Nije lako biti Srbin

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by titicha » 20 Jul 2015, 07:09

Melek wrote:Cinizam svih cinizama je to kad potegnu price o Jasenovcu kad se govori o Srebrenici.
Ispada da su za osvetu Jasenovcu napravili genocid u Srebrenici i to je njima kao sasvim
legitimno i ok. Ko vele, kad se desio Jasenovac, zasto ne i Srebrenica. Kao da je sad
Srebrenica napravila Jasenovac. Pateticno i bijedno. I to bas, ali ono BAS svi do jednog tako rezonuju.
NE baš svi do jednog.
Ja npr.mislim-upravo zato što se desio Jasenovac,NIJE se smjela desiti Srebrenica! I to dvoje nema veze
jedno s drugim. Znaju oni šta su napravili samo u ljudskoj naravi je to da je teško reći istinu kad nisi u pravu.
Teško je reći-oprosti. A ne bi trebalo. Ta jedna riječ bi možda dovela do boljeg sutra. :)

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Vladimir RUS » 20 Jul 2015, 07:25

Bitno je da vi gospodo niste nista negirali, narocito ne Jasenovac, Jadovno, Tuzlansku kolonu, Bradinu, Sijekovac, Kravice, Mrkonjic Grad, Bukvik, Dobrovoljacku, Prebilovce. Gdje biste, vi ste uvijek bili na pravoj strani. :oo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by storm » 20 Jul 2015, 07:45

Negiranje, zataskavanje, tabuizuranje zločina i pridonosi nastavku loših odnosa....
Jasenovac je bio mjesto zločina .. No ne samo za vrijeme ndh, nego i netom nakon drugog svjetskog rata .. Ali to je tabu tema.. .Bleiburg čisti revanšizam... Tabu tema...
Mnogi su zločini ostali tabu tema i dok je tako, ostat ce nepovjerenje .. Kao svadja sa partnerom u kojoj nisi izrekao sve sto te smeta... Ostaje te kopkati nesto, prividno ste dobro ali sljedeći konflikt visi u zraku.. .
A argument Jasenovac - Srebrenica je malo teži poremećaj psihe.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Vladimir RUS » 20 Jul 2015, 07:59

Slazem se sa prvim dijelom, a narocito sa zadnjim. Srebrenica i Jasenovac se ne mogu porediti zbog mnogo cega. Jedino zajednicko im je vrsta zlocina.

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by titicha » 20 Jul 2015, 08:14

Vladimir RUS wrote:Bitno je da vi gospodo niste nista negirali, narocito ne Jasenovac, Jadovno, Tuzlansku kolonu, Bradinu, Sijekovac, Kravice, Mrkonjic Grad, Bukvik, Dobrovoljacku, Prebilovce. Gdje biste, vi ste uvijek bili na pravoj strani. :oo
Ja nemam strane. I po tom pitanju zlocina ne opravdavam nikog i ne zelim pripadati niti jednoj strani.
Opravdanje i argument za zlocin ne moze imati niko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by storm » 20 Jul 2015, 08:18

Zločinci nemaju strane... Grozim se činjenice, da je netko počinio zločin i u moje ime... Hvala, ne treba mi to, osjećam se radije marsovac :)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by vila » 20 Jul 2015, 08:25

A kad je to jasenovac bio tabu tema?
koliko ja znam jasno je kakav je jasenovac bio zlocin i u ime kojeg rezima je ucinjen
ne postoji nitko u hrvatskoj tko negira jasenovac ..,

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by storm » 20 Jul 2015, 08:28

vila wrote:A kad je to jasenovac bio tabu tema?
koliko ja znam jasno je kakav je jasenovac bio zlocin i u ime kojeg rezima je ucinjen
ne postoji nitko u hrvatskoj tko negira jasenovac ..,
Jasenovac za vrijeme Tita je tabu tema ...Do nedavno bio .
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Melek » 20 Jul 2015, 08:30

Vladimir RUS wrote:Bitno je da vi gospodo niste nista negirali, narocito ne Jasenovac, Jadovno, Tuzlansku kolonu, Bradinu, Sijekovac, Kravice, Mrkonjic Grad, Bukvik, Dobrovoljacku, Prebilovce. Gdje biste, vi ste uvijek bili na pravoj strani. :oo
E vidis, Vlahdimire, to je upravo ono o cemu sam gore pisao. Kad se govori o Srebrenici, vi uvijek, ali bas uvijek, potegnete druge stvari. Mozda je Tica ipak u pravu, negirate taj genocid da bi se osjecali bolje.. Stisnite malo pa priznajte da je genocid - genocid. Ratni zlocin je ratni zlocin a genocid je posebna vrsta ratnog zlocina. I negiranje genocida je produzeni ratni zlocin. Niko ne negira tuzlanske kolone, dobrovoljacke i te stvari (premda su to bili napadi na legitimne vojne ciljeve, ali je bilo zlocina i u tom kontekstu). U Kravicama je ubijeno 39 srpskih vojnika, tako da je i to bio legitiman napad na vojnu silu, premda onih 11 ubijenih civila daje tom napadu karakter zlocina. Ali ne radi se o tome radi se o negiranju genocida. Zasto to negirade to samo vi znate. I zbog toga mi se gadite, jer zdrav razum drugo ne dozvoljava :cudi

Preko 20 godina vi ne samo da negirate, nego i provocirate. Pljujete u lice svim tim zrtvama, tim jadnim majkama, cetnikujete redovno i pompezno svake godine i u Srebrenici i u Vlasenici i u Visegradu, podizete Drazi spomenike, ono vam krme u parlamentu (krme ne po izgledu nego po postupcima - po izgledu je vise na nilskog konja) nevjerovatno provocira i vrijedja i nista, ujeo vuk magarca. Mladic vam je "poklonio Srebrenicu" i vi ste je uzeli zdravo za gotovo - puna kapa. I jos provocirate, izmedju ostalih i ti ovdje. Premlacujete povratnike, urezujete im 4s i te stvari - dakle nastavljate s genocidom.

To ce vam se jednog dana vratiti ko bumerang :kafa
Last edited by Melek on 20 Jul 2015, 08:33, edited 2 times in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Konsultant » 20 Jul 2015, 08:32

Moram se umijesati iako bas ne volim ovakva prepucavanja

Zlocini nisu iste kategorije. Jedno je kada se u toku borbe zarafala i stradaju civili ili smaknu zarobljenike do najgoreg oblika kada sistematski cistis podrucja. Jasenovac je veliko zlo kategorije genocida - sistematsko trebljenje narodaa kao sto se desilo u nacistickim konc logorima. Tu je bilo organizovano sve od dopremanja, egzekucije, skrivanja zrtava...Tu nema diskusije to je najgori oblik.

Nakon zadnjeg rata, vecina gleda samo zlocine nad svojim narodom. Preuvelicavanje, guranje u istu kategoriju zlocina, negiranje... samo stvaraju hranu i odlicnu podlogu kako bi se podjelili, sluzili svojim vodjama dok oni prave skromne kucerine uz deblje racune po bankama. S druge strane za presudu moraju postojati dokazi, proci sudski proces,... Poslije Drugog svj. rata imali smo extremna sudjenja, dovoljno je bilo uprijeti prstom u nekog i ode mu glava sto nije dobro. Sada opet sudski procesi su toliko spori imamo osjecaja kako pravda ne postoji. Ako vas bas interusuje da li je negdje bio zlocin i kojeg karaktera, pretrazite na internetu dokaze s objestrane, moze doci do istine objektivnim posmatranjem.

Ne znam sta se imate prepucavati oko zlocina. Ko biva niko ne vidi nase, joj jesmo vas tu i tu napipili, je li ovdje bilo toliko ili toliko, ... dok pisete gladnog stomaka. Ne mozemo vratiti mrtve, ako ko moze nek bude svjedok s argumentovanim dokazima ili obidjite porodice nastradalih, a njima je potrebna najveca pomoc jer su zaboravljeni dok ne dodju izbori ili vec neka politicka kusuranja.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by laganini » 20 Jul 2015, 09:01

...srebrenica se desila prije dvadeset godina kad smo barem umisljali da smo civilizirano drustvo pa je po meni jos teze nego jasenovac kad smo bili polupismen narod ili nepismennn..ne zelim opravdavat jasenovac samo konstatiram...a jos su gori oni koji to osporavaju nego oni koji su to cinili...njima barem mozemo prilipit afekt rata...ko ne svaca na licenje :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by KOMESAR » 20 Jul 2015, 13:13

JA IMAM RIJEČ...
OŠTRIJA JE OD TVOG NOŽA...
ČELIČNIJA JE OD TVOJE ŽICE...

Kažeš da mi pružaš ruku. A nećeš da primiš moju pruženu ruku. Moja ruka nije krvava. A tvoja jest. Krvava je od moje krvi. Od tvog noža. Od tvoje žice. Od moje Srebrenice. Tako mi ti govoriš: Nož, Žica, Srebrenica. Ja nemam nož. Nemam ni žicu. Ja imam Srebrenicu. Ja imam riječ. Moja riječ je jača od tvog noža. I od tvoje žice. Ti to znaš i zato si u strahu. U strahu si od moje riječi. Jer znaš da moja riječ je oštrija od tvog noža. Čeličnija je moja riječ od tvoje žice. Moja riječ je antidot protiv tvoje otrovne laži. A ti bez laži ne možeš. Laž ti je sve što imaš. A ja opet ne mogu bez istine. Istina mi je sve što imam. I zato ti ne dam istinu. Pravdu mi otimaš. Ali istinu ti ne dam. Istina je moja sloboda... moja sudbina... moja odbrana... moja pobjeda.

Kažeš da mi dolaziš. Da mi pružiš ruku. A nisi je sprao od moje krvi. Niti imaš namjeru da to uradiš. Zato te prezirem. Zato si mi nepoželjan gost. Neću da okrvavim moju ruku. Mojom krvlju na tvojoj ruci. A tebi je to cilj. Da na mojoj čistoj ruci ostane trag. Moje krvi. Sa tvoje krvave ruke. Makar jedan trun. Ti to onda uvečaš da izgleda kao brdo. A tvoje brdo zla onda da izgleda kao trun. Ti od dželata praviš žrtrvu. A od žrtve dželata. Žrtva se onda dželatu izvinjava. A dželat žrtvu ismijava. I tebi je to sve normalno. A meni je to sve ogavno. U tome je bitna razlika između mene i tebe. Ti se ponosiš s onim čega se cijeli svijet stidi. A ja se ponosim što znam razliku između ponosa i stida. Što znam razliku između časti i sramote. Ponosim se što nisam kao ti.

Kažeš da žališ što nisam shavtio tvoju iskrenost. A ja to čekam više od jednog vijeka. Čekam tvoju iskrenost. Čekam tvoje poštenje. Ali ne dočekah. Ni jučer, ni danas. No, najteže mi je što ni ja zbog toga nisam iskren prema tebi. Jer znam. Ti ne dolaziš radi mene, već radi sebe. Istinu da ti kažem ti dolaziš zbog njih. A i ja te primam zbog njih. Ti očekuješ da te nagrade zato što im pokazuješ da si sposoban da budeš manje loš nego što jesi. A ja očekujem da me ne kazne zato što im dokazujem da mogu biti bolji nego što jesam. Eto, isti smo u tom licemjerstvu. Tvoj dolazak meni nije iskreno tvoj. Niti je moj doček tebi iskreno moj. No, iskreno je da ti kažem da nismo iskreni jedan prema drugome. Ja nisam iskren prema tebi zato što mislim da ti nisi iskren prema meni. A ti nisi iskren prema meni zato što misliš da ja nisam iskren prema tebi. U pravu si. Ja nisam iskren prema tebi. Ne zato što te mrzim. Ja mrziti ne znam. Već zato što si ti moja najveća opasnast. Zato što zbog tvoje zloćudnosti ja nisam siguran u svoju budućnost. Ti nećeš da priznaš tvoj grijeh. Nećeš da se pokaješ za zločin genocida protiv mene. Nećeš da obećaš da tako nešto nikad više nećeš ponoviti: da me nećeš progoniti; da me nećeš ubijati; da nećeš silovati moju majku, sestru, kćerku, suprugu...; da nećeš rušiti moje džamije; da mi nećeš zlo činiti. Za uzvrat tvom obećanju da si se napokon uljudio, dobio bi od mene obećanje za oprost. Ovako nema mog obećanja. Nema mog oprosta. Zato što nema tvog pokajanja. Zato što nema tvog obećanja. Da ćeš se promijeniti.

Kažem ti. U tome je razlika između mene i tebe. Ti moraš umanjivati tvoju zloćudnost. A ja moram uvećavati moju dobroćudnost. Pravo da ti kažem umoran sam od toga. Nikad nisam dovoljno dobar. Pa ni onda kad ta moja dobrota nema nikakvog smisla. Ni za njih ni za mene. Ni za tebe. Jer, kao što kažu, dobar i budala su na istoj deredži. Ti se očito ne umaraš. Jer lakše je biti manje loš nego više dobar u svijetu u kojem se više isplati biti loš nego dobar. U kojem se tvoj genocid protiv mene isplatio: prognani se iz svijeta ne vraćaju; ubijeni se iz zemlje ne dižu; silovane žene se iz svog hala ne pomiću. Dok se tvoji ratni zločinci vraćaju kući uz tvoju dobrodošlicu. Ti ne priznaješ tvoj zločin genocida. Ti prkosiš istini i pravdi. Prkosiš savjesti čovječanstva. Ti rezultate svoga genocida protiv mene proglašavaš pobjedom. Za tebe je to najveći nacionalni uspjeh tvog naroda. Genocid protiv mene za tebe ne samo da nije zlo pred kojim ti treba da se stidiš, već je to za tebe tvoj nacionalni ponos. Zato se ti ne umaraš od zahtjeva da budeš malo manje loš... malo manje zločast... za kratko vrijeme... za jedan dan... za jednu posjetu meni... koja ti nije draga, ali je u interesu tvoga zlodjela... a poslije toga opet sve po starom...

Kažeš da si bio ganut dobrotom majki. A negiraš genocid nad njihovim sinovima. Jesi li, Boga ti, ikad razmišljao o majčinom bolu? Majčinom bolu od šest... pet... četiri... tri... dva... njezina sina... o majčinom bolu od jednog njezinog sina? Nisi! Jer, da jesi ne bi prkosio majčinom bolu. Ne bi ismijavao majčinu patnju. Ne bi negirao majčinu žrvu. Jer, da jesi ti bi majke molio da prime tvoje izvinjenje, tvoje kajanje i tvoje obećanje "nikad više". Umjesto toga majke su se morale tebi izvinjavati zato što te je neko kamenovao na dženazi njihovih sinova. Nikad se tako nešto nije dogodilo kod nas. Nikad niko nije bio kamenovan na dženazi. To nije ličilo na nas. To nismo bili mi. Bošnjaci. Ali mi smo odgovorni zato što si ti prvi i jedini gost kojeg su kamenovali nama nepoznati ljudi na našoj dženazi. Svi ostali visoki gosti ostali su tu u miru s nama dok su gledali kako majke polažu tabute sa kostima svojih sinova. No, umjesto njih bio si ti... u fokusu. Odjednom, tvoja rana od kamene na tvom licu postade veća rana od genocida na duši mog naroda. Očito, i sam si bio zatečen tolikim izvinjenjima od svih... i onih kojih se tiče i onih kojih se ne tiče tvoje kukanje... i tvoje neočekivano velkodušje. Što se mene tiče, sve teorije zavjere padaju u vodu. Samo jedna istina ostaje: genocid! I samo jedno priznanje preostaje: genocid! Sve drugo je priča za naivne. Bar toliko znam nakon svega... bar sam se toliko izliječio od naivnosti... bar toliko sam zdrave pameti u ovom strašnom ludilu...

Kažeš da imaš veliki strah. Zbog situacije u mojoj zemlji. A što li te je, Bože, strah? Od čega te je strah? Od koga te je strah? Znam! Strah te je od mene zato što sam živ. Zato što me ima. A ti si htio da me nema. Za sva vremena. Sa puškom... sa nožem... sa žicom si me gonio i progonio iz moje kuće... iz moje zemlje... iz moje države. Mrtvog si me u zemlju ugonio. Ali, ja sam ti se odupro. Nisi me uništio. Ja sam živ... i zdrav... hvala Bogu... u pameti... i u duši.

To je ono što tebi nije jasno. Kako sam ja ostao živ? Kako se ne bojim tebe? A trebao bih se bojati. A ne da se ti bojiš mene. Ali, eto, ja se tebe ne bojim. Nije me strah. Ja sam sve svoje strahove pokopao. Ja imam samo jedan strah. Od Svevišnjeg Boga. A to je tvoj najveći strah. Moj nestrah od tebe. I tvoj strah od mene... što te gledam iz bliza i iz daleka... što ti ne dam da kažeš i da lažeš... što te ne slušam i ne slijedim... što sam slobodan i ponosan u svojoj vjeri i na svojoj zemlji. To je tvoj najveći strah. Od straha od kojeg mene više nije strah. Jer, ja se više ne bojim moje slobode. Ne bojim se više moga prava na moju zemlju. Na moju državu. Ja nemam više ojkofobiju. I zato je za tebe Bosna, bête noire... zato je za tebe Bošnjak, bête noire... zato je za tebe musliman, bête noire... zato što te se ne boji...

Kažeš da hoćeš dijalog sa mnom. Prihvatam izazov. Bez straha i predrasuda. Ali treba da znaš da je Bosna Princeza sa obrazom.
Treba da imaš na umu da je Bošnjak junak sa ponosoma.
Treba da upamtiš da je musliman miroljubiv insan sa moralom.
Dakle, dijalog može da počne!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Pasaga » 20 Jul 2015, 19:47

storm wrote:
vila wrote:A kad je to jasenovac bio tabu tema?
koliko ja znam jasno je kakav je jasenovac bio zlocin i u ime kojeg rezima je ucinjen
ne postoji nitko u hrvatskoj tko negira jasenovac ..,
Jasenovac za vrijeme Tita je tabu tema ...Do nedavno bio .
..80% ljudi rodjenih posle 50-tih....nisu nikad o tome imali pojma...
...barem...u nekoj vecini.....urbanijim sredinama....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by drugrankovic » 20 Jul 2015, 22:08

Osuda jasenovca kkao genocida bez govora o drugome jer to jes uz svabe najgrdji genkcidasi i tortura...
potom stavsledi jel uz to

To sto ne negirate gorska okkaci macku o rep... suvise je jeftino da se tako provuce to...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Melek » 20 Jul 2015, 22:12

A zanima me jos jedna stvar u vezi tog Jasenovca. Kako to da su ga Srbi takoreci stavili pod svoju hipoteku? Pa u tom logoru je stradao i veliki broj hrvatskih i bosnjackih komunista, Roma, Jevreja.. Ali samo su Srbi ti koji su zrtve Jasenovca :lud
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by drugrankovic » 21 Jul 2015, 07:53

Melek wrote:A zanima me jos jedna stvar u vezi tog Jasenovca. Kako to da su ga Srbi takoreci stavili pod svoju hipoteku? Pa u tom logoru je stradao i veliki broj hrvatskih i bosnjackih komunista, Roma, Jevreja.. Ali samo su Srbi ti koji su zrtve Jasenovca :lud
Pravi se ti lud...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Melek » 21 Jul 2015, 09:11

drugrankovic wrote:
Melek wrote:A zanima me jos jedna stvar u vezi tog Jasenovca. Kako to da su ga Srbi takoreci stavili pod svoju hipoteku? Pa u tom logoru je stradao i veliki broj hrvatskih i bosnjackih komunista, Roma, Jevreja.. Ali samo su Srbi ti koji su zrtve Jasenovca :lud
Pravi se ti lud...
https://sh.wikipedia.org/wiki/Logor_Jasenovac

Naučno zasnovane pretpostavke broja stradalih

Procene broja stradalih logoraša Koncentracionog logora Jasenovac decenijama izazivaju kontroverze u jugoslovenskoj, osobito u hrvatskoj i srpskoj javnosti. U poslednjih desetak godina, zahvaljujući postojanju dve nezavisne baze podataka o jasenovačkim žrtvama, raspolažemo naučno zasnovanim procenama broja žrtava KL Jasenovac. Reč je o bazama podataka beogradskog Muzeja žrtava genocida i Spomen područja Jasenovac. Saradnici Muzeja žrtava genocida od 1995. vrše dopunu i reviziju popisa stradalih građana Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, koji je 1964. sačinila savezna komisija za utvrđivanje broj stradalih Jugoslovena u Drugom svetskom ratu, pod nazivom "Žrtve rata 1941-1945." Savezna komisija je popisala ukupno 49.602 žrtava logora Jasenovac i 9.506 žrtava logora Stara Gradiška. S obzirom da je logor Stara Gradiška bio integrisan u okvir KL Jasenovac kao logor Jasenovac V, prema ovim podacima u KL Jasenovac poimenice je stradalo 59.188 lica. Ovi poimenični podaci publikovani su prvi put tek 1992.

Prema poslednjim podacima Muzeja žrtava genocida, koje je 11. maja 2013. saopštio kustos muzeja, istoričar Dragan Cvetković, Muzej žrtava genocida raspolaže sa poimeničnim podacima o preko 88.000 stradalih. Ovo, naravno, nije konačan broj stradalih logoraša.

Uporedo sa istraživanjima Muzeja žrtava genocida iz Beograda, saradnici Spomen područja Jasenovac takođe su započeli dopunu i reviziju podataka savezne komisije iz 1964. Prema najnovijim podacima Spomen područja Jasenovac (mart 2013), u KL Jasenovac poimenice je stradalo najmanje 83.145 lica. Od ovog broja je 39.570 muškaraca, 23.474 žena i čak 20.101 dete do 14 godina. Kada govorimo o etničkoj strukturi, od ovog broja najviše je stradalo Srba (47.627), Roma (16.173), Jevreja (13.116), Hrvata (4.255), Muslimana/Bošnjaka (1.128).

Prema rečima istoričara Dragana Cvetkovića, JUSP Jasenovac će verovatno uskoro doseći brojku od 88.000 poimenice stradalih logoraša kojom raspolaže Muzej žrtava genocida.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by laganini » 21 Jul 2015, 09:13

..to su pokršteni hrvati :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Konsultant » 21 Jul 2015, 09:39

@Melek, sto cinis uslugu? Vidis da je doticnom mrsko uraditi i najobicniji copy+paste, a kamoli napisati sta argumentovano. To je samo jedan bot koji svoj mozak lijeci po internetu vrteci 2-3 teze u 1000 postova. Klinac je njemu istinski stalo do RS jer bi u tom slucaju nastojao pomagati porodicama nastradalih ili eto otici napraviti par slika pozara oko Trebinja, a gasiti to mu ne pada ni na kraj pameti. Garantujem negdje je na drzavnim jaslama, palamudi i ubija dosadu.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Nije lako biti Srbin

Post by Melek » 21 Jul 2015, 09:55

Konsultant wrote:@Melek, sto cinis uslugu? Vidis da je doticnom mrsko uraditi i najobicniji copy+paste, a kamoli napisati sta argumentovano. To je samo jedan bot koji svoj mozak lijeci po internetu vrteci 2-3 teze u 1000 postova. Klinac je njemu istinski stalo do RS jer bi u tom slucaju nastojao pomagati porodicama nastradalih ili eto otici napraviti par slika pozara oko Trebinja, a gasiti to mu ne pada ni na kraj pameti. Garantujem negdje je na drzavnim jaslama, palamudi i ubija dosadu.
Ma znam ja vrlo dobro o kojoj se tu zadrigloj nerasti radi i ispod je mog ranga da ga uopste i pogledam a kamoli porazgovaram sa njim, samo ovo citaju i drugi ljudi, ovo je vise usmjereno njima.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests