Jabuke su posebno dobre jer pektin u njima smanjuje količinu kolesterola. Polifenoli iz vina štite stijenke žila, pa povremeno popijte čašu crnog vina koje obiluje taninom.

Maslac, iznutrice i druge masti životinjskog porijekla uzimajte u manjim količinama.

I klonite se margarina jer sadrži štetne, tzv. transmasne kiseline, koje povećavaju LDL, a smanjuju HDL kolesterol. Nalazimo ih i u keksima, kolačima i drugim proizvodima prehrambene industrije, koja koristi ovu jeftinu, ali krajnje štetnu masnoću.

Visoki kolesterol dovest će do po život opasnih stanja

Visok krvni tlak

Dok dobar kolesterol ne uzrokuje visok krvni tlak, loš kolesterol to čini. U stvari, dobar kolesterol može pomoći u održavanju normalnog krvnog tlaka. No, visoke razine lošeg kolesterola mogu se nakupljati na stijenkama arterija i drugih krvnih žila. To blokira protok krvi, pa srce radi dva puta napornije. Javlja se i jači pritisak na stijenkama arterija, što dovodi do visokog krvnog tlaka.

Angina

Najčešći uzrok nastanka ishemijske bolesti, a angina je njen najčešći oblik, aterosklerotski je proces u srčanim arterijama (ishemija je naziv za smanjen protok krvi kroz neke organe ili dijelove tijela zbog spazma ili organske opstrukcije krvne žile). Pretpostavlja se da je kod 90% bolesnika upravo ovaj proces primarni faktor razvoja angine. Ateroskleroza dovodi do suženja volumena koronarne krvne žile, što onemogućava normalan protok krvi. Pri bilo kakvom naporu do srca zato dolazi manje krvi i javlja se bol. Stezanje, pritisak i žarenje iza prsne kosti se širi prema vratu i vilici, remenima i lijevoj ruci. Ponekad zahvaća i dio leđa i trbuha. Intenzitet može biti različit, ali se najčešće pojačava i traje od jedne do 10 minuta.

Arterijska hipertenzija, dijabetes, pušenje i visoka razina kolesterola ubrzavaju nastanak ateroskleroze i pridonose nastanku ishemijske bolesti srca, tj. angine. Angina pektoris može se razviti u tešku koronarnu bolest srca.

TIA = tranzitorni ili prolazni ishemični napad

Moždani udar ponekad dolazi nakon predznaka kao što su manje, kratkotrajne smetnje u cirkulaciji koje traju od nekoliko minuta do 24 sata. Javljaju se simptomi moždanog udara, koji se sasvim povlače i ne ostavljaju nikakve posljedice.

Iako simptomi kratko traju, shvatite ih vrlo ozbiljno i odmah potražite doktora. Imajte na umu da 40% slučajeva predmoždanog udara dovode do pravog moždanog udara u razdoblju od pet godina. U 50% slučajeva do moždanog udara dolazi u razdoblju od tri mjeseca nakon prvih znakova.

Simptomi moždanog udara:

- iznenadna oduzetost na jednoj strani tijela, posebno u ruci
- jednostrani osjećaj utrnutosti u ruci, nozi, licu, jeziku ili ustima
- jednostrana pretjerana opuštenost usana
- problemi s vidom
- problemi s govorom (nerazgovijetan govor, ponavljanje riječi ili slogova, duge pauze do potpunog gubitka govora)
- smanjena mogućnost izražavanja
- problemi s razumijevanjem
- zbunjenost
- gubitak sluha
- nesvjestica, problemi s ravnotežom
- mučnina i povraćanje
- gubljenje svijesti
- jaki bolovi u glavi i potiljku koji se ne mogu izdržati i naglo dolaze (tipično za krvarenje u mozgu)

Srčani i moždani udar

Tromb koji se otkine sa stijenke krvne žile može začepiti dovod krvi u srce i mozak, te uzrokovati srčani ili moždani udar, a moguće i smrt.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by bubica » 18 Jul 2012, 13:39

CEYLON cimet u mlijeku ili jogurtu svakodnevno uzimati kazu pravi cuda. Nemam hvala Bogu tih problema nego sam nedavno od prijateljice cula , njena mama ima dijabetis koji je dovela u normalu sa ceylon cimtom.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7872 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2012, 15:51

Šećeraši, alkoholičari i vegetarijanci, najrizičnije su skupine za dobijanje
polineuropatije. Što se šećeraša tiče, bolje je da se obrate neurologu,
pa da im na vrijeme kaže, trebaju li koristiti lijekove koji sadrže vitamin B12
onako, čisto preventivno. Poželjno je redovno raditi EMNG.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by nezaboravna » 18 Jul 2012, 17:16

Krokodil Behko wrote:Šećeraši, alkoholičari i vegeterijanci, najrizičnije su skupine za dobijanje
polineuropatije. Što se šećeraša tiče, bolje je da se obrate neurologu,
pa da im na vrijeme kaže, trebaju li koristiti lijekove koji sadrže vitamin B12
onako, čisto preventivno. Poželjno je redovno raditi EMNG.
Vegeterijanci??????????????????Nikad cula, mora se mnogo piti dnevno vode najmanje2l a sto se tice secera sve dok se otkrije na vrijeme i preduzmu odgovarajuci tretman lijecenja unosenja zdrave hrane i bavljenja sportom moze se sprijeciti da ne dodje do tezih ostecenja organizma i smanjenja smrtnosti.
Na zalost i kod dijece je u zadnji par god. povecan secer u krvi koja oboljevaju sve vise i sve mladja. :D :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7872 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2012, 17:45

nezaboravna wrote:
Krokodil Behko wrote:Šećeraši, alkoholičari i vegeterijanci, najrizičnije su skupine za dobijanje
polineuropatije. Što se šećeraša tiče, bolje je da se obrate neurologu,
pa da im na vrijeme kaže, trebaju li koristiti lijekove koji sadrže vitamin B12
onako, čisto preventivno. Poželjno je redovno raditi EMNG.
Vegeterijanci??????????????????Nikad cula, mora se mnogo piti dnevno vode najmanje2l a sto se tice secera sve dok se otkrije na vrijeme i preduzmu odgovarajuci tretman lijecenja unosenja zdrave hrane i bavljenja sportom moze se sprijeciti da ne dodje do tezih ostecenja organizma i smanjenja smrtnosti.
Na zalost i kod dijece je u zadnji par god. povecan secer u krvi koja oboljevaju sve vise i sve mladja. :D :D

Vitamin B12 se često naziva i vitaminom energije, jer je nasušno potreban našem organizmu za neke vitalne funkcije, poput proizvodnje energije, stvaranje krvi, sintezu DNK, te stvaranje mijelina za izolaciju i zaštitu nervnih završetaka... Mnogi stručnjaci upozoravaju vegetarijance, a posebno vegane da se testiraju na dovoljno prisustvo vitamina B12 jer prema velikom broju naučnih mišljenja ovaj vitamin nije dovoljno dostupan u biljnoj hrani. No, deficit vitamina B12, s druge strane, mogu imati i osobe koje jedu meso i uopšte namirnice životinjskog porekla.

Ključna tačka za razumevanje, prema najnovijim naučnim saznanjima, jeste u tome da ako telo nema zadovoljen unutrašnji faktor za stvaranje vitamina B12, tada možete da ga hranite sa koliko god hoćete suplemenata ili hrane životinjskog porekla.

Taj unutrašnji faktor jeste molekul proteina koji luči želudac. Ono što treba znati jeste činjenica da B12 ne stvaraju ni biljke ni životinje - već bakterije!

Treba znati i to da ako telo ne proizvodi dovoljno želudačne kiseline onda ne proizvodi ni dovoljno pomenutog unutrašnjeg faktora.

Smetnje u varenju, gorušica i želučani refluks su stanja koja uobičajeno nastaju u zreloj životnoj dobi. Ali, dok nam s jedne strane simptomi vrlo jasno pokazuju da u organizmu imamo previše kiseline, neretko je situacija obrnuta, jer organizam stvara – premalo želudačne kiseline. Zato, ne posežite odmah za antacidima, jer ćete još više kompromitovati stvaranje vitamina B12 u svom organizmu.

Ovolaktovegetarijanci (koji jedu sve namirnice prirodnog porekla, osim svih vrsta mesa), lako obezbeđuju dovoljne količine svog vitamina B12 putem ishrane. Preporučuju im se dodatno sirovo mleko i rovita ili kuvana jaja slobodnih koka.

U veganskoj ishrani, prema savetu dr Rid Mangels, iz Vegetarian Resource Group, B12 se može direktno dobiti iz jedne vrste jestivog (ne pivskog) kvasca i sojinog mleka, te sojinog maslaca, koji sadrže aktivni vitamin B12. Mangelsova, pritom, ističe da su potrebe organizma za vitaminom B12, zapravo - male.

Nadalje, sve je više (alternativnih naučnih) uveravanja, zasnovanih i na iskustvu onih koji žive kao vegani, da se ovaj vitamin sam sintetiše u organizmu, u dovoljnoj količini, ukoliko je njegovo opšte zdravstveno stanje na zavidnom nivou.

Ono što je važno je da nikada ne dozvolimo da nas obuzme panika već da uvek ispitamo što više mogućnosti i čujemo nekoliko dostupnih razmišljanja ne samo na temu vitamina B12 već kada je uopšte naše zdravlje u pitanju.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by nezaboravna » 18 Jul 2012, 18:20

Bas mi je drago sto ovo procitah,ali ja mislim da i ljudi koji su izvadili zuc ,su skloni seceru i debljanju i da je takvim tesko uspostaviti opet normalnu krvnu sliku .Dijabetis je povezan i sa stressom. :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Stress

Post by nezaboravna » 18 Jul 2012, 18:23

Stres Uobičajeno je shvaćanje pojma stres kao nečeg što nas živcira ili zabrinjava - bolest, svađa, nasilje, problemi na poslu, polaganje ispita.... Međutim naše tijelo shvaća pojam stresa mnogo šire. Stres je sve što od nas zahtijeva prilagodbu, svaka promjena u našim životnim okolnostima, povoljne ili nepovoljne naravi. Već i samo zamišljanje (misao) ili predosjećanje promjene (emocija) stvaraju stres. Stres je i tjelesni napor poput dugog hodanja, nošenja teških predmeta, nagle promjene temperature ili obilnog obroka.

Stres (od engl. stress) doslovce znači udarac. Okolnosti koje izazivaju stres nazivaju se i stresori ("udarači"). Pojam stresa u užem smislu označava reakciju organizmu na djelovanje vanjskog stresora. Kad se "nagomila stres", čovjek se razbolijeva: može se osjećati kronično umorno ili iscrpljeno; može patiti od nesanice ili prevelike potrebe za snom; može izgubiti tek, spolnu želju i sposobnost uživanja u životu; može ga dohvatiti depresija, anksioznost, napadi plača i panike, opsjednutost, fobija..

Stres započinje već s mislima ili emocijama. Sama pomisao na neugodu dovodi do kaskadnog slijeda biokemijskih reakcija koje započinju u dijelovima mozga označnim kao hipotalamus i hipofiza, a čiji je krajnji rezultat stimulacija nadbubrežne žlijezde i pojačano lučenje adrenalina. Samo nekoliko sekundi kasnije srčani, kao i ritam disanja se snažno ubrzavaju, naprežu se mišići, šire zjenice, te se oslobađa glukoza deponirana u jetri i mišićima. Istodobno dolazi do aktivacije gušterače, kao i produkcije inzulina i glukagona, kako bi se stanice tijela dovoljno opskrbile glukozom.

Prekomjerna aktivnost osovine hipotalamus-hipofiza-kora nadbubrežne žlijezde ostavlja snažne posljedice na funkciju štitnjače, te jajnika. Usporedo s CRF (corticotropin realising factor) - hormonom koji će natjerati hipofizu da stimulira koru nadbubrežne žlijezde, hipotamus luči i prolaktin popularno nazvan hormon stresa. Prolaktin ima snažno inhibirajuće djelovanje na produkciju TSH (tireotropin) - hormona koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače, te remeti izlučivanje GnRH (gonadotropin realising hormon) - hormona koji regulira kontrolu izlučivanja FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon), hormona koji su odgovorni za pravilnu funkciju jajnika.

Osim djelovanja na produkciju GnRH, prolaktin remeti pulzacijsko izlučivanje FSH i LH, neophodno za pravilnu ovulaciju, te onemogućuje pravilnu funkciju žutog tijela jajnika. Rezultat ovakovog djelovanja prolaktina nije samo izostanak ovulacije, nego i nepravilna funkcija jajnika neravnoteža između estrogena i progesterona, te niz nepravilnosti menstruacijskog ciklusa, kao što su pred- i postmenstrualni spotting - oskudno smeđkasto krvarenje prije i nakon menstruacije, mastopatija, PMS.

Ukoliko je naš organizam izložen prevelikom ili predugom stres, centri u mozgu postaju zagušeni neugodnim porukama koje prenosi hormoni stresa, te nastaje manjak neurotransmitera serotonina, noraderenalina i dopamina, koji su odgovorni za naše dobro opće osjećanje. Serotonin (5-HT) je odgovoran za osjećaj spokoja i zaštićenosti, životnog optimizma, te omogućuje zdravo spavanje. Zajedno s melatoninom regulira "biološki sat", koji održava normalan ritam budnosti i sna. Defektan serotoninski sustav povezan je s nesanicom, pospanošću i umorom u krivo doba dana, te uznemirenošću i strahom. Najznačajnija uloga noradrenalina je davanje energije, volje, elana i motivacije, a bez dovoljnih količina noradrenalina osjećamo umor, tromost, pasivnost i nezainteresiranost. Učinak dopamina blisko je povezan s endorfinima, tvarima važnim za smanjenje osjećaja boli. Kod niske razine dopamina, gubi se osjećaj ugode, te je niži prag osjetljivosti za bol

Sedam od deset ljudi smatra svoj život stresnim, a ulaskom u novi milenij izgleda da se životni tempo još više ubrzava. Sve veći broj ljudi lošije spava, budi se uznemiren, dolazi na posao umoran, uzrujava se na poslu, vraća se kući iznerviran prometom. Za razliku od naših predaka, čiji je stres bio prije svega tjelesne prirode, stres 21. stoljeća je uglavnom mentalni i emocionalni.

Stres na poslu stvara pretpostavke za moždani i srčani udar, uništava mentalno zdravlje i skraćuje život. Još prije deset godina Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je proglasila stres na radnom mjestu svjetskom epidemijom, a otada se stres na poslu još više povećao zbog produbljene globalne krize i nezaposlenosti. Burn out sindrom označava stanje potpune emocionalne iscrpljenosti zbog pretjeranog, a uzaludnog zalaganja na poslu. Izgaranje na poslu slično je sindromu kroničnog umora, ali pritom se mijenja i stav prema poslu, što za umor nije karakteristično.

Jedan od najčešćih uzroka stresa na radnom mjestu, ipak predstavljaju međuljudski odnosi. Stres zbog loših međuljudskih odnosa opisuje i pojam mobbing, koji označava psihoteror na radnom mjestu koji zaposlenici provode prema svojim kolegama. U osnovi je najčešće sukob iz nekog razloga, a nakon njega počinju spletke, podmetanja, ponižavanje i izoliranje. U strahu za radno mjesto "krivac" može razviti burn out sindrom i kronične zdravstvene poteškoće, a izlaz može tražiti u napuštanju posla, pa čak i samoubojstvu. Pa ipak, svaka okolina može uzrokovati stres, i neke razine stresa dio su svakodnevnog života, a ne samo posljedica odnosa i prilika na radnom mjestu.

Mnogi pokušavaju posljedice stresa ublažiti na neprikladan ili čak štetan način. Nikotin, alkohol, kofein, šećer, sredstva za umirenja te opijati najčešća su sredstva kojima pokušavamo smanjiti stres koji osjećamo. Sredstva koja nas potiču na akciju ili stimulansi, djeluju tako da podstiču lučenje neurotransmitera serotonina, noradrenalina i dopamina, ali time uzrokuju stalne velike uspone i padove energije i raspoloženja. Organizam se s vremenom na njih privikava, tako da treba povećavati dozu stimulansa za postizanje istog učinka. Mnogi svakodnevno uzimaju velike količine kave, cigareta, alkohola, čokolade ili svega zajedno. Ove stvar ne samo da ne smanjuju stres, već stvaraju ovisnost razbijajući prirodne antistresne mehanizme.

Umjesto uzimanja stimulansa i sredstava za smirenje, suvremeni čovjek bi trebao naučiti metode za izbjegavanje stresa i smanjivanje njegovih štetnih učinaka. Neke od njih možemo provoditi sami, kao što je smanjenje obima dnevnih obaveza (radnih, obiteljskih, školskih, društvenih), uvođenje pravilne prehrane s mnogo vitamina i minerala, izbjegavanje stimulansa i sedativa, uredan ritam spavanja i budnosti, redovna tjelovježba uz tehnike opuštanja i meditacije.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Calla » 19 Jul 2012, 11:08

velika pohvala za sve clanke koje ste pronasli na ovu temu ,
,ako zelite ja bih se nadovezala i sa mojim dugogodisnjim prakticnim iskustvom na temu Diabetes ,
sve sto vam treba oko terapije dijagnostike ili lijekova ..pitajte

sa biljnim proizvodima za lijecenje diabetesa jedino sa tom temom cu da nadrljam jer nijedna studija nije pozitivno ocjenila sve te biljne preporuke koje se prodaju na trzistu za adekvatno lijecenje diabetesa!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7872 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Krokodil Behko » 19 Jul 2012, 12:26

Callaclassicgirl wrote:velika pohvala za sve clanke koje ste pronasli na ovu temu ,
,ako zelite ja bih se nadovezala i sa mojim dugogodisnjim prakticnim iskustvom na temu Diabetes ,
sve sto vam treba oko terapije dijagnostike ili lijekova ..pitajte

sa biljnim proizvodima za lijecenje diabetesa jedino sa tom temom cu da nadrljam jer nijedna studija nije pozitivno ocjenila sve te biljne preporuke koje se prodaju na trzistu za adekvatno lijecenje diabetesa!!
Nikada nećeš ni pronaći takvu studiju. Moje mišljenje.
Dijabetičari, inače obolijevaju od diabetičarske verzije polineuropatije.
Pretjerani šećer u krvi, napada ovoj najdužih nervnih vlakana, koja padaju
u stanje patije i dolazi do gubitka grube mišićne mase, kao i stabilnosti u
nogama i snage u rukama. Dakle, to se diabetičarima desi, samo zbog velike
količine šećera u krvi. Biljne metode, mogu biti još kobnije, pošto se izbjegava
meso a izbjegavanje mesa, samo podstiče polineuropatiju. Od jedne, bit će dvije
verzije. I dijabetičarska i veganska. Razlog je gubitak vitamina B12 a jedini poznati,
njegov izvor jeste meso. Taj vitamin je nadležan za čuvanje ovoja nerva (mjelin)
i samim tim održava mišiće u dobrom izdanju. Odosno, održava snagu organizma.
Postoji i veganska verzija polineuropatije, koja nastaje upravo zbog gubitka
tog vitamina.

Ne vjerujem, da postoji neuropsihijatar, koji će preporučiti, vegetarijanski način
ishrane, bilo kome.

Dok sam ležao na Koševu, upoznao sam par dijabetičarskih polineuropatičara.
Njihove verzije polineuropatije, veoma su bolne i bilo mi ih je žao. Ono što je
još gore, to je neizlječivo. Uglavnom koriste BERLITHION, kao zamjenu za
vitamin B12, jer je pravi vitamin B12 u formi lijekova, za žitelje BiH, na žalost
nedostupan. I meni su to bili prepisali i koristio sam to nekih 15 mjeseci i potrošio
oko 1000 maraka bezveze. Nikada mi nije ni trebalo.
Nisam dijabetičar i ja sam se sa svojom polineuropatijom, obračunao u roku
od godinu dana. Eto toliko o toj opakoj i neizlječivoj boljci :D
Ostali su uzroci. Lezija nervus peroneus discogenesis L5-S1. Povreda kičme.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Calla » 19 Jul 2012, 13:07

da slazem se sa tobom s kolikim obimom bolova moraju pacijenti prolaziti do kraja svog zivota (umri na rate)sa diabetskom neuroloskom polyneuropathijom ,,jedina terapija koja im jos preostaje na prvom mjestu i jeste sniziti razinu previsokog secera (inzulinom,,pa i inzulinskom pumpom ako je noga pred amputaciju uz pomoc glukoznih senzora koje mogu da prate linijarne padove i uspone inzulinske terapije pa ako nije terapija dobro poslagana treba uloziti malo truda i poslagati bazalnu(dugodjelujuci bazalni inzulin) i bolusnu ratu (kratkodjelujuci inzulin koji se koristi prije jela i za korigiranje previsokog secera prije i tri sata posle jela)
i paziti pod obavezno bilo kakve povrede sa spoljasnjom mogucnoscu
(neudobna ili pohabana cipela ,,kamencici u sandalama itd,, ili bilo koje druge otvorene povrede nogu ili ruku ili tih djelova tjela gdje je polineuropatija zauzela maha..
raduje me cinjenica da je tvoja poluneuropatija(ne znam ni pravi razlog nastanka(mozda pusenje)??? i njenog srumbavanja odnosno nestanka da li sam te pravilno razumila sa pravim vitaminom B12..si se uspio rjesiti svoje poluneuropatije ))??
moram priznati meni osobno kao monoterpija jako nepoznata vrsta terapije,,(razlog moze biti samo zato sto radim na drugom medicinskom trzistu)
kod nas ovamo tocnije receno u podrucju Wiesbadena se koristi izazovni mix,,
(pod broj 2.svrstala bih thioctacid,,600mg kao infuzija i nadodatak dugorocna upotreba liponskekiseline u obliku oralnih tbl ,koje se jako dugo pa cak i preko 6mjeseci piju ,
na prvo mjesto kako i gore rekoh dolazi namjestanje pravilnog glucoznog profila (izmedu 4,5mmmola/l-5,5mmola nataste i dva sata posle jela do 6,9mmola)
promjenom terapije sa tbl preci na inzulin ako su glucozni profili i pored uzimanja tbl preko 8mmol/lnataste
i naravno upotreba lijekova protiv bolova (ovdje ne bih napominjala sve mogucnosti sve zavisi od izbora ljekara sta radije preferira(diazepame,,ili lexaurine)!!!
(znam da je sve stetno sto se tice predoziranja sa ovakvim lijekovima protiv bolova ali znam i da pod hronicnim svakodnevnim bolovima ljudi brze umiru) uvjek se preporucuje i u medicinskim zargonima od jednog zla uzmi manje zlo!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Calla » 19 Jul 2012, 13:46

nezaboravna wrote:Dijabetis sam dobila prije 3 mj.Slucajnom kontrolon krvi nadzen je dijabetis ,secer u krvi nesto iznad 7.Dr. mi je prikljucila odmah tab.koje uzimam 1put dnevno prije rucka.Izmedzu vremena imala sam tretman kontrole 1 cio dan ujutro ,prije podne ,posije podne kontrolu krvi plus 2dana po jednom ,nalazi su pokazali napredak u lijecenju i secer je sad na 6,ja i dalje uzimam tab. do sutra jer sam vadila opet nalaze krvi i sutra ce se znati dali dalje da uzimam tab. ili da ih ukune tako mi je bar dr. objasnila-Dobila sam citavu lektiru kako da se nosim s ovom bolescu i nacin ishrane.Moramo biti svijesni da je ova bolest svakodnevnica naseg vremena jer ne samo pored stresa koje imamo dnevno ,moguce je i ishrana manje kretanje cigare i alkohol i td.Danas nazalost i dijeca oboljevaju od dijabetisa na zalost.Dijabetis moze biti i naslijedan u fam. a ne mora.U mojoj fam. nije niko imao osim mene i sestrinog sina koji se lijeci inzulinom vec dugo god.mlad svijet oboljeva sto je zabrinjavajuce .Preporucila bih da razgovaras s bratom i da se obrati ljekaru nek kontrolise,dok nije kasno.Ja sam imala jednom isti slucaj kao sada secer je nestao terapija je ukinuta ali mi je ljekar rekao da je moguce da dobijem opet i to se desilo.Za 3mj sam smanjila 6kg osjecam se mnogo lakse ,pazim na hranu ,voce povrce koje smijem meso leso i riba ,articoker obavezno koristim u tabletama koje se mogu kupit u apoteci. :ok
Jos da dodam da imaju dvije vrste dijabetisa gdje se gubi na kg-ispodfunkcion i secer gdje se kg dobijaju -iznad funkcion ovaj prvi je jako opasan. :123
nezaboravna,,ti zasigurno bolujes od diabetesa tipa 2(dvojka)+sto na na prvom mjestu kod ovog tipa diabetesa u savjetovanju se navodi promjena ishrane i povecanost tjelovjezbe ,
pa tek onda medikamenti ili medikamenti i + inzulin
tvoja tipologija diabetesa kao dijagnoza nikada ne nestaje ona ostaje za vjecno kod tebe,
jedino sto se mjenja je tvoja licna promjena zivotnih navika i sa tom promjenom u obliku trosenje zdrave ishrane povecanja aktivnost u kretanju i uzimanje lijekova protiv visokog secera na vrjeme moze uzrokovati u popravljanju glucoznih rezultata i napraviti trenutnu normalu u rezultatima glukoznih profila,
zato i mjerenje secera t(samokontrolom glucoznih profila i svako tri mjeseca odlazenju ljekaru i uz pomocu izvadene krvi iz vene i parametra HBA1C ,treba pratiti budno i zauvjek )
dodatni parametar HBA1C..(memorija zasladenih crvenih krvnih zrnaca eritrocitau u zadnja tri mjeseca unazad)

dok forumasica Olana boluje od Diabetesa Tipa 1(jedan)
na prvom mjestu terapije za ovaj tip diabetesa uvjek dolazi inzulin ,ishrana ,
na svu srecu Olana je na vrjeme shvatila da je bacanje inzulina kao terapije za nju bilo kobno po njeno zdravstveno stanje (nezdravo odnosno bolesno mrsavljenje ili gubitak na tezini od 18kg i vise nije se desilo zato sto je ona stvarno sama zeljela smrsati nego zato sto joj je nedostatak inzulina u krvi prouzrokovao da joj se sve masne naslage u organizmu potrose jer ako nema dotoka inzulina glucosa nema sansu da dode do celije i da celiju nahrani sa glavnim energijskim derivatom (glucosa) koja je potrebna cjelom organizmu za sve metabolicke radnje u protivnom organizam iskoristi pogresni sagorivi materijal ,,mast"i masne naslage jer mu se glucoza bez inzulina uskratila ) !!
Last edited by Calla on 19 Jul 2012, 14:00, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Calla » 19 Jul 2012, 13:55

MORENA wrote:Ja imam ..Diabetes mellitus
Meni se pojavio u prvoj trudnoci koji nestaje posle poroda, ali su velike sanse da se on vrati. Nazalost, meni se vratio pre 3 godine.
Bio je jos u nekim granicama, terapija se sastojala "samo" od tableta. Medjutim, slicno kao tvoj brat, nisam to tako ozbiljno shvatila, tako da mi se pre godinu dana tako pogorsao da sad moram 5 x na dan Insulin da injiciram.
Od pocetnog jutarnjog 380 mg/dl spustio se na 120 mg/dl, sto je skoro normalno.
Promenom ishrane, sportom i cvrstom voljom sam uspela. Samo jos psihicki da se sredim i bicu najbolja :)
Sad ozbiljno, mlada sam da bi bila bolesna.

Slobodno kazi bratu, ne bude li se kontrolisao i bude li ceo zivot ziveo s tim (diabetes ne boli) , sto se ne nadam, moze da racuna s tim da izgubi vid, da otkazu bubrezi, amputacijom noge itd...
Samo kad covek shvati ozbiljnost toga, pa makar to tako strasno zvucalo (mene su te diagnoze strasno uplasile), moze da krene napred.

Najverovatnije on nema diabetes. Ne znam dal je tada na kontroli bio trezan, samo tad moze da se utvrdi diabetes.
da Morenice,,
ti si u trudnoci vec pokazala simptome potencijalne diabeticarke koja nosi gen Typ
a dvojka steta sto nisi uspjela zadrzati sve ove svoje dobre smjernice i posle trudnoce koje sada kako kazes disciplinirano dobro odrzavas s inzulinom,,a sto se tice tih psihickih smjernica ,,ako ih nisi do sada rjesila nabaci stogod pa da te vijuge ispeglamo zajedno :ljub
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetis

Post by Calla » 19 Jul 2012, 14:52

mrki62 wrote:
Olana.F wrote: Osim inzulinom, liječi se i tabletama, ovisi u kojem je stadiju bolest, je li tek blagi prelazak u bolest ili ozbiljan problem..
Najbolje liječenje se izvodi zdravom prehranom!!
Dakle, jesti obavezno minimalno pet puta i po malo a svo vrijeme jesti kao da si na dijeti; nema masno , slano , slatko , alkohol , gazirano piće , izbjegavati sve što je od pšenice - škrob.
Olana.F wrote: A hipoglikemija je nagli pad šećera u krvi i nije svojstvena samo dijabetičarima nego bilo kome i nije nikakav pokazatelj dijabetesa, samo moguća pojava kod oboljelih od te bolesti. Ja, recimo nikad nisam imala hipoglikemiju ili je nisam prepoznala.
.
hipoglikemija je upravo svojstvena šećerašima i to zbog nepravilnog rada gušterače a hipoglikemija je po naše koma, dakle, osoba padne u nesvijest - u komu i tada toj osobi treba pomoći , damo je u bočni položaj , provjerimo ima ili mogućnost disanja i pozvati hitnu, u međuvremenu pomoći osobi u smislu da se osobi ako je ikako moguće pomogne da se u tijelo unese šećer pa makar kroz tekućinu - da popije zaslađenu vodu .
Tako da ti apsolutno NISI imala hipoglikemiju, jer da jesi imala bi sjećanje na taj doživljaj.
upamtite jedno , mnogo je gore po zdravlje imati niži šećer u krvo , nego viši jer onaj ko doživi hipoglikemiju i bude određeno vrijeme u komi , zbog gubitka šećera u krvi mozak se trajno ošteti.

Dakle, zdrava i redna prehrana , više puta jesti i po malo
Mrki,,dragii iii,
pa ti mene totalno uplasi sa ovom tvojom izjavom ,,da se sa hipohlikemijskom komom mozak bas trajno i u tolikoj mjeri odsteti..
moje misljenje lezi u napomeni da sve zavisi koliko hipoglikemijskih koma i koliko dugo se ove hiposokovi desavaju kod pacijenta i u kojem sve razmaku u godini(jednom,,dva puta ili dvadeset puta)naravno sto se cesce puta desi tim je veca sansa za trajno ostecenje mozga)
(i sto je najvaznije otkriti razloge zasto se hipoglikemija desi
,,jer uvjek postoji razlog hipoglikemiji koju u najbanalnijem smislu mozemo navesti kao razlog,
da se pacijent sam po svom fazonu predozirao sa inzulinom,
ako npr pacijent ne koristi na vrjeme cesto mjerenje secernog profila ili ne koristi inzulinske jedinice tacno onako kako bih to trebalo da bude po ljekarskim uputama doziranje inzulina na pravilno izracunate jedinice pojedene hrane,i licno kretanje ili prekomjeran sport nego koristi sve po nekakvom rekla kazala ili kako meni godi principu,,e onda nema tu garancije da nece i dvije hipokome popiti u sedmici dana !!! :lup
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests