Sunećenje kod privatnika 450 KM

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Krokodil Behko » 15 May 2013, 11:34

Image

U općoj besparici u Bosni i Hercegovini dodatni trošak na budžet roditelja koji žele sunetiti svoju mušku djecu predstavlja i odlazak u privatne poliklinike, u kojima je za takav hirurški zahvat neophodno izdvojiti i do 450 maraka.

Izbor roditelja

Šef Klinike za dječiju hirurgiju na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), doktor Adnan Hadžimuratović kazao je da se na njihovoj klinici takvi zahvati ne plaćaju, ali da se čeka i do 30 dana.

- Razlog zbog kojeg se na obrezivanje čeka mjesec jeste taj što mi tražimo da se urade svi potrebni nalazi da bi se utvrdilo zdravstveno stanje pacijenta. Visoke su cijene u privatnim ordinacijama jer smatraju da sunećenje nije obavezno i da se ono radi iz vjerskih razloga i samo ponekad zbog određenih zdravstvenih komplikacija - kazao je Hadžimuratović.

Dodaje da za trenutni standard roditelja takve cijene nisu pristupačne, mada ipak ima onih koji će izdvojiti novac.

Obavezni nalazi

- Roditelji su u pojedinim slučajevima, zbog fimoze i drugih komplikacija kod djece, često primorani svoje dijete podvrgnuti obrezivanju. Pojedini berberi dolaze i na kućnu adresu, gdje se obrezivanje vrši u nesteriliziranim prostorijama, ali su to, opet, želja i izbor roditelja - dodao je Hadžimuratović.

U privatnim poliklinikama cijene variraju od 200 do 450 KM, zavisno od toga radi li se o hirurškom zahvatu u lokalnoj ili općoj anesteziji.

- Sunećenje u općoj anesteziji košta 450 KM i to su djeca mlađa od 12 mjeseci. Takav hirurški zahvat u lokalnoj anesteziji košta 230 KM, a nalazi su obavezni - kazali su nam iz jedne privatne poliklinike.

Kako su kazali, u cijenu često nisu uračunate laboratorijske pretrage.

- Za sunećenje su potrebni laboratorijski nalazi krvi, bris grla i nosa, EKG i snimak pluća, koji se mogu uraditi kod nas i koštaju do 100 maraka. Kod nas se može doći i s nalazima iz državnih klinika - pojasnili su iz ove privatne poliklinike.

Vjerski razlozi

Prilikom naše posjete jednoj poliklinici u Sarajevu susreli smo roditelje koji su se interesirali za ovakav zahvat. Oni imaju mališana od četiri godine i namjeravaju ga osunetiti prije odlaska na godišnji odmor.

- Obilazimo privatne klinike i interesiramo se za cijene. Ovakvi zahvati su preskupi, teško nam je izdvojiti toliki novac. No, iz vjerskih razloga i radi zdravlja djeteta izdvojit ćemo taj novac, iako je preskupo - kazala je ova Sarajka.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Trepavica » 15 May 2013, 12:04

1 mjesec prije ili kasnije, nije puno..Moze se pricekati..A 450 KM , za sunecenje mi je bas puno u zemlji kao sto je Bosna, pola prosjecne plate, da ode za sunecenje .

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Blackhawk » 15 May 2013, 12:14

Ne treba nikad gledati prosjek plata, jer tu uvijek navucu ovi iz parlamenta i ostali koji imaju po par hiljada, a ima ih podosta pa uveliko poprave prosjek..

400-450 KM je plata vecine skoro u bosni.. plus topli obrok i neka primanja izadju oko 600 KM..
sto znaci.. skoro cijela plata za sunecenje..
Ali nije to ni belaj toliki, jer kad se sunneti zovu se rodjaci komsije, a svako dodje sa poklonom i 10-20 KM.... Tako da se to vrati :) kolko tolko

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Nela » 15 May 2013, 12:15

Blackhawk wrote:Ne treba nikad gledati prosjek plata, jer tu uvijek navucu ovi iz parlamenta i ostali koji imaju po par hiljada, a ima ih podosta pa uveliko poprave prosjek..

400-450 KM je plata vecine skoro u bosni.. plus topli obrok i neka primanja izadju oko 600 KM..
sto znaci.. skoro cijela plata za sunecenje..
Ali nije to ni belaj toliki, jer kad se sunneti zovu se rodjaci komsije, a svako dodje sa poklonom i 10-20 KM.... Tako da se to vrati :) kolko tolko
A ako uzmes u obzir da trebas napraviti neki rucak, pocastiti goste, nista ne vratis od ulozenog :D.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Bahra » 15 May 2013, 12:23

Nikad djete ne bi privatno ni kod kuce sunetila. Sin se sunetio na hirurgiji, prvo iz razloga sto sam htjela da to urade strucnjaci,da djetetu se povade svi nalazi i da se vidi da je bezbjedno to uraditi. Drugi razlog je sto sam vidjela par slucajeva kad su ljudi djetetu glavu spasavali, jer su sunetili kod privatnika, pa problem sa krvarenjem. To me zaista prepalo. Znaci nije stvar para vec sigurnost djeteta.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Blackhawk » 15 May 2013, 12:25

Nela wrote:
Blackhawk wrote:Ne treba nikad gledati prosjek plata, jer tu uvijek navucu ovi iz parlamenta i ostali koji imaju po par hiljada, a ima ih podosta pa uveliko poprave prosjek..

400-450 KM je plata vecine skoro u bosni.. plus topli obrok i neka primanja izadju oko 600 KM..
sto znaci.. skoro cijela plata za sunecenje..
Ali nije to ni belaj toliki, jer kad se sunneti zovu se rodjaci komsije, a svako dodje sa poklonom i 10-20 KM.... Tako da se to vrati :) kolko tolko
A ako uzmes u obzir da trebas napraviti neki rucak, pocastiti goste, nista ne vratis od ulozenog :D.
ma zavisi kakvi su ti rodjaci i koliko teski.. padne tu i 50 a ako kum jak zna biti i 100 :)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by mrki62 » 15 May 2013, 12:50

Da je to kirurški zahvat na srcu pa taka cijena, još bih i razumio.
Neko će reći da ja kao i po običaju odoh daleko al kako god izračunate, taj berber ima veću satnicu od bilo kojeg kirurga
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Nela » 15 May 2013, 12:51

Naravno da bih gledala sta je za dijete najbolje i najsigurnije, taman ako bi to bilo na marsu nasla bih nacina da odem. Privatnik nije garancija da ce nesto biti bolje uradjeno, iako je vecina pouzdanija od drzavnih.
U ovom slucaju dobro bih razmislila da li bih otisla privatniku s obzirom da ne traze elementarne nalaze a sunet nije bolest pa da ne moze sacekati mjesec dana. Ovaj put moj glas bi isao drzavnoj bolnici iskljucivo zbog temeljitosti.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Blackhawk » 15 May 2013, 12:54

Mrki.. nije to berber nego upravo hirurg u privatnoj klinici, koji pored ostalih hirurskih zahvata prakticira i sunecenje..
Dok berber, vaktile dok je radio, mada u zadnje vrijeme sve ih je manje jer svi se odlucuju za doktora, nije bio toliko skup. 50 KM ili 100 Je bilo dovoljno.. Opet i gledalo se na imucnost porodice, pa ako je siromasnija i manje je placala berberu...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Nela » 15 May 2013, 12:55

U Sa najpoznatiji bereber koji je sunetio generacije i generacije bacio se u politiku, kanio se _una, tako da sad svi idu hirurgu :D.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by mrki62 » 15 May 2013, 15:04

Blackhawk
Ako neko operiše srce, njemu kažemo kardiolog a ako neko suneti , njemu kažebo berbo - berberin.
Zašto sam ja pomenuo operaciju srca ?
Jer traje satima i treba masa kirurga, anastezista , raznih medecinskih osoblja i kad to sve zbrojiš uz silne aparate, silne ljude i silne sate rada na operaciji , onda ispada da je operacija srca spram sunećenja jako jeftina.
Eto, hajmo malo logike,.... koliko na sat jedan berbo može osunetiti djece ?
X djece puta X maraka je koliko maraka na sat ?
Povuci kožicu, odreži, asistent pospe prah i povije i koliko djece na sat ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Krokodil Behko » 15 May 2013, 15:10

Mrki, brkaš lončiće. Prvo pročitaj članak. Šef hirurgije na KCUS-u kaže da je sunećenje kod njih besplatno. A ta cijena je samo kod privatnika i plaćaju je oni koji neće da čekaju mjesec dana da svi nalazi budu gotovi. Ti porediš državnog kardiologa koji radi za dnevnicu sa privatnim hirurgom. Nidje veze. Koliko bi taj kardiolog naplatio operaciju srca da je privatnik?
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by mrki62 » 15 May 2013, 15:56

Behko, ja samo poredim rad i pomenute pare a ne pominjem ono na šta ti skrećeš pažnju. Upustio sam se u raspravu zbog bezobrazno vissoke cijene, e sad , da si se ti makar potrudio izračunati i onda bi gošao do strašne sume pa bi i primjetio to o čemu ja pišem.
I ma koliko privat košta operacija srca, al kad se uzme u obzir da operacija srca traje satima , pa sama priprema, pa treba tim kirurga, anastezista , raznih medecinskih osoblja i kad to sve zbrojiš uz silne aparate, silne ljude i silne sate rada na operaciji , onda ispada da je operacija srca spram sunećenja jako jeftina.
Dakle, poredi ti kako god hoćeš al ostaje dejstvo da je berberin kud i kamo skuplji od operacije srca.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Katja » 15 May 2013, 16:05

mrki62 wrote: I ma koliko privat košta operacija srca, al kad se uzme u obzir da operacija srca traje satima , pa sama priprema, pa treba tim kirurga, anastezista , raznih medecinskih osoblja i kad to sve zbrojiš uz silne aparate, silne ljude i silne sate rada na operaciji , onda ispada da je operacija srca spram sunećenja jako jeftina.
Ne znaš niti otprilike koliko košta operacija srca u privatnoj klinici ali znaš da je znatno jeftinija naspram sunećenja? :DD Joj Mrki.

Evo, brzinski izguglah, u ovoj privatnoj klinici dođe oko 10.000 eura.
Šta'š sad? :D

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Pasaga » 15 May 2013, 16:12

Katja wrote:
mrki62 wrote: I ma koliko privat košta operacija srca, al kad se uzme u obzir da operacija srca traje satima , pa sama priprema, pa treba tim kirurga, anastezista , raznih medecinskih osoblja i kad to sve zbrojiš uz silne aparate, silne ljude i silne sate rada na operaciji , onda ispada da je operacija srca spram sunećenja jako jeftina.
Ne znaš niti otprilike koliko košta operacija srca u privatnoj klinici ali znaš da je znatno jeftinija naspram sunećenja? :DD Joj Mrki.

Evo, brzinski izguglah, u ovoj privatnoj klinici dođe oko 10.000 eura.
Šta'š sad? :D
Ovdje je pacijent platio samo EKG na srcu 700€.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by mrki62 » 15 May 2013, 16:19

Katja, de budi fer pa dobro pročitaj šta sam napisao a evo ponovit ću : Kod operacije srca je čitav jedan tim ljudi, kod same pripreme, pa konzilij koji odlučiva šta i kako razni nalazi su za napraviti pa dok se poplaćaju svi zaposleni na aparatima a valjda otprilike znaš koliko ih je do operacije i koliko po operaciji i koliko je pregleda po operaciji - u bolnici pooperativna njega itd itd i kad zbrojiš sve te sate rada i to svih tih ljudi oko jednog jedinog srčanog bolesnika i zaista ćeš doći do toga što ja opisah.
A ako uzmemo u obzir, da berberin sa lakoćom može 10 djece osunetiti za sat vremena, onda je iznos kud i kamo veći po satu od berberina nego li bilo kojeg zaposlenika kod operacije srca.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Katja » 15 May 2013, 16:26

mrki62 wrote:Katja, de budi fer pa dobro pročitaj šta sam napisao a evo ponovit ću : Kod operacije srca je čitav jedan tim ljudi, kod same pripreme, pa konzilij koji odlučiva šta i kako razni nalazi su za napraviti pa dok se poplaćaju svi zaposleni na aparatima a valjda otprilike znaš koliko ih je do operacije i koliko po operaciji i koliko je pregleda po operaciji - u bolnici pooperativna njega itd itd i kad zbrojiš sve te sate rada i to svih tih ljudi oko jednog jedinog srčanog bolesnika i zaista ćeš doći do toga što ja opisah.
A ako uzmemo u obzir, da berberin sa lakoćom može 10 djece osunetiti za sat vremena, onda je iznos kud i kamo veći po satu od berberina nego li bilo kojeg zaposlenika kod operacije srca.

Daj ti budi fer... napamet si govorio a sad kad imaš cifru vrludaš ovuda. :oo

Da, troškovi operacije srca su barem dvadeset puta veći.
Ali je cijena, kao što vidiš, četrdeset puta veća.

I ne povlači više glupavi argument da netko može osunetiti 10 djece za sat vremena jer nema smisla, naime, to se ne radi...za to vrijeme se ne stignu niti instrumenti dezinficirati.
Može i kardiokirurg po toj logici napraviti 5 operacija dnevno i zaraditi oko dvjesto puta više.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Bahra » 15 May 2013, 18:27

mrki62 wrote:A ako uzmemo u obzir, da berberin sa lakoćom može 10 djece osunetiti za sat vremena, onda je iznos kud i kamo veći po satu od berberina nego li bilo kojeg zaposlenika kod operacije srca.
Joj Mrki, pa ne sunete djecu satarama majka mu stara. Ovo kako ti opisa isto kao da je pokretna traka. Satari i cap...slijedeci.
Da je to bas tako, pa onda bi mogli sami kuci djecu sunetiti. Jedan zamah...cap i pospi bivacinom.
:lupa
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by Dust » 15 May 2013, 18:33

butterfly wrote:
mrki62 wrote:A ako uzmemo u obzir, da berberin sa lakoćom može 10 djece osunetiti za sat vremena, onda je iznos kud i kamo veći po satu od berberina nego li bilo kojeg zaposlenika kod operacije srca.
Joj Mrki, pa ne sunete djecu satarama majka mu stara. Ovo kako ti opisa isto kao da je pokretna traka. Satari i cap...slijedeci.
Da je to bas tako, pa onda bi mogli sami kuci djecu sunetiti. Jedan zamah...cap i pospi bivacinom.
:lupa

:apl
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sunećenje kod privatnika 450 KM

Post by harlekin » 15 May 2013, 21:17

men to jean od najdrazih dana u zivotu bio kad su me sunetili,
posljednji put da je neka tudja drzala mi kitu,tako draga uspomena :julia

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests