Stres

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Stres

Post by Maja » 09 May 2013, 00:50

Šta je tačno stres? Šta osjeća osoba pod stresom?
Nekako u zadnje vrijeme svi se nešto razmeću tim izrazom.. pod stresom sam, napeta sam... svaka dijagnoza kod doktora ima veze sa stresom...od stresa boli želudac, od stresa skače tlak, od stresa možeš dobiti svakakvu bolest jer eto svaka bolest može nastati zbog nekog fizičkog uzroka (jel se tako kaže?) i zbog stresa...ili kako se kod nas kaže "to mu je na psihičkoj bazi".
Ko oboljeva od stresa, jer kako vidim nisu to samo osobe koje imaju zeznut posao ili probleme u životu već i oni koji na prvi pogled ne muči baš ništa. Ima li onda to veze sa nesigurnošću? Npr zbog manjka samopouzdanja želudac ti se grči pred neku prezentaciju na poslu i slično.
Kako izbjeći stres? Je li uopšte moguće živjeti i raditi a ne biti pod stresom? Ili za to moraš biti 100 km daleko od civilizacije gdje te neće niko sekirati, gdje nećeš imati nikakve obaveze. Možda pomaže meditacija ili gradnja samopouzdanja...?

Marijana88
Na probnom
Na probnom
Posts: 75
Joined: 03 Jun 2013, 09:04
Status: Offline

Re: Stres

Post by Marijana88 » 04 Jun 2013, 11:05

najbolje je primeniti tehniku disanja kad god osetimo da neku tezinu u grudima. ja to primenjujem uvek. smatram da je sto dublje disanje veoma delotvorno i sabira misli, u trenutku ce vam sigurno biti lakse! tehnike meditacije izuzetno pomazu.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Julia-Klara » 04 Jun 2013, 11:44

Stres se manifestira na razlicite nacine, tako da se na ralicite nacine i tretira. Naziva se jos i bolescu modernog doba.
Mogu pricati samo iz moje perspektive, kao nekoga ko nije bio svjestan stresa u kojem se nalazi. Znaci, nema nikakve veze sa nesigurnoscu, nervozom, nego dolazi od pritiska koji se vrsi na nas, bilo da je u pitanju posao, porodica, zivot uopste. Dva puta sam bila svjesna stresa, i bilo me je strah, ondnosno svjesna da nesto nije u redu, a tada je vec bilo kasno. Kada imas neku vrstu nervnog sloma (bio je potreban malo okidac za pocetak placa, i plakanje cijeli dan bez prestanka), a razlog ne znas ili ne mozes objasniti. To mi se desilo dva puta kako sam ovdje. treci put je bilo otkrice povecanog secera u krvi. Za uporedu sam morala mjeriti secer na poslu, koji je bio izmedju 7-10, i isti taj dan na mjestu gdje se relaksiram, daleko od posla, znaci bazen, plivanje...Secer je bio 2-3...
Sta hocu reci? Ne mozemo utjecati na osjecaje koji se bude kada vrsimo neku radnju. Ok , ne previse, ili vremenom naucis kako se postaviti prema poslu... Sada se stres manifestira drugacije, kroz pritisak u glavi,ali sam ga bar svjesna :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Stres

Post by bubica » 04 Jun 2013, 13:56

Stres je ovo nase brzo zivljenje ( naravno ne u Bosni :000 ) Prije sam se cudila kako mjesec dana brzo prodje. Svi mi drugacije reagujemo na stres, neko kao Juli sa nervnim reakcijama, dijabetisom. Neko je agresivan, neko je jednostavno gotov sa svijetom pa to nazivaju Burn Out sindomom. To je sve moderna strana ovog zivljenja. Ja sam nasla lijek kada sam pod stresom. Ostavim sve pa makar to bilo sat vremena odem hodati kroz prirodu, jednostavno se iskljucim od svega, gasim mobilni i onda zivim samo ja.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Julia-Klara » 04 Jun 2013, 14:24

"Burn out" mi se desio prije godinu i po...Znaci, izlozen si takvom stresu da jednostavno izgubis vezu sa stvarnoscu-nema vremena za jesi, za biti sa prijateljima, za sebe, za stvari i ljude koje volis...Samo posao, i ides kuci spavati (jer nema kreveta na poslu, inace bih ostala da mogu)... Znaci zivot ti se svodi samo na jednu stvar-i onda goris, goris, radis, kad spavas sanjas posao, zivis u kutiji koja se zove "firma"... E kad dotaknes limit, kada puknes, i osjetis da propadas u beznadje bez ikavog cilja-tada dozivis burnuot... U mom slucaju je sam burnput bio pozitivna stvar-skontala sam koliko jeutvari besmisleno davati sebe za nesto sto, ustvari , nije dio tebe, ne treba ti, jednostavno je posao kao i svaki drugi. Ti neces dobiti ni hvala za ono sto radis, ni vecu platu(koja u ovakvim slucajevima i nije bitna jer radis za neki svoj "visi cilj" ). Skontas koliko je visi cilj besmislen, i kad ti se to desi, vec si u narucju voljenih, daleko od svojih problema, i vidis, da sve ono sto to je mucilo, ustvari ne postoji, ili nastavlja postojati jednako tako kao i sa tobom. MI SMO TI KOJI DAJEMO VAZNOST NECEMU,I DAJEMO MU MOC DA NAS UNISTAVA ...Kad to shvatimo sve dalje sto radimo bice lakse
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Stres

Post by POSAVLJAK » 04 Jun 2013, 15:51

Stres je kad uložim 100 KM u kladionici i čekam dvije utakmice koje počinju u isto vrijeme. Jedni odmah povedu 3-4 razlike a jedni se guzicaju da zabiju gol. E, onda ja ove već jedne zaokružim a psujem sve od reda ovim drugima, dodaj,pucaj,ruši ga, sve nešto zamišljam da me ovi u televizoru čuju kako ja vičem.Kad zabiju gol, dreknem tako da ispripadam pola komšiluka, jednom su mi uletjeli u sobu jer su mislili da me struje zdrmala. Onda dolazi 90-ta minuta, sudija pokaže 3 minute sudačke nadoknade, a ja počmem psovat sucu. Te tri minute traju kao tri sata, i onda golman izbije loptu, ja već mislim da sudac svira kraj, a ovaj debil zabije gol za 1-1. E onda meni 37 dlaka na glavi posjedi i osjećam se kao posljednje govno na kugli zemaljskoj. Mogao bi uzet AK-47 i jedno tri šanžera ispucat. To ja zovem stres.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Julia-Klara » 04 Jun 2013, 16:00

POSAVLJAK wrote:Stres je kad uložim 100 KM u kladionici i čekam dvije utakmice koje počinju u isto vrijeme. Jedni odmah povedu 3-4 razlike a jedni se guzicaju da zabiju gol. E, onda ja ove već jedne zaokružim a psujem sve od reda ovim drugima, dodaj,pucaj,ruši ga, sve nešto zamišljam da me ovi u televizoru čuju kako ja vičem.Kad zabiju gol, dreknem tako da ispripadam pola komšiluka, jednom su mi uletjeli u sobu jer su mislili da me struje zdrmala. Onda dolazi 90-ta minuta, sudija pokaže 3 minute sudačke nadoknade, a ja počmem psovat sucu. Te tri minute traju kao tri sata, i onda golman izbije loptu, ja već mislim da sudac svira kraj, a ovaj debil zabije gol za 1-1. E onda meni 37 dlaka na glavi posjedi i osjećam se kao posljednje govno na kugli zemaljskoj. Mogao bi uzet AK-47 i jedno tri šanžera ispucat. To ja zovem stres.
:rol a neces ti mene da slusas i batalis kladjenje :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Stres

Post by dacina_curica » 04 Jun 2013, 16:11

Neko mi je procitao misli. :sok

Od jucer ponovo trcim....To i biciklanje su jedini nacini na koji mogu opustiti mozak, isprazniti negativnu energiju, poslagati kockice u svojoj glavi koje uzrokuju stres.

A stresa u zadnjih par sedmica na izvoz...U redu je, mogu se nositi s tim psihicki (bilo je i mnogo, mnogo! gorih dana), malo me fizicki lomi ali nije nista sto se ne moze popraviti sa malo sna i zdravom hranom. Nervira me sto mi kosa opada ali hajde, I to ce se vratiti. :)

Inace, stres se kod mene uvijek! manifestuje fizicki - nesanica, opadanje kose, mucnina. Problem nastaje najcesce kad nespavanje uzme maha pa sam razdrazljiva sto me onda psihicki slomi jer ne volim ciku, vrisku i galamu, najradije bih se zacahurila tad. Onda se ucutim, trazim da me se pusti da odsjedim uz knjigu. Da poslazem sve u fascikle u glavi i rijesim problem. No po baksuzluku to nikad nije tako, cim sam pod stresom vazda se nadje neko/nesto da mi nakamara jos sta na vrat (kao kad vam dJug prolazi kroz ogromne promjene u njenom zivotu ili kad oluja srusi komsijino drvo u dvoriste a on nece da plati da ga ukloni :puca)....I da, znam da su to stvari od kojih se covjek moze distancirati, koje se mogu ukloniti, ali nekad je tesko samog sebe savjetovati na nacin na koji to cinimo sa drugima.

Mislim (ok, pametujem :oo) da je najvaznije spoznati sta nas tlaci, sta nam uzrokuje stres i poceti raditi na uklanjanju tih faktora jer je druga opcija ka-ta-stro-fa. I razbiti sve na proste faktore, rjesavati jednu po jednu stvar, ne sve odjednom; naci nesto sto nam donosi unutarnji mir, popricati s nekim ko je kvalifikovan slusati kad je covjek na rubu. Sistematska terapija je odlican nacin otklanjanja stresa jer se bavi ne samo jednim uzrokom nego kompletnim sistemom u kojem se covjek nalazi. Tisina, meditacija (ko zna), fizicka aktivnost (da malo serotonina protekne kroz mozdanu masu), sve pomaze samo se treba potruditi.

Naravno kakva koliba u sumi na mjesec dana bi bila idealno rjesenje ali kome je to vec na ruku....no mastati se uvijek moze, ne?

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Stres

Post by mrki62 » 04 Jun 2013, 17:56

Ženi ne treba veći stres od udaje same, jer se tad sve mijenja a pogotovo ako se žeMsko uda za kakvog baksuza.
Zato Majo, udaj se ti za mene i udri brigu na veselje, tebe sa takvim grudima ( sisama ) ima da gotivim kako god ti se ćefne,........... ma za stres nećeš ni znat :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Sibila » 09 Jun 2013, 17:12

kod mene je obicno oko posla........ali nema vecih....tragicnih........u buducnosti ocekujem vise ali ne mora da znaci.
umor,nervoza, onaj znoj koji ti se osjeti.......nije ko kad si fizicki aktivan pa se oznojis a nista ...osjeti se deo. ali ovaj : od nervoze e taj se ne osjeti na deo osjeti se na smrad. onda ono nezadovoljstvo koje ti se skupi itd.

e sad, otplacem.........onda fizivka aktivnost........kafa....izlazak....forum ..ako imam kome da se pozalim porazgovorim to je to.......uglavnom sve to skratim.

jucer fino prepjesacim 7 kilometara.........kupim farmerke i kupaci ( a zglave ne idem na more ) .............doduse kupaci je bio 7 KM u azelu.....sta znam.........onda muzika film.............NADREALISTI... san.......najuza porodica i to je otprilike......

o da, znaju mi ljudi dosaditi....... :zao ponekad...... :grana

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Sibila » 09 Jun 2013, 17:12

kod mene je obicno oko posla........ali nema vecih....tragicnih........u buducnosti ocekujem vise ali ne mora da znaci.
umor,nervoza, onaj znoj koji ti se osjeti.......nije ko kad si fizicki aktivan pa se oznojis a nista ...osjeti se deo. ali ovaj : od nervoze e taj se ne osjeti na deo osjeti se na smrad. onda ono nezadovoljstvo koje ti se skupi itd.

e sad, otplacem.........onda fizivka aktivnost........kafa....izlazak....forum ..ako imam kome da se pozalim porazgovorim to je to.......uglavnom sve to skratim.

jucer fino prepjesacim 7 kilometara.........kupim farmerke i kupaci ( a zglave ne idem na more ) .............doduse kupaci je bio 7 KM u azelu.....sta znam.........onda muzika film.............NADREALISTI... san.......najuza porodica i to je otprilike......

o da, znaju mi ljudi dosaditi....... :zao ponekad...... :grana

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by greeneyes » 09 Jun 2013, 18:22

Stres je kad te strese struja. :kafa
Samo sabura

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Stres

Post by Alexandar » 09 Jun 2013, 19:52

Tigris wrote:
o da, znaju mi ljudi dosaditi....... :zao ponekad...... :grana
meni se cini da tebi trebaju zabavljaci a ne obicni smrtnici... ma celi kabare ti ne bi bio dosta :oo

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Stres

Post by mrki62 » 09 Jun 2013, 21:04

Ja jednom pao sa nekog balkona - sav sam se stres`o ,........ i sad sam pod stresom :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Stres

Post by Katja » 09 Jun 2013, 21:14

Jesi siguran da te nije netko gurnuo? :D.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Stres

Post by mrki62 » 09 Jun 2013, 21:33

Pa zbog stresa se ne sjećam :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Stres

Post by dacina_curica » 10 Jun 2013, 15:13

Subota prezivljena, jedan dio stresa uklonjen konacno, idemo dalje......a ja i dalje trcim (koliko on juce bi, Heidi? 10km? :grana)

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stres

Post by Fatma » 10 Jun 2013, 16:23

Danas sam imala prilišno stresan dan,pola Bosne obišla...da sam barem završila....

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Calla » 10 Jul 2013, 12:10

dacina_curica wrote:Subota prezivljena, jedan dio stresa uklonjen konacno, idemo dalje......a ja i dalje trcim (koliko on juce bi, Heidi? 10km? :grana)
ljubice,,,ne ganjaj samu sebe ,smanji te km??? 10 km :lupa
!!:pusa
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Stres

Post by POSAVLJAK » 10 Jul 2013, 20:49

Pojavile mi se neke tri crvene crte na tijelu. Proguglam ja, nisu strije, nego je to neka nus pojava od stresa. Kaže ovako: One se same pojave kad su osobe pod stresnom situacijom, no isto tako i odjednom nestanu. Već tri tjedna imam neke tri crte, znači još sam pod stresom. Moram se istrest u nešto.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests