Biti umjetnik

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Biti umjetnik

Post by Krokodil Behko » 18 May 2013, 18:29

Jeste li poželjeli da budete umjetnik? Koja umjetnost?
Jeste li pokušali/napravili nešto na tom planu?

Ovo je pravo mjesto za prezentaciju vaših (ne)uspjelih umjetničkih remek djela :hihi
Ovdje možete dobiti potpuno relevantnu kritiku istih. Izvolite!

Inače, šta mislite može li se umjetnost sagraditi kroz život ili se umjetnik jednostavno radja?

Ili može li sredina uticati na to da ako se neko i rodio da bude umjetnik, opet to ne postane?

Lično spadam medju one koji smatraju da se umjetnici radjaju. OK, za neke umjetnosti je potrebna i školska "nadgradnja" pa i životno iskustvo ali osnov svega je talenat koji se stiče s rodjenjem. Vaše mišljenje? :D
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Maja » 18 May 2013, 18:38

:ha
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3947 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Veca » 18 May 2013, 18:42

...Majo,slika nije losa,samo bih te zamolila da napravis rokadu vozaca i one jadnice,sta ti je ona skrivila?!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Biti umjetnik

Post by Krokodil Behko » 18 May 2013, 18:46

Pa dobro... Bar je to duhovit crtež. :D
Šta ja da kažem? Nikada nisam znao crtati. Već moj stariji brat crta ko Pikaso. :lupa

Već design i poezija, tu bi mogli popričati. Ono prvo sam i prakticirao što kroz grafičarske poslove što kroz dizajniranje proizvoda u firmi u kojoj sam radio ali rana ljuta, poezija ostade želja neostvarena.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7082 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Julia-Klara » 20 May 2013, 10:08

ne, nisam nesto ni pokusavala,ali sta zu pokusaji? Pisem "za sebe" od malih nogu,ali mi je objavljena smao jedna pjesma, i to bez mog odobrenja, kada je osvojila neku nagradu u skoli...To ne racunam. Da li zelim? Naravno da zelim,medjutim, kada razmisljam o samom pisanju ne vidim neku temu ili pricu koju bih mogla razviti do te mjere da postane roman. I da, sto se umjetnosti tice meni najbliza j eknjizevnost, i jedino prem anjoj imam neko strahopostovanje. U drugim granama iste se nisam ni okusala, tako da i ne mogu pricati o njima, niti imam zelu probati nesto od njih...Mozda fotografija,ali mi je to malo skup sport :D A nemam ni znanje ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Biti umjetnik

Post by Krokodil Behko » 20 May 2013, 11:12

Julia-Klara wrote:ne, nisam nesto ni pokusavala,ali sta zu pokusaji? Pisem "za sebe" od malih nogu,ali mi je objavljena smao jedna pjesma, i to bez mog odobrenja, kada je osvojila neku nagradu u skoli...To ne racunam. Da li zelim? Naravno da zelim,medjutim, kada razmisljam o samom pisanju ne vidim neku temu ili pricu koju bih mogla razviti do te mjere da postane roman. I da, sto se umjetnosti tice meni najbliza j eknjizevnost, i jedino prem anjoj imam neko strahopostovanje. U drugim granama iste se nisam ni okusala, tako da i ne mogu pricati o njima, niti imam zelu probati nesto od njih...Mozda fotografija,ali mi je to malo skup sport :D A nemam ni znanje ;)
Zašto misliš da je skup sport?
Dovoljan ti je prosječan "turistički" aparat i ništa više. Ako imaš "žicu" za fotografiju neće ti trebati skupa oprema a ako je nemaš, džaba ti i zlatan fotoaparat kad nisi rodjena za to. Nije sve ni u tim tehničkim stvarima kao što je snaga objektiva ili dužina ekspozicije ili šta ja znam.

To je jednostavna umjetnost. Potrebna ti je samo ideja. Npr ovako nešto.
Ali namjerno ne stavljam neku haos ideju nego neku malo manju ideju da tako kažem, kako bih pojasnio da je dovoljno samo malo da bi se to napravilo.

Image
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7082 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Julia-Klara » 20 May 2013, 11:17

neko ko se ozbiljno namjerava baviti fotografijom ne moze imati prosjecnu kameru, to j emoj misljenje,a i pitaj djecake (Jonas i nico) koliko kostaju njihove, plus objektivi

ne znam da li imam "oko" za fotografiju,ali znam da ono sto ja vidim nije uvijek vidljivo kamerom, tj sa ovom koji imam ne mogu vidjeno prenijeti na fotku
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Biti umjetnik

Post by Krokodil Behko » 20 May 2013, 11:23

Julia-Klara wrote:neko ko se ozbiljno namjerava baviti fotografijom ne moze imati prosjecnu kameru, to j emoj misljenje,a i pitaj djecake (Jonas i nico) koliko kostaju njihove, plus objektivi

ne znam da li imam "oko" za fotografiju,ali znam da ono sto ja vidim nije uvijek vidljivo kamerom, tj sa ovom koji imam ne mogu vidjeno prenijeti na fotku
Izgleda da se ne razumijemo dobro. Govorimo o umjetnosti a ne o fotografijama općenito. Nije svaka fotografija umjetnička. Pogotovo ne mora značiti da je umjetnička ako je uradjena sa nekim fantastičnim objektivom. Šta dobiješ na taj način? Jasan prikaz predmeta slikanja? I gdje bi tu bila umjetnost? :D

Da je tako i u slikarstvu, Van Gogh bi bio spaljen na lomači zbog razmazanih boja :DD

Što se poezije tiče, Lorku bi svejedno strijeljali - zbog nejasnih stihova.

Umjetnost nije uvijek ono što se vidi nego i ono što se samo naslućuje.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Biti umjetnik

Post by Krokodil Behko » 20 May 2013, 11:53

Ne znam zašto si došla do zaključka da te ismijavam kad mi to zbilja nije bio cilj.
Očito se ne razumijemo. Istina je da je potrebno izvršiti tehničku pripremu ali i prije te pripreme, potreban je jedan detaljčić kako bi slika postala umjetnost a to je smisao za tu umjetnost. Moraš imati ideju ili bar podesiti da slika ima neku poruku kao što je ta navedena. Nije ona nešto ali bar je upečatljiva i ima jasnu poruku. Kao takva, odskače od milijardu milijardi drugih koje su bolje uradjene ali samo prezentiraju, na jasan način, ono što je bio objekat fotografisanja i ništa više. Baš sinoć je na Majnoj temi bilo par postova koji govore o tome. Kad smo već kod te Maje, njen slike možda tehnički nisu kvalitetne ali ima nešto malo te "žice". Bar razni zanimljivi momenti uhvaćeni u kadar poput onih ptica poredanih po žici. Znači raspoznaje se ono što je zanimljivo i samim tim slika odskače od prosjeka a u tom kontekstu.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7082 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Julia-Klara » 20 May 2013, 11:55

izbrisala sam napisano prije no sto si odgovorio, ali da... mozda mi tvoji komentari izgledaju kao ismijavanje,ali neka ostane na tome da se ne razumijemo
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Katja » 20 May 2013, 13:39

Nisam nimalo umjetnička duša... umjetnost i ja, dva različita pojma. :oo

Ali samo da kažem da se slažem s Behkom. Ne znam definirati umjetnost ali pretpostavljam da umjetničko djelo mora biti takvo da ostavlja dojam na tebe, da se zamisliš oko njega, oko poruke koje šalje, itd.
Ponekad može šokirati ali i ne mora... može ti jednostavno dati da misliš.

Mnogi mladi umjetnici danas idu na ŠOK, to im je valjda najlakše, pa imamo razne performanse od kojih su većina gadljivi (npr. nedavno je jedan mladi konceptualni umjetnik ispisao imena političkih stranaka a onda uzeo kantu i povraćao u nju pred publikom :rol ). Gadljivost najlakše izaziva "šok" ali to nije šok koji mislim da bi umjetničko djelo moralo izazvati. Ovo što je mladi umjetnik napravio je preočito, nimalo novo niti otkrivajuće - samo gnjusno.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by dacina_curica » 20 May 2013, 17:00

What Katja said...al' doslovce :)

Domet mog umjetnickog izrazavanja je nacrtna geometrija. :grana Ne da ne bih htjela da nije tako ali sta cu sad. Nisam se rodila sa umjetnickim/kreativnim genom, buraz je pokupio sve, mrcina nijedna. :ljut
Sreca pa imam super kreativne drugarice pa ako mi nesto nekad treba zovem njih. Pogotovo kad mi treba kakav nakit i sl. :behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Maja » 25 May 2013, 11:09

Damir Nikšić, umjetnik.

[ytube][/ytube]

Šta kažete na ovo :D

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by carobnjak N » 25 May 2013, 12:03

ili ovo ...prepoznajte naš mentalitet

[ytube][/ytube]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Maja » 25 May 2013, 12:07

Jao šuti. Dva sata gledam njegove clipove. Ne mogu više :cudi

Ovaj mi se sviđa :D

[ytube][/ytube]

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by carobnjak N » 25 May 2013, 12:08

a i odgovara redovno na komentare na yt
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Maja » 25 May 2013, 12:09

Pa to je najsmješnije :plavi
Ali odgovori su mu :cool
Ja napisah 1 komentar ali čeka njegovo odobrenje.

kim jong un
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 311
Joined: 19 Jun 2013, 11:13
Location: tamo gdje je dom
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by kim jong un » 23 Jun 2013, 12:42

ovaj puko odavno

idi bolan umi se okupaj se :ha :haha :haha :haha :haha :plavi aaao.OO
pitanje mi jedno davno na um padne moj debeli hlade zašto ljudi rade

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by gejsha » 23 Jun 2013, 13:13

Ja mislim da sam ja umjetnička duša, samo što nisam ništa ni ostvarila, ali eto barem se tako osjećam.
Možda zvuči smiješno.
Crtati ne znam, ali znam lijepo pisati i nadam se da ću jednoga dana objaviti knjigu.
Već sam napisala jednu u srednjoj školi, naišla je uglavnom na pozitivne kritike, mada je bilo i jedno negativno mišljenje i to od osobe koja je imala čast prva i pročitati tu moju knjigu. Rekao je da nije nešto posebno.
I ja sam tako mislila tada, ali sa ovog gledišta, ipak sam bila drugi srednje, rijetko ko da u tim godinama i napiše nešto dobro.
Uglavnom to je bio neki lagani roman. Često razmišljam o čemu bi se moglo pisati, šta bi bilo zanimljivo drugima za čitati..
Volim i fotografiju, jedno vrijeme sam se bila ozbiljno naložila, ali s obzirom da nikad nisam kupila profesionalni fotoaparat, to je propalo.. to je skup sport što kaže Julia..
Pisala sam i pjesme, jednom sam učestvovala na nekom takmičenju na internetu i osvojila neko mjesto, ali to je bilo bezveze nešto..a Behko je rekao da nisu loše, pa sad koliko mu je vjerovati :D.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Biti umjetnik

Post by Rockefeller » 23 Jun 2013, 23:30

Ja sam umjetnik! I takoponaljam 17 put.

Moja umjetnicka dusa ne seze dalje od vaservage i tesarske olovke.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests